Pre zlý stav vozovky jazdia trolejbusy po zmodernizovanej trati pomaly

Cez zmodernizovanú trolejovú križovatku Karadžičova-Záhradnícka sa trolejbusy plazia pomalou rýchlosťou, mesto sľubuje nápravu.

Hlavné mesto v uplynulom roku zmodernizovalo dva úseky trolejbusových tratí, na modernizáciu ktorých získalo nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ. Jednou z týchto tratí bola aj trať na Karadžičovej ulici medzi zastávkami Krížna a Autobusová stanica, vrátane trolejovej križovatky Karadžičova-Záhradnícka.

Cieľom projektu modernizácie trolejbusovej trate Záhradnícka - Karadžičova je modernizácia a výmena trolejového vedenia v dotknutej lokalite s cieľom zrýchliť prevádzku trolejbusov. Modernizáciou a doplnením opotrebovaných častí infraštruktúry sa znížia nároky na údržbu, zvýši sa bezpečnosť, plynulosť a kvalita trolejbusovej dopravy v riešenej lokalite," písalo sa v zámere národného projektu pripraveného hlavným mestom.

Po dokončení modernizácie trate sa na trolejovom vedení objavili tabuľky obmedzujúce rýchlosť prejazdu trolejbusov cez zmodernizovanú trolejovú križovatku Karadžičova-Záhradnícka na 15 km/h. Dôvodom mal byť nevyhovujúci stav povrchu vozovky na danej križovatke, čo by mohlo pri vyššej rýchlosti spôsobiť vypadávanie zberačov z trolejového vedenia a prípadné poškodenie vedenia. Ani po polroku sa situácia nezmenila a tak tu trolejbusy stále patria medzi najpomalších účastníkov cestnej premávky, čo je v rozpore s cieľmi realizovanej modernizácie.

Magistrátu sme sa preto opýtali, či sa v blízkej dobe uvažuje s opravou vozovky na tejto križovatke, aby trolejbusy nemuseli jazdiť slimačím tempom. Áno, v rámci harmonogramu plánu opráv komunikácií na tento rok je zahrnutý aj tento predmetný úsek," informovala nás hovorkyňa magistrátu hlavného mesta Dagmar Schmucková. Plánovaný termín opravy mesto neuviedlo.

Opravia sa aj ďalšie úseky

Magistrátu sme sa tiež opýtali, či v tomto roku mesto plánuje väčšie opravy nevyhovujúcich ciest a poškodených povrchov zastávok, aby sa predišlo poškodzovaniu nových nízkopodlažných vozidiel.

V pláne opráv na tento rok sú viaceré úseky, po ktorých premáva MHD. Napríklad Hany Meličkovej – úsek zastávky MHD pri podchode, Hodžovo námestie – úsek od Palisád po Suché Mýto, cesta na Rybničnej, Lediny – od Hodonínskej po Borinskú, Košická – od Gemerskej po Dulovo námestie. V pláne opráv na tento rok je aj oprava viacerých zastávok MHD v rámci rôznych mestských častí. Napríklad kompletné obratisko Slávičie údolie, zastávka SAV na Šancovej smer Patrónka, zastávka Herlianska smer Astronomická, Ríbezľová smer Vrakuňa a ďalšie," priblížila plány mesta Dagmar Schmucková.

Pre zrýchlenie premávky autobusov a trolejbusov by chcelo mesto zriadiť aj ďalšie vyhradené buspruhy, konkrétne lokality však zatiaľ nespomína. 

Mesto preveruje viacero nových BUS pruhov, aktuálne zbierame dáta. Dôjde aj k úprave existujúceho buspruhu na Lamačskej. Úpravy budú reagovať na podnety týkajúce sa tvorenia kongescie na vetve D2. Upraví sa zaraďovanie vozidiel z vetvy na Lamačskú. Tiež sa upraví ukončenie buspruhu na Lamačskej pred križovatkou Patrónka – v podobe zmeny smerovania jazdných pruhov," doplnila hovorkyňa magistrátu.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Do zoznamu ulíc, po ktorých chodí MHD, sa prešmykli aj Lediny 😉
"V pláne opráv na tento rok sú viaceré úseky, po ktorých premáva MHD. Napríklad (...) Lediny – od Hodonínskej po Borinskú,"
Reakcia na: Erasmus #2:
samozrejme, spolu s Jantarovou od Vysehradskej po Technopol 🙂 okrem usekov kde budu nove krizovatky kvoli elektricke..
niektore tankodromy tu budu bohuzial este velmi dlho ..
A kedy sa vrátia elektrické kríže do oboch výhybiek na Gagarinovej, aby sa tam nemuselo plaziť pomalou rýchlosťou?
Ulicu Na pántoch plánuje magistrát niekedy opraviť? Alebo ju radšej zapíše do zoznamu pamiatok ako najhorší tankodróm pre MHD v celej Bratislave?
To je take nunu, ked ani hovorkyna nepozna aktualne nazvy zastavok... "...zastávka SAV na Šancovej smer Patrónka".