DPB zmení číslovanie trolejbusových liniek (od 1.11.2021)

Od 1. novembra budú trolejbusové linky označované dvojcifernými číslami.

Z dôvodu potreby uvoľnenia číselného radu 201 - 212 pre označovanie nových regionálnych autobusových liniek IDS BK pristupuje Dopravný podnik Bratislava od 1. novembra 2021 k zmene označovania trolejbusových liniek, ktoré majú v súčasnosti trojciferné čísla. Po novom budú čísla všetkých trolejbusových liniek dvojciferné, pričom bude dodržané tzv. oblastné číslovanie liniek (zavedené postupne od roku 1997 pre autobusové linky), pri ktorom prvá číslica udáva lokalitu, ktorú daná linka prevažne obsluhuje. Pri väčšine trolejbusových liniek bude zároveň zachovaná posledná číslica z pôvodného čísla. Nové čísla liniek budú tiež v súlade s už dávnejšie zavedenými označovaniami nočných trolejbusových liniek, či náhradnou dopravou za trolejbusy (N44, N47, N72, X72). Dvojciferné čísla by mali byť lepšie rozlíšiteľné aj na displejoch vozidiel a na zastávkových označníkoch.

Zmenené čísla trolejbusových liniek platné od 1.11.2021:

Pôvodné číslo Nové číslo Vysvetlenie nového čísla
201 71 7 - oblasť Dolné hony, zachovaná posledná číslica
202 72 7 - oblasť Dolné hony, zachovaná posledná číslica, číslo podľa nočnej linky N72
203 44 4 - oblasť Koliba, číslo podľa nočnej linky N44
204 64 6 - oblasť Trnávka, zachovaná posledná číslica
205 60 6 - oblasť Trnávka, číslo podľa princípu „na Autobusovú  stanicu premávajú linky 40 50 60 70
207 47 4 - oblasť Patrónka, číslo podľa nočnej linky N47
209 49 4 - oblasť Kramáre, zachovaná posledná číslica
210 40 číslo podľa princípu „na Autobusovú  stanicu premávajú linky 40 50 60 70
211 45 4 - oblasť Kramáre, Patrónka
212 42 4 - oblasť Kramáre, Patrónka, zachovaná posledná čísluica

Trolejbusovým linkám 33 N44 N47 a N72 ich doterajšie označenie zostane nezmenené.

Aby mali cestujúci dostatok času na oboznámenie sa s novými číslami, DPB už od začiatku októbra označil zastávkové cestovné poriadky nielen pôvodným, ale aj novým číslom, ktoré bude platné od 1. novembra. „DPB stanovil polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého a nového čísla linky. O zmenách bude podnik informovať aj prostredníctvom informátorov priamo na vyťažených zastávkach a tiež online kampaňou na sociálnych sieťach," priblížil hovorca DPB Martin Chlebovec.

Zjednotenie číselného označovania trolejbusových a autobusových liniek nastáva tiež z dôvodu postupného zavádzania hybridných trolejbusov, ktoré v budúcnosti nahradia niektoré súčasné autobusové linky. „Trolejbusová doprava je ekologický variant MHD, ktorý v Bratislave premáva už vyše 110 rokov. Okrem rekonštrukcie a budovania nových tratí máme rozbehnuté aj nákupy viacerých typov vozidiel, ktorými spravíme cestovanie po hlavnom meste ešte príjemnejšie a ekologickejšie. Nové prehľadné číslovanie liniek prispeje k rozvoju trolejbusovej dopravy, keď čoskoro vymeníme autobusy za trolejbusy, ale čísla liniek už meniť nebudeme,“ uviedol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

 

Duálne označenie čísla linky počas prechodného obdobia

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: si #334:
K tomuto dodám len dva postrehy. Včera som sa bavil s otcom o výluke v Slovnafte a o tom, ako sa tam teraz točí 74. On na to: "Aha, to je bývalá 22, že?" Dnes sme išli autom cez Lamač a obiehali bus linky 30. Mama na to: "Tu jazdí 30ka? Nejazdila kedysi do Biskupíc?"
Tým chcem povedať, že ľudia si dlho pamätajú čísla liniek, ktoré poznali a používali a keď už MHD cestujú len zriedka, začnú byť zmätení. To isté môže nastať teraz pri t-busoch, hlavne pri číslach, ktoré v danej lokalite už kedysi boli použité. Čiže môžeme čakať, že ľudia na Šancovej budú nastupovať na 64 v domnienke, že ich odvedzie k Horskému parku alebo pri NOÚ na 49, keď budú chcieť ísť na Patrónku. A kto nevenuje pozornosť tomu, či prichádza autobus alebo trolejbus, možno nastúpi na 71 cestou do Slovnaftu.
Ste normálni? To prečíslovanie spojov skvalitní dopravuv hl.meste?
Mám taký dojem, že tu ide len o klientelizmus z Vašej strany a status dezinformácií pre obyvateľov... Je to kreténizmus a je to teda choré!!!
Reakcia na: Melange #332:
ja mam dojem ze skor stale ides svoje ako pokazena platna ty....
sucasnym obyvatelom mesta je jedno ze sa niekomu ten system lepsie uci ked to ma v nejakej tabulke, ale je im znacne na hovno ked musia ten doteraz nauceny linkovy system zabudnut a ucit sa ho nanovo.... urcite radsej privitaju ak mozu pouzivat uz to co poznaju a nemusia sa ucit nic nove (ktore im v reali nic pozitivne navyse neprinesie)....
Reakcia na: Melange #329:
Prejavuješ ohromnú mieru empatie.

Stačí slabá krátkozrakosť, prípadne vada nedoostrovania, a buď musíš čakať kým autobus príde bližšie, alebo zostaneš odkázaný na rozoznávanie liniek podľa smeru príchodu (napr. Zochova zc či Romanova dc), typu/farby vozidla (68/96), dĺžky riadkov textu (83/93) a podobných absurdných barličiek. Takže nie, podobné čísla v jednej štvrti naozaj nie sú nápomocné.
Reakcia na: Minko #330:
Ty si stále ideš svoje ako pokazená platňa a nečítaš, čo píšem. A taktiež tvojich ~8 kolegov tu na fóre. V zásade platí to, čo napísal birch v #331. Nejde o to, že by cestujúci vedome požadovali taký alebo onaký systém v číslovaní, ale o to, že systém sa lepšie učí a zapamätáva ako nesystém. Jednoduchý, prostý fakt.
Ohľadom číslovania sa tu v diskusii v drvivej väčšine prípadov spomína, že je jedno, aké je číslo linky, každý sa to svoje naučí.
Už sa ale nespomína, ako mozog funguje a zapamätáva si údaje. Techniky učenia často hovoria o tom, že je vhodné si vytvárať rôzne priradenia. V rámci tohoto robí DPB správne: farebne linky oddeľuje a pokúša sa v nich vytvoriť logiku.

Ak by teda otázka znela, či linky číslovať ľubovoľne alebo podľa nejakej logiky, tak logika je určite lepšia - nikomu neublíži a niekomu pomôže.

Ak by otázka znela, či sa oplatí meniť zavedené iba kvôli systému, tak odpoveď bude nie. DPB však nemení tie čísla len tak, ale mení ich, aby uvoľnil číselný rad, čo je pre prehľadnosť IDS viac ako žiadúce. Malo sa to stať v minulosti, nestalo sa, raz by to prišlo tak či tak.
Reakcia na: Melange #318:
po nenápadnom miniprieskume medzi asi 10 ľuďmi, ktorí používajú aspoň príležitostne MHD (rozumej pár krát do týždňa) a navzájom sa nepoznajú, ich jedinou spojkou je že ich poznám ja, ti môžem povedať, že štandardná cestujúca verejnosť má systém číslovania absolútne na háku. Každý sa zhodol na tom, že sa proste naučil svoje spoje, ak niekam potrebuje ísť kde predtým nebol, tak si nájde spoje cez vyhľadávač alebo využíva svoju miestnu znalosť BA (t.j. pozná zastávku Zochova a vie kde to je, pozná nahrubo pár spojov čo idú odtiaľ a vie sa zariadiť- za zastávku si dosať akúkoľvek inú významnejšiu). Čiže nie, ľudia systematiku v rámci MHD čo sa týka nejakých oblastí mesta fakt nepotrebujú.
Reakcia na: Melange #327:
povedzme si to tak... na dialku lahsie rozlisis ze cislo je 2 alebo trojmiestne (a potom z miestnej znalosti vies ze ako trojmiestne mas cakat 201 alebo 202 a z tych 2miestnych podla zastavky - priklad ruzinovsky cintorin - 65 a 75 rozdelis z dialky podla prvej cislice lahko z dialky a rovnako tak 201 a 202 podla poslednej (a trolejbusy od autobusov podla dlzky cisla aj ak miesto trolejbusu pojde autobus), v tej chvili ako budes mat miesto toho 65, 71, 72 a 75, tak 2 a 5 sa z dialky budu rozlisovat "luxusne" a 7 na mieste desiatok je v oboch rovnaka...
Reakcia na: si #321:
To je riadne haluzný argument, že 71 a 72 je ťažké odlíšiť. 201 a 202, čo je napísané menšími číslicami a viac na husto, aby sa zmestili na displej, je akože rozlíšiť ľahšie?
Reakcia na: 810zssk #320:
Lebo si povedal?
Reakcia na: 810zssk #324:
V skutočnosti nestúpa ale zlepšila sa diagnostika.
Reakcia na: si #321:
Ja by som ešte dodal že výskyt očných chorôb / vád v populácii posledné roky stúpa.
Reakcia na: Ike #322:
Ani pred rokom 1997 nebola rozmanitosť čísel liniek zaistená. Linky dostávali čísla v numerickom poradí tak ako boli zriaďované, čiže sa bežne stávalo, že linky zriaďované pre potreby vznikajúcej novej lokality mali podobné čísla.
Aj pri starom systéme ľudí s horším zrakom a pamäťou mohlo mýliť, že:
* z Dúbravky do Devínskej Novej Vsi ide L61, 63, 64
* expresy na Dolné Hony sú 107, 108, 109
* do Vajnor jazdí L32, 35, 36
* po Petržalke jazdia L50, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Ja to trochu odľahčím na svojom príklade. Práve včera som si uvedomil, že mne by asi viac vyhovoval neoblastný systém. Mám totiž mizernú pamäť 😁 Boli sme u lekárky s dcérou, ktorú vážili a mal som si zapamätať váhu v gramoch. Bolo to 5 830g. Samozrejme mi to vyfučalo a zapamätal som si len, že to bolo cez 5 kg 😂 Doma bol fukot. Je to asi informácia na úrovni, že bývam niekde pri 17° poludníku.

Viem si predstaviť seba, ako neznalca MHD ako idem v roku 1998 v Devínskej Novej Vsi cestovať do Dúbravky. Ak mi niekto povie, že mám ísť na 61 ku a prídem na zastávku, uvidím linky 61 a 121, nemám šancu sa pomýliť. Ale ak by som išiel v roku 2002, s mojou mizernou pamäťou, do ktorej sa uložila informácia, že mám nastúpiť na linku dvadsaťniečo, tak pri linkách 20, 21 a 22 by som mohol mať problém 😂 samozrejme, mám oči a na zastávke je CP.
Reakcia na: Melange #318:
problem je ze ten "system" je beznym ludom k nicomu a ak by sme sli do hlbky, tak okrem toho ze vdaka tomu mame system zbytocne dost nestabilny co sa znacenia tyka, tak ten zavadzany moze mat napriklad aj negativa pre cestujuceho v rozpoznavani toho co sa na zastavku blizi - z dialky urcite lahsie odlisis linky ktore maju od seba odlisne oznacenie ako linky kde mas cislicu na mieste desiatok rovnaku a musis sa snazit len prelustit tu na mieste jednotiek
(a opat, nikomu sa asi vekom zrak nezlepsuje a mnoho ludi sa s roznymi zrakovymi vadami uz rodi, ale ved hlavne ze mne zodpovednemu tie cisla krasne zapadaju do tabulky....)
Reakcia na: lupask #316:
Nový systém je rovnako "nafigu" ako ten súčasný. Žiaden benefit neprináša.
Reakcia na: samkoh #307:
Dobre vysvetlené. Kto ani po tomto nepochopí ten zmysel a prínos, s tým je ďalšia debata zbytočná.
Reakcia na: Minko #309:
Prečítaj si, na čo reaguješ. Ja som nevravel, že ľudia hľadajú systém. No nesúhlasím s tým, že ho nepotrebujú alebo že ich nezaujíma. Ty zjavne ľudí vnímaš ako nesvojprávny planktón, čo ma až tak neprekvapuje, keďže na tomto fóre je štandard o ľuďoch hovoriť ako o vlčiakoch či o substráte.

Skrátka, keď je v niečom systém, lepšie sa to učí a pamätá. Že systém nie je dokonalý? V poriadku, ale to neznamená, že tento krok nie je krok k zlepšeniu.
Reakcia na: david1 #311:
Úlohou cieľa je akurát ukázať smer, ktorým dané vozidlo na danej linke ide. A rozvetvovanie liniek by už bolo dobré upratať a prideliť vetvám samostatné čísla (pod jedným číslom by ostali akurát variantné linky, pri ktorých je konečná kratšej trasy súčasne priebežnou zastávkou dlhšej).
Reakcia na: samkoh #307:
zbytocne im to tu vysvetlovat, vsetci si tu idu svoje ze zmena je vzdy zla a proste aj ked mame nafigu system tak naco ho menit lebo ludia si to nezapamataju 🤦‍♂️
Reakcia na: birch #314:
Netvrdil som , že stačí iba cieľ no je jedno aké číslo by mala linka pridelené.
Bez zmeny trasy liniek je úplne zbytočné robiť takýto chaos..
Reakcia na: david1 #311:
Niekedy cieľ nestačí, konkrétne pri trolejbusoch je celkom rozdiel, či na Mierku nastúpiš na 207 alebo 212 smer Červený most.
Reakcia na: david1 #312:
a vies si predstavit ako by to vyzeralo po par mesiacoch, ked by sa na zvysky lepidla nalepil prach poletujuci okolo ? (dufam ze nie si tak naivny zeby si si myslel ze by to niekto z DPB od tych zvyskov lepidla aj vycistil 😃 )
Na Nivách už dali nové terčíky a ako čítam tak aj inde ich už pomenili.
Chaos ala nové vedenie DPB je úplne dokonalý..

Keby ich zatiaľ aspoň prelepili..
Za tú jednú noc by to potom určite stihli postrhať dole a prípadne prelepiť zase staré a potom ich postupne demontovať.
Reakcia na: samkoh #307:
Celé toto je iba jedno veľké šoto..
Človeku je úplne jedno aké číslo má linka. Dôležitý je vždy cieľ linky.
To platí aj dnes , keď musíš sledovať meniaci sa cieľ pri L4,21,80.
alebo na ostatných , kde je jedna zastávka pre rôzne smery napr.L65 či L51,151.
Reakcia na: samkoh #307:
a aj keby to 100% sedelo (ze by neboli ziadne vynimky), tak mi prosim skus vysvetlit ako beznemu cestujucemu pomoze niektory z tebou uvedenych riadkov - napriklad "c. 2=dúbravka, DNV, Devín" - kedze by asi nikomu nebolo jedno keby sa miesto v dubravke ocitol v devine.... ked by nastupil na lubovolnu linku splnajucu oblastne znacenie....
Reakcia na: Melange #301:
si vedľa jak tá jedľa. uvedom si jednu základnú premisu- ľudia nehľadajú a nepotrebujú systém v číslovaní MHD, ich nejaký systém nezaujíma. Ľudia sa mechanicky naučia linky ktoré potrebujú a tie používajú. Ľudia potrebujú stabilitu číslovania, lebo každé nové prečíslovanie vedie len k nasrdenosti ďalšej skupiny obyvateľstva. Áno v konečnom dôsledku sa veľká časť tých ľudí naučí nové číslovanie, ale môže vznikať zbytočný odpor k MHD- kvôli čomu? kvôli vci ktorú ľudia vôbec nepotrebujú a absolútne ich netrápi či linka 21 a 25 jazdia do tej istej oblasti v rámci BA.
Reakcia na: samkoh #307:
Aby systém fungoval museli by vždy sedieť obe číslice čo je z viacerých dôvodov nemožné. Ak systém obsahuje náhodné výnimky, je nepoužiteľný, pretože nevieš kedy o tu výnimku ide. Ak cestuješ do zóny, čo z tohto na Zochovej ide do Dúbravky 31/39, 83, 84, 93, 94 ? Máš 2 priame linky do Dúbravky, ale ak sa budeš riadiť iba prvým číslom, do Dúbravky sa nedostaneš, ak prvým i druhým máš 1/3 šancu. 84 nebudeš nikdy brať do úvahy lebo vôbec nemá 3-ku. Čo ma z Bajkalskej odvezie do západnej časti mesta 39, 53, 63, 64, 74 ? Alebo svojho času z Patrónky do Dúbravky? 21 asi nejde /a fakt nejde , 22 asi nejde/ide, 34 môže/ide, 38 môže/nejde, 43 možno ide/nejde, 83 možno ide/ide ( Pozn.: vybrané len podobné dvojice čísiel).
Naopak ak cestuješ zo zóny a v 6X rade sedia aj druhé číslice 0,1,3,4,5,6,7,8 prečo by som si mal myslieť že pre 62 a 69 to neplatí? Veď predsa od Avionu niečo do Petržalky premáva.
Takže je to len akési usporiadanie kde to niekde vychádza a inde zase nie.
Reakcia na: Andrej #302:
ja to beriem tak, že ak viem, čo zahŕňa daná číselná oblasť, tak ju obsluhuje väčšina cestných(t.j. nie električkových) liniek, ktoré tú číslicu majú aspoň raz. Z tohto hľadiska ak
a. 0= historické centrum, tak to sedí pre 30,40, 50,60, 70, 80, 90 a dokonca pre všetky električky
b. 1=širšie centrum(ohraničené Patrónka-hlst-mýta-krížna-karadžičova-dostojevského rad vrátane eurovey-dunaj-mlynská dolina), tak to sedí pre 21, 31, 41, 51, 61, 71, 91 a dokonca aj e-1
c. 2=dúbravka, DNV, Devín, tak to sedí pre 20, 21, 23, 25, 26, 27, 29, 92, 123
d. 3=Karlova Ves, Lamač, ZB, tak to sedí pre 23, 30, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 39, 43, 63, okrajovo 83, normálne 130, 131, 133, 139
e. 4=medzi hlavnou stanicou a patrónkou, tak to sedí pre 40, 41, 42, 43, 44, 45, 47, 49, 64, 74, 144, 145, 147
f. 5= rača, vajnory a východ nového mesta(t.j. nie koliba a kramáre) , tak to sedí pre 50, 51, 52, 53, 56, 57, 58, 59, 65, 75
g. 6=ružinov a vrakuňa, tak to sedí pre 56, 61, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 96, 196
h. 7= slovnaft a PB, tak to sedí pre 67, 70, 71, 72, 74, 75, 77, 78, 79, 87
i. 8= sever petržalky, tak to sedí pre 68, 80, 83, 84, 87, 88, teoreticky aj 98
j. juh petržalky+ zvyšok 5. obvodu, tak to sedí pre 59, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 98, 99
zároveň je dobrá pomôcka, že linky s dvoma rovnakými číslicami majú charakter lokálnej obsluhy až vymetáku(33, 44, 66, 77, 88, 99).
Samozrejme, sú aj výnimky, ale toto sa mi vidí ako nie práve zlý systém.
Reakcia na: si #304:
K poslednému odstavcu, tam pekne vidno že aj keď treba nejaký číselný rad uvoľniť, dá sa to spraviť tak aby to bolo k cestujúcim priateľské a ľahko zapamätateľné. V prípade tohtoročného prečíslovania by úplne stačilo znížiť číslo o 100.
Reakcia na: Melange #301:
si si isty ? z toho co poznam ludi, tak sa to nanovo naucia tak mozno pubertiaci, takmer vsetko 25+ sa ti k takejto zmene uz postavi negativne a postupne takymito zmenami uz len staca prehlad o sieti
takze sice s obmienanim populacie mozes pocitat, ale celkovo podiel v populacii ktorym to takato zmena nezhorsi sa dostane za hranicu polovice celkovej populacie tak o cca 30 rokov.... a dovtedy mozno pridu dalsie taketo samoucelne precislovania...
Reakcia na: Technopol #303:
na toto som uz poukazoval hned ako tato precislovacia blbina bola zverejnena
obdobne aj (povodne) linky 213 a 215 precislovane na 203 a 205
a v pripade linky 220 je to este v podstate 4-te preznacenie, ona totiz povodne nahradila autobusovu linku 20 od ktorej sa lisila 2ma zastavkami... a vzhladom na zmenu trakcie (z a-bus na t-bus) bola vtedy precislovana na 220
a pre tych s dlhsou pamatou, si spomenu aj na to ze 213 mala predtym cislo 13 a 215 mala predtym cislo 15.....
Reakcia na: si #300:
A to ešte treba pripomenúť, že ide vlastne o pôvodné linky 218 a 220. Takže za cca 22 rokov je to tretie označenie tých istých liniek. Stačí si počkať ďalšie desaťročie a možno bude zas všetko inak.
Reakcia na: Melange #301:
Uz si sa v zivote pozrel na mapu MHD? V tomto "systeme" je kopa vynimiek. Na zastavku Cintorin Vrakuna sa da dostat linkami 71, 72, a 75... ale aj 42 a 65. Z liniek v rade 7x maximalne mozes prist na to, ze idu niekde na juhovychod, kedze linky 74 a 77 do Vrakune/P. Biskupic nejdu, a linka 70 tiez sa velmi nestretava s linkami 71, 72, 75. A pritom este vo Vrakuni strasia aj linky 67 a 87.

Na Kramare sa da dostat linkami 42, 45 a 49... a tiez linkami 32, 64, a 145. Z Dubravky do centra linkami 4, 83, alebo 84. Zo Sancovej na stanicu linkami 40, 61, 71, 74. Do Lamaca idu 23, 30, 63, 123, 130. Do Petrzalky nielen 8x a 9x, ale aj 6x, 18x a 19x. Do Race idu linky 5x, ale aj 65, ktora nezodpoveda ani Raci, ani Dolnym honom (a urcite nema nic spolocne s L68). Na Trnavke strasia nielen linky 6x, ale aj "Racianska" L58, a 96.

Ako si predstavujes, ze clovek sa ma v tomto systeme zorientovat? Nedokaze sa. Je to kravina jak voda v kosi.
Reakcia na: si #300:
Iste, z krátkodobého hľadiska je každá zmena spojená s určitým diskomfortom, lebo si treba zvyknúť na niečo nové. Avšak na to, čo má systém, sa zvyká ľahšie ako na to, čo systém nemá. Napr. aj keď sa otváralo Klientske centrum, ľudia sa museli naučiť, že sa tam presťahovali niektoré úrady, ktoré boli pred tým inde. Ale vo výsledku je to pozitívna zmena, že je všetko na jednej kope.

A netreba zabúdať, že ľudia sa obmieňajú. Každým rokom pribúdajú deti a mladí, čo začínajú sami jazdiť MHD, takisto sa sem sťahujú ľudia, skrátka tá zmena bude prospešná a síce pár týždňov budú niektorí ľudia nadávať, onedlho budú zvyknutí a ešte aj radi, že ako sa to dobre pamätá.
Reakcia na: Melange #297:
akurat ze cisla 75, 78, N72, 201 a 202 uz vsetcia dotknuti poznaju, zato cisla 71, 72 sa musia nanovo ucit....
ci ty kazdu noc vsetko zabudnes a rano si preflashujes hlavu novym firmware predtym nez cokolvek spravis ? 😛
len ta este upozornim, ze starsie kusy mavaju uz trochu opotrebovane pamatove moduly, hodnoty v tej trvalej casti sa zle prepisuju a cache chybuje tak ze nie je velmi pouzitelna 😃

a ver ze pokial zodpovedni chcu aby ludia preferovali viac verejnu dopravu a jazdili menej autami, tak toto je prave krok opacnym smerom....
Reakcia na: Melange #297:
A je toto tvrdenie podlozene nejakymi faktami?
Reakcia na: Melange #296:
Vsak cisla uz raz boli zvolene, takze to vobec netreba riesit. Ak sa zavadza nova linka, tak kludne moze mat oblastne cislovanie, moze mat pismena, moze mat mimozemstanske cislo z Marsu, cokolvek.

Diskutuje sa tu o precislovani sucastnych liniek. Cisla uz raz boli zvolene, a jediny argument, co si predlozil proti nimi, je ze tebe sa sucasny system nepaci, takze to musime zmenit lebo ???????
Reakcia na: Minko #295:
Áno. A ľahšie sa naučí čísla 71, 72, 75, 78 a N72, než čísla 75, 78, N72, 201 a 202.
Reakcia na: 810zssk #294:
Tu máš napísaný ten benefit: #288

Aj keď už je známa vec, že argumenty sa ti vyhýbajú kilometrovým oblúkom...
Reakcia na: lupask #293:
vysvetlím ti to inak. 90% cestujúcej verejnosti sú len cestujúci žiadny fandovia, či osoby sa nejako viac zaujímajúci o MHD (ak nie aj viac). Ich princíp je nasledovný: naučím sa linky, ktoré mi chodia medzi mojimi bodmi záujmu a tie používam. Žiadne logické vzťahy, oblasti nič. To ich absolútne nezaujíma, oni chcú mať svoju linku ktorou chodia 15 rokov z bodu A do bodu B aj ďalších 15 rokov aby sa to nemuseli učiť nanovo a nemýlilo ich to.
Reakcia na: lupask #293:
Rovnako nulový ako oblastné číslovanie. Čo benefit ale poskytuje je stabilita systému.

Je úplne jedno aké číslovanie používame (akurát treba oddeliť koľajovú dopravu od cestnej + rôzne módy dopravy ktoré majú iné odbavenie). Preto je zbytočné do toho rýpať a komplikovať veci náhodnými zmenami číslovania.
Reakcia na: 810zssk #291:
a aky benefit poskytuje nahodne cislovanie?
Reakcia na: 810zssk #284:
Račko smer Hl.St. už nejaký voz zobral asi zrkadlom. Teraz to už opravili a cedule dali na opačnú stranu. Horšie je, že aj online tabula bola presunutá na môj vkus veľmi vysoko
Reakcia na: lupask #290:
Elektrina poskytuje benefit. Oblastné číslovanie nie.
to je taky srandovny "argument" ze 'ludia na nieco boli zvyknuti x rokov' no aj na sviecky boli zvyknuti 100 rokov a predsa mozeme mat aj elektrinu.
Reakcia na: Melange #288:
Pes jitrničku sežral...
Reakcia na: Mirtschi #287:
A ako mali byť teda zvolené čísla liniek, ak nie tak, aby aspoň ako-tak súviseli s oblasťami, ktoré obsluhujú? Mali byť zvolené len tak náhodne?

Blbosť. Oblastné číslovanie má zmysel. A nejde o to, že sa tým bude niekto riadiť pri cestovaní, ale o to, že si cestujúci lepšie zapamätá svoje linky, ak majú nejaký spoločný prvok. A funguje to.
Zdravím, prajem peknú nedelu. Pridám i ja názor do rozsiahlej diskusie a to, že si myslím, že celé oblastné číslovanie je hlúposť. Nemalo sa s tým ani len začínať už v tom roku 1997. Ako tu už napísali viacerí, zbytočne sa prečíslovalo hodne liniek, na ktorých označenia boli ludia roky i desaťročia zvyknutí. Napr. doteraz si pamätám , že od našej zastávky jezdili : 21 - smer Vrakuňa a Ružinov, 43 - smer Hlavná Stanica, 54 - smer Trnavské Mýto a Dolné Hony, 112 - smer Patrónka a Devínská Nová Ves, 117 - smer Rača. Človek si pamätá i časť dalších vtedajších bratislavských liniek : 22, 23, 27, 28, 33, 34, 37, 38, 45, 55, 101, 102, 104, 105, 109, 110, 115, 116, 118, 119. No, už keď s tým začali a vynaložili na to peniaze , tak už nech to prečíslujú, nech v to linkovanie má aspoň nejakú logiku, keď už vymysleli pred rokmi to , ako oddôvadnilu tu viacerí, nezmyselné oblastné. Já teda mám navštívených hodne miest, ale okrem Bratislavy to má tuším len čiastočne Viedeň, nemá to ani len omnoho väčšia Praha. Čo sa týka rozširovania IDS , nemyslím si , že sa vyčerpá viac ako 300 rôzmych čísel. Teda neviem kolko má Bratislavský a Trnavský Kraj liniek. Pre oblasť celého Záhoria mohli kludne vyčleniť rad 301 - 399 , čo by i zapadalo do systému číslovania a nemuseli sa uvolnovať č. 201 - 215 vôbec. 401-499 mohli dať pre oblasť Karpát, napr. i pre nejakú linku Pezinok - Malacky, rekreačné linky... 500 - 599 majú už linky pre oblasť Pezinka a Modry, nie ? Inak, IDS BK nie je jediný , který má v systéme nedostatky. Napr. naše DÚK ( Doprava Ústeckého Kraje ) . Niektoré dopravné podniky svoje linky zahrnuté do IDS prečíslovali , aby nevznikla duplicita, ale iné nie. Tak napr. v Moste a Litvínove je električková linka 2 , u nás v Ústí nad Labem máme zasa autobus č.2 a to číslo je ešte i vo viac mestách kraja. Prečísloval sa Děčín, Teplice, Chomutov a Jirkov. V Moste a Litvínove, Lounech, Litoměřicích nie. Dokonca Litoměřice majú na MHD písmenné označenie. Preto, nemyslím si, že i keď celá Nitra sa začlení do IDS BK, že kvôli tomu prečíslujú MHD, skôr Nitranský Kraj si časom zavedie svoj IDS a vlastné číslovanie. To už je potom na dohode medzi IDS, aké číslo budú mať společné linky, napr. v trase Bratislava - Nitra. U nás sa museli takto dohodnúť 4 IDS : DÚK, PID, IDOL, VVO.
Reakcia na: Martin Fundárek #285:
Čo nechápeš?
Reakcia na: Valec #223:
V tom prípade už vôbec nechápem tento cirkus s prečíslovávaním.
Reakcia na: Urbanway 2423 #282:
Ona by sa tam aj zmestila, len konzola nedovolí. Môžeme uzatvárať stávky kedy to nejaký autobus odstrelí.
Reakcia na: mirec240 #277:
Tak snáď sa tam čoskoro dá nový označník, pretože toto číslo teda vyzerá strašne (ešte aj farba je iná)...
Reakcia na: Melange #276:
Asi preto, že sa tá N72 nezmestila na pravú stranu, aj keď na iných zastávkach dajú nočné linky spolu na jednu tabuľku bez cieľov, aby nemuseli dávať tabuľku z druhej strany.
Reakcia na: si #280:
No neviem, ci mi to nepises uz asi 3. raz (alebo ste boli viaceri). Inak, uz by si zasluzila premenovanie na 1 Bratislava.
Reakcia na: lostrail #279:
a poznas aj jednotku docasnosti ?
1 furt 🙂
Reakcia na: mirec240 #277:
Pred slovom docasny mam v tomto meste velky respekt.
Reakcia na: mirec240 #277:
20 dni skor menia terciky ? Ale aby dali pri zmenach tras, zmenach CP dopredu nove CP to nie.
Reakcia na: birch #275:
Tá 40 má zároveň aj iný font. Je to len také dočasné riešenie kým nevymenia označníky za nové.
Reakcia na: GHZ6621 #271:
Síce skoro, ale vyzerá to krásne. Teda až na tú ceduľku s N72, ktorú dali zľava, to som celkom nepochopil.
Reakcia na: Ttom #274:
Aj na Rač. mýte smer Krížna je už na označníku 40 (pôvodné číslo prelepené nálepkou), smerom na hl.st. je naďalej 210. To mi teda príde riadny fail, dať na náhodné zastávky nové čísla tri týždne vopred.
Reakcia na: hroch #273:
toto myslis Kuliskovu, ale uz je aj na Kvacalovej 47,60..a aj tusim na Soltesovej je 40 miesto 210..
Reakcia na: Urbanway 2423 #272:
No ja som uz videl cislo 60 namontovane aj na zastavke Kvacalova (tusim to je ona, pri budove Gaudi), a tam je to len klasicka stvorcova tabulka. Takze podla mna zacali potmehudsky s postupnou vymenou este pred novembrom.
Reakcia na: GHZ6621 #271:
To bude asi len tým, že tie tabule boli vyrobené dopredu (minulý rok tam už boli omylom osadené), ale aj tak je to zmätočné.
Autobusová stanica a Košická majú už nové čísla trolejbusových liniek. Trochu skoro nie? 🙂
Reakcia na: M@trixX #258:
Máloktorý dopravný systém možno považovať za prepracovanejší a používateľsky prívetivejší ako ten švajčiarsky. A čuduj sa svete, duplicita označovania mestských liniek v rôznych mestách toho istého IDS je tu niečo, čo normálne existuje.
Tak ja vám to teda povím. Začne tudle vypisovat a následne se bude hádat s jinými šotouši o ješte větších pitomostech jako výměna čísel medzi linkami 20 a 21 a jiné, vy tupci!
Reakcia na: Cancer #267:
No, jo, to... Ale udělá hlavne co?
Kontrolní otázka soudruzi. Jestlipak víte, co udelá šotouš když si přečte tuhle novinku. No?
Reakcia na: majak #264:
Linka 5 is the new autobus z Ovsišťa na Šafko.
Reakcia na: Petto #27:
ešte by tu bola linka 5, ale tú už žiaľ dementi zrušili
Reakcia na: si #252:
He?
Reakcia na: si #259:
Premenuvat ulice v meste je samozrejme hovadina, ale nestaci mavnut rukou, ze clovek si vsimne, a malo by sa nad tym aspon trochu uvazovat, aby sa minimalizovali sance, ze sa clovek do podobne nejednoznacnej situacie dostane, a zmenit cislo linky je naozaj najmenej.
Reakcia na: S499.1023 #227:
Vo všeobecnosti nič, ale v IDS BK previazanosť existuje.
Reakcia na: 810zssk #254:
Veď to netvrdím, len zase okrem toho, že si uvedomia, že sú v inom meste, budú vedieť aj to, že sú v jednom dopravnom systéme, ktorý nie je viazaný na hranice miest.
Reakcia na: M@trixX #258:
a preto bude treba popremenovavat ulice a namestia v meste tak, aby sa najblizsich 500 rokov nemohlo stat ze budu v 2 roznych mestach ulice s rovnakym nazvom....
dufam ze v DPB uz na to vytvorili dalsiu premenovavaciu komisiu 😃
Reakcia na: 810zssk #254:
Ked ten system by mal byt dostatocne robusny na to, aby ho do nejakej miery zvladli pouzit aj mimozemstania, deti a mentalne retardovani, co sa bude tazko robit, ak z kazdej zeleznicnej stanice pojde cerveno-cierna linka 1 so zastavkami sturova, partizanska a hviezdoslavova
Reakcia na: Ike #230:
Zastávka bola pomenovaná podľa názvu ulice. Akurát, že na trase tej druhej linky bola zastávka s takmer identickým názvom, takže som si rozdiel nevšimol, nakoľko som nehľadal spojenie, ale iba odchody z tej jednej zastávky.
Reakcia na: Vladimír #240:
V Rige sa mi veľmi páčilo že nakúpili aj abusy aj tbusy so solarisovými skriňami, čo bol pri tomto značení liniek samozrejme problém, takže to vyriešili tak že trolejbusy mali na boku skrine ešte jeden stredne veľký displej na ktorom svietil symbol trolejbusu aby ľudia vedeli že je to trolejbusová trojka, nie autobusová trojka 😂😂😂
Reakcia na: lumbert #236:
Však keď to vymýšľajú tí istí šotouši 😂
Reakcia na: 3pa3ck3 #234:
Ja svoje premisy budem ďalej stavať na predpoklade že po Slovensku necestuje Majka z Gurunu ale dospelí ľudia ktorí majú dostatočné kognitívne schopnosti na to aby si všimli že sa presunuli do 50 km vzdialeného mesta.
To sú skutočné problémy bratislavskej dopravy... / ! /😥
Reakcia na: S499.1023 #251:
a preco by nemohlo ? ved ked najprv premenuje to povodne na nieco ine, tak nazov mame volny a mozme ho pouzit 😛
Reakcia na: si #250:
O čom točíš? Po spojení už žiadne námestie rovnakého nazvu vzniknúť nemôže.
Reakcia na: S499.1023 #248:
a premenovavali aj do rezervy, lebo ved okruhle namestie podla tabulky by mohlo niekedy vzniknut v stvrti A a tak to co uz jestvuje v stvrti C musime premenovat ? 😃
Reakcia na: Andrej #245:
Okolo roku 1976 sa na našej ulici, len jednostranne zastavanej, zmenili čísla domov z nepárnych na párne a otočil sa aj smer číslovania.
Reakcia na: volod #242:
Sa smeješ ale pri vzniku Veľkej Prahy aj pri pripájaní ďalších obcí sa striktne premenovávali ulice aby sa zabránilo duplicite - budapeštiansky model "Széchényiho ulica/okružná ulica/námestie/okrúhle námestie/bulvár v každom obvode ich zjavne neoslovil.
Reakcia na: 810zssk #193:
Pridávam sa za pivo 😆😆😆
Reakcia na: Andrej #245:
Ja som zažil premenovanie a súčasne prečíslovanie, keď sa nám zmenila adresa z "Karloveská cesta 36" na "Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu 58". Takže mňa už nič nerozhodí.
Reakcia na: volod #242:
Nemusime premenovat len ulice, mozeme premenovat aj casti mesta. Dubravka -> Karlova Ves, Karlova Ves -> Lamac, Lamac -> Devinska Nova Ves, etc. A potom prehodime cislice domov, aby parne cisla boli na opacnej strane (premenovanej) ulice. Len tak, bude zabava. Ludia si zvyknu, a budu mat sancu precvicit si mozgove zavity. 🙂
Reakcia na: TomJ #243:
A to ešte za čias deväťdierových štikačov bolo bežné, že rovnaký jednokorunový lístok sa používal vo všetkých MHD prevádzkach jedného podniku ČSAD.
Reakcia na: 3pa3ck3 #234:
Kedysi jazdili vo všetkých mestách bordové Ikarusy a červeno-biele Karosy a ľudia nemali problém s tým, že linka 1 je vo viacerých mestách. Takže rovnaký vzhľad autobusov mi príde ako trochu divný argument. Viem, že vtedy nebol IDS, ale ak bude internetová stránka spravená prehľadne, tak nemôže byť problém, ak v dvoch alebo viacerých mestách budú MHD linky s rovnakými číslami. Ak by sme sa totiž striktne držali toho, že v IDS nemôžu byť dve linky s rovnakým číslo, tak ak raz v budúcnosti vznikne celoslovenský IDS, museli by sme mať aj štvorciferné čísla liniek.
Ulice v Bratislave sa kedy budú premenovávať?
Reakcia na: Miro #239:
Jednoducho bude mať na tabuliach/displejoch uvedené Tr1 (ak by to bola náhradná doprava za električku) alebo T1 (ak za trolejbus).
Reakcia na: perets #237:
V rámci ex-ZSSR to je v podstate štandard, že linky každého druhu dopravy (E, T, A) sa číslujú súbežne od 1 vyššie.
Len pred pár rokmi od podobného systému prečíslovaním väčšieho počtu liniek upustila Budapešť (ja viem, že to nebolo ZSSR), zatiaľ posledný, ktorý sa tohto systému vzdal, je ukrajinský Ľvov. Ten to spravil tuším minulý rok.
Reakcia na: perets #237:
Tak to je už úplne iný extrém. A teraz si predstav, že by na trolejovej trati bola výluka a jazdili by tam tiež autobusy.
Reakcia na: Ike #235:
Ja si akosi stále predstavujem územie, na ktorom funguje IDS, v podstate ako jedno mesto a neviem sa stotožniť s myšlienkou, že v rámci tohto územia nebude číslo linky unikátne.
Reakcia na: 3pa3ck3 #234:
Mňa raz ako turistu v LT prekvapilo, keď z jednej zastávky odchádzali aj autobus aj trolejbus s číslom 1 ale úplne inou trasou. Našťastie som šiel úplne iným číslom, ale potom som si dával extra pozor či mám ísť T alebo A, a aký má cieľ.
Neviem, či si to niekto všimol, ale L71+72 budú mať podobné farby, ako majú bývalé trolejbusové L71+72 v KE. A v podstate podobne ako v KE aj u nás sa budú navzájom dopĺňať v preklade. 🙂
Reakcia na: 3pa3ck3 #234:
Počkaj, to vážne?
Reakcia na: Ike #232:
Pomýliť si električku a autobus je trochu extrém, ale zase nemusí to byť úplne nereálna situácia (ak náhradná autobusová doprava má rovnakú trasu ako príslušná električková linka, tak nie je dôvod označovať ju Xx, ale pokojne môže mať električkové číslo).

Povedzme si ale, že kým teraz jazdia ako MHD v každom meste vizuálne iné autobusy, po pričlenení do IDS budú všetky rovnaké. A turista z jedného IDS mesta môže byť pri návšteve iného zaskočený, že vidí úplne rovnaký autobus s rovnakým číslom, avšak úplne inou trasou.
Reakcia na: 810zssk #218:
Všimne si, ale môže ho to pomýliť (obzvlášť ak dovtedy bude existovať previazanie liniek a zón)
Reakcia na: 810zssk #231:
Aj hypoteticky najlepší UI vyžaduje jednu dôležitú prerekvizitu v podobe ľudského faktora: vedieť odkiaľ cestujem (ok, to zvládne GPS) a vedieť kam chcem cestovať.

Samozrejme, že keď v meste X spadne z neba neznámy človek, ktorý nevie, kam chce ísť, tak ani najlepšia informatika na to nepríde za neho.

Ja si teda neviem predstaviť seba ako turistu, ktorý je ubytovaný v hoteli Color na Vajnorskej a chce ísť k Mostu SNP, za akých podmienok by som si pomýlil cestovný poriadok električkovej 4ky v Bratislave s autobusovou 4kou v Považskej Bystrici, a to aj keby sme opomenuli odlišnosť intervalov. Ok najbližšiu zastávku mi zistí GPS, ale ako človek proste musím vedieť kam chcem ísť. To by musel nastať prípad, že začiatočná zastávka a cieľová zastávka sa nachádzajú v oboch mestách na trase rovnakej linky, čo nie je nereálne ale vysoko nepravdepodobné. Systém nemá ako vedieť, že chcem ísť pod Most SNP. Musím vedieť ja. A ak aj neviem zastávku, existujú vyhľadávače, ktoré mi nájdu zastávku podľa adresy.
Reakcia na: Trammat #229:
Tak ale to je len vec toho ako spravíš UI tej webstránky. Ak tam jasne odlíšiš že toto je linka 1 v Bratislave a toto linka 1 v Trenčíne, nemal by to byť problém.
Reakcia na: Trammat #229:
A tie odchody si zadaval za akú zastávku? Predpokladám, že nie random.
Reakcia na: 810zssk #221:
Problém to je v spoločnom IDS. Mne osobne sa to stalo v zahraničí (mám za to, že to bolo v Poľsku v GOPe, ale nie som si istý), hľadal som odchody linky, tak som si zadal jej číslo, podľa výsledku som išiel čakať na spoj (nastupoval som na zastávke, ktorá mala na oboch linkách veľmi podobný názov) a až na zastávke som sa divil, že nič neprišlo. Potom som sa pozrel lepšie, porovnal s CP na zastávke a zistil som, že vyhľadávač mi síce našiel linku s týmto číslom, ale takú, ktorá premáva v úplne inej časti toho IDS. A to človek, ktorý nie je domáci fakt nemá odkiaľ vedieť.
Reakcia na: Valec #225:
Bolo to o pár strán vyššie ako tá PAL.

Mne to príde veľmi nešťastné riešenie, aspoň tam kde predpokladáme inú formu odbavenia ako v regionálke to bude neprehľadné. Pre malé mestá je to možno ok, ale minimálne krajské mestá by mali mať MHD číslovanie.
Reakcia na: 3pa3ck3 #214:
Čo má zóna s číslom linky?
Reakcia na: 810zssk #208:
Aj pre Ike: Nevnímam to ako problém. Len konštatujem, že to tak kedysi bývalo. Je fakt, že to boli IDS, kde sa pred integráciou tie systémy dotýkali.
Reakcia na: 810zssk #198:
V tom dokumente na ktorý som dával link v príspevku #156 máš odpoveď na tvoju otázku uvedenú. Stačí si to len otvoriť. 😉
Reakcia na: 810zssk #196:
Licencie sa vydávajú na konkrétne linky a číslo linky je v nich uvedené. V každom prípade však župa toto číslovanie nenariadila.
Reakcia na: Martin Fundárek #202:
Keďže nikde nie je zakotvené, že číslo zóny = číslo linky, tak číslovanie liniek prekopávať nemusím. 😉
"Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?" 😃
Reakcia na: Ike #220:
Neviem, mne sa to nejaví ako problém, plánovač mi proste povie na akú linku ísť a podľa toho pôjdem. Nemyslim si že ľudia nevedia spracovať koncept že v Bratislave aj Považskej je linka 4.
Reakcia na: 810zssk #219:
Áno, ale aj tak Ti môže nastať stav, kde si v prehliadači dáš vyhľadať trasu z adresy na adresu a teoreticky sa ti môže stať, že tam budeš mať bratislavskú 4ku a považskobystrickú 4ku v jednej relácii. Tak tam je žiadúce to odlišovať. Ale pokojne to môže byť skratka mesta v zátvorke.
Reakcia na: Ike #213:
V systémoch kde to tak funguje sú CP MHD na webe spravidla rozdelené podľa miest. Teda sekcie MHD BA, MHD NR, MHD TT (atď), regionálne linky.

V aplikácii ti plánovač cesty proste ponúkne príslušné číslo linky.
Reakcia na: 3pa3ck3 #214:
Akože cestujúci s PCL pre Bratislavu si nevšimne že je v Nitre?
Reakcia na: Miro #216:
Mozno to od novembra prehodia?
Duálne označenie čísla linky na trolejbusoch je dobrý nápad, ale urobil by som to naopak- veľkú tabuľku s číslom 40 s malou s číslom 210 v ľavom hornom rohu.
Reakcia na: Melange #211:
Tak minimálne jeden pacient tu určite je. 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=NGBo3s0PMZg
Reakcia na: 810zssk #208:
Jeden príklad mi napadol: Cestujúci má zakúpený PCL na určité zóny, pričom vie, že ho môže využiť na určitých linkách. Zbadá tieto čísla v rámci toho istého IDS v inom meste, nastúpi a vo vozidle zistí, že zóna sú úplne iná...
Reakcia na: hroch #212:
Aj to je riešenie, ale pre cestujúcich to veľmi význam nemá. V menších mestách okolo Bratislavy, kde je dopravný výkon MHD ďaleko menší ako dopravný výkon tranzitujúcej alebo cieľovej PAD by som ponechal regionálne označenia liniek a vo väčších mestách to dooznačoval len v situáciách, kde je to nevyhnutné.

Určite linka 4 v Považskej Bystrici nemusí byť odlíšená od linky 4 na zastávkových CP, transparentoch, alebo terčíkoch. Naopak, rozlíšenie je vyslovene žiadúce v aplikácii západoslovenskej IDS alebo v CP na internete (ak sa bavíme o sekcii stránky so súhrnnými CP, napr. na stránke mesta PB nemusí).
Reakcia na: Ike #206:
Inac k oznacovaniu mestskych liniek v regione si pamatam, ze v okoli Londyna boli autobusy, ktore si objednavali jednotlive mensie obce, oznacene pismenom a cislom. Takze napr. v Surbitone (okrem beznych cislovanych liniek platenych TfL) premavali aj linky S1 az tusim S5, v Romforde boli tusim RO1 atd. To by sa pokojne dalo pouzit aj v IDS. Pezinska MHD Px alebo PKx, Malacka Mx alebo MAx atd az po Trnavu.
Inak, chvalabohu, že na tomto fóre sú iba ľudia s názormi irelevantnými pre DPB. Veď tuná je to samý pacient.
Reakcia na: N/A #192:
Netrep.
Reakcia na: hroch #133:
Mapa siete... Na jednej strane sa to môže zdať po novom nelogické, na druhej strane, na Západe je bežne zaužívané, že ak nejaký typ električiek, trolejbusov či súprav metra obsluhuje len vybrané trasy, tak má v interiéri samostatnú mapku týchto trás s vyznačenými prestupmi. Čiže z tohto pohľadu je podľa mňa existencia čisto trolejbusovej schémy obhájiteľná.
Reakcia na: S499.1023 #201:
Nevidím principiálny problém ak v mestách vzdialených 50 kilometrov majú MHDčky rovnaké čísla liniek. Dnes nikomu nevadí že v Bratislave aj Trnave existuje linka 1, prečo by to po integrácii zrazu problém bol? Vieš uviesť nejakú praktickú situáciu kedy to vadí?

Rozhodne nie som fanúšikom toho aby zo šotodôvodov niekde v Nitre ako MHD jazdila 549ka. Tak isto ak predpokladáme že MHD by mala mať iný spôsob odbavenia, tak mi príde lepšie stanoviť že MHD sú linky 1 - 299 než že MHD sú 1 - 299 (199) v BA, 410-430 v TT, 550-570 v NR, atď.
Reakcia na: Ignac #102:
Až na to, že 104-ka v zásade ani expresná nebola😉
(Nezastavovala na celej trase iba na zast. Dubová a Zsl.energ.závody)
Reakcia na: S499.1023 #201:
V čom vnímaš duplicitné čísla ako problém?

Podľa mňa pre jednoduchosť dopravy v meste je vyslovene žiadúce mať "malé" čísla a ak sa zaručí, že sa tie linky nikde nestretnú a zároveň sa zaručí, že v internej a licenčnej evidencii budú vedené pod rôznymi kódmi, tak v tom nevidím žiadny problém. Podľa mňa linkové vedenie v Trnave nijak nekoliduje s Bratislavským, rovnako ako by nekolidovalo použitie radu 2xx niekde pri Trenčíne so Záhorím. Ak aj bude IDS ZS, pochybujem, že v komunikačnej kampani sa bude číslo MHD linky spomínať bez mesta.

Inak toto je dosť podobný problém ako v kartografii. Počet štátov alebo regiónov, alebo okresov je ďaleko väčší ako počet rozlíšiteľných farieb. Napriek tomu existuje algoritmus, ktorý zabezpečí, že nebudeš mať dva žlté fliačiky pri sebe. Ak sa podobný algoritmus zabezpečí aj tu, že dve rovnaké označenia liniek nebudú nikdy v strete, tak to je lepšie, ako mať v Trnave linky 930 až 959.

Inak na mindope sme riešili v zákone 56/2012 a vyhláške 124/2012 práve problematiku rozlíšenia medzi licenčným číslom a číslom linky, ktoré sme nazvali "označenie linky" (to, čo vidí cestujúci). Licenčné čísla nech sú v galaktickom IDS unikátne, ale označenia byť nemusia.
Reakcia na: Adammsvk #203:
Áno, a tie CP pri tom ani neboli väčšie, ako súčasné CP. Škoda, že to potom neskôr zaniklo...
Reakcia na: Adammsvk #203:
ano, ale take trivialne veci na zorientovanie sa ludi sa nenosia, spravit chaos s cislovanim liniek je podla kompetentnych lepsie....
Reakcia na: Urbanway 2423 #85:
Pamataju si este pamatnici ze na CP kedysi byvala schema Bratislavy s vyznacenim kadial linka ide? Skvele pre hrube zorientovanie sa.
Reakcia na: Valec #191:
Až bude IDS BK rozšírený aj na NSK, tak bude pravdepodobne treba zásadne prekopať aj číslovanie zón, lebo s dnešným koncentrickým systémom "okolo BA" skončíš kdesi pri Šali. A potom môžeme nanovo prečíslovávať linky 🙂
Reakcia na: 810zssk #198:
Bývalo kedysi vo svete dobrým zvykom, že v jednom IDS neboli čísla duplicitné. Ale už to bohužiaľ neplatí ani v civilizácii.
Zaujímavé, že medzi výhodami prečíslovania nie je uvedené zapamätateľné číselné odlíšenie MHD (L1-199, nie je možný nákup lístkov u vodiča ale je možný v označovači kartou, nástup a výstup všetkými dverami) a prímesta (nákup lístkov u vodiča, nástup iba prednými dverami (aktuálne, možno v zónach 100,101 smerom do Bratislavy bude povolený nástup všetkými dverami aj keď je zatiaľ o tom ticho)

Ja som s prečísľovaním ok, aj tak by sme sa tomu nevyhli v budúcnosti, len niektoré argumenty neznejú úplne kompetentne.
Napr. prímesto aktuálne čísla 201-220 nepotrebuje, keďže budú naďalej uvádzané v MHD počas polročného prechodného obdobia. Rovnako zjednotenie čísla denných spojov s nočnými nie je veľmi relevantným dôvodom. No a tie linky končiace nulou idúce na Nivy sú už iba čerešničkou - L20,L30,L80,L90,N80.

Keby napísali iba sprehľadňujeme rozdelenie mesta a prímesta a stiera sa rozdiel medzi typmi vozidiel (trolejbus, elektrobus, autobus, pomocný pohon), trebárs nech aj s lepšou viditeľnosťou dvojmiestnych čísiel, ušetrili by si kopu hejtov a výsledok by bol rovnaký.
Nemôžem povedať, že s tým úplne súhlasím, ale nie som ani záasdne proti.
Dvojciferné číslo sa číta lepšie, a je tam teda dáka wanna be logika oblastí v BA.
Pre ľudí, ktorí nie sú z BK a nepoznajú to tu, to nebude chaotické, lebo ich nebude miasť 2xy, ktoré je pre prímestskú dopravu. A väčšine ľudí je úplne 3 či trolejbsu má číslo 201 alebo 71.
Zladí sa to s číslovaním nočných spojov, ktoré vôbec na trolejbusy nepoužívajú číselný rad 2xy.
Keď dôjdu nové paricálne trolejbusy a budú nasadené na linku 61 tak nemusí dôjsť k zmene číslovania na zastaralý systém - nové trolejbusové linky vôbec nedostávajú čísla v číselnom rade 2xy, ale už s číselným radom oblasti.
Plačete tu nad ničím. Ten trolejbus pôjde stále tú istú trasu, len na ňom bude svietiť iné číslo - ale ten istý cieľ a rolovať tá istá trasa.
Reakcia na: Valec #197:
Ja by som predpokladal že MHD minimálne v krajských mestách si čísla ponechajú (či rátame že napr. MHD TT bude napr. 400-420?).
Reakcia na: 810zssk #193:
Či bude niekedy 700 regio netuším, ale ak zrátam len súčasný stav tak:
- MHD BA: 100
- PAD BSK: 63 (+4 výhľadové)
- PAD TTSK: 144
- PAD NSK: 189
- ostatné MHD: 106
sa dostanem na celkové číslo 602 potenciálnych IDS liniek (mimo vlakových).

Ak vezmem do úvahy, že pri vyčistení 42 regio liniek v BSK sa dosiahlo výsledné číslo 63 (teda 1,5 násobok) a podobne by na tom boli aj ostatné kraje, tak sa dostaneme k číslu (144+189)*1,5+63 = 562 regio liniek.
K tomu všetky MHDčky mimo bratislavskej a sme takmer na čísle 700. A to sa nebavíme o žiadnej rezerve (pričom pri bratislavskej MHD počítame s rezervou 100-112 čísiel, teda 100+ 😵.
Reakcia na: N/A #195:
To s tým nič nemá. Pokiaľ viem, BSK nevydáva v drahovej doprave licencie na konkrétne linky, ale dráhu ako celok.
Reakcia na: 810zssk #194:
A kto potom podľa teba vydáva licencie?
Reakcia na: N/A #192:
Župa žiaden rozkaz ohľadne číslovania liniek DPB dávať nemôže.
Reakcia na: Valec #191:
Keď budeme mať IDS so 700 regiolinkami ti budem dlžiť pivo.
Reakcia na: Melange #183:
Napísané sú tam marketingové výmysly od DPB, avšak iniciátorom celého prečíslovania bola župa, ktorá dala rozkaz a DPB sa tomu iba musel prispôsobiť. Reálne dôvody sú preto niekde úplne inde...
Reakcia na: 810zssk #159:
Výhľadovo by západoslovenský IDS mal zahŕňať aj NSK. A to sa už blížiš k pomerne veľkému množstvu liniek (len MHDčky mimo bratislavskej dnes predstavujú 106 liniek).
Reakcia na: Andrej #189:
Veď predsa argumenty tam máš napísané, tak si ich prečítaj. Ak chceš (a vieš).
Reakcia na: Melange #185:
Budes sa tu opakovat ako papagaj, namiesto toho aby si nas skusal presvedcit argumentami?
Reakcia na: 810zssk #187:
Preklad: Nevieš čítať.
Reakcia na: Melange #185:
Preklad: Nevieš.
Reakcia na: Andrej #184:
Prínos je tam napísaný, stačí si to prečítať.
Reakcia na: Melange #183:
Prepáč, ale väčšinu z nás ani jeden z tých argumentov, ktoré tam sú napísané, nepresvedčil.
Reakcia na: Melange #180:
To je sice pekne, ale stale si nepodal ziadne vysvetlenie aky prinos toto ma mat oproti sucastnemu systemu.

Oblastne oznacenie je nezmysel. Ti mi tu akoze budes tvrdit, ze clovek si len tak sadne do nahodneho spoju v rade 2xx lebo chce ist na Zahorie? Nie, tak ci tak si musi vyhladat aky spoj potrebuje, a bude mu uplne jedno, ci ten spoj ma cislo 1, 11, 211, alebo 666111. A ak existuje taky clovek, tak si zasluzi vsetko co dostane.
Reakcia na: Karpaty #182:
Sú tam napísané, stačí si ich prečítať.
Reakcia na: Melange #180:
Daj jeden.
Reakcia na: Melange #152:
Na úradnú korešpondenciu možno používa poštu Spoločenstvo Ladislava Hanusa a oi Ľudská mierka. Normálne firmy používajú dátové schránky. A nie každodenne používané PSČ by si ľudia tak či tak vyhľadávali v nejakom vyhľadávači bez ohľadu na to, či by bolo štvormiestne alebo päťmiestne. Jediná pridaná "hodnota" tvojej zmeny by bola, že by ľudia už nevedeli ani tých pár frekventovaných PSČ, ktoré používali celý život.
Reakcia na: Andrej #174:
To, že ti argumenty nestačia, je žiaľ tvoj problém. Podstatné je, že sa kompetentní rozhodli správne a na základe presvedčivých argumentov.
Reakcia na: Melange #153:
Aj ty si zvykneš. Aj na električky pred národným divadlom si zvykneš, aj na rovnakopohlavné manželstvá si zvykneš, aj na rovnoprávnosť žien si zvykneš.
Reakcia na: 810zssk #172:
Vrcholom odpornosti v MHD v civilizovanom svete je pre mňa mesto Darmstadt. Tam majú regiolinky s trojmiestnymi číslami, so štvormiestnymi, s písmenkami a tarifu takú, že lístok na potrebný počet pásiem mi (nám) nedokázal predať ani kvalifikovaný predajce v kundovom centre miestneho dvojjediného schizofrenického tarifného zväzu RMV/Dadina.
Reakcia na: TomJ #151:
Asi podobne, ako keď som ja, šotouš, po návrate z dovolenky asi pol hodiny márne zbytočne čakal na MHellovej na autobus linky 38, než mi docvaklo, že to bude mať nejakú súvislosť s tými divnými päťdesiatkami, čo sa tam premávajú.
Reakcia na: 3pa3ck3 #148:
Pričom pridaná hodnota tejto informácie je výrazne nižšia, než pridaná hodnota nemennosti PSČ.
Reakcia na: Melange #170:
Ved som ti uz povedal, ze som si to precital, a predlozene argumenty mi nestacia.

Takze znova:

a) oblastne oznacenie je vymyslena sotokravina o ktoru nikto nestoji;
b) nedavat tbusom vlastny ciselny rad sa malo brat do uvahy ked tie linky boli precislovane do radu 2xx v 80 rokoch, a nie teraz. Vlkom je uplne ukradnute, ci tie linky maju vlastny cislovy rad alebo nie - ale na sucastny system (ktory tiez nemal nastat; mali zachovat povodne cislovanie liniek z 80 rokov) su zvyknuti;
c) norma ktora urcuje ze jedine regionalne linky mozu byt v rade 2xx je vymysel darmozracov, a nemali by sme kvoli tomu porozbijat linkove oznacenie

Ocividne nie som jediny, kto ma problem s citanim.
Načo je cestujúcemu systém? Pravidelný pozná 5-6 liniek, ktoré stretáva na zastávke a nepravidelný si trasu rýchlejšie pozrie vo vyhľadávači, než pochopí nedokonalý rádobyoblastný systém. Základom je stálosť.

Navyše je to neúplný systém ako boli spomenuté nesystémové autobusové linky 84, 20, 29, 79, 88 atď. Tak autisticky prečíslujme všetko, nech to pekne vyzerá v tabuľke, lebo tá je najdôležitejšia. Električky na 1,2,3,4,5. Alebo nie, poďme na ABCDE. To je ale moc mainstream. Dajme ZYXVU. Aj to je systém. Dobrý ako otázka do IQ testu: zistiť pohnútky autora.

Premaľujme autobusy na modro, len preto lebo to niekoho napadlo. Komu to môže vadiť? Prečo nie? Z verejného rozpočtu krv netečie. Alebo dajme električky na zeleno. Si proti? Ty sabotér pokroku.

Inak už dlho nebol rebranding. To by sa hodilo a ľudia by začali predávať autá.
Reakcia na: 3pa3ck3 #168:
Nie som si istý či 4-miestne číslo je naozaj taký problém. Sú systémy kde to majú a nemal som s tým nejaké ťažkosti.

Áno, nočné regiolinky budú mať iné trasy. Už len preto že budú začínať na Hodžku, ale odchyliek tam bude viac.
Reakcia na: 3pa3ck3 #167:
Viacero dôvodov. Prvým je že čísla regioliniek sú menej zaužívané a vzhľadom na doterajší chaos v linkovaní (milión variantov jednej linky) sa ešte príliš nepoužívajú. Doteraz reálne neboli ani na CP v nejakej použiteľnej forme. Navyše tam je možné spraviť jednoduché prečíslovanie v podobe +100 (pri tbusoch by šlo spraviť -100 ale do toho sa DPB nechce).

Z môjho pohľadu sa čísla regiobusov reálne začnú používať až od 15.11. kedy budú linky (snáď) upratané, vyznačené na CP a tak podobne. Už teraz vieme že nejaké zmeny beztak budú (napr. vyčlenenie expresných spojov do vlastnej linky a snáď aj rozdelenie liniek s veľmi odlišnými variantmi trasy).

Ale ako hovorím, môj preferovaný variant je existujúce linky vždy nechať tak a riešiť až nové / zmenené linky. V tomto prípade najmä 205 a 209 (nové regiolinky) označiť 305 a 309, čím sa odstráni konflikt s tbusmi.
Reakcia na: Andrej #166:
Treba si to prečítať, je to tam napísané.
Reakcia na: 3pa3ck3 #167:
mozno pre to, ze tych 17 regionalnych liniek precislujes len zmenou prefixu, kdezto tie trolejbusove budu uplne nahodne rozhadzane po priestore....
v kazdom pripade ani precislovanie tych 17tich liniek nie je nic pozitivne a osobne by som sa na to vybodol az do chvile kedy by neprislo k nejakej masivnejsej zmene ich trasy..... pretoze uplne rovnako ako pre cestujucich trolejbusmi je aj ludom vyuzivajucim tieto primestske linky vcelku jedno ci to cislo linky niekomu zapada spravne v tabulke, ale je pre nich omnoho cennejsie ked linka s rovnakou trasou ma v case stale jedno a to iste oznacenie.... a aktualne sa to tam kupodivu stale nejak zmesti....
Reakcia na: 810zssk #165:
Tak 4-miestne čísla (Nxxx) asi mať nechceme, keďže to bude naozaj ťažko čitateľné.

Inak budú mať nočné regionálne linky inú trasu ako denné? Ak nie, tak by som im nechal denné číslo.
Reakcia na: 810zssk #162:
Ak uvažujeme argument, že pre cestujúcich to proste číslo bez hlbšieho významu, prečo je lepšie prečíslovať 17 regionálnych liniek ako 11 trolejbusových?
Reakcia na: Melange #164:
A dokazes do diskusie priniest aj nieco konstruktivne, alebo tu nas len budes urazat do nekonecna?

Uz som sa ta pytal, aby si vysvetlil, aky prinos tato zmena ma mat.
Reakcia na: Martin Fundárek #163:
Osobné nerozumiem aký benefit má mať prepojenie čísla linky s číslom zóny, keď jedna linka obsluhuje viac zón a navyše do jednej zóny jazdí často viac liniek, čiže to aj tak nebude sedieť.

Skôr ma ruší že označenie nočných liniek IDS je nekompatibilné s MHD. Teda nebude použitý prefix N, ale nočné linky budú mať označenie x9x. Nehovorím že je to zlý systém, ale je úplne iný ako pri MHD.
Reakcia na: TomJ #161:
Takže ďalší, čo nevie čítať.
Reakcia na: 810zssk #154:
A nie je v tom rozpor s oblastným číslovaním? V regio doprave predsa mali mať linky pokiaľ možno číslo zóny, na ktorej obsluhu slúžia (napr. Marianka - zóna 215, linka 215). Teraz sa budeme hrať na expresné linky a neexpresné linky? Čiže niektoré linky budú číslované podľa zóny a niektoré podľa typu? To je už šotoušovina na druhú. Kompetentní by si mali uvedomiť, že oblastné číslovanie nezaujíma nikoho okrem nich a nikomu (možno okrem nich) nič pozitívne neprináša. Ako tu už písali mnohí, cestujúci sa nemôže orientovať len podľa prvej číslice, tá má len minimálnu vypovedaciu hodnotu a pre zistenie správneho spojenia do cieľa je nedostatočná. Kto chce niekam cestovať, musí si vyhľadať spojenie. V MHD, kde sú slušné intervaly, minimálne číslo linky, v regio konkrétny spoj. Nemôže prísť naverímboha na zastávku a nasadnúť do prvej linky, ktorá začína číslicou 5.
Reakcia na: tr3mp #160:
No, bola chyba že sa Záhorie očíslovalo v 2xx, ale imho to ešte nie je žiadna tragédia. Optimálne riešenie by bolo buď nechať záhorácke linky ako sú, s tým že nové by už šli do radu 3xx, alebo existujúcim linkám zvýšiť číslo o 100 (teda napr. 215 > 315), čo mi stále príde ako oveľa menšie zlo než tie trolejbusy.
Reakcia na: Melange #158:
Hovoria to skoro všetci. Ešte som nepočul logický argument, aká je výhoda zmeny číslovania. Jediné, čo viem uznať je, že dvojciferné číslo je čitatelnejšie. Oblastný systém nikdy nebude fungovať tak, že vidím linku 7x a poviem si "super, to ide niekam na východ mesta". Ak prídem prvý raz do Bratislavy a potrebujem ísť na Dolné Hony, tak mi nijako nepomôže, že tie sú v zóne 7. Ak by som sa tým riadil, tak by mi to aj tak nepomohlo, lebo po príchode na HLST by som zistil, že okrem 71 tam končí aj 74, ktorá akosi na Dolné Hony nejde. Navyše, ak by som potreboval ísť dajme tomu do Prievozu, tak by mi to aj tak nepomohlo, lebo z čísla 71 sa nemám ako dozvedieť, či ide cez Prievoz. Tým chcem povedať, že neznalý cestujúci si aj tak musí zistiť presné číslo linky, ktorou potrebuje ísť a tým pádom mu môže byť jedno, či to bude 71 alebo 201. A domáci sa budú musieť zbytočne zaoberať študovaním CP, aby zistili, čo je zač tá nová 71 a či naozaj ide po trase pôvodnej 201 alebo je to nejaká nová linka.
Reakcia na: 810zssk #159:
Aj prečíslovať, nech je v tom systém? 😉
Reakcia na: Valec #156:
No tak to treba nejak preorganizovať. Nepredpokladám že BSK+TTSK budú mať viac ako 700 liniek aby im nestačil rozsah 300-999.
Reakcia na: TomJ #157:
Lebo internetový užívateľ TomJ povedal. 😂
Reakcia na: Melange #153:
Zvyknúť si zvyknú, ale aj tak je to nezmysel.
Reakcia na: 810zssk #154:
Rady 3xx a 4xx sú v TTSK, viď https://www.trnava-vuc.sk/data/att/17326.pdf (strana 14).
Reakcia na: Jajboli #150:
Na tom že trolejbusy nepotrebujú vlastný číselný rad tu v zásade je zhoda. Nie je problém tak číslovať nové/výrazne zmenené linky. Ale je nezmysel prečíslovávať existujúce linky len kvôli pár šotoautistom ktorí túžia po "systéme".
Reakcia na: Martin Fundárek #144:
Tak to vyzerá že expresné linky budú x0x. Ale máme nevyužité rady 3xx a 4xx, takže presúvať niekde trolejbusy je hlúposť, stačilo použiť tieto rady.
Reakcia na: TomJ #151:
Zvyknú si. A aspoň si precvičia mozgové závity.
Reakcia na: zakaznik #137:
O akých pohľadniciach točíš? Poštu dnes ľudia používajú hlavne na balíky a úradnú korešpondenciu, ktorá je stále najmä písomná. A najmä všade to PSČ pýtajú, lebo sa neuvádza v adrese bydliska na občianskom. Nehovorím, že k zmene systému PSČ dôjsť musí, ale uľahčilo by to veci, napríklad preto, že štvorciferné číslo sa ľahšie pamätá ako päťciferné.
Reakcia na: Jajboli #150:
Aká je pridaná hodnota zmeny čísla linky, ak sa nemení jej trasa? Oblastný systém bežní cestujúci nepoznajú. Ak by si zamenil medzi sebou 20 a 21, tak sa ti polovica Devínskej v prvý deň odvezie do Dúbravky namiesto do centra a DPB by asi musel odpojiť telefónne linky koľko sťažností by sa na nich zosypalo.
A tiež by som rád videl, ako to bude vyzerať v prvé dni na Dolných honoch, koľko dôchodcov bude zúfalo čakať na 201-ku.
Reakcia na: si #149:
Čo máte s tým PSČ? Nám v Devíne asi pred 10 rokmi menili PSČ z 84105 na 84110 a žiadny problém. Tak čo máte stále problém so zmenou číslovania trolejbusov? Cestujúcemu je jedno či sa do cieľa dostane trolejbusom alebo busom. Nevidím v špeciálnom číslovaní trolejbusov zmysel. A naozaj nech v zmysle zásad číslovania jednotlivých oblastí mesta zmenia bus 21 na 20 (keďže 0 končia spoje vedúce na AS Nivy). Je to len a len zvyk.
Reakcia na: 3pa3ck3 #148:
nastastie na poste nepracuju taki kreteni ako v DPB aby kvoli nejakemu upresnovaniu ktore ich zakaznikom nic neprinesie menili hromadne PSC....
Reakcia na: S499.1023 #146:
Predpokladám, že cieľom bolo odovzdať v tom čísle pridanú hodnotu o polohe danej pošty. Tá sa nestratila, ale vďaka uvoľneniu čísel vieme tú polohu viac upresniť.
Reakcia na: Andrej #128:
Vy sa ukludnyte, aj vy sa ukludnyte, tuná mojej kolegyne do drégra fúknite!
Reakcia na: 3pa3ck3 #142:
A je nejaký dôvod to meniť?
Reakcia na: M@trixX #63:
Oblastné označovanie liniek bolo odjakživa blbosť, aká sa nedá marketingovo ani ustáť, nieto využiť.
Reakcia na: 3pa3ck3 #14:
Ukáž mi v IDS BK tarifné zóny 201 až 212. Žiadna neexistuje. Začínajú až od 215. Nie je teda žiadny dôvod "uvoľňovať čísla liniek" 201-212.
Reakcia na: S499.1023 #138:
Nedajú sa predložiť racionálnejšie argumenty?
Reakcia na: S499.1023 #141:
Lenže PSČ boli prideľované podľa systému, nie náhodne. A keďže Československo už neexistuje, ani ten systém nedáva veľmi zmysel.
Reakcia na: zakaznik #137:
Pri PSČ platí rovnaké pravidlo, ako pri linkovaní - zbytočne nemeniť. Takze pošta toto konkrétne robí dobre.
Reakcia na: Zoli72 #134:
Kde je to "tam"?
Reakcia na: Cancer #126:
Ľuptáka si nevšímaj. On ide rád proti všetkým, lebo si myslí, že je to konzervatívne.
Reakcia na: Nela #93:
A načo treba vedieť, či je to trolejbus? Dosahuješ orgazmus výlučne v trolejbuse?
Reakcia na: Melange #115:
V elektronických aplikáciách sa dá priradiť PSČ automaticky, ak človek vyberie ulicu a obec.

PSČ už dnes treba vedieť len pri ručnom vypĺňaní pohľadnice a v interných procesoch pošty, keďže štátna firma stále žije v roku 1963.

Číslom linky sa ale cestujúci stretávajú pri každej jazde.
Reakcia na: Miro #104:
Dnes prídeŠ trolejbusom číslo sedemnásť, zmeškáš, to viem a rátam s tým, prvý bozk dospelosti poďme spolu nájsť, láska, tá nám všetko odpustí.
Reakcia na: Zoli72 #134:
ty bezne otvoris hocake dvere a zabucis tam nezmysel pred precitanim menovky na dverach? 🙂
tu sa stazuj https://dpb.sk/
Čo toto je za blbosť? To tam nemáte čo robiť? Radšej sa starajte aby cestovanie bolo primerané vysokým cenám lístkov!
Inac, nestraca tym precislovanim zmysel aj ta mapka trolejbusovej siete, co je aj v tomto clanku najnovsie a co je aj vylepena vo vozidlach? Ved ak z pohladu cestujuceho nie je rozdiel medzi busom a tbusom (s cim btw suhlasim), tak prenho nema pointu ani samostatna schema siete. Ci?
Ak sa DPB drží princípu že 0 končia spoje jazdiace k AS Nivy, mali by prečíáslovať aj bus 21 na 20. A prezentovať tento zmysel číslovania verejnosti., ľudia to pochopia. Ak to ale má fungovať, musí to platiť aj na busy. Je to len zvyk.
PS: Bolo by dobré na zástavky vyvesiť aj ten plagát so zónami mesta čo majú na fb.
Reakcia na: Cancer #130:
Jak to súvisí s touto debatou?
Reakcia na: Melange #127:
Ak nie si hlúpejší ako opička, na električkovú trať pred Novým SND si zvykneš raz-dva, tak tu nepanikár. Vysvetlené to bolo x-krát, napr. na Facebooku či aj v rôznych článkoch, pod ktorými si komentoval. K zmenám vo verejnom priestore prichádza kontinuálne, lebo jednak zmenám (dočasným i trvalým) sa nedá zabraňovať, navyše sa mesto rozvíja. A fakt sú to zanedbateľné zmeny. V okolí Nového SND aj priamo pred ním stále zostane dostatok priestoru na podujatia organizované Slovenským národným divadlom.

Súvisí to tak, že ste pokrytec ktorému zmeny vadia iba keď nezapadajú do jeho sveta a inak je vám ukradnuté ako zmeny vplývajú na väčšinu cestujúcich pokiaľ niečo aj vy sám nevnímate negatívne.
Dnes, keď úrady musia riešiť, či to vozidlo napájané z troleja s baterkami alebo s dízlovým motorom je ešte trolejbus alebo už autobus a robia sa linky idúce čiastočne pod trolejom, kde takéto vozidlá jazdia, stráca rozlišovanie trolejbusových a autobusových liniek zmysel.
Reakcia na: Melange #125:
Ukludni sa.
Reakcia na: Cancer #126:
Jak to súvisí s touto debatou?
Reakcia na: Melange #125:
Že tu bude o opičkách písať pán, ktorého rozruší už len predstava, že by električky mali jazdiť pred Novým SND lebo je to podľa neho nedoceniteľný priestor...
Reakcia na: Andrej #117:
Tak potom asi nevieš čítať, čiže to s tou opičkou bude zrejme pravda.
Reakcia na: FFF13 #119:
Prvá chyba nastala, keď sa zamieňali trasy liniek 207, 208 a 212. Vtedy malo prísť k prvému prečíslovaniu. Neprišlo. Potom pri obnovení premávky cez Mlynské nivy. Vtedy to mesto zastavilo. Už nám tak mohlo zostať len zopár liniek a nebolo by to také "šokantné".
Reakcia na: Dara1007 #100:
Kedysi boli trolejbusy od 11 po 18.
Reakcia na: IBBI #95:
Pred 20+ rokmi, keď sa údržba trolejového vedenia blížila nule, to malo pomerne praktický zmysel, vedel si, že keď je roztrhnuté vedenie (15 trolejbusov stojacich za sebou na Prievozskej bolo na týždennom poriadku), ktoré linky ešte môžeš ešte použiť a ktoré nie. Vtedy kým pustili náhradnú dopravu za trolejbusy, tak najprv hodinu nič nešlo.
Reakcia na: zakaznik #118:
To by musel byť veľký fanatik do regionálneho číslovania 😀
Reakcia na: FFF13 #119:
“If I had asked people what they wanted, they would have said faster horses.”
- Henry Ford 😁
Rozprával som sa o tejto zmene asi s cca 10 ľuďmi mladými aj starými a nikto nemal na toto pozitívnu reakciu. Nikto v tom nevidí žiadnu logiku (ani ja) a nechápe načo sa to robí. Ak nám treba dve expresné linky v rade 2xx, od 215 je tam voľných čísel dosť. Tu nejde o to že trolejbus nemusí byť v autobusovom rade, naozaj nemusí ale zmeniť len tak z nudy číslo linky keď sa ani trasa nemení, to nemá logiku. Takto mohli z 203 spraviť 44 keď dôjdu baterkove trolejbusy, rovnako na 201 keď zmenou budú kapacitnejsie vozidlá, dalo by sa to aspoň nejako marketingovo využiť ale takto nič. Jediný, fakt jediný pozitívny dôsledok to má že dvojciferné čísla sú na displejoch lepšie čitateľné
Mňa budú zaujímať real life príbehy. Až čas ukáže, či to narobilo ľuďom problémy. Príbehy typu:

"Videl som na zastávke kĺbový trolejbus 71, ale nenastúpil som, lebo som si myslel, že to je spoj smer Spaľovňa. Kvôli tomu som nestihol vlak zo stanice. Zas**ný DPB."

True story bro. 😁👍
Reakcia na: Melange #116:
Nikde, ani v clanku, ani v komentaroch, ani na FB som nevidel adekvatne vysvetlenie na tento nezmysel. Treba mat na to lepsi dovod, nez to, ze chceme odpovedat nejakemu nezmyselnemu oblastnemu oznaceniu co nikoho nezaujima a nikto realne nepouziva.
Reakcia na: Andrej #114:
Ak nie si hlúpejší ako opička, na nové čísla si zvykneš raz-dva, tak tu nepanikár. Vysvetlené to bolo x-krát, napr. na Facebooku či aj v tomto článku, ktorý komentuješ. Nové mapy a CP sa musia tlačiť kontinuálne, lebo jednak zmenám (dočasným i trvalým) sa nedá zabraňovať, navyše sa tieto materiály opotrebúvajú. A fakt sú to zanedbateľné náklady. V jednotkách centov za 1 ks výtlačku.
Reakcia na: zakaznik #111:
Inak, aj PSČ by bolo vhodné zmeniť. Krajine ako Slovensko by pohodlne stačili štvorciferné PSČ a už je načase odstrihnúť sa od toho československého systému, kedy nám boli pridelené číslice 8, 9 a 0...
Reakcia na: Melange #113:
Tak nam laskavo vysvetli, ako sa teraz opravuje to co je rozbite. A nie, to, ze chces mat pekne zoradene cisla este nezmanena, ze existoval nejaky problem so starym systemom. Ludia si akosi zvykli nanho, a urcite by fungoval pekne aj nadalej keby niekto nebral peniaze na to aby vyriesil vymyslene problemy.

Teraz to bude ovela horsie, lebo ludia si budu musiet zvyknut na novy system bezdovodne (nejde o ziadnu zasadnu zmenu v linkovom vedeni), a este treba vytlacit nove mapy, cestovne poriadky, prekopat informacne displeje, etc. takze este na to vyhodime peniaze. Viac uzitocnu vec by si spravil, keby si tie peniaze spalil. Nestazoval sa DPB na jar ze nemaju peniaze ani na zavedenie novej linky? Ale teraz zrazu peniaze na takuto kravinu existuju?
Reakcia na: Andrej #112:
Smrteľne vážne.
Reakcia na: Melange #109:
Toto snad nemyslis vazne.
Reakcia na: si #101:
DPB potrebuje informovať, preto aj zaviedli duálne označenie na prechodnú dobu.

Ale pre samotných cestujúcich to bude menej zásadná zmena, než bežná zmena cestovného poriadku. Lebo môžu prísť na zastávku v rovnakom čase, akurát nastúpia do iného vozidla. A vystúpia na tom istom mieste, kde predtým.

Dvojciferné číslice budú viac čitateľné, než trojciferne. Na busoch, na cp aj na schémach. Takže pozitíva budú dlhé roky pre veľký počet ľudí.

Naopak pošta PSČ nezmenila, aj keď na niektorých miestach už nedáva dnešné číslo zmysel, pretože obec bola preradená do inej oblasti. Lebo zákazníkom je to jedno a tých pár zamestnancov sa zariadi.

Reakcia na: Dara1007 #100:
Takéto niečo stojí zanedbateľné prostriedky a celkový pozitívny efekt je nepomerný. Argumentov za túto zmenu je dosť, vysvetlené boli napr. tu: https://www.facebook.com/DPBratislava/posts/4296305117105683

Takže je to zmysluplná zmena za málo peňazí. Super. 👍
Reakcia na: 810zssk #105:
Nie rozbiť, ale naopak, opraviť, čo bolo rozbité. 😉
Reakcia na: Technopol #90:
Chýba ti tam 87 a 90..
Reakcia na: 810zssk #105:
Na niektorej stránke obce v seneckom okrese som videl návrh, kde linky 605 a 609 boli expresné linky súčasných spojov liniek 635 a 659 jazdiacich po diaľnici. Z toho dedukujem, že linka 205= diaľničné spoje linky 245 a 209= diaľničné spoje linky 269. 🙂
Reakcia na: Miro #104:
a tusim bola aj pesnicka o 25tke z dolnych honov 😃
Reakcia na: AndyNO #99:
Ďakujem. Som zvedavý čo za linky budú tie dve kvôli ktorým ideme komplet rozbiť trolejbusy, lebo naozaj nemohli byť očíslované inak.
Reakcia na: Ignac #102:
V jednej pesničke sa spievalo "Dnes prídem trolejbusom číslo sedemnásť..." Ja som sedemnástkou jazdil do školy na Košickej a potom do gymnázia na Novohradskej. 👽
Reakcia na: Ignac #102:
co sa tyka minimalne Tebou menovanych a-busovych liniek tak tie boli aj pomenene (skratene, presmerovane alebo zrusene) takze tie som v tom mojom vypocte nespominal.....
Reakcia na: si #30:
Krásna spomienka( bez irónie)...a linky busov 34,54, 104 expresna( Dunajská cez nám.SNP -Prazska, Podvornice)..., trolejbusy 11,12...17, elektricky 6,12,13,14,17....)prepáčte trocha nostalgie..😢😉
Reakcia na: zakaznik #98:
tak ja neviem, ale zmena cisla linky sa dotkne radovo viacej ludi ako zmena cisla tvojho domu a informovat ich asi nejak potrebujes.....

#97 tvoje PSC z hlavy pouziva minimum ludi, a vacsie firmy a operatori si to prevedu pokial pride k nejakej globalnej zmene cez nejaku tabulku automaticky.... zato pokial k tebe obcas pride nejaka navsteva verejnou dopravou, tak tych sa zmena cisla linky ktora k tebe ide dotkne omnoho viac ako ked ti precisluju vchod (tam obvykle trafia aj po pamati a nehladaju konkretne cislo) alebo zmenia PSC
Uvažuje tu niekto kolko to zase bude stat peňazi? A zbytocne podla mna vyhodene "do Dunaja". Budu musiet povymienat vsetky tabulky na kazdej zastavke, papierove oznamy s cestovnym poriadkom, ako aj dvojite znacenie na trolejbusoch, atd. Roky sme boli zvyknutí, ze trolejbusy začinaju čislom 2xx. Ak potrebovali tuto radu pouzit na mimomestke spoje, stacilo otvorit novu radu 3-čisiel alebo pridat cislovanie uz k existujucim a bolo by po probleme. Teraz pojdu peniaze nas vsetkych na nezmyselnu zmenu.
Reakcia na: 810zssk #75:
Pravdepodobne tieto (od strany č. 6): https://www.idsbk.sk/download/az1f004rx40d.pdf
Reakcia na: si #92:
To je dosť blbý príklad. Keďže ak sa zmení číslo linky, tak nepotrebujem vymieňať doklady a informovať ďalších ľudí.
Reakcia na: si #92:
Lepší príklad by bola zmena PSČ.
Reakcia na: IBBI #95:
tak ono to je dobre napriklad na to, ze ked vidis nieco plizit sa k zastavke, tak mas vacsiu sancu odhadnut ze ci ma zmysel utekat alebo nie 🙂
(teda 100% to plati len v pripade ze vies ze mas ist na nieco co je urcite autobus a plizi sa trolejbus, naopak sa neda vylucit ze ide nejaka zaloha/nahrada za trolejbus)
Reakcia na: Nela #93:
A naco ti je dobre vediet ci ti pride nieco s palicami, alebo bez palic?
Reakcia na: fanatikmhd #83:
Nie, na zastávku Aupark ťa zo Zochovej L80 neodvezie. Niekde do Petržalky hej, ale z Einsteinovej je to do Auparku teda dosť ďaleko a nikto tak normálne nepôjde...
Úplne celé zlé. Tbusy dostanú čísla Abusov. Nebude možné jednoznačne určiť či sa jedna o Tbus alebo Abus. Do teraz bolo
od 1 až 9 Elektr,
20 až 198 Abus
od 201 Tbus.
Takto zaniknú špecifické čísla T busov. Čo je úplný nezmysel.
Reakcia na: zakaznik #91:
a aky pozitivny efekt cakas od tejto zmeny ? lebo ja tam ziaden nevidim.... rovnako ako ziaden nevidim po zmene cislovania ktore sa uskutocnilo uz pred viac ako 20 rokmi, pricom vela z precislovanych liniek dodnes ostalo premavat v povodnych trasach (a cast z v tom case precislovanych liniek bude teraz precislovanych opat a opat aj bez zmeny trasy, takze uplne zbytocne)
a iste, ludia si aj na sibenicu zvyknu, ale naco ?

PS: mozes si to este predstavit aj k tomu, ze by vam kazdy druhy rok ked sa niekde nieco dostava pomenili cisla domov na ulici (aby to slo vzdy pekne porade za sebou)
a to v tomto pripade je ten benefit (v)zostupneho usporiadania cisel domov bez vynimky este vcelku jasny, ale urcite neprevazi pravidelne zmeny adresy....
Ja to chválim. Súcitím s tými, ktorých to pomýli. Ale nové čísla sa budú asi používať aj o 20, 30 rokov, takže ak sa to raz urobí, tak pozitívne efekty zmeny budú po dlhý čas.

Mimochodom, ak cudzincovi treba vysvetliť, na akú linku má ísť, aj tak vždy treba použiť "bus". Lebo niektorí ani nechápu, keď ich posielate na trolejbus. Čudujú sa prečo by mali použiť nákupný vozík. 😁
Reakcia na: kecho #50:
No tu mi to ale vychádza, že podľa princípu na Ekonomickú univerzitu premávajú linky 68, 88, 98, že 78 by mal byť predĺžená aspoň po Ovsište aby sme nemali medzeru v postupnosti x8.
Inak, okrem čísel liniek sa zmenia aj ich farby na tmavšie, aký bol za týmto dôvod? Staré, svetlejšie farby mi prišli oveľa lepšie, takto tá mapa vyzerá dosť zvláštne a niektoré čísla sú aj horšie viditeľné.
Reakcia na: Urbanway 2423 #87:
Akože v tomto kontexte určite áno… Len myslím si, že by nebolo odveci, keby sa minimálne v prípade tej 211 prihliadlo na trasu bývalej 49, ale áno, to je detail.
Reakcia na: TramLover #84:
Podľa mňa je dobré, že druhé číslo zostane vo väčšine prípadov nezmenené, pretože si tak človek podľa mňa ľahšie spojí napr. 49 > NOÚ s 209, ako keby bolo na displeji 46 > NOÚ.
Reakcia na: 3pa3ck3 #61:
To posunutie konečnej 90 na AS by podľa mňa ani nebola taká veľká hlúposť, keďže Petržalke (najmä Lúkam a Slnečniciam) by sa zjednodušilo spojenie s centrom a AS. Súčasná konečná na parkovisku je podľa mňa dosť od ruky.
Reakcia na: si #81:
Škoda, že sa takéto šípky nepoužívajú na nových označníkoch, pretože by podľa mňa dosť pomohli orientácii cestujúcich, najmä keď idú pár zastávok, resp. chcú ísť iba nejakým smerom.
Ja osobne veľmi chválim túto zmenu. Je však škoda, že 49 nie je 211, nakoľko pôvodná autobusová linka jazdila po tejto trase a že 204 nie je 62, ako mala pôvodne byť, lebo sa to bude podľa mňa pliesť so zrušenou 64. Pre 209 sa mohlo využiť pôvodne plánované číslo 46, dodržaná by bola číslica 4 pre Kramáre a 6 pre Ružinov 🙂
Ono dosť často oblastné značenie aj na jednotkovej pozícii hovorí kam ide
5+9 = Rača - Petržalka
6+8 = Ruzžinov - Petržalka
7+8 = (stará trasa) Vrakuňa - Petržalka
8+7 = Petržalka - Vrakuňa
9+9 = vnútropetržalská linka
a potom tu máme výnimky.... Ono fakt bez propagácie, reálneho veľkého tresku, upratania a DODRŽIAVANIA to nemá žiaden zmysel.
Inak to samo o sebe ľahšie pomáha, prídem trebárs na TnM, na bus zastávku, a viem že idem do Petržalky, príde "78" (Nazvime ju tu radšej nejakou 71) a 68....sadám na 68. Stojím na zochovej, a viem že na Aupark ma odvezú len linky s 8 a 9 v čísle (80, 83, 84, 93, 94)....potom je tu síce debilná 39...ale budiž... Tým pádom nepotrebujem na kratšie vzdialenosti ani vedieť kam to ide, alebo kedy, a sledovat 10x CP, každej rôznej linky...proste beriem prvý číslovaný spoj. Samo o sebe to je super, ale fakt tam nesmie existovať výnimka. žiadna...v súčasnosti je to pomaly 50% liniek.
No veď je to jednoduché. Všetky trolejbusy začínajú číslom 4. Teda okrem tých, ktoré začínajú trojkou, šestkou a sedmičkou. 😃
Reakcia na: Mhr1 #80:
na to ktorym smerom dalej linky idu existovali volakdy na oznacnikoch take sipky a nebolo kvoli tomu potrebne robit chaos v cislovani liniek (ktore tomu novemu navstevnikovi aj tak nijak nepomoze)
Reakcia na: Adammsvk #77:
Myslím zastávku priamo pred stanicou, tú z ktorej idú do centra linky 50, 70 (doľava) a rovno bohužiaľ pôjdu 42, 60 a 72. Pre orientáciu na tejto zastávke - ide pritom o smer, ktorý je dôležitý pre nových návštevníkov, tí idú väčšinou do centra. Pre nich by bolo lepšie, keby bolo jasné, že linky x0 zatáčajú smerom k Dunaju a x2 idú priamo do centra. Je to len rigidita v rozmýšľaní. V čase, keď č.64 bolo obsadené, vymysleli 204 = 62 a 205 = 60, keďže iné voľné nebolo. Dnes by to problém nebol, 62 je voľné, len to by musel niekto uvažovať pružne...
Jihlavský systém na Vás! 😂
Reakcia na: Mhr1 #76:
ale miesto 72 mohli dat (2)20, teda niektore predchadzajuce cislo sucasnej linky 202 a to by uz sedelo 😛
Reakcia na: kecho #50:
To je predsa pravidlo, nie? K euba chodia linky konciace na 8 🙂
Mne by pripadlo logické, aby 205 = 62, podľa princípu, že od AS v smere na Dostojevského idú 40, 50, 70 a v smere rovno na Dunajskú 42, 62, 72. Lebo 72 a ani 42 nesedí do princípu, že na AS idú linky x0.
Btw, tušíte niekto čo budú tie mýtické nové linky IDS? Lebo v zadaní tendra ešte boli súčasné označenia.
Reakcia na: marek1978 #73:
Som si spomenul, že mám mapu mesta BA s MHD z r. 1990 keď bol Pápež Ján Pavol II. a pozrel som ju, ospravedlňujem sa za chyby liniek. Nespomínam na všetky, máte pravdu, no je mapa rozmazaná a starší si pamätajú ju
Reakcia na: Hurvinek #69:
Mylis sa.
L44 - teraz 32
L62 - teraz 33
L45 chodila z TEchnopolu na Safko
L102 - teraz 37
L108 - Hl.stanica - Cilizska
L112 - teraz 92. Jeden cas bola skratena po Lignoprojekt
L116 je terajsia L91
Reakcia na: Ike #64:
To je ťažká otázka! Ale oficiálna línia je taká že Starý most je nový most, takže odpoveď je zrejme 1 🙂
Reakcia na: Valec #66:
Ak si dobre pamatam, na Bajkalskej koncila skratena L120, precislovana na 186. Po zruseni L86 a 186 vznikla L68, ktora chodila na TM cez Legionarsku a Racianske Myto.
Reakcia na: 3pa3ck3 #68:
Ju zrušia keďže 3 kopírovať trasu bude, 95 úplne zrušia a čo príde, čo mudrlanti vymyslia nik nevie 😆😆😆
Reakcia na: tr3mp #56:
Na DD jazdila 44 prečíslovaná na 33 a 32 neviem či nebola 45, 117 teraz 59, 105 Dúbravka - Rača, 109 teraz 75, 35 a 36 Rača, 112 bola i 108, 102 je teraz 91 ak sa nemýlim
Reakcia na: Valec #67:
Okej, toto bola hrubá chyba. Ale zase 59 nie je celodenná a je otázne, či prežije po dostavbe električky
Reakcia na: 3pa3ck3 #51:
A 59? 😉
Reakcia na: 810zssk #47:
A neposúvala sa jej konečná pôvodne z Bajkalskej? Už nepamätám, kedy presne vznikla L68.
Reakcia na: martinah #60:
Myslím si, že každý, kto neprišiel do Bratislavy včera, tak si pamätá za posledné desaťročia trolejbusové linky ako trojciferné s uvedenými výnimkami. Ale tak je pravda, že ľudia si prosto nájdu CP linky, ktorú potrebujú a nebudú riešiť systém. Dobré je, že to bude na začiatku duálne, aby si zvykli. Až čas ukáže, či je to celkovo dobrá zmena, ale mne sa to nezdá úplne odveci.
Reakcia na: 810zssk #62:
To poradie by začínalo číslicou 1 alebo 2 pre Most SNP? 😁
Reakcia na: martinah #60:
Ked ludia sa tym systemom neriadia aj preto, ze
1) nefunguje, ma milion vynimiek: od elektriciek ktore v tom systeme nikdy neboli, cez trolejbusy, ktore v tom systeme neboli doteraz, spoje ktore spajaju dve oblasti a ich cislo to neodraza, regionalne linky ktore nemaju snad nikdy rovnaku trasu...
2) neni nijako odkomunikovany, nepouziva sa v komunikacii ani marketingovych materialoch, ludia o nom nevedia
Osobne nie som fanusikom takejto zmeny pre zmenu - myslim si ze vela, hlavne nepravidelnych cestujucich, to zmatie, a myslim, ze prilezitosti, ktore to prinasa, vyhodia von z okna, ale zaroven si myslim, ze to vytvara priestor na velmi zaujimave marketingove pouzitie, tym duplom ak to skombinuju s tym, ze sa poriadne zacnu pouzivat tie farebne oznacenia liniek (ku ktorym mam tiez odpor, lebo tiez sa to nerobi poriadne).
Reakcia na: 3pa3ck3 #61:
Vidíš, ešte by som do systému číslovania zakomponoval cez ktorý most to ide. Fungovalo by to tak že k číslici na mieste desiatky by sa pripočítalo určené číslo mosta, podľa poradia výstavby.
Reakcia na: 810zssk #57:
90 by mohla jazdiť po R7 a Lužnom moste. A konečnú posunúť na AS a všetko je v poriadku 😎
Reakcia na: rosomak44 #59:
myslis system zavedeny v roku 1997, o ktorom mnoho cestujucich ani nema ponatia, cize sa nim v praxi ani neriadi? 🙂
Fuu, asi najradikálnejšia zmena za posledných 30 rokov (vždy boli trolejbusy 2XX plus 64 a Dlhé diely), ale aj k takým zmenám treba občas nabrať odvahu a táto môže byť dobrá, keď si ľudia zvyknú na nový systém 👍
Reakcia na: 810zssk #54:
Predĺžiť na autobusovú stanicu 🙂
Reakcia na: 3pa3ck3 #55:
Presmerovať! Ja by som pre každú číslicu určil zastávku cez ktorú linka musí ísť a primerane upravil trasy. Systém musí byť.
Reakcia na: si #30:
Ale napríklad 26 (terajšia 30) bola pôvodne zase 30. Na 26 sa zmenila po spojení s linkou 26 (premávajúcou do Petržalky, cca dnešná 80-ka). 🙃
Reakcia na: 810zssk #54:
Tá dokonca robí bordel hneď dvakrát (keďže neobsluhuje autobusovú stanicu) 😉
Reakcia na: 3pa3ck3 #52:
Okamžite prečíslovať 90ku!
Reakcia na: 3pa3ck3 #51:
Lenže v čase, keď sa prelinkovávala Petržalka, došlo k zániku starej 86ky z Matadorky cez Ružinov k ÚNS. Takže bolo logické, že to číslo nepoužili znovu pre 68. A keďže si ľudia pamätajú trasy k číslam doslova desaťročia, myslím, že by to aj dnes spôsobilo zmätky.
Reakcia na: kecho #50:
Zastávku Ekonomická univerzita obsluhujú linky končiace na 8...
Reakcia na: pressburger #45:
Košická alebo Central sú v Ružinove 😉

Ale je pravda, že na pravom brehu Dunaja sú dve linky s číslom nie v tvare 8x, resp. (1)9x - 50 (ktorá tu má akurát konečnú) a práve 68. Prehodiť číslice na 86 by teda nebolo na škodu 😁
Reakcia na: 810zssk #44:
Idealne pre kratkozrakych je euba - 68,88,98… 🙂
Reakcia na: Valec #46:
Fyzicky nekonci, kedze ma priebeznu konecnu 😁.
Reakcia na: keks #21:
Idealne precislovat linky, ked sa najprv osadia nove oznacniky so starymi cislami…
Reakcia na: Valec #46:
Ale je to tesnotka, hranica MČ je asi 20 metrov od zastávky 😂
Reakcia na: pressburger #45:
Kde končí linka 68 ak nie v Ružinove?
Reakcia na: si #39:
Ja by som povedal, že 29 je ešte staršia... len sa predlžovala na oboch stranách. Myslím že začínala niekedy v 50tych rokoch v úseku Riviéra - Devín, ale v princípe sa do Devína cestuje dvadsaťdevinou už takmer 70 rokov.
PS. Ešte nikomu v DPB nenapadlo že L68 neobsluhuje Prievoz ani Trnávku ani Ružinov? Či to bude osobitná akcia Prečíslovanie2? 😂
Reakcia na: Viko #42:
Toto je tiež dobrý argument. Pri veľmi odlišných číslach je ľahšie z diaľky vidieť čo ti prišlo.
Reakcia na: thomas123 #41:
prievoz mal mat 6x
Reakcia na: lupask #17:
Aký zmysel má, že sa mi na jednom mieste neschádzajú ľahko rozoznateľné odlišné čísla, ale napríklad 68, 83, 92, 95, 96; alebo 83, 84, 93, 94 a ďalšie a ďalšie petržalské kombinácie takmer rovnakých čísel?
Cize Prievoz je oblast c.4? To sa mi nejak nezda....
Dáva to ako taký zmysel, avšak ľuďom to bude chvíľku trvať kým si na to zvyknú.
Reakcia na: hroch #37:
no tak to si tipol spravne, cislo ostalo iba L39
trasa ostala ale omnoho vacsiemu poctu liniek (=ich trasa dnesnym prepravnym prudom asi vyhovuje), avsak uplne zbytocne boli uz v minulosti precislovane (rovnako ako sa to ide robit teraz s trolejbusmi a to tie uz v minulosti boli tiez takto zbytocne precislovavane....)
https://www.youtube.com/watch?v=j7C_7AytaWk

pre tých, ktorí rozumejú nemčine, odporúčam v tomto znení, je to zábavnejšie:
https://www.youtube.com/watch?v=yTw5ftOReWw
Reakcia na: si #30:
Ja som myslel linky, co idu po tej istej trase pod tym istym cislom. A tam je to podla mna naozaj len 39. Vsetko ostatne sa uz precislovalo a popresmerovavalo hore dole.

Inac tu srandu so zmenou 26 na 30 a 30 na 70 som si ani nepamatal. To musela byt zabava pod mostom... 😎
Reakcia na: 3pa3ck3 #32:
A teda čo je výhoda oblastného číslovania, prosím? Že sa postavím na zastávku, príde mi niečo čo je 2x a viem že to ide niekde do Dúbravky, Devínskej, alebo Devína, tak nastúpim?

Houby. Človek si vždy musí zistiť akou linkou pôjde a je mu jedno či má číslo 21 alebo 473.
Reakcia na: si #33:
a este PS: v regionalnej doprave toto plati este nasobne viac, jednotlive obce su od seba vzdialene kilometre, frekvencia spojov este nizsa, trafit sa na spoj ktory ta zavezie niekde kde nechces je este vacsie zufalstvo..... a to ze bude mat rovnaku cislicu na mieste stoviek ako ten ktorym si mal ist ti nijak nepomoze.....
Oblastné číslovanie nikto používať nebude a ani nepoužíva, však to je úplne scestná hlúposť. Človek si zafixuje pár liniek, ktorými chodí a potom už len z počutia/videnia/občasné cestovania. Či si ľudia zvyknú ? Zvyknú si na všetko, zvykli si aj na špáranie v nose každý týždeň, ale preboha prečo.
Reakcia na: 3pa3ck3 #32:
nejake oblastne cislovanie by malo zmysel pokial by si mal celu dopravnu siet ako (uplnu) mriezku a to cislo by ti hovorilo incidenciu vrcholov v nej....
v tej chvili ako to je take ako to v tomto (realnom) meste je, tak to cestujucim na orientaciu nesluzi v podstate nijak, lebo nastupit do dvoch roznych liniek s rovnakou cislicou v desiatkach moze znamenat ze skoncia na inom sidlisku na inej radiale a kedze tangencialne spojenia su obvykle take ake su, tak miesto zbytocneho vracania sa do centra si tak ci tak musia radsej zistovat kam ktora linka ide.... a ak to nahodou aj niekedy vedeli, tak pozor, nezaspat na vavrinoch, cisla sa tu casto menia a nie je vylucene ze uz na druhy den pojde linka s rovnakym cislom z rovnakeho miesta na opacny koniec mesta (vid v minulosti linka 30, novy most)
Reakcia na: 810zssk #31:
"má výlučne negatíva"
Na toto máme vedeckú štúdiu?

A podľa mňa, ak má mať oblastné číslovanie zmysel, tak je potrebné, aby sa naň prešlo "veľkým treskom" a dôsledne sa dodržiavalo. Akákoľvek výnimka výhody systému zruší.
Reakcia na: lupask #25:
Vieš čo je najlepší bonus? Nemeniť čísla liniek na ktoré sú už ľudia zvyknutí a poznajú ich.

Pozri, ak ide o nové linky, alebo výraznú zmenu trasy (nie len predĺženie), nech sa to kľudne čísluje oblastne, mne je to jedno. Ale meniť staré linky len tak, lebo niekto sa nudí má výlučne negatíva.
Reakcia na: hroch #26:
tak dam len tie co som vymenoval (tie si totiz z hlavy +- aj pamatam)
24 -> 61
26 -> 30
30 -> 70
32 -> 53
100 -> 31
102 -> 37
109 -> 75
116 -> 91
117 -> 59
121 -> 21

a teda z tohto ten bonus pocas precislovavania bol, ze 26->30 a 30->70 sa udialo z vecera do rana a obe maju spolocnu konecnu pod novym mostom.....
Reakcia na: lumbert #1:
Pre vylepsenie tohto super systemu na autobusovu stanicu by mali este zamenit linky 20 a 21😀
Reakcia na: hroch #26:
Pozor, len prvá číslica hovorí o oblasti, konkrétne o oblasti, ktorú linka najviac obsluhuje (asi v ktorej sa nachádza väčšina trasy).
Druhú číslicu si niekto proste vymyslí len tak z brucha 😃
Reakcia na: hroch #26:
A prave 39tka zrejme coskoro umrie v jej povodnom zneni. 😁 Moj tip: Po dodani hybridov na L61.
Reakcia na: si #24:
Ja som sa prave nedavno zamyslal nad tym, ze z autobusovych liniek dlhe desatrocia po tej istej trase jazdi iba 39. Je este nejaka ina?

Akoze, mna tato zmena az tak nedrazdi, ale je to vtipne, lebo sa to vlastne nedrzi ani vlastnych pravidiel. 202 by sa nemala menit na 72 (lebo nejde do Devinskej 😃), ale na 71. A 212 by asi mala byt 74. A to sa tyka viacerych tych cisel. 😁
Reakcia na: 810zssk #23:
osobne si myslim ze 98% cestujucich nema taku vnimavost aby to rozoznali. takze ak mam 2 v takmer ekvivalentne moznosti, preco by som si teda nevybral tu ktora ma v sebe aspon isty typ bonusu?
Reakcia na: lupask #17:
ze len kvoli tomu menia cislovanie liniek ktore nejaku inu zmenu (trasy) nepotrebuju....
znalost (dopravnej) siete je pre pouzivatelov omnoho cennejsia ako to ze to niekomu pekne vyzera v tabulke....
mohli podla toho cislovat nove linky a linky so zasadne menenou trasou....
a to sa netyka len liniek trolejbusovych, podobny nezmysel bol robeny aj s autobusovymi linkami - pritom napriklad take 24, 26, 30, 32, 100, 102, 109, 116, 117, 121, ... premavaju +- v identickej trase niekolko desiatok rokov (a ako domacu ulohu mozes hadat ake cisla maju dnes a tipovat ze ake budu mat o 10 rokov....)
Reakcia na: lupask #17:
A kde vidíš problém v tom že sa "tie čísla hádžu hocijako"? Máš dojem že sa nejakí cestujúci riadia oblastným číslovaním? Akože chcem ísť "niekde do Rače alebo Vajnor" tak nastúpim na náhodnú 5x linku?
Reakcia na: 3pa3ck3 #14:
No tak by previazané nebolo. Tieto sofistikované systémy aj tak nikto z cestujúcich nevyužíva. Kľudne by si mohol mať všetky regionálne linky v rade 300-399 a vôbec nikomu a ničomu by to nevadilo.
Úprimne? Mne toto príde ako jeden z lepších nápadov DPB za posledných pár rokov (hlavne v porovnaní s premenovaním zastávok či jednolinkovým variantom električiek).
Predsa len, dnes si polka ľudí vie tu na imhd vyhľadať spojenie odniekiaľ niekam, minimálne ja to robím pomerne často.
Takže ak niekto chodí niekam len sem-tam, čísla liniek si aj tak nepamätá, ak chodí pravidelne,vie si pozerať aj cieľ spoja, nie len číslo.
Reakcia na: si #16:
Ľudia si budú opäť zvykať na zmeny a im je to i tak jedno či bus, tbus najmä to ide im, bude chaos
Reakcia na: 3pa3ck3 #14:
Veď píšem, že celá tá norma je nezmysel. Že tbusy sú v rade 2xx je asi také dôležité, ako zastávky čo mali meno "vozovňa" namiesto "depo" alebo "železničná stanica" namiesto "stanica". Proste platia blbca, resp. blbcov aby riešili takéto kraviny namiesto toho aby robili dačo užitočné.
Reakcia na: si #9:
Ano, mali vtedy zmenit,no myslim zavrhol to magistrat toho casu. 😁
Reakcia na: si #16:
preco? co presne je na nom zle? keby neexistovalo tak sa tie cisla hadzu uplne hocijako, takto oblastne to dava aspon aky-taky zmysel
Reakcia na: 3pa3ck3 #14:
bolo by treba dakam kopnut toho co vymyslal cislovanie, cele oblastne cislovanie je totizto hovadina.....
a aby sa v tom nerobil zbytocne opat vacsi chaos, tak si aj tak myslim ze smeru zahorie ci kam to patri zona 2xx tych 79 cisel co ma teraz k dispozicii aj tak bohate dostacuje
Reakcia na: lupask #12:
alebo ak budes potrebovat ist dakam inam ako po "svojej" trase tak radsej pouzijes auto (cestna siet a jej znacenie sa ani zdaleka tak radikalne nemeni ako oznacenie liniek v tomto meste a tak mas mensiu sancu na nejake neprijemne prekvapenie (a ak uz nejake aj najdes, tak viac moznosti sa z toho vymotat len s pouzitim vlastnej hlavy))
Reakcia na: Andrej #10:
V tom prípade by ale bolo potrebné prekopať celú filozofiu IDS, keďže číslovanie liniek a zón je previazané
https://imhd.sk/ba/doc/sk/20010/Pr%C3%ADde-k-pre%C4%8D%C3%ADslovaniu-trolejbusov%C3%BDch-liniek

Netrvalo to ani rok a je to tu zas. Určite bude "plodná" diskusiu. Pripravte si popcorn. 😎
ako clovek ktory po vyse 10 rokoch vyuzivania elektriciek zistil ze nema zmysel sledovat ich cislovanie lebo sa meni skutocne kazdeho pol roka, uz len mavnem rukou a poviem si ze dobre.
moje cisla ktore najviac pouzivam si budem pamatat aj po novom a zvysok aj tak vzdy treba nanovo hladat
Super, konečne. Malo sa to robiť už x-krát a potom sa to stoplo. Bolo treba pristúpiť k tomuto kroku a dávno by sme už boli zvyknutí. Systém číslovania liniek bude vďaka tomuto viac dávať zmysel a bude zapamätateľnejší.
Andrej

Andrej