Mesto Bratislava chce podporiť očkovanie proti Covid-19 súťažou o ročné električenky (9. - 22.7.2021)

Zaočkovaní môžu počas leta vyhrať ročný predplatný cestovný lístok IDS BK.

Hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava spustilo súťaž o 60 ročných (365-dňových) nezľavnených predplatných cestovných lístkov IDS BK pre zóny 100+101 pre osoby zaočkované proti chorobe Covid-19. Súťaž potrvá od 9. júla do 27. augusta 2021. Magistrát Bratislavy chce súťažou o "električenky" zvýšiť podiel zaočkovaných obyvateľov hlavného mesta.

Do súťaže sa dá zapojiť registráciou na stránke súťaže, podmienkou účasti je vek najmenej 18 rokov a v čase prevzatia výhry byť zaočkovaný proti chorobe Covid-19 (v prípade dvojdávkových vakcín aspoň prvou dávkou). Zaočkovanie sa bude dokladovať potvrdením o očkovaní až pri prevzatí výhry. Žrebovanie výhercov sa uskutoční v termínoch 16. júla, 30. júla, 13. augusta a 27. augusta 2021, kedy sa vždy o 14. hodine vyžrebuje 15 výhercov. Zaregistrovať sa stačí raz, v prípade nevyžrebovania v danom kole bude súťažiaci automaticky zaradený do ďalšieho kola. Výhry sú neprenosné na iné osoby a sú oslobodené od dane z príjmu.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: eMDi #787:
"Masové protesty" boli v exteriéri, ffs.
Reakcia na: eMDi #787:
tak ja neviem, ale co som pocul tak preplnenost spojov v sucasnosti nie je nijak vynimocnym stavom a je to interier, na rozdiel od nejakych protestov a zhromazdeni....
a teda neviem no, ale cestovanie (spolu s dalsim balikom ludi) kratsie 10tich minut je pre mnohych len zboznym zelanim aj v ramci mesta BA, nieto este pre tych byvajucich kdesi v okoli.....
Reakcia na: 810zssk #786:
ale rozumiem. a rozumiem, ze denne cestuje kopa ludi , kde prichadza do kontaktu s inymi. len rozdiel je aj v miere nedodrziavania pandemickych opatreni. uzi si lod.
Reakcia na: si #785:
moze sa to diat, ale tam su skor mensie skupiny, ktore zaroven maju ruska (cim eliminuju aspon o par percent prenos), vacsina z nich nie je spolu dlhsie ako 10 minut. co sa o masovych protestov bez dodrziavania opatreni neda povedat.
Reakcia na: eMDi #784:
Superšíriteľský event nie je každý moment kedy sa šíri covid, očividne tomu pojmu nerozumieš. Mimochodom, z počtu ľudí ktorí v ten deň cestovali verejnou dopravou na Slovensku tvorili prostestujúci zlomok.
Reakcia na: eMDi #784:
ale rovnaky "supersiritelsky event" sa kona dodnes denne aj pri cestach do/z prace vo verejnej doprave....
Reakcia na: 810zssk #782:
nie, ale nejak si to nechcel akceptovat v kategorii "superšíritelský event"
Reakcia na: eMDi #780:
A to som niekedy snáď popieral? 😂
Reakcia na: eMDi #777:
Máš pravdu, že tá udalosť zo sebou niesla aj potrebu sa hromadne prepraviť na miesto. A počas toho mohlo prísť k prenosom.

Takže najlepšie by bolo proste odstrániť dôvody, proti ktorým sa protestovalo a bolo by vybavené. 😁
Reakcia na: 810zssk #778:
btw, prave si sam ukazal, ze niekto to moze chytit vo vlaku a niekto nie. cize ta moznost nakazy je kdekolvek.
Reakcia na: 810zssk #778:
cudne je, ze istu dobu rastla europa a my nie. potom svedi klesali a zvysok stupal ... https://domov.sme.sk/c/22475523/koronavirus-medzi-zvysok-slovakov-roznasaju-supersiritelia-hovori-krajci.html

ale uz to nechajme. lebo cela tato diskusia ma uz od MHD poriadne daleko. a tento web je primarne o MHD.
Reakcia na: eMDi #777:
Okej, takže pointa je že si si vymyslel nejakú konštrukciu podľa ktorej boli protesty superšíritelský event, hoci na to nemáš jediný podklad okrem toho že dva mesiace v tom čase rástli prípady ako tomu bolo aj vo zvyšku Európy. Okej!

(Fun fact: Ja som to síce vo vlaku ani na lodi nechytil, ale človek od ktorého som to chytil to s veľkou pravdepodobnosťou naozaj chytil vo vlaku.)
Reakcia na: 810zssk #776:
je niekde uvedene, ake bolo zastupenie tzv. supersiritelov medzi nakazenymi? nie. ja som hovoril , ze tam potencialne mohlo byt na tych dvoch eventoch tych 100 supersiritelov. vsetci bez ruska, plus cestovanie v uzavretom priestore (mnohych doviezli autobusy, kopa sla vlakom aj dve - tri hodiny), takze aerosol (kasel/kychnutie), bezna vrava, ci kontakt s roznymi povrchmi (sedadlo, madlo, klucka) atd. , takze toto su faktory, ktore celkom postacovali na sirenie. ak boli hlava na hlave v dave, ktory sa premiesaval ... takze potencial tam bol a nehovor, ze nie. to, ze ty to nechytis na lodiach vo svedsku, ci vo vlakoch neznamena, ze to nemoze dostat niekto iny. lebo potom ked velke hromadne podujatie, kde boli tisice ludi SPOLOCNE dlhsie ako 2 a pol hodiny (na infikovanie stacilo 15 minut) nemohlo sposobit ten narast, tak kde sme nabrali tie cisla? a nie, nezvaluj to na testovanie, kde sa v mnohych pripadoch dodrziavali dvojmetrove odstupy, ludia mali ruska vacsinu casu, nezjapali a neboli ozrati podaktori a a ten kontakt tam bol do 15 minut ...
Reakcia na: eMDi #775:
Po prvé, kde by si tam nabral 100 superšíriteľov? A po druhé, vieš vymenovať nejaké superšíriteľské eventy v exteriéri?
Reakcia na: Ike #774:
jasne, beriem. ale ti ludia tam boli par hodin, v hlucikoch sa zdrziavali radovo aj dve hodiny a bolo pomerne bezvetrie. staci, aby tam bolo cca 100 supersiritelov (ti vedeli v priemere nakazit odhadom 80 ludi kazdy) ... cize z mojho pohladu to prispelo vyrazne. moja polovicka sa nakazila v robote - v obchode. s najvacsou pravdepodobnostou kontaktne, ked si to pravdepodobne dostala do tela cez oko ... (mala vtedy nejaky problem a stale si madlila oci)
Reakcia na: eMDi #773:
Premýšľaj vedecky. Na akcii síce bolo 20.000 ľudí, ale každý jedinec splnil definíciu "blízkeho kontaktu" s každým jedincom? Teda bolo na protestoch 20.000*19.999= 399.980.000 blízkych kontaktov (kontakt 2 osôb po dobu viac ako 10 minút vo vzdialenosti menšej ako 1,5 m)? 20.000 ľudí je už masa, ktorá zaberá nejaký priestor a dovolím si tvrdiť, že vzhľadom na to, že išlo o akciu v exteriéri a hustota "protestovania" sa vzdialenosťou od Mazureka (alebo iného trpáka na pódiu) zmenšovala, zmenšovala sa aj početnosť blízkych kontaktov na hlavu a možno na jedného človeka vychádzalo počas protestu 20 blízkych kontaktov. Inak povedané, človek na okraji protestu sa s 19.500 ľuďmi ani vôbec nestretol. Dobre, zarátajme aj cestu na protest (nie každý išiel autom) a nevynútené kontakty (napr. vo vlaku, alebo v autobuse), nech ich bolo 25 na hlavu. Nemyslím si, že by to bolo číslo, ktoré by sa v dennom priemere nejako vymykalo bežne trávenému dňu zodpovedného jedinca, už vôbec nie takému, ktorý pracoval aj počas pandémie (lekár, predavač) a/alebo cestoval verejnou dopravou.

Druhá vec je, že aj tu platí nejaká priestorová autokorelácia. Ak je "osoba A" nakazená a má infekčnú nálož a poriadne si na proteste kýchne, aj keď si odmyslíme vplyv poveternostných podmienok (ktorý napríklad vo vetre nie je zanedbateľný), nakazí len tých, čo stoja bezprostredne okolo nej. Ale tí čo stoja okolo nej nie sú infekční od prvej sekundy od nákazy, takže to nebolo tak, že na protest prišlo 100 nakazených ľudí a odišlo 20.000 nakazených ľudí.

Odbočím, ale opriem sa o jeden príklad: mám vo svojej bubline na FB celkom dosť inteligentných ľudí, ktorí nešíria hoaxy, naopak ich vyvracajú, resp. ak existuje nejaká konšpiračná teória, ktorá celkom dobre obnažuje oficiálnu verziu nejakej udalosti, tak sa k nej minimálne nevyjadrujú, alebo opatrne vyjadrujú. Každý rok však nastane 28. júl, čo je výročie havárie letu ČSA-001 na Zlatých pieskoch a už sa to rojí zdieľaním a lajkovaním konšpiračnej teórie o odmietnutom pristátí vo Viedni, hoci človek s elementárnymi znalosťami z letectva (rozumej: aspoň raz v živote letel lietadlom) vie, že je to blbosť na kvadrát a pristávanie vo Viedni by nedávalo nijaký zmysel a ani nemalo nijaký vplyv na nehodu. To nie je konšpiračná teória na úrovni "hm, pri dvojičkách sa nezachovali žiadne kľúčové CVR a FDR a k 11.9.2001 sa na svete zo statického hľadiska zrútili presne tri budovy so železným skeletom pod vplyvom požiaru: na jednom mieste v jeden deň (disclaimer: nič vierohodnejšie ako oficiálna verzia neexistuje, len je to "pekná" náhoda), to je konšpiračná teória na úrovni, že dvojičky zbúrali mimozemšťania z Galaxie Andromeda na základe uzavretia paktu so židojaštermi, ktorí sa zmocnili Deep State. Alebo ok, nekomplikujem, je to na úrovni flat Earth. Tým chcem povedať, že nechytajme sa všetkého, čo nám vyhovuje "v boji proti naším nepriateľom", lebo sa tak efektívne dostávame na "ich úroveň".

Reakcia na: Ike #772:
mmt, oktober/november 2020 protesty boli cca 20.000 ludi. bez ruska atd. ale ok. uz kaslime na to.
Reakcia na: eMDi #770:
Už ti tu Samo vysvetlil, že v ten deň bolo na Slovensku oveľa viac face2face stretnutí bez rusok v interiéri, ako táto "masová" akcia na hodzku v exteriéri, kde aj istá, síce minoritné časť, mala aj ruska. Odsudzujem neohlásene protesty s milnymi požiadavkami (je rozdiel protestovať proti nelogickym opatreniam a tvrdiť, že covid neexistuje), ale nehľadajme nelogické a nevedecke závery. Tá akcia bola nezodpovedná, nejaká nákaza, ktorá nemusela nastať, nastala, aké určite to nespôsobilo druhu vlnu, ktorá kopírovala celoeurópsky trend.
Reakcia na: 810zssk #767:
studia moze byt ok, ale uvadzat ju ako smerodajnu a plnohodnotnu je scestne a smrdi to pokusom o manipulaciu, cize nedokazuje exaktne ze ockovanie pomaha alebo nie.
Reakcia na: 810zssk #768:
nie? nerastli prve hospitalizacie na zaciatku novembra a druhe na zaciatku decembra? rastli.
Reakcia na: 810zssk #764:
tam byva problem aj v tom, ze viaceri z tych plne ockovanych si myslia ze s vakcionou dostali serum nesmrtelnosti a prestanu sa spravat obozretne (v pripade tych nevakcinovanych je ten pomer nezodpovednych pravdepodobne iny (aj ked aj tam je urcita skupina tych ktory to napriklad cele popieraju a podla toho sa aj spravaju))
Reakcia na: eMDi #766:
Nie, nenarástli, neexistuje tam žiadna korelácia. V krátkom čase po protestoch sa rast nijak zásadne nezmenil. Tú tézu o tom ako Fico spôsobil druhú vlnu covidu v Európe sme tu už riešili 😃
Reakcia na: eMDi #765:
Tak sa choď sťažovať CDC že si vybrali taký blbý príklad 😂
Reakcia na: Ttom #763:
pruser je, ze cisla dost narastli po protestoch v oktobri aj v novembri ...
Reakcia na: 810zssk #764:
studia zo 469 ludi a v jednom meste. to je strasne obrovska vypovedna hodnota.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-koronavirus-delta-ockovani-vakciny-studie-cdc.A210802_140605_zahranicni_jhr
"Výzkumníci z CDC evidovali 21. července 469 případů infekce covidem-19 spojovaných s několik velkými červencovými shromážděními. Z toho 346 lidí (74 procent) bylo už plně očkovaných, uvádí se v studii. Massachusetts má poměrně velký podíl dospělých, kteří dostali plnou vakcínu (69 procent)."

"Z pěti hospitalizovaných pacientů byli plně naočkovaní čtyři. Zdravotnické úřady neevidovaly žádnou smrt."

Takže 74% infekcií u očkovaných v štáte kde je plne zaočkovaných 69%. Tiež sa mi páčia tie závery ďalej v článku ktoré vôbec nesedia s tými číslami. Vakcína vraj zachránila situáciu lebo zabránila hospitalizáciam, ale z 346 očkovaných infikovaných v nemocnici skončili štyria (1,15%) a zo 123 neočkovaných infikovaných jeden (0,81%).
Reakcia na: Viko #760:
neviem, ja to nedokazem pochopit..hoci toto iste v malom vlastne bolo vidiet v oktobri, pred a pocas prvej atomovej bomby..testovani proti netestovanym
Reakcia na: martinah #761:
toto som cital 😉 je to zufale...
Reakcia na: Ttom #759:
niekto tu daval uz tento link, v diskusnom vlakne pod renatou veresovou si mozes vytvorit nazor na tunajsiu liecbu na niektorych pracoviskach, je to dost nevesele citanie
https://www.facebook.com/miroslavstec/posts/3902783966511165
Reakcia na: Ttom #759:
Ľudia sa zúfalo boja akejkoľvek návštevy slovenskej nemocnice, rovnako zúfalo sa boja tretieho štvrťročného lockdownu. Do toho názor, že mať kolektívnu imunitu, kovid skončí - takže zúfalé mozgy zhodnotili, že "nechránení" im pokazili budúcnosť... čo je také čudné na tom, že sú potom emócie vybičované?
som sa vrátil práve z obedu na Mileticke, dáky predajca (dedko) tam zrovna kričal po sebe s ďalšímí dedkovcami o korone a o tom , ako majú prestať pozerať markízu, že ide o obyčajnú chrípku a oni mu zas kričali naspäť, že nech si užije pobyt na ventilácii. Veľmi smutné, kam sme sa dostali. Ale k tomu želaniu ventilácie - takým istým spôsobom vlastne mám každému vodičovi priať pobyť na JISke, lebo každý čo sadá do auta, potenciálne môže mať autonehodu? alebo každému, čo sa pôjde kúpať na jazero, veď potenciálne sa môže utopiť alebo minimálne sa pridusiť vo vode a skončiť na jiske. Tieto argumenty sú pre mňa úplne nepochopiteľné. A ešte iba chcem pripomenúť jednu stále opomíjanú vec - liečbu - na TA3 bol rozhovor predvčerom myslím s MUDr. Janekovou, doktorke ani jeden zo 188 pacientov neskončil na ventilácii a myslím, že ani v nemocnici, pričom mala cez 60 pacientov v ťažkom stave so zápalom pľúc. Sama povedala, že pacient sa nedá liečiť cez telefón, robila im RTG, krvné vyšetrenia a pravidelne ich sledovala. Lieky (aj ten kontroverzný IVM) prispôsobovala stavu, pacientov sledovala aj po skončení akútneho stavu, aby redukovali riziko long covidu. Myslím, že keby len polovica ambulantných lekárov postupovala týmto spôsobom, tak tá druhá vlna by vyzerala zrejme trocha inak.
Reakcia na: 810zssk #756:
Nechápem, ako je to možné. Veď radikálni zástancovia očkovania sú stelesnením porozumenia a milosti a keď označia niekoho, ako ja (kto má obe dávky) za dezoláta a antivaxera len preto, že nechcem kategorizovať ľudí na tých lepších a horších, lebo sme si to už viackrát zažili a nikdy to nedopadlo dobre, tak nechápem, ako nemôže medzi obyvateľmi rásť podpora očkovania.
Naozaj to nechápem...
Reakcia na: 810zssk #756:
To si nevsimaj. Everything is očividne awesome.
Očkovacia kampaň žne očakávané úspechy a odpor voči očkovaniu a osobitne voči povinnému očkovaniu rastie.
https://dennikn.sk/minuta/2482145/?ref=mwat
„V predchádzajúcich výskumoch sme evidovali pomerne veľkú skupinu respondentov, ktorí ešte neboli rozhodnutí, či sa dajú zaočkovať. Táto skupina nerozhodnutých sa zmenšuje a väčšia časť z nich sa zaraďuje skôr do tábora odmietačov očkovania,“ hovorí Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
Reakcia na: 810zssk #753:
mozem Ti sem dat tie videa, co sme sa bavili davno nizsie o tych protilatkach /zabudol som to vtedy postnut? (dufam, ze to ostatnym nebude vadit)
https://www.youtube.com/watch?v=S4X4KPt4daY&ab_channel=Zdrav%C3%A9f%C3%B3rum
https://www.youtube.com/watch?v=dHJQcFEyFbI&ab_channel=Zdrav%C3%A9f%C3%B3rum
Reakcia na: kecho #752:
Aj to je pravda, sypem si popol na hlavu.
Reakcia na: kecho #748:
Vzhľadom na demografický profil očkovaných pochybujem že platia viac daní ako neočkovaní. Už len fakt že v Bratislave je najvyššia zaočkovanosť...
Reakcia na: Miro #751:
Kedze su socialne necinni, ich prijem vacsinou pozostava tiez z dani…(odvodov, poplatkov, nazvi si to ako chces).
Reakcia na: kecho #748:
Aj dôchodcovia a iní sociálne nečinní platia dane (DPH, z nehnuteľností, ...)
Reakcia na: zakaznik #749:
Ved prave. Pokojne “moje” testy kupovat nemusia, to je ich tunel s nakupmi a prelievanim penazi sprisznenym firmam.
Len je zaujimave, ze rovnaku informaciu “novinari” nedavaju o “vlakoch zadarmo” a vsekych “zadarmistoch”, ze je to z dani pracujucich…
Reakcia na: kecho #748:
Ja som si žiadne testy neobjednal. Dokonca som zatiaľ nikdy na žiadnom špáraní nebol.

Nie je predsa moja chyba, že za skoro rok a pol ešte koronafašisti neobjavili paretov princíp. 😁 Že sa treba zamerať na 20 - 40% potenciálne nakazených a dosiahnu takmer rovnaké výsledky ako pri špáraní 100%.

Skôr ja tie testy platím väčšine, pretože keby sa proti tomu na začiatku postavili všetci tak, že by neprišli, tak by to zrušili (aj mŕtvych by bolo menej).
Reakcia na: 810zssk #746:
Toto je uz neuveritelne.
Mohli by pre srandu napisat, kolko vakcinovanych je ekonomicky cinnych (teda minus deti, dochodci, poberaci socialnych davok a pod.) A mozno nakoniec zistime, ze neockovani platia viac dani ako podmienecne ockovani… 🙂

“Po novom by mali nezaočkovaní ľudia dostávať antigénne testy zadarmo, aby im bol v prípade sprísnenia opatrení umožnený vstup do práce či školy. V praxi to znamená, že zaočkovaní sa zrejme daňami poskladajú na testy pre nezaočkovaných.”

https://www.aktuality.sk/clanok/pz7rxsv/koronavirus-online-zaockovani-sa-zrejme-poskladaju-danami-na-testovanie-nezaockovanych/
Reakcia na: zakaznik #745:
Takze zrejme tiez maju nejakeho svojho Matovica, ktory pompezne nieco oznami, ale kym sa to realne schvali, tak to nejaky cas trva.

https://www.aktuality.sk/clanok/70t7qzq/koronavirus-chorvatsko-predlzilo-platnost-potvrdeni-o-ockovani/
Reakcia na: martinah #743:
Holt, koncept ostrakizovania ktorí nás akože ohrozujú nie je ani v histórií, ani súčasnej spoločnosti ničím novým, takých skupín už bol nespočet. Preto ľudstvo kedysi vymyslelo koncept univerzálnych ľudských práv ktoré sú neodňatelné, len sa naň žiaľ trochu zabudlo.
Reakcia na: kecho #744:
Na koronavirus.hr píšu 210 dní. Prezidentka a obchodník s VŠ titulmi dostali druhú dávku 18.1.

Takže ich "sloboda" sa podľa tohto nedožije ani konca prázdnin. 😁
Reakcia na: zakaznik #742:
Tusim to uz natiahli o dalsie 2 mesiace, ved by bol pruser, aby Hrvati nemali v lete a na jesen turistov. 😃
Reakcia na: NOKS #738:
citam tie diskusie a nestacim zasnut, v niektorych ludoch ta pandemia odkryla snad najhorsie stranky, ziadna tolerancia, nic, proste nech ti neockovani skapu, platia si liecbu alebo nech ucet po ich smrti poslu rodine, neuveritelne, skade sa berie v tych ludoch tolko zla? clovek premysla, ci su aj v realnom zivote taki zlcoviti, alebo sa len anonymne odbavuju za monitorom, ti prvi by stali na perone a rozhodovali, kto ma narok zit a kto ide rovno do plynu

Reakcia na: kecho #737:
Ak chcú ísť očkovanci do Chorvátska, tak tam im "sloboda" platí až 210 dní od poslednej dávky. 😂
Reakcia na: 810zssk #739:
Jo to som aj ja povedal že nech sa páči ale potom poprosím odvody do zdravotky na môj účet 😂
A kludne aj spätne doplatiť keďže som za posledný rok a pol nebol u žiadneho doktora 💩
Reakcia na: kecho #737:
Aj skôr sa pôjdu postaviť do rady 😉
Ale na to už som počul hefty ako "nevadí tak bude tretia,štvrtá ..." Keď to treba a bude pokoj potom tak prečo nie 🤦
Nuž dakoho rajcujú velké cecky a dakoho asi ihla v ramene 🤷
Reakcia na: NOKS #738:
Súčasť toho samoplatenia si ošetrenia bude aj že tí ľudia nebudú platiť odvody? Lebo to by pár ľudí motivovalo (sa nezaočkovať).
Reakcia na: kecho #736:
Ani to by ma neprekvapilo keď som čítal na FB názory poniektorých takýchto exotov 🤦
Už som čítal také hlody ako že by neočkovaných nemali pustiť do roboty,že by si mali zaplatiť ošetrenie a podobné chuťovky...
Až by si človek myslel že poniektorým jedincom do tej "tekutiny slobody" pribalili aj nejaké omamné látky 😂
Reakcia na: NOKS #735:
By ma zaujimalo, ci si vsetci ti podmienecne schvaleni ockonadsenci uvedomuju, ze o par mesiacov sa mozu znovu postavit do radu, pretoze Mikas urcil, ze “ockovanie je sloboda”
max 12 mesiacov. 😃

Edit: co sa tyka policajtov, tak ti chudaci teraz dostali rozkaz chodit po bytoch a zakazovat majitelom vstup na balkon, ked tu bude zaockovany Feri bez karanteny. Asi sa minister vnutra boji o obyvatelov, aby sa nenakazili. 😃
Reakcia na: NOKS #734:
A nezabudni na aktivistov, ktori budu udavat. Tak ako pranierovali nenosicov nahubkov, teraz budu mat zatvu pri tom, ze “on bol neockovany v restauracii (obchode atd.) a nemal test”…
Reakcia na: kecho #733:
Ja mám skôr takú pesimistickú prognózu že táto sebranka to doženie tak ďaleko že na jeseň budú opäť vonku postávať blikajúci fízli ktorí budú námatkovo odstavovať autá ako na jar a nebudú pýtať papier o teste ale o očkovaní inak nariadený home office 🤮
Reakcia na: 810zssk #732:
Borisko si hlavne vykšeftoval odmenu v podobe jeho "nájomných" bytov ktoré budú nakoniec stavať a vlastniť developeri a tie byty nebudú nájomné v pravom slova zmysle 😉

Žiadne OP sa nekontrolovali ani predtým keď bola nejaká snaha o kontrolu ako napríkad sbs v OBI...by som chcel vidieť ako by to skĺbili s GDPR aby hocijaký degeš mal čumieť na tvoje ópečko 😂

Vyprdnú sa im na to...aj keď nepochybujem o tom že sa zmobilizuje slušné množstvo poslušných ovečiek ktoré budú robiť fronty pri MOMkách a zabezpečia im kvalitné príjmy 🤦
Reakcia na: 810zssk #732:
Zacina mi to pripominat Nemecko 1930s. Kde sa nenormalnosti postupne stali sucastou “kultury”. Uz len cakam, kedy budu musiet byt neockovani alebo netestovani nejakym sposobom oznaceni…

Myslim, ze tymto stylom vznikne celkom pekny trh s certifikatmi a aj s qr kodmi. 🙂

Holt, uz je to tu zas:
Ingenting är som det ska
Likadant från dag till dag
Allting följer samma mönster
Reakcia na: kecho #729:
Vieš, najhoršie na tomto celom je ako sa Boris tvári že ochránil neočkovaných a zabránil ich diskriminácií. Lebo ten národ zdegeneroval do takého stavu že nútiť ľudí každý týždeň sa vytierať je považované za štandardné, v poriadku a férové. Mňa desí že Matovičove plošné vytieranie, ktoré najprv všetci kritizovali sa stalo úplne normálnou súčasťou života. Rovnako ako "papers please" spoločenský život kde má ľuďom pri každej malej aktivite niekto kontrolovať papiere. Btw, bude sa kontrolovať aj občiansky, alebo sa budú certifikáty požičiavať? 😛
Reakcia na: 810zssk #728:
Aby nebol o par rokov vernostny program “k piatemu preockovaniu truhla zdarma”. 🙂


Bojim sa, ze Ike im dal navod na este vacsiu koninu, ako im len doteraz mohla zist na um. 😃
Reakcia na: kecho #727:
Je bežné že dlhodobé informácie sú tu kratšie ako počas celého trvania ich platnosti 🙂
Reakcia na: Ike #725:
Proste odbornici naslovo vzati. Stylom “bud sa vakcinujes, alebo ti znechutime zivot na ultimo” naseru aj tych, ktori by sa mozno aj chceli ockovat, ked budu vakciny aj oficialne schvalene, alebo aj cakajucich napr. na Sinopharm… Legvarsky ma proste prikaz 110% ludi zavakcinovat, tak ako spravny gumak pojde aj cez mrtvoly.
Reakcia na: Ike #725:
Možno bude vernostný program kde za každých 5 testov do obchodu dostaneš jeden test do kina 😂

Ale teda ja to chápem z toho čo som čítal tak že do obchodu a pod. nepotrebuješ nič, inde bezplatný test. Ušlo mi niečo?
Preco bol clanok zadany “do 22.7.”, ked sutaz “idiotsky napad roka” je do 27.8.? 🙂
Reakcia na: Ike #725:
Irónia je že konečne povolili na športoviskách 50% kapacity (heuréka už nebude na 22tisícovom tehelku max 1000 divákov 👏) ale na vstupe AG testy neakceptujú 😂
Aj tak je to fuk,do stredy tam budú zmeny resp väčšina prevadzok sa im na to vydrbe...osobne si ani neviem predstaviť ako v nejakých hypermarketoch kde sa denne premelú stovky ludí nejaký spotený sbs kontroluje testy 🤦
Problém tejto "pandémie" je aj v tom že sa nedelia ludia na zdravých a chorých ale na poslušných a neposlušných...
Už len pri základnej logike je každému jasné že keď ma dakto horúčky,soplí a chrchle tak sedí doma na riti...nejde do roboty (pokial nieje donútený) ,nejde do restiky,nejde na futbal,nejde do kaderníctva a pokial neni vlk samotár tak nejde ani do potravín...
Ano aj bez príznakov môže byť prenášač ale ovela menší ako ten chrchloš...
Reakcia na: NOKS #724:
Mne to vychádza na dve možnosti:
1) na účel vstupu do potravín, školy a zamestnania (etc.) bude mať občan nárok na bezplatný Ag test, ktorý bude platiť aj mimo potravín, školy a zamestnania, čo je kvalitná blbosť, pretože potom budú spoplatnené testy iba ilúzia - do potravín chodí každý, alebo
2) na účel vstupu do potravín, školy a zamestnania (etc.) bude mať občan nárok na bezplatný Ag test, ku ktorému mu bude vyhotovený certifikát platný iba v potravinách, škole a zamestnaní a ak chce ísť povedzme do kina, musí si dať spraviť platený Ag test s viacerými "unlocked achievementami", čo je grandiózna blbosť, lebo je to úplne proti logike a zdravému rozumu.

V tejto pandémii som ochotný slepo akceptovať opatrenia, ktoré majú epidemiologické rácio a/alebo sú celosvetovo (= majoritná časť vyspelého sveta) aplikované. V tejto pandémii mám veľmi veľký problém akceptovať opatrenia, ktoré idú úplne mimo epidemiológie a/alebo sú exkluzívnym patentom našej domoviny s cieľom popredných priečok na olympiáde pandemickej absurdnosti (napr. celonárodné špáranie v nose).
Reakcia na: Ike #720:
Rozdiel by mal byť v tom že ktoré budú zadara a ktoré nie 🤦
Ako to bude v reale je asi zbytočné sa zamýšlať lebo podla štýlu tejto vlády to bude mať za týždeň asi 5x upgrade keď zistia že to čo vymysleli je úplný bullshit..
Reakcia na: 810zssk #722:
Aj toto si si teraz všetko vymyslel. Ja som na rozdiel od teba so svojim životom spokojný. A rady od človeka schopného uveriť vlastným lžiam si brať nebudem.
Reakcia na: MLXO #721:
Ťažko sa diskutuje keď v každom príspevku reaguješ na úplne iné veci ako som napísal, ale okej. Ži si vo svojom lockdownovom svete a nadávaj na dezolátov ktorí môžu za tvoj posratý život.
Reakcia na: 810zssk #719:
Tvoj obľúbený argument, že "znásilňovaním detí ich pripravím na lepší sexuálny život" alebo kde opäť raz vidíš "mohlo byť aj horšie"? Veď sa drž toho čo zaznelo, ak si mieniš neustále vymýšľať tak si diskutuj sám so sebou.
Dúfam, že sa zhodneme, že pozorovania v tvojom osobnom živote majú na pandemickú situáciu a preočkovanosť minimálny vplyv.
Chalani, od pondelka bude zvlášťag test pre návštevy potravín a zvlášť pre balík premium? Chápem to správne?
Reakcia na: MLXO #718:
Áno, obľúbený argument "mohlo by byť aj horšie". Má zhruba takú silu ako keď ja napíšem že by mohlo byť aj lepšie.

Ako vyzerá situácia bez rúšok a lockdownu osobne vidím každý deň.
Reakcia na: 810zssk #717:
Mne osobne by vadilo, ak by som si z odbornej správy urobil záver, ktorý je v priamom protiklade s tým, čo sa v tej správe píše. Tú správu si môžeš stiahnuť a uvidíš aj viac ako 4 vety.
A nevidíme, pretože o tom, ako by vyzerala situácia bez rúšok a lockdownu nevieme a nemám najmenší dôvod sa domnievať, že by výsledok bol totožný. To je len tvoja teória bez akejkoľvek opory vo faktoch, skôr naopak.
Reakcia na: MLXO #716:
Ako to už pri tebe býva, opäť reaguješ na niečo čo som nenapísal.

Takže ešte raz, linkol som konkrétne dáta o výskyte chrípky v štáte kde neboli lockdowny a nepoužívajú sa rúška (nie, nelinkoval som žiadnu štúdiu, ide o dataset s krátkym o komentárom o pravdepodobnosť dôvode poklesu - ak štyri vety a jeden graf považuješ za "štúdiu" tak to trochu vysvetľuje tvoje zjednodušene vnímanie sveta). Z týchto dát vidíme, že tam jej výskyt poklesol rovnako, alebo dokonca viac ako inde v Európe. To popiera argument iných ľudí o tom že výskyt chrípky poklesol vďaka týmto opatreniam.

Nie, žiadne jednoznačne odpovede nemám. Ale ak absentuje korelácia, tak asi bude absentovať aj kauzalita. Minimálne vidíme že totožný výsledok sa dá dosiahnuť bez spomínaných opatrení.
Reakcia na: 810zssk #713:
Ja tu na rozdiel od teba nič také netvrdím. Tá štúdia, ktorú si sem víťazoslávne linkol ako dôkaz tvojich teórii nielenže ihneď v druhej vete tvrdí presný opak, ale zároveň ani v najmenšom nepojednáva o tom, ktoré konkrétne opatrenia do akej miery zabránili šíreniu a importu. Partia virológov a epidemiológov nemá jednoznačné odpovede, ale odborník na dopravu ich sunie z rukáva na počkanie a ešte si to všetko vie podoprieť čímkoľvek čo nikto nikde nepovedal a nenapísal.
Asi som sa naivne domnieval, že ak uvediem len tie dve z opatrení, ktoré dlhodobo spochybňuješ, tak to nemôže u teba vytvoriť dojem, že všetky ostatné, ktoré velebíš považujem za neúčinné. Mýlil som sa, sme zase pri obľúbenom vytváraní teórií pre druhých.
Reakcia na: 810zssk #714:
Tak určite je to aj tým...opačný paradox je zas to keď rodinka zoberie deti do prírody a auto by chceli dať až k deke alebo ohnisku lebo každý meter peši je smrť 😬
Narážal som skôr na také ihriská kde sa vedia deti dostať na pár krokov s prechodom max cez obslužnú vozovku ...teda tie ktoré zostali...
Reakcia na: NOKS #712:
Ono je to aj o celkovom dizajne mesta s ohľadom na chodcom, tlmenie dopravy atď. Lebo je fajn že máš ihrisko ale ak sa má dieťa na to ihrisko nevie bezpečné dostať samé, limituje to potenciál, lebo to vyžaduje aby mal rodič mal čas a energiu tam s ním ísť a sedieť. Plus keď je tam s ním rodič, chýba tam ten element "nebezpečnosti" (ergo samostatnosti) o ktorom písal Andy.

Nehovorím že tam nie je aj kultúrny prvok, ale mám pocit že ubúdanie deti z verejných priestorov sa u nás deje vo väčšej miere ako v mestách dizajnovaných pre ľudí.
Reakcia na: MLXO #711:
Aha, čiže tvoja teória je že rúška inde v Európe zabránili importu chrípky do najotvorenejšej krajiny Európy (ktorej občania môžu prísť domov bez testu z akejkolvek krajiny na svete a občanom EÚ stačí blbý antigén aj keby prileteli priamo z Brazílie a následne si to môžu zamieriť rovno z letiska do baru). Okay, makes sense 😂 Rozhodne to nemá nič s obmedzovaním kontaktov, rozsiahlými home officmi a tak celkovo opatreniami tam kde sa covid preukázateľne najviac šíri. Zachránili nás ľudia v iných štátoch ktorí okolo seba prešli v obchode s rúškom.
Reakcia na: 810zssk #709:
No čiastočne je to pravda keďže aj áut niekolkonasobne pribudlo a vela parciel sa zastavalo ale vela toho základu zostalo ale záujem opadol..my sme vyrastali v DNV a pri dome sme mali betónové ihrisko..dobre že sme nebili o to kto ho obsadí a miešali sa skupiny deciek ktoré sa nepoznali aby si zahrali všetci..teraz keď sa tam pozriem tak tam nikto nieje a večer tam max vysedávajú feťáci..hore na kopec na kolajnice sme chodili každý deň lisovať halierniky atď...musela tam zastaviť laminátka z ktorej vyskákali železničiari aby nás odtial dostali a nikomu sa nikdy nič nestalo...
Teraz nedávno tam vlak zabil dve puberťáčky z troch lebo si tam robili selfíčka 🤦
Reakcia na: 810zssk #707:
Pod opatreniami/measures nájdeš ako zákaz vychádzania, tak povinnosť nosiť rúška a respirátory. Existenciu tvojho paralelného vesmíru s iným ako všeobecne prijatým a zaužívaným významom slov a voľného vyhadzovania toho čo sa ti nehodí do krámu ti nemám ako potvrdiť.
Reakcia na: 810zssk #709:
Neviem, či je to autami. Pred 25-30 rokmi sme sa hrávali normálne na parkoviskách, prechádzali sme cez cestu omnoho viac cez neriadené prechody (vtedy na nich ani nikto nepúšťal), áut síce bolo menej, ale nemyslím, že by to boli nejaké zóny bezpečia. Proste sme boli vedení k tomu, že vonku hrozí nebezpečenstvo, a treba si neustále dávať pozor. Teraz je to také, že ak vonku na danom mieste nie je absolútne bezpečie, dieťa sa nepúšťa.

A čo si tak ja pamätám, cielene ma bavilo chodiť na miesta, ktoré sú nebezpečné. 🙂
Reakcia na: NOKS #708:
Hlavne mám pocit že čoraz viac rodičov je excesívne uzkostlivých pokiaľ ide o deti a ich trávenie voľného času. Čo mimochodom dosť súvisí aj s urbanizmom. Čím viac je mesto budované pre autá (a Bratislava v tomto bohužiaľ na európske pomery vyniká), tým menej samostatnosti deti majú. Do istej miery chápem prečo sa rodič v Bratislave boji malé dieťa vypustiť samé von.

Mám teraz obľúbený YouTube kanál Not Just Bikes. Je to Kanaďan žijúci v Holandsku, ktorý robí videá na urbanistické témy, sú tam fantastické príklady holandského dizajnu ulíc a verejných priestorov a nedávno spracoval aj túto tému: https://youtu.be/ul_xzyCDT98
Reakcia na: 810zssk #703:
Budovanie imunity u detí bol trocha problém už pred koronou keďže deti fungujú inak ako naša generácia..My sme boli do zotmenia vonku a teraz je väčšina detí zavretá doma s tabletmi a podobne a niektorí rodičia do nich od mala cpú aj kadejaké homeopatiká a podobne...čiže imunitu si viacmenej budujú len v škole kde sa premielajú..keď sa bude obmedzovať aj to tak uvidíme čo z toho bude
Reakcia na: MLXO #705:
Vynikajúce. Takže si sám potvrdil že to nebolo tými rúškami a lockdownami. Ďakujeme 🙂
Reakcia na: 810zssk #703:
Trénujme imunitu, veľa šťastia pri desiatkach chrípkových kmeňov. Ale očkovanie proti väčšine z nich (dosahujúce na Slovensku závratných 5% populácie) nemá asi ani význam spomenúť.
Reakcia na: 810zssk #704:
Úplne inde, stal sa zázrak. Ešte šťastie, že sa tam jasne píše, že opatrenia na zníženie šírenia covid-19 na vnútroštátnej i globálnej úrovni znížili šírenie chrípky a prudké obmedzenie cestovania znamenalo aj to, že chrípka nebola zavlečená do Švédska ani do zvyšku Európy.
Mimochodom, niekto tu argumentoval chrípkou ako dôkazom že rúška, lockdowny a podobne majú efekt. Výrazne nám klesli prípady chrípky a to je určite vďaka nim!

Tak sa pozrime do štátu kde rúška ani lockdowny nikdy nemali:
https://www.icuregswe.org/en/about-sir/nyheter/influensasasong-2020-2021/
Posledná chrípková sezóna pred covidom (2018/19) - 385 pacientov na JISkách
Chrípková sezóna počas pandémie covidu (2020/21) - 3 pacienti na JISkách

Pokles o 99,2%. Zdá sa že kľúč k prevencií respiračných chorôb bude niekde inde ako v rúškach.

(Ak niekto považuje za predcovidovú sezónu aj 2019/2020, tam bolo na JISke 256 pacientov s chrípkou, teda v tomto roku ide o pokles o 98,8%.)
Reakcia na: martinah #702:
Zaujímavý text. Mňa ale zaujal tento článok ktorý tam niekto postol: https://nltimes.nl/2021/07/21/dutch-hospitals-full-kids-sick-rs-virus

Už dlhšie sa niektorí odborníci obávajú že obmedzovanie kontaktov kvôli covidu môže mať negatívny dopad na ľudskú imunitu. Napríklad chrípková sezóna bola mimoriadne slabá, čo ale môže znamenať že tá nasledujúca (resp. tá v 2022/23 ak sa aj túto jeseň a zimu zamkneme v pivnici) môže byť zdrvujúca, lebo menej ľudí bude na chrípku imunitne pripravených. U dospelých to nemusí byť problém, keďže bunková pamäť vydrží dlho, ale práve deti môžu byť vystavené vyššiemu riziku, keďže ich imunitný systém sa ešte len "buduje" a na to potrebujú práve kontakt s patogénmi.

Na individuálnej báze to nemusí byť problém, počet detí ktorým kontakt s takýmito patogénmi spôsobí problémy bude zrejme podobný (dúfajme). Ale z pohľadu zdravotníctva bude katastrofa ak sa tieto deti nahrnú do nemocníc hromadne naraz, za niekoľko ročníkov dozadu.

Vo všeobecnosti, ľudia ktorí žijú trochu "špinavší" život (tým samozrejme nemyslím nedodržovanie normálnej hygieny) majú spravidla menej problémov s infekčnými chorobami ako ľudia ktorí žijú "sterilne". Ľudia ktorí si až úzkostlivo dávajú pozor na tieto ochorenia im paradoxne často prepadávajú viac, pretože majú menej trénovanú imunitu. Čo sa teda stane ak sme v poslednom roku donútili, alebo presvedčili sterilne žiť oveľa viac ľudí?
Pozrite na tohto šarlatána. Oficiálne podporuje politiku kovidbyra, ale potichu pracuje na niečom inom. Ak sa to raz prevalí, tak môže hovoriť, že on o tom písal už dávno. Šikovné.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3902783966511165&id=100003387999667

Potom bude oslavovaný ako hrdina, vzor Janet Yellen.
Reakcia na: Mbc3245 #697:
Áno, a?
Reakcia na: Mbc3245 #695:
To by ten Invermectin musel aj niečo okrem parazitov riešiť.
Reakcia na: Mbc3245 #694:
Jasné, veď Rostás sa v skutočnosti večer premieňa na Murdocha a len cez víkendy si s babami užíva koks a pôvab tradičnej rodiny.
Neprijateľný názor vôbec nemusí byť konšpirácia.
Reakcia na: MLXO #696:
To iste sa da povedat aj o Covid vakcine.
Reakcia na: zakaznik #693:
Ešte by bolo dobré vedieť, že závažné nežiadúce udalosti a následná možná smrť sú štandardne zaznamenávané pri každom lieku alebo vakcíne, avšak nemusia mať nevyhnutne kauzálnu súvislosť s liečbou a tých 16 ľudí mohlo umrieť aj na ploché nohy, takže to čo tu prezentuješ nič konkrétne neznamená.
Reakcia na: MLXO #688:
Nerozumiem preco vsetci tak nasilne zatracuju Ivermektin. Ved na jeden problem moze byt viac rieseni, ci nie?

Vakcina je sloboda = Vakcina je to spravne a jedine riesenie
Reakcia na: MLXO #689:
Fox news = Zem a vek

Strategia je jasna: Oznacme vsetky nepriatelne nazory za konspiracie.
Reakcia na: 810zssk #691:
3,7 miliardy dávok Ivm. 💁🏿‍♂️
16 úmrtí ľudí nakazených parazitmi 🤷🏾‍♂️
Reakcia na: zakaznik #690:
Keď už by si teda bolo treba vybrať, tak jednoznačne protitetanovku! Matika nepustí.
Reakcia na: zakaznik #690:
To nie je celkom fér, chýba tam info o počte podaných dávok, resp. počte pacientov ktorí to užili.

Ak dam miliónu ľudí invermektin a miliarde covidovú vakcínu, tak viac úmrtí po vakcíne veľa nedokazuje.
Reakcia na: Mbc3245 #685:
Ale taký Zjem aj Vlek či Hlavne strávi, to je iná kvalitka, však?
Reakcia na: 810zssk #684:
Stačí čítať medzi riadkami svedkov invermektínových. O zavrhovanie vôbec nemusí ísť, bohato stačí podkopávanie teóriami a vyberanie vhodnej časti z celku, svoju robotu to spraví ešte spoľahlivejšie. A ešte chci aby SÚKL otvorene a objektívne informoval napríklad na základe varovania FDA o (nepotvrdenej) súvislosti s Guillain-Barré syndrómom s incidenciou 0.0008%, to rozhodne pomôže.
Reakcia na: martinah #682:
Strach je najlepsi manipulacny prostriedok a najviac sa nim daju ovplyvnit masy.
Reakcia na: Viko #677:
Tak su chraneni pred tazkym priebehom. Nejako sa mi to potom ale nezhoduje s tym “vakcina je sloboda”.

Preco sa potom pfizeraci staraju do rozhodnuti druhych a nanucuju im bez co i len naznaku diskusie svoju jedinu pravdu ako tretie “jedine riesenie”? Kedze “jedine riesenie” uz bolo testovanie, dalsie jedine bol zakaz vychadzania a potom je dalsie jedine vakcinacia. O pol roka bude “jedine riesenie” zase nieco ine a zas budu bezmyslienkovite upalovat ostatnych… 🙂
Reakcia na: MLXO #680:
Takisto to môžem otočiť na narkozu a jojku na Slovensku 😃 😃 alebo ešte lepšie aktuality a denník n. Jeden väčší šmejd jak druhý.
Reakcia na: MLXO #681:
Nevidel som tu jediný post ktorý by bol proti očkovaniu všeobecne. Čo sa týka špecificky covidovej vakcíny, vidím tu spektrum ľudí s postojmi od nutnosti otvorenejšej a objektívnejšej komunikácie po nejakú mieru nedôvery voči týmto produktom, ale rozhodne nikoho kto by zavrhoval očkovanie.
Ja verím zdravotným odborníkom a tiež legislatívnym odborníkom na Úrade vlády a ministerstve.
🤡🤡🤡
https://youtu.be/9qS9vb9NUn4
Reakcia na: 810zssk #678:
pripomina stredovek, akonahle sa ludia citia ohrozeni, rozum ide mimo a nastupuje lync
dnesna spolocnost by spanielsku chripku alebo mor nezvladla, to by nastal totalny rozklad spolocnosti, nasi predkovia mali vztah k smrti pragmatickejsi, paradoxne dnes, ked sa ludia boja smrti viac, tak nam stupaju cisla obezity a lahostajnost k vlastnemu zdraviu

comu nerozumiem, to je iracionalna obava ockovanych, ktori su chraneni proti tazkemu priebehu, co citam v diskusiach, vyzera to akoby vobec nevnimali, ze su ockovani a chraneni, to vakcine tak malo doveruju?
Reakcia na: 810zssk #679:
1. Tvoj fanklub určite.
Už dávno ti mali na tvojom naočkovanom čipe začať blikať varovné kontrolky.
Reakcia na: Mbc3245 #670:
Všetko čo Tucker Carlson povie je pravda a ak nie, tak sa to pravdou stane. Tá pravá alternatíva k faktom.
Reakcia na: Minko #667:
1. Nikto tu nezavrhuje očkovanie ako také.
2. Nikto tu nemá problém s pokrokom medicíny, len si časť z nás myslí že by sa nemali preskakovať riadne testovacie procesy.
3. Vektorové vakcíny proti covidu logicky majú podobný problém, keďže boli masovo nasadzované až od zimy 2020.
4. Väčšina tu nie sme "proti očkovaniu", ale tvareniu sa že vakcina je plnohodnotne overená a nič sa nemôže stať, hoci z histórie poznáme množstvo prípadov kedy sa nasadil liek alebo iný produkt ktorý neskôr musel byť stiahnutý. Pacient má byť poučený o riziku ktoré podstupuje a musí ho podstupovať len na dobrovoľnej báze.
5. Tvoje anekdotické skúsenosti s očkovaním sú asi tak výpovedné ako keby som tu ja napísal že všetci ľudía ktorých poznám mali pri covide ľahký priebeh a teda covid vôbec nemusíme riešiť.
Reakcia na: kecho #676:
Mne sa hlavne mega páči že keď sa nájde skupina napr. štyroch pozitívne testovaných ľudí z ktorých jeden je nezaočkovaný, tak sa to vždy nejak hodí na toho nezaočkovaného, hoci neexistuje jediná indícia že to tam doniesol on. Podobné nedávno v Česku perzekuovali nejakú pracovníčku domova sociálnych služieb, kde boli traja pozitívne testovaní, ale ona bola nezaočkovaná takže je to podľa nejakej divnej konštrukcie jej chyba.
Reakcia na: kecho #676:
Tak zas odznova... "ze bezpecne ockovani sportovci su pozitivni" je normálne. Vakcína nie je Savo, nedokáže eliminovať prítomnosť vírusu ako takého. Ona je na to, že ťa má ochrániť pred ťažším priebehom - preto nakoniec aj tí športovci teraz popisujú, že veď oni nemajú žiadne príznaky.
Reakcia na: Minko #674:
“časť spoločnosti tu ide na energetický a psychický dlh”, zabery z nemocnic, 95% nema kontraindikacie…
Nadhera. 🙂
Ozaj, tych 700 tisic pozitivnych, ci kolko ich bolo zatial naratanych, tak 99% z nich je tiez uz v poriadku, tak preco neustale siris paniku a strach a motto “vsetkych zaockovat”?
By si sa presne hodil do ceskych novin, kde riesia jedneho neockovaneho lekara na OH, ale ze bezpecne ockovani sportovci su pozitivni, tak to si nevsima nikto. 🙂
Reakcia na: 810zssk #659:
Ok, prepáč, asi som sa už stratil v prúde diskusie 😃
Reakcia na: martinah #673:
vôbec nie je kontrontačno agesívny, len mi vadí, keď sa do éteru púšťajú nezmysly ktoré v konečnom dôsledku ohrozujú ochranu verejného zdravia. Lebo časť spoločnosti tu ide na energetický a psychický dlh, môže sa aj rozkrájať (a tým nemyslím politikov), prinášať zábery z nemocníc aká je pravda o covide a stále to ľudia berú na ľahkú váhu. Tak sa potom nečuduj, že tón niektorých ľudí môže byť ostrejší ale zďaleka nie agresívny a konfrontačný. Nespochybňujem ani vedľajšie účinky vakcín, ani to, že niekto môže mať zdravotné kontraindikácie na očkovanie, ale 95% dospelej populácie žiadne nemá, a aj tak máme zaočkovaných menej ako 50% dospelej populácie. Lebo "právny titul pandémie (OT)" či "nebudem sa testovať ani nosiť rúško, ja som zdravý (ŠH)" a podobné hefty je teraz módne.
Reakcia na: Minko #671:
je to marne 😃 skoda, keby si si aspon uvedomil, ze svojim konfrontacno-agresivnym stylom komunikacie este viac budis nedoveru, tuto ike je sice opacny tabor, ale svojou vecnou argumentaciou niektorych ludi dokaze presvedcit, teba by mohli dosadit ako rusicku v ockovacej kampani
Reakcia na: si #669:
prosím ťa, kto oficiálne popiera výnimočné prípady kontraindikácií? lebo neviem z oficiálnych autorít o nikom. Každý iba zdôrazňuje že ide o vysoko individualizované prípady a netreba robiť z komára somára. Zároveň odporúčajú, aby keď niekto nie je presvedčený 100% o svojom zdravotnom stave-vhodnosti na očkovanie, aby navštívil svojho lekára. Čo je na tom tak sakramentsky ťažké konať takto namiesto vedenia vojny proti vakcínam (a teraz nenarážam na nikoho konkrétneho)?
Reakcia na: martinah #668:
dávaš tu tip po 40 príspevkoch (nadnesene nebrať číslo doslova) o tom, ako sa neočkovať lebo vedľajšie účinky. čo na tom, že postihujú 0,0x populácie. Očkovanie je proste pre teba zlo oberajúce ťa o slobodné rozhodovanie.
Reakcia na: Minko #667:
"no ale koľko máme takých prípadov? aká je frekvencia tohto ochorenia v populácii?"
aj ked by ich bolo relativne malo, vzdy su a tohto cierneho petra si nechce asi vytiahnut nik... a vsetcia co trosku kriticky zmyslaju o tomto +-vedia a pristup ze oficialne autority popieraju hoc aj len mozny vyskyt tychto pripadov nijak dovere urcitych skupin ludi neprida, skor naopak....

"Teraz preto zavrhneme očkovanie ako také?"
nemam dojem ze by sa tu vyskytovali ludia ktori zavrhuju ockovanie ako take principialne....

"Tiež som mal v širšej rodine osoby s veľkými kontraindikáciami, najprv jej bolo odporučené neočkovať sa, potom bola na takú "väčšiu" návštevu u lekára skontrolovali všetko a odporučil jej očkovanie. Je tomu už pár mesiacov a všetko je u nej v poriadku. "
vidis a u nas v rodine zas osoba bez kontraindikacii, po ockovani uplne bez problemov a po par mesiacoch cesta sanitkou do nemocnice kvoli kardiologickym problemom... ano, dana osoba nie je najmladsia a vyskyt takychto problemov sa neda jednoznacne pripisat len vakcinacii, ale robi niekto vobec nejaku statistiku ? pritom stat na to ma aj databazy, len si ich treba pozriet - lekarske zakroky najde v zdravotnych poistovniach a umrtia na matrikach, pekne rozvrstvene aj po veku pacientov.... jedine co to skresluje je odklad neurgentnej zdravotnej starostlivosti pocas minuleho roka ci uz z rozhodnutia pacientov alebo aj obtiaznejsej dostupnosti a ciastocne dobiehanie tohto deficitu v sucasnosti....

"veď sa treba dať očkovať preverenou metódou vektorovej vakcíny, ak niekto neverí pokroku medicíny."
dobre, teraz si uz +- vies vybrat pokial ides sposobom niekde sa bez objednania postavit, avsak dlhe mesiace bol stav ze len objednani a vybrat si si nemohol....
Reakcia na: Minko #667:
sorry, ale na takyto styl komunikacie nemam chut reagovat, ty si dosadis vzdy podla svojho a kludne v tom pokracuj dalej, vypovedna hodnota ostava stale 0 🙂
davam tu tip, aby si ludia vo vlastnom zaujme dali skontrolovat predispozicie, hodi sa to nielen kvoli ockovaniu ale aj vseobecne ako prevencia do buducna
Reakcia na: martinah #666:
no ale koľko máme takých prípadov? aká je frekvencia tohto ochorenia v populácii? Teraz preto zavrhneme očkovanie ako také? Tiež som mal v širšej rodine osoby s veľkými kontraindikáciami, najprv jej bolo odporučené neočkovať sa, potom bola na takú "väčšiu" návštevu u lekára skontrolovali všetko a odporučil jej očkovanie. Je tomu už pár mesiacov a všetko je u nej v poriadku. A zasa, bola to osoba ktoráý vyžaduje špecifický prístup. Lenže o týchto osobách tu debata nie je. napríklad aj tuto z diskusie "si" tiež hádam jeho nebude niekto obviňovať keby sa nedal zaočkovať pri svojich zdravotných problémoch. Pokiaľ človek chodí na pravidelné lekárske prehliadky, s najväčšou pravdepodobnosťou takéto problémy b u neho už odhalili. preto nevidím dôvod sa neočkovať. navyše sa tu stále kričí o akejsi neprebádanej technológii (mRNA)- veď sa treba dať očkovať preverenou metódou vektorovej vakcíny, ak niekto neverí pokroku medicíny. A nie len opľúvať vakcíny veľmi individuálnymi až raritnými prípadmi kontraindikácií, ktoré sa vyskytujú pri takmer každom bežne dostupnom liečive (dobre možno okrem homeopatika).
Reakcia na: Minko #665:
preto je dobre si dat spravit rozbor krvi na vlastne naklady, ked uz ides do niecoho, kde je porucha zrazanlivosti kontraindikaciou, tiez pripad v okoli, kedy lekar v tomto pripade neodporucal ockovanie
ty budes znasat pripadne problemy, nikto iny za teba
Reakcia na: martinah #664:
ty si vieš predstaviť aká silná je všeobecne kontraindikácia s liečivami v prípade porúch zrážanlivosti krvi? toto vôbec nie je o vakcíne čo si tu dala. a tu ťa nezachráni ani obvoďák - hádam nechceš aby z preventívnych dôvodov sa pred nasadením akéhokoľvek lieku u pacienta robil rozsiahly rozbor krvi? veď to by aj pomreli kým by sa cieľmi dočkali.
Reakcia na: Viko #658:
vedome nemusis vediet napriklad, ci nemas poruchu zrazanlivosti, vela ludi netusi o tejto predispozicii
poznam v okoli pripad, ked dotycny dostal trombozu v 38, nasledne vysetreniami zistili leidensku mutaciu, celych 38r do trombozy netusil, ze ma vobec nejaku poruchu zrazanlivosti, nebol dovod po tom patrat, lebo nemal problemy
Reakcia na: 810zssk #662:
myslíš tú fázu, ktorá sa vždy robí až po vovedení vakcíny na trh? 😂 alebo myslíš štandardné testovanie? lebo to prebehlo, inak by vakcíny povolenie nedostali.
Reakcia na: Minko #660:
Ako chceš dotazníkom objaviť kontraindikácie o ktorých zatiaľ nevieme? Miešaš tu asi 8 tém dokopy. Ja som nikdy nenapísal ani slovo o tom že mám nejaký problém s fungovaním očkovacích centier.

Len opakovane hovorím že nakoľko neprebehla tretia fáza testovania a nakoľko sa tie prípravky používajú krátko, nemôžeme si byť istí že neexistujú nejaké iné vedľajšie efekty. Keďže o nich nevieme, ťažko niekoho kontraindikujeme ako rizikového pre ich výskyt.

To nie je argument proti očkovaniu, ale:
a) Treba to otvorene pomenovať, netváriť sa že tieto vakcíny sú bez rizika a pacienta poučiť. Ak má obavy z covidu a má pocit že to riziko za jeho ochranu stojí, potom okej.
b) V žiadnom prípade do takéhoto zákroku nemožno nikoho nútiť pod hrozbou straty základných práv, nutnosti sa každý týždeň vytierať a podobne.
Reakcia na: 810zssk #657:
a teraz ako vie, že na takej ploche boli 2-3 infikovaní, na ďalšej ďalší jeden atď. práve to je riziko týchto protestov, to nie je masovka na nejakom rokovaní, kde je 8 ľudí, gama žiarič a nútená výmena vzduchu.
Reakcia na: 810zssk #656:
práve na to je ten dotazník, aby sa vylúčili kontraindikácie, na tom nie je nič ťažké. A ako písal Viko, mňa sa lekárka pri vypsiovaní potvrdenia a opečiatkovávaní papierov sústavne vypytovala na otázky zdravotného stavu, užívané lieky... Áno bolo to možno hromadne a narýchlo ale nemám pocit, že by ktorékoľvek očkovanie v minulosti, čo som absolvoval podliehalo detailnejšiemu výskumu zdravotného stavu. A nehovor mi o tom, že ťa lekár poriadne pozná (obvoďák) keď má kmeň zo dvoch tisícok ľudí, nemá šance si pamätať detaily tvojho zdravotného stavu. A liekovú autoritu tu máme práve preto, aby niekto za bezpečnosť lieku zodpovedal. Keďže lekár na také niečo nemá čas, a lekárnici už dávno nemiešajú lieky individualizovane ( s výnimkami) je tú orgán, ktorý má sledovanie liekov a ich bezpečnosť pod patronátom. Na to nie je nič zložité, a nič netreba za tým zbytočne hľadať. Čo sa týka odškodňovacieho zákona, dnes sa naša úžasná vláda nevie zhodnúť na banalitách, nieto ešte na tak vážnej veci. Nečakajme od tejto vlády zázraky v legislatívnej oblasti keď sa zachvíľu požerú aj na servírovaných chlebíčkoch na rokovaní.
Reakcia na: Viko #658:
Ja som sa proti očkovacím centrám nikdy nevyjadroval, napokon v #642 som sám uviedol podobný príklad od susedov keď niekto naznačoval že tie centra sú príliš masovka.

Verím že ten proces je spravený dobre, nemyslím si že ľudia čo za ním stoja niečo flákajú.
Reakcia na: 810zssk #656:
Mne v očkovacom centre počas naťahovania injekcie položili asi osem otázok, či nemám toto, neužívam hento atď, pri druhej dávke (v inom centre) sa okrem tohto pýtali aj na reakcie na prvú dávku. Plus pri registrácii sa oba razy vypisoval nejaký dotazník s podobným účelom. Ja neviem, nemal som reálne pocit že tomu niečo chýba, ty by si tam čo doplnil aby to bolo podľa teba bezpečnejšie?
Reakcia na: Minko #655:
Lebo 1000 ľudí sa na 20-metrovú plochu nezmestí. Samozrejme že nejake množstvo je bližšie, ale nejde o celý dav.
Reakcia na: Minko #654:
Lekár pri predpisovaní liekov samozrejme sleduje kontraindikácie ktoré by sa pacienta mohli týkať. Preto sa ta napr. špecialista spýta aké lieky berieš, či máš alergie a podobne - v prípade predpisu niektorých liekov ti dá doplňujúce otázky týkajúce sa tvojich iných diagnóz, práve preto aby vylúčil že ti ublížia. Tieto údaje potom crossreferencuje s kontraindikáciami daného lieku, buď z hlavy, alebo "v počítači". Na prípadné kontraindikácie sa potom často pýta aj lekárnik.
Reakcia na: 810zssk #652:
ako môžeš vedieť že stál 20 metrov? na fotografiách stoja hlava pri hlave, to nie je ani 1 meter.
Reakcia na: 810zssk #653:
nie teraz si to sprznil. Lekár nie je autorita, ktorá hodiny v práci trávi tým, že pozorne študuje všetky podklady doložené žiadateľom o uvedenie vakcíny na trh. Lekár je osoba, ktorá identifikuje problém u osoby a na základe vlastných odborných poznatkov a skúsenosti zvolí najvhodnejšiu liečbu pre pacienta. A to je sakramentský rozdiel v pečiatkách, nie je pečiatka ako pečiatka. Nemôžeš čakať od zubára, že ti správne zdiagnostikuje urologický problém. A predsa, obaja sú lekári.
Reakcia na: Minko #650:
No vidíš, takže si aj sám prišiel na to že pečiatka neznamená že vieme všetky nežiadúce efekty lieku/vakcíny. Gratulujeme!
Reakcia na: Minko #651:
Fun fact: 5 miliónov kontaktov po dvoch ľuďoch je viac kontaktov ako jedno stretnutie po 500 ľuďoch. Všetky dáta ukazujú že najčastejšie miesto infekcie sú domácnosť a zamestnanie.

Fun fact 2: To že na námestí stojí niekto infikovaný 20 metrov od teba má na tvoje riziko infikovania sa vplyv nula celá nič nič nič nič nič nič nič nič nič nič jedna.

Fun fact 3: V bežnom špičkovom spojí MHD je v blízkosti dostatočnej na infikovanie ťa podobné množstvo ľudí ako na tom proteste a navyše ste v uzavretom priestore. (Ale áno, tam sú magické handry takže tam sa infikovat nedá).
Reakcia na: 810zssk #649:
daj mi ukážku stretnutí v uzatvorených priestoroch, kde v tom čase bolo takto hlava na hlave:
https://domov.sme.sk/g/170656/nepovoleny-protest-v-bratislave?gref=https%3A%2F%2Fdomov.sme.sk%2Fc%2F22512743%2Fv-bratislave-je-nepovoleny-protest-policia-pouzila-slzotvorny-plyn.html&list=1

a to je len jeden z protestov.
Reakcia na: 810zssk #646:
áno uvažujme o tom, že lekár je oboznámený s účinkami (ale pozor! nie lieku ale účinnej látky). Tak ti ju predpíše, ale je na tebe, aký liek si vyberieš. Aj ja som svojho času pre isté zdravotné problémy užíval istý liek na dennej báze. Po roku a pol len čo som ho ja užíval (a ktovie koľko rokov predo mnou už bol na trhu), bol liek stiahnutý z trhu pre príliš veľa nežiadúcich účinkov. Takže, nemal byť nikdy vovedený na trh? asi podľa covid úvah áno. Stalo sa mi niečo? ani po 15 rokoch čo už ten liek neužívam, som nespozoroval žiadne dlhodobé nepriaznivé účinky lieku.

btw. keď je každý tak proti "neoverenej mRNA" vakcíne, treba si nechať pichnúť vektorové vakcíny, veď ide o rokmi preverené.
Reakcia na: Minko #648:
Na čo odkladáňam pozornosť? 😂 Poukazujem na nezmyselnosť tvojho tvrdenia že jeden malý protest na čerstvom vzduchu citeľné zvýšil šírenie infekcie v čase kedy prebiehali stovky miliónov iných blízkych stretnutí v uzatvorených priestoroch kde je šírenie oveľa rýchlejšie.

V deň keď na tom proteste bolo pár stoviek ľudí prebehli na Slovensku milióny iných stretnutí v oveľa rizikovejších podmienkach. A tieto stretnutia sa - na rozdiel od protestov - konali deň čo deň.
Reakcia na: 810zssk #647:
s tou chybičkou, že nám to tu kontinuálne rástlo už novembri a december, resp. Vianoce, mohli rovnako ako protesty tú agóniu predĺžiť. ale páči sa mi, ako odkláňaš pozornosť 😉
Reakcia na: Minko #645:
Yes! Presne tak to bolo. V októbri niekto kričal na námestí a preto sme mali o štvrť roka a desiatky obmedzení neskôr najviac prípadov per capita v Európe. Absolútne to dáva logiku. Čo tam po tých desiatkach miliónov kontaktov v prekúrených bytoch cez Vianoce a nespočetnom množstve ďalších kontaktov počas jesene a zimy, zlomom bolo 500 ľudí na námestí.
Reakcia na: Minko #644:
Tak predpokladám že lekár je oboznámený s účinkami lieku a jeho vedľajšími účinkami predtým ako predpíše.
Reakcia na: 810zssk #632:
priamo vlnu nespôsobil, ale ľudia čo sledujú vývoj a priebeh vĺn pandémie, tak som voľakde videl/čítal teraz si nepamätám (a myslím že to bola nejaká diskusia v TV) , že u nás druhá vlna vydržala s najväčšou pravdepodobnosťou tak dlho práve preto, že sme tomu dopomohli tými masovými protestami. A vzhľadom na to že inkubačná doba COVD-u môže byť až 21 dní, aj na to, že prenášač z protestov mohol mať bezpríznakový priebeh a odovzdával ochorenie ďalej, nikto to už spätne dokázať nevedel. A aj vďaka tomu, že dezoláti bez rúšok na protestoch, majú problém s rúškom aj v obchodoch či kdekoľvek inde. A vďaka tomu že pri prvej vlne každý držal krok (hubu až tak nie) tak sme tam nemali takéto rizikové udalosti. Ten človek to tam vysvetľoval oveľa lepšie ako to tu ja píšem ukazoval predikcie nástupu opatrení, ich prejavu na prenose atď.
Reakcia na: 810zssk #634:
hah ale dobre. tak "dobre" vie spoločnosť o účinku antibiotík, tak dobre je o ňom poučená, že napriek tomu sa každoročne lekári sťažujú, že ich tlačia pcienti k tomu, aby im ich predpísali na vírusové ochorenie na ktoré atb nezaberajú 😉
Reakcia na: shaggy #611:
a ak by teraz vyšiel prieskum ktorý by potvrdil moje slová? lebo moje tvrdenia vychádzajú z veľmi reálnych predpokladov. To čo bolo základným podkladom môjho tvrdenia je pravdivé. inak možno si tú definíciu haoxu skopíroval z wiki, dnes a už však hoaxom neoznačujú žarty ale iba poplašné správy. Čož môj príspevok vôbec nespĺňa 😉. Keby niekto napísal to čo trdíš, oponoval by som mu otázkou, že by som sa na to pozrel, keďže osobne nepoznám ani jedného takého lekára a dokonca ani zdravotníckeho pracovníka. 🙂
Reakcia na: kecho #639:
Neviem ako je to v SR, ale kamarát očkoval v ČR a riešili tam aj zdravotnú históriu toho očkovaného. Neviem či vidia aj do zdravotnej karty, ale viem že minimálne jednu pacientku kontraindikoval na základe práve potenciálnych problémov so zrážanlivosťou krvi a odoslal ju k všeobecnému lekárovi nech sa poradí s ním a podľa toho postupuje ďalej. Predpokladám že vedia na aké symptómy alebo prejavy sa pýtať aby vedeli či má pacient sklon k nejakým známym vedľajším účinkom.

Na Slovensku inak máme elektronické zdravotné dokumentácie, s e-OP si to vieš aj sám pozrieť. Problém je že veľa lekárov tam žiadne záznamy neposiela. Mal som ORL lekárku ktorá to využívala a viem si presne pozrieť moje lekárske správy, atď. Odkedy som ju vymenil za iného lekára tak už sa tam neobjavuje nič. Ale napr. očkovania tam mám spätne zapísané až do 90. rokov.
Reakcia na: kecho #639:
alebo oc, presne, mnoho ludi nemusi ani tusit, ze ma poruchu zrazanlivosti krvi, vid nestastny pripad ucitelky
ockovanie patri do ruk vseobecnych lekarov, ktori maju aj zdravotne karty, aj prehlad o svojich pacientoch
ale na nieco je tento humbuk dobry, prinutil rozmyslat a dokopal spravit si dna testy, nech ma clovek prehlad o predispoziciach a s cim eventualne ratat
Reakcia na: kecho #639:
Minulý víkend ockovali priamo v obchodnom centre bez registrácie... (J&J, Prešov)
Stačí sa postaviť do radu.
Reakcia na: martinah #638:
Sa mi pacia tie velkovykrmne, teda vlastne “vakcinacne centra” - ze lekar, ktory nema ani sajn o zdravotnom stave pacienta, nema ani jeho zdravotnu kartu, tak ho aj tak ide ockovat. Ti doktori musia mat velmi silne zaludky.
Reakcia na: Ike #635:
ja osobne by som napriklad nikoho nepresviedcala do ockovania prave kvoli vedlajsim ucinkom, neviem si predstavit svoje vycitky, keby dotycnej osobe nastali zdravotne komplikacie s vedomim, ze som ho na to presvedcila, pretoze ani sam dotycny nemusi tusit, ci nema skryte ochorenie, ktore ockovanie moze skomplikovat
Reakcia na: Ike #635:
Ono to má ešte jeden rozmer ku ktorému si sa priblížil - ak by sa nejaké vážne negatívne efekty časom objavili, malo by to absolútne zdrvujúce dôsledky pre dôveru verejnosti vo vedu, štát, regulátorov a podobne. V podstate ide o gambling s touto dôverou - ak vyhráme, vykynožili sme hnusobu, ak nie, tak padneme na totálne dno. Teraz je to už len o tom či príde správna karta.
Reakcia na: Ike #635:
Dnes to dorazili heslom “Nezmeskajte papeza, dajte sa zaockovat”… To uz je pomaly ako vypredaj. 😃
Reakcia na: 810zssk #634:
Na tej celej kampani je najhoršie, že je neúprimná. V dvoch bodoch:
1) Vakcína je sloboda*
2) Nepreukázali sa žiadne vedľajšie účinky**

*neplatí pre delta variant a pre šírenie infekcie, ktoré je o to zákernejšie, o čo je zvýšená bezpríznakovosť
**myokarditída - na začiatku hoax, teraz potvrdené WHO, zlá znášanlivosť u tínedžerov, zrážanlivosť u žien, ktoré pravdepodobne brali HAK a pod.

Tá kampaň a jej dobrovoľný ambasádori na to išli tak zle, že ak bude potrebné ďalšie kolo očkovania, tak som skutočne zvedavý čím si zvýši dôvera vo vakcínu a čím sa budú ľudia presviedčať.

Ku Conterganu (thalidomid). Veľa ľudí (aspoň mojich rovesníkov) o tom nikdy nepočulo. Je škoda, že do povedomia to priniesli slovenskí politici s veľmi nízkou kredibilitou. Ale tá kauza bola prelomová. Ukázalo sa, že tehotná žena nie je obyčajný človek. Je preto veľmi odvážne tvrdiť, že táto vakcína nemá na plod žiadny vplyv, keď sa prakticky ešte nedokončilo poriadne ani jedno tehotenstvo, počas ktorého bol sa plod vyvíjal celý čas pri prítomnosti protilátok.

Ja si plne uvedomujem, že je pandémia. Ešte raz. Je pandémia. Je pandémia extrémne závažných rozmerov. Máme nebezpečný vírus a sami nepoznáme jeho následky na dlhodobý vývoj organizmu. Taktiež nevieme, aké následky môže mať napríklad dieťa tehotnej ženy, ktorá schytala COVID. A tiež úplne bez problémov akceptujem aj zvýšené riziko a väčšiu mieru experimentovania s vakcínou na ľuďoch. Nemáme čas.

Ale tá komunikačná kampaň a small-print-donucovacie prostriedky, ktoré sú postavené na to, že ak niekto náznakom spochybní vakcináciu, je odtlačený na úplný okraj spoločnosti (navyše nie oficiálnymi orgánmi, ale paradoxne "davom"), je zlá. Ktovie, ako by dnes napr. reagovali niektoré kruhy na Frances Kelseyovú.

S martinouh sa v dosť veciach nezhodneme, ale nech sa naozaj každý človek, ktorý propaguje povinné očkovanie, spýta sám seba, koľko ľudí presvedčil zaočkovať sa. A potom to isté skúsiť s otázkou "a koľko ľudí som odradil?". Na mňa sa nepozerajte, ja som asi 5 ľudí presvedčil. Síce málo, ale presvedčil. A diskusia k tomu bola výborná, nikto netlačil na pílu.
Reakcia na: si #633:
Predovšetkým sú ale účinky používaných antibiotík dobre preskúmané. To je najväčší rozdiel.

Tie vedľajšie účinky vakcín ktoré dnes poznáme sú pomerne v pohode a neboli by dôvodom sa im vyhýbať. Problém je že dlhodobé efekty ešte nikto nemohol preskúmať lebo sa to skrátka dlhodobo nepoužíva. Chýba tretia fáza testovania.
Reakcia na: lostrail #630:
a priemerne antibiotika uzivas kazdu zimu preventivne a chces aby ich uzivala cela spolocnost aby si nimi vykryl pripadne nakazy ? (v produkcnych chovoch zvierat sa tak inac robi a tiez z toho vyplyva zopar nezelanych dosledkov a to dokonca aj pre ludi ktori ani ziadne maso nejedia....)

a ano, mechanizmus ucinku vakciny je iny ako ucinok antibiotika alebo oblbovaku, rovnako to je ale stale pre organizmus cudzoroda latka a z jej podania mozu vyplyvat nejake dosledky (niektore zelane a niektore nezelane)
Reakcia na: lostrail #631:
Vieš poskytnúť nejaké dáta ktoré by potvrdzovali že v období po niektorom z protestov začala akcelerovať rýchlosť šírenia?

Na jeseň počty infikovaných rástli po celej Európe. Ako ja Ficovi vyčítam veľa veci, ale že by on spôsobil druhú vlnu pandemie v Európe mi príde trochu pritiahnuté za vlasy.
Reakcia na: 810zssk #629:
"Vobec nicim" by som to nenazval. Prave od jesene kontinualne stupali pocty nakazenych a ten protest tomu slusne pomohol. K tej demonstracii v CR sa vyjadrit neviem, nezachytil som. A kedze vieme, ako sa spravaju cisla Covidu, polovica ani umriet nemoze. Ale dobre by som si rozmyslel, ci by som nezaockovany siel na taketo miesto, najma, ak by som mal vyssi vek.
Reakcia na: si #628:
Cudzorodou latkou pre organizmus su aj priemerne antibiotika, takze neviem, co ma tento argument vlastne povedat.
Pri vakcinach prave je ciel, aby tie obranne bariery preskocili, lebo inak dojde k tomu, ze bude zabity kurier a nie balicek, ktory nesie.

Ale tie dve latky aj tak funguju uplne odlisne (navyse sa este aj odlisne podavaju), takze to porovnanie je z analytickeho hladiska stale mimo.
Reakcia na: lostrail #626:
Tieto predikcie tu boli aj pri minulých protestoch, v oveľa horšej situácii a nestalo sa vôbec nič. Tak isto ako v Česku kde boli pomerne veľké demonštrácie, tiež časť populácie predikovala ako pomaly polovica účastníkov zomrie a nestalo sa nič, ani konkrétne tým ľuďom, ani z pohľadu šírenia infekcie v celej spoločnosti.
Reakcia na: lostrail #602:
oboje je pre organizmus cudzorodou latkou, pricom ten thalidomid bol pokial viem prevazne podavany peroralne a vakciny su podavane subkutalne (takze este zopar barier obrany organizmu preskocia)....
Reakcia na: 810zssk #612:
Je nejake vlakno, na ktore som nereagoval?
Reakcia na: 810zssk #625:
Tak nepovazuj za problem ani hesla a problem vyrieseny 😁.

A to, ako rychlo sa siria alebo nesiria respiracne choroby, by sme videli do par dni po tom proteste.
Reakcia na: lostrail #624:
To že nie je sezóna respiračných chorôb neznamená že sa nešíria vôbec, ale že ich šírenie je výrazne pomalšie. Aj na chrípku nejakí ľudia ochorejú v lete, ale je to zriedkavé.

Neviem prečo mám vymýšľať heslá na demonštrácie, keď som veľmi jasne napísal že demonštrácie nenavrhujem, len ich nepovažujem za problém.
Reakcia na: 810zssk #623:
OK, takze podla toho, co navrhujes, nam uz zostava len cesta premorenia populacie. Uz teraz je reprodukcne cislo nad 1, takze smelo na protesty sa este viac preriedit. Hlavne nech tam teda idu vsetci ti, ktori sa nechcu ockovat, lebo napr. ked viem, ze som plne zaockovany a ked bude treba, dam sa zasa preockovat, mam za to, ze za seba som urobil vsetko preto, aby som pravdepodobnost sirenia, resp. vazny priebeh u seba znizil, a teda na to, co robi alebo nerobi vlada, mozem hodit bobok. Nikdy som sa na ziadnu vladu nejako extra nespoliehal a ihned ako prislo nieco, co realne fungovalo, zbytocne som nerozoberal a nehladal zamienky, preco do toho neist, obzvlast, ak to znamenalo, ze to s (ne)cinnostou vladnych kruhov do urcitej miery vypieklo.
Ze v tej vakcine ostatni nevidia prave moznost, ako sa aspon ciastocne a na nejaky cas vymanit z toho marazmu, uz je smutne.

Zaujimave, ze prave mimo sezony respiracnych chorob som minuly tyzden prekonal bakterialny zapal priedusiek. Ale OK, asi som iny.

Ake jednoduche heslo pre tych ludi vymyslime? Lebo demonstracie by rozhodne nemali mat komplikovane hesla ako napr. "Za zavedenie statom hradenych testov na pritomnost protilatkovej a bunkovej imunity!", kedze k protestom sa s najvacsou pravdepodobnostou pridaju nackovia a ini dezolati, ktorym uz robia problemy slova, ako "protilatkova" a podobne. Navrhujem nieco ako "za slobodu umierat!" alebo "cim viac samovrahov, tym menej samovrahov!"

To budu take iste protesty, ako onehda, nad ktorymi nezostalo nic, len nechapajuc krutit hlavou.
Reakcia na: lostrail #622:
Nie, stačí aby vláda vedela že extrémne obmedzenia pre ňu budú politický nevýhodné. That being said, masové protesty v exteriéri v čase mimo sezóny respiračných chorôb kedy šírenie prirodzene klesá nepovažujem za zásadný problém.
Reakcia na: 810zssk #620:
A ako pretlacit iny pristup? Organizovat masove protesty pocas pandemie? Skvely napad!
Reakcia na: 810zssk #619:
Prave RNA virusu sposobuje, ze situacia pri Covide je urcitym sposobom specificka.

Jednak si vynuti aktualizaciu vakcin, comu sa nevyhneme.
Po druhe, vakciny redukuju sirenie starsich variantov, co je aj ciel kolektivnej imunity a zaroven nutia virus mutovat do infekcnejsej, ale menej nebezpecnej formy. Takze ano, su to dva procesy v jednom.
Dalsie generacie vakcin zasa posunu virus dalej a eliminuju stare varianty.
Reakcia na: Viko #617:
Rozumiem tomu čo píšeš, zároveň si ale myslím že spoločnosť má silu pretlačiť iný prístup. Napokon, máme populistickú vládu. Preto mi veľmi vadí keď sa v spoločnosti šíri narativ že ak príde ďalšia vlna, musí byť ďalší lockdown. Uvedomme si že moc máme v rukách my a bojujme za niečo iné.
Reakcia na: lostrail #615:
Kolektívna imunita nie je binárna hodnota že buď máš alebo nemáš. Áno, existuje nejaký zlomový bod kedy reprodukčné číslo klesne pod jedna, ale aj pod tým bodom by sme mali efekty komunitnej imunity vidieť. Predstavme si napr. pacienta ktorý je infekčný a počas tohto obdobia nastanú podmienky na infikovanie 5 iných ľudí (vychádzajúc z reprodukčného čísla pri delta variante). Malta má plnú zaočkovanosť na úrovni 80% (nie 71 ako píšeš), teda z týchto 5 ľudí budú priemerne štyria zaočkovaní. Ak by teda vakcína mala signifikantný efekt na šírenie, tak už tu by sme mali vidieť výraznú redukciu reprodukčného čísla, lebo zrazu máme o 80% menej ľudí ktorí to budú šíriť takou mierou ako keby boli nezaočkovaní.

Lenže to sa nedeje a Malta má najvyššie reprodukčné číslo v Európe. Výrazne zrýchľovanie šírenia infekcie vidíme aj v iných štátoch s vysokou zaočkovanosťou, napr. v Spojenom kráľovstve, alebo Izraeli.

Tiež mi príde pozoruhodné že ako "way out" prezentuješ mutácie, ale zároveň chceš redukovať šírenie a teda vznik mutácií.
Reakcia na: Solider #616:
Infekcnejsi sa automaticky nerovna nebezpecnejsi, ale co sa tyka toho, ako vlada nastavuje opatrenia, to je jeden velky chaos. V kazdom pripade, ked si zaockovany a das si v interieri respirator, nemyslim, ze nieco pokazis.
Reakcia na: 810zssk #612:
"bezprostredná hrozba sa dá riešiť inak ako lockdownami" - fascinuje ma tvoja nenarušiteľná viera, že toto sa dá aj na Slovensku v momentálnej konštelácii. Ale ok, chápem, nežil si tu aktuálne, asi nevieš z prvej ruky celý rozsah tunajšieho pekla.
Reakcia na: lostrail #615:
Raz tak, inokedy onak. A aké je vlastne vysvetlenie na to, že na brutálne infekčný Alfa variant boli potrebné respirátory, ale na stokrát infekčnejší Delta variant postačujú handrové rúška?
Reakcia na: 810zssk #613:
Ja fakt neviem, ci sme uz vsetci zabudli, ako to funguje, ale stale sa tocime dookola. Na dosiahntuie kolektivnej imunity je potrebna miera zaockovanosti vyssia ako 95%. Detske choroby, ktore sme ockovanim v minulosti vyhubili, sa zacali vracat vdaka antivaxerskym matkam, lebo miera zaockovanosti klesla pod spominanu uroven. Malta ma mieru zaockovanosti 71,4%, co je na kolektivnu imunitu nedostatocna hodnota. Vzdy plati a vzdy bude platit, ze chorobu siria predovsetkym nezaockovani. U zaockovanych sa zdrzi podstatne kratsi cas.

Navyse situaciu komplikuje fakt, ze virus ma RNA a nie DNA, vdaka comu vznikaju nove mutacie. Jedina sanca, ako s nim drzat krok, je neustale ockovat co najviac ludi a popri tom urychlene vyvijat a vyrabat vakciny na novsie varianty a preockovavat. Toto skonci v momente, kedy RNA mutacie dospeju do "chripocky", teda takej, ktorej cisla smrtnosti budu na urovni dnesnej chripky. Potom budeme moct povedat, nech sa ockuju len ti, ktorym to realne ublizuje. Ale do tych cias treba virus nepriamo donutit, aby zmutoval do lahkej formy.

Zaroven takto eliminujeme starsie nebezpecne varianty (vdaka kolektivnej imunite).
Reakcia na: 810zssk #612:
Ano, dnes sa uz napr. da riesit masovym ockovanim.
Reakcia na: lostrail #610:
Ale tie dáta z Malty ukazujú že kolektívna imunita z vakcíny nefunguje. Majú najviac zaočkovaných v Európe a zároveň najväčšie šírenie v Európe. Pozrel som si či náhodou neočkujú nejakou pochybnou čínskou alebo ruskou vakcínou, čo by bolo možné vysvetlenie, ale nie, používajú tu štvorku schválenú EMAou.

Vakcína nie je riešenie na zastavenie šírenia, ale na zabránenie ťažkým priebehom.
Reakcia na: lostrail #609:
Skáčeš z jednej témy na druhú vždy keď nevieš reagovať na to pôvodne vlákno. Tak ešte raz, bezprostredná hrozba sa dá riešiť inak ako lockdownami.
Reakcia na: Minko #575:
Hoax označuje podvod, žart, klamlivú informáciu. Ty si vypustil klamlivú informáciu, keďže tých 90% si si vymyslel. Stačí mi vedieť, že tu máme dezoláta, ktorý šíri nepravdy a tak budem pristupovať k všetkému, čo tu uverejníš.

Keby martinah napísala, že "90% lekárov sa zhoduje na tom, že očkovanie proti corona vírusu má dlhodobé nežiadúce účinky", tiež by si ju nechal tak? Alebo keby povedala, že išlo o neoveriteľnú informáciu, uspokojil by si sa s tým?
Reakcia na: 810zssk #606:
Ale tak nam zasa ujde kolektivna imunita, ktora prave bude chranit tych, ktori umru aj napriek vakcinacii (maju slabu imunitu), cim sa tu ohana Mbc. To je velmi dolezity argument, preco ockovat aj toho 27-rocneho, kedze on ani nemusi veidet o tom, ze to ma a 5 starsich okolo neho umrie.
Reakcia na: 810zssk #607:
O tom sa mozeme bavit v case, ked bude zazehnana bezprostredna hrozba, ktora ludi pripravuje o zivoty.
Reakcia na: 810zssk #603:
Ale nepodarilo sa ju doteraz nikdy masovo nasadit preto, lebo k tomu este len malo dojst, nie preto, ze by niekto masivne vracal ziadosti alebo by vo velkom neprechadzali testy.

Masovo bola nasadena vo veterine a neviem o tom, ze by sposobovala dlhodobe deformacie alebo problemy u zvierat. Iste, mozeme sa hrat s titernymi formulaciami a s tym, ze ludsky organizmus je iny, ale keby sme kedykolvek v historii cakali na to, kym bude nieco odskusane tak, ako to argumentujes pri vakcinach, dnes by sme asi este upalovali carodejnice.
Reakcia na: lostrail #605:
Podľa mňa je lepšia voľba vymeniť mentálnych atlétov, alebo aspoň vytvoriť spoločenský dopyt po tom aby spoločnosť zostala otvorená.
Reakcia na: lostrail #599:
"Miera reprodukcie zatial nehovori nic o zavaznosti priebehu ochorenia, ci umrtiach."
Samozrejme. Veď to tu píšem celý čas - vakcína je spôsob ako predchádzať ťažkým priebehom, nie šíreniu.

Preto by sa očkovacia snaha mala koncentrovať na ľudí ktorým hrozí ťažký priebeh, nie na 27-ročného človeka čo ide na dovolenku.
Reakcia na: 810zssk #604:
Spravne. A preto je to padny argument nechat sa pre istotu zaockovat - pre co najviac ludi, aby sme nemuseli celit nezmyselnym opatreniam nasich mentalnych atletov.
Reakcia na: lostrail #601:
To je ale problém mentality politikov (a ich voličov), nie očkovania.
Reakcia na: lostrail #598:
Áno, ja nepopieram že ten vývoj prebiehal, aj chápem že covid ho urýchlil vďaka ochote do neho investovať. Napriek tomu ale platí že ide o technológiu ktorú sa doteraz nikdy nepodarilo masovo nasadiť.
Reakcia na: si #594:
" s tym ze nevieme vsetko (a vieme toho skor velmi malo) suhlasim, ale o ponocovani hrobarov by som si to tvrdit nedovolil, rovnako tak nemozes vediet ci nebudu musiet zacat ponocovat kvoli umrtiam ktore budu neskor spojene s vakcinaciou.... skus si dohladat viacej informacii o kus nizsie spominanom thalidomide, tiez sa to objavilo len pri masivnejsom nasadeni, s odstupom a dlhsie trvalo aj to kym si to vobec dokazali dat do suvisu.....
a ono je praveze celkom mozne, ze nejakym premorenim populacia presla, pretoze ak si pozries vyvoj epidemie, tak krajiny ktore mali problemy pocas prvej vlny, uz pocas tej druhej to ustali o kus lepsie, naopak krajiny ktore prvu vlnu preskakali bez problemov (a teda sa vyhli nejakemu premoreniu) v tej druhej boli na tom zle...."

Najskor k tomu premoreniu - je to bezny vyvoj pandemii, pocas ktorych sa neockuje. Ockovanie pomoze znizit dopad tretich vln alebo ich uplne eliminovat.

Talidomid - neviem, ako suvisi liek s vakcinou, kedze mechanizmus fungovania liekov a vakcin je spravidla podstatne odlisny. mRNA sa vo vakcine pouziva ako nosic, na ktory sa umiestni cast virusu. Ak by vznikali dlhodobe neziaduce ucinky, ci deformacie, museli by sme ich uz dnes pozorovat na zvieratach, kedze bezne veterinarne ockovania zahrnaju slusnu skupinu mRNA vakcin.
Ani nevies, ake maso si uz dodnes zjedol a kolko tychto domnelych deformacii si uz mohol mat.
Porovnavat hrusky s jablkami, aby sme si dokazali, ze nieco sice nie je pravda, ale mohla by byt, to je vacsinou domenou konspiratorov a dezolatov. Ak porovnavame mRNA vakciny, porovnavajme ich s inymi mRNA vakcinami a nie liekmi, ktore a priori funguju uplne inak.

To uz naozaj mozeme tvrdit, ze vo vakcinach je operacny system pre mozog alebo nejaky tajny cip.
Reakcia na: 810zssk #596:
Ty si realne myslis, ze na Slovensku pri mentalite nasich politikov realne hrozi akakolvek ina strategia?
Reakcia na: 810zssk #595:
"Lenže na Slovensku nikto ľudí čo covid mali ako "zaočkovaných" nevníma, to už zrušili, aspoň na hranici, aby ich dobuzerovali do očkovania."

Ani jeden extrem nie je dobry. Ak ma niekto pozitivny test na protilatky, vtedy by mal byt povazovany za rovnocenneho zaockovanemu.

"Niekde sa to uznáva, ale len 180 dní, čo je oveľa menej ako reálne trvanie imunity a najmä bunkovej imunity. V Česku je rok a štvrť po vypuknutí pandémie miera reinfekcie 0,12%! Zatiaľ nie je žiaden dôvod domnievať sa že ľudia čo mali covid predstavujú akékoľvek relevantné riziko. Ak po rokoch uvidíme že reinfekcie stúpajú, okej, zmeňme to. Ale dovtedy by každý kto mal covid mal byť považovaný za bezpečného."

Mal by to v kazodm pripade rozlusknut test na protilatky s jednoduchou logikou - mas test a vysiel pozitivne - si "zaockovany". Nemas test - si nebezpecny. Mas test a vysiel negativny - si nebezpecny.
Namiesto predpokladu, ze taky clovek nemoze byt nebezpecny by som postupoval opacne - ze je nebezpecny, kym sa testom nepreukaze opak.

"A bunkovú imunitu neriešime vôbec, to na Slovensku mimo klinických štúdií ani netestujeme. Pritom indície ju sú že funguje veľmi dobre - paradoxne až tak dobre že u ľudí čo mali dôvod a znova sa s vírusom stretnú ani nevieme namerať protilátky, lebo imunita ho zlikvidovala hneď v zárodku."

Ved ale to su vsetko medzery v systeme, ktore treba riesit.

"Mal som covid v novembri. Od februára mi nonstop vychádzajú negatívne protilátky. Pritom žijem v meste kde rúška prakticky neexistujú, jem denno-denne vonku medzi ľuďmi, chodím plnou MHD, v bare som priemerne niekoľko krát za týždeň (zdôrazňujem priemerne, závisí to od toho či mám práve návštevu :D). Toto všetko aj počas najväčšej covidovej vlny čo tu bola kedy tie čísla boli medzi najvyššími v Európe. A nič, ani za svet to chytiť."

To je sice pekny pribeh, ale bohuzial nic nedokazuje.

"Tak buď sú tie slovenské opatrenia úplný nezmysel, alebo moja imunita dokáže vďaka minulej infekcií vírus veľmi rýchlo zlikvidovať."

Alebo si to jednoducho nedostal.

"Ale ak by som prišiel na Slovensko bárs aj s 250-eurovým certifikátom o bunkovej imunite, šup do karantény lebo som bol v bububu zahraničí a predstavujem riziko pre slovenské babičky a deduškov."

Nepisal som nikde nic v suvislosti s bunkovou imunitou, takze toto si si uz pospajal sam.
Reakcia na: 810zssk #597:
Ide o delta variant? Lebo ak ano, vakciny neboli vytvorene prave pren. Miera reprodukcie zatial nehovori nic o zavaznosti priebehu ochorenia, ci umrtiach. Tiez nepredpokladam, ze ide o posledne vakciny na Covid.
Reakcia na: 810zssk #593:
Tu je casova os, ako prebiehal vyskum a vyvoj:

https://cihr-irsc.gc.ca/e/52424.html

Z toho sa da jednoznacne vycitat, ze nejde o nieco tak neuveritelne nove, comu by sa vedci nevenovali dostatok casu. Navyse vo veterine sa tento druh vakcin uz nejaky cas pouziva.

A ako problem najma vidim, ze schvalenie prvej mRNA vakciny bolo na spadnutie v najblizsom obdobi, resp. neda sa povedat, ze by do vypuknutia Covidu boli nejake ziadosti o schvalenie.
Skor to tak vyslo, ze pandemia urychlila vyskum, ktory trval uz desatrocia predtym, resp. predstavovala motivaciu, aby vedci konecne doklepli posledny kusok rychlejsie.
Tu pisem o financovani, ktore by zrejme neziskali v takom objeme a tak rychlo nebyt pandemie. Je mozne, ze vdaka regulovanym obmedzenym zdrojom by sme na prvu schvalenu vakcinu cakali cca. o 3-5 rokov dlhsie, no prave pandemia umoznila presmerovat velke objemy penazi prave do tohto, co pochopitelne znacne urychlilo proces. To okrem ineho znamena, ze nic v tom procese nebolo odflaknute alebo vynechane - len to bolo mozne urobit rychlejsie, lebo inak by sa cakalo na peniaze.

Celkom zaujimavy clanok je napriklad:
https://www.oligotherapeutics.org/facts-about-mrna-vaccines-and-the-decades-of-research-that-went-into-creating-them/

Alebo ak sa ti nepozdava zdroj, napriklad tento:
https://www.reuters.com/article/factcheck-mrna-idUSL1N2L90SM

Mne sa paci, ako nie je problem na moje komentare napisat, ze som ustrachany z Covidu (pritom to ani nema logiku, kedze som zaockovany), ale argumenty proti mRNA su udajne zalozene na logike a nie na strachu z noveho.
Otvorte si minútu po minúte na Nku.

13:19 "Najrýchlejší rast nových prípadov, takzvané reprodukčné číslo Rt, má momentálne Malta"
13:20 tabuľka podľa ktorej má Malta najvyššiu zaočkovanosť

😂
Reakcia na: lostrail #563:
K bodu 2: Vychádzaš z predpokladu že lockdowny a plošné testovania sú automatickým dôsledkom tretej vlny, ale to nie je pravda. Existujú aj iné stratégie ktoré sa dajú použiť.
Reakcia na: lostrail #557:
Lenže na Slovensku nikto ľudí čo covid mali ako "zaočkovaných" nevníma, to už zrušili, aspoň na hranici, aby ich dobuzerovali do očkovania. Niekde sa to uznáva, ale len 180 dní, čo je oveľa menej ako reálne trvanie imunity a najmä bunkovej imunity. V Česku je rok a štvrť po vypuknutí pandémie miera reinfekcie 0,12%! Zatiaľ nie je žiaden dôvod domnievať sa že ľudia čo mali covid predstavujú akékoľvek relevantné riziko. Ak po rokoch uvidíme že reinfekcie stúpajú, okej, zmeňme to. Ale dovtedy by každý kto mal covid mal byť považovaný za bezpečného.

A bunkovú imunitu neriešime vôbec, to na Slovensku mimo klinických štúdií ani netestujeme. Pritom indície ju sú že funguje veľmi dobre - paradoxne až tak dobre že u ľudí čo mali dôvod a znova sa s vírusom stretnú ani nevieme namerať protilátky, lebo imunita ho zlikvidovala hneď v zárodku.

Mal som covid v novembri. Od februára mi nonstop vychádzajú negatívne protilátky. Pritom žijem v meste kde rúška prakticky neexistujú, jem denno-denne vonku medzi ľuďmi, chodím plnou MHD, v bare som priemerne niekoľko krát za týždeň (zdôrazňujem priemerne, závisí to od toho či mám práve návštevu :D). Toto všetko aj počas najväčšej covidovej vlny čo tu bola kedy tie čísla boli medzi najvyššími v Európe. A nič, ani za svet to chytiť. Tak buď sú tie slovenské opatrenia úplný nezmysel, alebo moja imunita dokáže vďaka minulej infekcií vírus veľmi rýchlo zlikvidovať. Ale ak by som prišiel na Slovensko bárs aj s 250-eurovým certifikátom o bunkovej imunite, šup do karantény lebo som bol v bububu zahraničí a predstavujem riziko pre slovenské babičky a deduškov.
Reakcia na: Minko #590:
, LOSTRAIL #592: dobre, takze toto hovori este aj o tom, ze ani test na protilatky ti nevie urcit celkovy podiel populacie ktory nejakym sposobom COVID prekonali... a v skutocnosti to moze byt cislo este vyssie (a kedze v pripade vypoctu smrtnosti je toto cislo v menovateli, tak vysledok by bol v reali este nizsi ako by ti vysiel vypoctom z protilatkovych testov)

Reakcia na: lostrail #588: s tym ze nevieme vsetko (a vieme toho skor velmi malo) suhlasim, ale o ponocovani hrobarov by som si to tvrdit nedovolil, rovnako tak nemozes vediet ci nebudu musiet zacat ponocovat kvoli umrtiam ktore budu neskor spojene s vakcinaciou.... skus si dohladat viacej informacii o kus nizsie spominanom thalidomide, tiez sa to objavilo len pri masivnejsom nasadeni, s odstupom a dlhsie trvalo aj to kym si to vobec dokazali dat do suvisu.....
a ono je praveze celkom mozne, ze nejakym premorenim populacia presla, pretoze ak si pozries vyvoj epidemie, tak krajiny ktore mali problemy pocas prvej vlny, uz pocas tej druhej to ustali o kus lepsie, naopak krajiny ktore prvu vlnu preskakali bez problemov (a teda sa vyhli nejakemu premoreniu) v tej druhej boli na tom zle....
Reakcia na: Minko #534:
Áno, na mRNA vakcinach sa pracuje od 80. rokov. A do 2020 sa žiadnu nepodarilo schváliť. Vidíš tam ten problém?
Reakcia na: Minko #590:
K tomu dodam, ze poznam osobu, ktoru Covid odpalil na tri tyzdne, pocas ktorych mala vysoke horucky, bola vycerpana, pomaly problem prejst na WC, nakoniec sa vyliecila a po teste na protilatky tam nebolo NIC. Jednoducho tu chorobu zabil ten "blby" imunitny system este skor, ako ten "inteligentny" stihol vytvorit cielene protilatky.

Aj preto nesuhlasim s tym, ze automaticky kazdy, kto prekonal Covid, by mal byt povazovany za bezpecneho a nemusi sa ockovat.
Reakcia na: Mbc3245 #583:
Ked uz sem davas screenshoty, ja dam radsej cely clanok:

https://www.thenational.scot/news/19442087.covid-scotland-41-covid-deaths-date-among-fully-vaccinated-scots/

Odhady su, ze v sledovanom obdobi umrel 1 zaockovany clovek zo 100 000, pricom v kazdom pripade ma dalsie tazkosti, ktore Covid zhorsuju.

Kedze takato statistika je zatazena rovnakou chybou, ako udaje o smrtnosti vseobecne (nezachytene pripady), da sa bezpecne predpokladat, ze pocet umrti je cca. 3x mensi.

Treba si vsak vsimnut este inu statistiku - tu, ktora je pred koncom dokumentu (posledna tabulka). Percento hospitalizacii pacientov podla toho, ci su alebo nie su zaockovani. To je priblizne 2,5-krat vyssie u nezaockovanych v porovnani so zaockovanymi, t.j. o 250% viac pripadov vazneho Covidu je u nezaockovanych v porovnani so zaockovanymi.

Pytajme sa preto, kolko ludi v skotsku vakciny pomohli zachranit. Ak by sa ti isti ludia, z ktorych pocitame umrtia, v Skotsku nezaockovali, tych umrti by nebolo 5520, ale 2,5-krat tolko, cize cca. 13800.
Reakcia na: si #588:
u mňa v rodine bol prípad 50+ covid nazval by som to trochu ťažší než mierny priebeh, strata chuti, čuchu na niekoľko dní, po covid osoba negat. pretestovaná ale dýchacie ťažkosti a kašeľ pretrvávali ďalšie 3 mesiace z toho ešte mesiac v takom rozsahu že sa predlžovala PN. po troch mesiacoch od negat. testu hodnota protilátok dosahovala len "stopové" hodnoty. Osoba ktorá s ňou bola celý čas v karanténe sa covidom nenakazila. zdroj nákazy bola nemocnica, odkiaľ si to príslušník širšej rodiny priniesol. Ten príslušník mal priebeh miernejší, po pretestovaní na protilátky ich mal. Takže ako sa ukazuje covid je veľmi zákerne a podlé ochorenie a nikdy človek nevie, čo od neho môže čakať 🙂
Reakcia na: si #588:
Otazkou ale je, ci pripady ako ten tvoj by mali vobec do takej statistiky vstupovat, kedze historicky podtext skutocnosti, ze niekto mal protilatky davno predtym ako vobec Covid prisiel, nepozname, resp. nemame o nom uplne kompletny obraz. Je mozne, ze niekto z rodiny alebo predkov ochorel na iny typ koronavirusu a tieto protilatky sa zapisali do generacneho vzorca, pricom pri teste logicky vyskocia, aj ked nemusi ist uplne presne o ten vycibreny typ, ktory sa tvori dnes. Ten test tiez moze zachytit urcitu skalu protilatok konkretneho typu.

Moznych odpovedi je milion a pol, lenze problem je, ze nemame cas cakat na to, kym budeme vediet vsetko. Dovtedy zasa budu hrobari ponocovat.
Reakcia na: lostrail #584:
no a to je prave ten problem ze sa bavime len o zachytenych pripadoch.... osobne som celu spartakiadu s testovanim absolvoval poctivo v tyzdennych rozostupoch, test mi nikdy nevysiel pozitivny, neviem o tom zeby som bol v uplynulom roku a pol chory na nejake respiracne ochorenie a teda nemal som na zaklade coho predpokladat ze som niekedy COVID prekonal.... ale kupodivu mam protilatky - kolko ludi v populacii na tom bude podobne ? ak ich je len o trosku vacsie mnozstvo, tak ti to s tym cislom smrtnosti pohne velmi vyznamne nadol.....
Reakcia na: Mbc3245 #581:
Netvrdim, ze by sa nerobili, ale cisla by sli podstatne hore aj napriek tomu.
Reakcia na: Mbc3245 #583:
leda zeby fungovala nejaka vakcinacna turistika.... ale skor by som tipol (nehladal a neoveroval som zdroje) ze to je celkovy pocet podanych davok a kedze 3m ich dostali 2x, tak 0.98 je tych ktori zatial mali len jednu....
Reakcia na: Mbc3245 #583:
OK, ide o podane davky, moja chyba. Nech je to aj tri miliony, bude to este mensie cislo, lenze kym to cislo nevieme, nevieme ani nic vyhodnotit.
Reakcia na: si #579:
Paci sa, vydel si posledne dve cisla (stlpec E / stlpec B):

https://mapa.covid.chat/export/csv

Samozrejme sa bavime o zachytenych pripadoch. Tak ako existuju nezachytene pripady ochorenia, existuju aj umrtia, ktore neboli spojene s Covidom, resp. neboli zaratane do statistiky, lebo napr. clovek mohol prekonat Covid, potom ochorel na nejaky soplik a ten ho dal dole.
Reakcia na: lostrail #580:
V Skotsku žije 5 miliónov ľudí tak neviem ako 7 miliónov mohlo dostať prvú dávku 😃 3 milióny sú plne zaockovany
Reakcia na: si #579:
Nerobil. Cucaju cisla z prsta a tym vytvaraju strach.
Reakcia na: lostrail #577:
Veď ten nie je 😃 fake vpichnutia by sa robili práve na základe toho že výrobcovia za to neberú zodpovednosť.
Reakcia na: Mbc3245 #569:
No dobre, kolko to presne je? Aktualne ma aspon prvu davku 6,98 miliona Skotov. Ale ani to nie je relevantne cislo, kedze z tohto poctu sa zrejme vsetci nenakazili. Cize my potrebujeme cislo, kolko ludi, co malo apson prvu davku (a podotykam ucinnu, t. j. cca. mesiac po podani) sa aj realne nakazilo. Ak sa nakazili skor, vakcina este neplnila funkciu.
Reakcia na: lostrail #576:
"U nezaockovanych je smrtnost Covidu cca. 2-3%. "
tak este raz.... robil niekto dostatocne masivny test na vyskyt protilatok (a teda prekonanie COVIDu) aby bolo vobec mozne zmysluplne vypocitat/odhadnut smrtnost ? lebo ja o tom neviem a bez toho su to cisla vymyslene dost od oka.... a pri sucasnej situacii asi skor na sposob podme strasit....
Reakcia na: lostrail #576:
1. Pouzi číslo 3 milióny ľudí, keďže musíš dostať obidve dávky aby si bol plne zaockovany. A áno, či zomrieš po prvej alebo druhej je jedno, sčítanie tých úmrtí je na mieste.
2. Úmrtnosť na Covid nie je 2-3%, ale 0.5% a menej podľa vekových skupín
3. Existujú iné lieky ako napr. Ivermektin ktoré je zakázané používať. (V Skotsku)
Reakcia na: Mbc3245 #571:
Ale dnes by kazdy chcel odskodnovaci zakon.
Reakcia na: Mbc3245 #569:
del
Reakcia na: shaggy #574:
poznáš rozdiel medzi hoaxom a neoveriteľnou informáciou? ak áno tak pochopíš 😉
Reakcia na: Minko #572:
Inak povedané - ty si úmyselne šíril nepravdu? Ja nejdem na teba vyťahovať vyjadrenia jednej, alebo druhej strany, riešim len to, že šíriš hoaxy.
Používať informácie JPP a počítať z nich percentá, ty si bol na školení v inštitúte Mazureka-Harabina?

Môžeme to teda uzavrieť, že tvoje tvrdenie dole:
"90% lekárov sa zhoduje na tom, že vakcíny nemajú žiadne dlhodobé účinky"
je proste klamstvo/hoax?
Reakcia na: martinah #566:
zato lekár slovák žijúci v Nemecku s akousi neznámou potrebou blogovať na Slovenskom portáli, píšuci bez preukázania faktov iba vo všeobecných bláboloch má byť odborné hodnotenie očkovania?
Reakcia na: shaggy #567:
môj zdroj je štandardný behaviorálny predpoklad, že vždy najviac kričí názorová opozícia. Toto proste platí. Nakoľko takýchto lekárov je v jednotkách kusov a z osobného okolia nepoznám jediného lekára ani iného zdravotného pracovníka (a to ich nie je málo), ktorý by očkovanie spochybňoval, naopak využili prvú príležitosť sa zaočkovať, budem k pravde extrémne blízko. Ak by si chcel na mňa vyrukovať s táraninami o tom, prečo nechcú očkovať, pozri sa čo sa deje lekárom ktorí očkovanie otvorene podporujú, majú toto za potreby?
Reakcia na: lostrail #570:
500 eur bonus za očkovanie, 200 eur z toho pre doktora a sestričku za fake vpichnutie 😃 😃
Reakcia na: martinah #566:
Rozum sa da aplikovat tam, kde pren existuju prijimace. Bohuzial, proti bezbrehemu neopodstatnenemu strachu je rozum bezmocny, pretoze taky strach nema ziadnu logiku. Ale ktovie, mozno sa da strach prekonat chamtivostou, zavistlivostou, ziarlivostou alebo inou negativnou emociou, na ktoru zautocime.

Napr. keby sme nedali 20 eur, ale 500 eur kazdemu, co sa da zaockovat, tato diskusia by razom skoncila a stala sa bezpredmetnou.

Keby sme zaockovanym prispeli podobnou sumou na dovolenku, stacilo by natocit ksichty ich antivaxerskych susedov.

Niektorym pomoze len to, ked pridu o svojho pribuzneho, idealne v tom najuzsom kruhu, lebo z historie vieme, ze najlepsie funguju krvave lekcie. Ucebnica, argumenty, diskusie, to vsetko ma viac, ci menej efekt placeba. Zato revolucie, vojny, pandemie a s tym spojene straty na zivotoch spravidla mavaju velmi silny vzdelavaci efekt. Bohuzial len u tych, ktori s takouto smrtou pridu priamo do kontaktu.
Reakcia na: lostrail #564:
Akože neviem z koľkých ľudí? Veď z počtu zaockovanych ľudí na území Škótska 😃

Ešte doplním, od začiatku očkovania v Decembri po 21. Jún 2021.
Reakcia na: lostrail #563:
ďakujem napísal si presne moje slová, ja to tak podať neviem. dokonca s D1 alebo ešte lepšie mostom! Apollo je to viac než primerané prirovnanie. Čo ak...
Reakcia na: Minko #559:
Páči sa mi, ako šíriš hoaxy a potom úmyselne ignoruješ otázku.
Dole si napísal "90% lekárov sa zhoduje na tom, že vakcíny nemajú žiadne dlhodobé účinky" a ja si od teba pýtam zdroj tohto tvrdenia.
Budem si ho pýtať dovtedy, kým mi ho nedáš, ale nepriznáš, že šíriš hoaxy.
co myslite vy dvaja, ked si precitate prispevky po sebe, presvedcili by ludi ockovat sa? vas styl komunikacie od cintorinov cez kradnutie po zabijanie si rodinnych prislusnikov znie velmi motivacie a rozumne 🙂
Reakcia na: martinah #562:
No dobre, tak co treba, aby si sa dala zaockovat?
Reakcia na: Mbc3245 #561:
Dobre, stoj. Ale ako som uz napisal, je potrebna spravna interpretacia a suvis. Nevies z kolkych je to ludi, takze o com?
V tom clanku, co som postol, je jasne vysvetlene, preco tie cisla treba dat do suvislosti. Ze si stojis za nejakym cislom, je mile, ale v zasade nevies, o com hovori.
Reakcia na: Minko #558:
Toto je inak to, co nechapem. Mozeme cakat na...

1. ...to, kym bude vlada zrozumitelne a logicky komunikovat a rozumne nastavi pravidla / motivaciu / osvetu, resp. schvali nejaky zakon. Toto sa limitne blizi k casovemu bodu NIKDY.

2. ...to, kym pride a naplno sa prejavi delta v nasich malebnych dolinach a potom budeme stat v nekonecnych radoch na testy a vakciny, lebo opatovne sa vyhlasi nudzovy stav a zakaz vychadzania, pricom na to, aby clovek mohol vystrcit nos z diery, bude musiet mat bud test alebo ockovanie. Ale to uz je take nase, ze nevyuzijeme cas, kym sa vakcinami mozeme obhadzovat a zaockuju nas pomaly uz pri cakani na MHD alebo tankovani na pumpe. My chceme stat cele hodiny v radoch, kde sa nakazime a popritom aj prechladneme, kedze peak pride niekedy v zimnom obdobi. Alebo sa chceme postazovat na nedostatok vakcin a do toho si povedat, ze sme sa vlastne ani nemohli dat zaockovat a moze za to ktokolvek iny, len nie my sami.

3. ...to, kym budu preplnene nemocnice, lebo sme sa nedali zaockovat a ked ochorieme my alebo nasi pribuzni, tak sa vyvrsovat na doktoroch a sestrach, ze su flakaci a cely den nic nerobia.

4. ...liek proti Covidu, resp. kym EMA laskavo schvali vakciny na bezne pouzitie. Tipujem, ze casovy horizont tychto dvoch udalosti je porovnatelny a je daleko za dobou, ktora sa z hladiska potreby zvladnutia pandemie da povazovat za akceptovatelnu. Zvlastne je, ze mnohym ludom nevadi jazdit po neskolaudovanej D1 medzi BA a TT, ci po moste Apollo a neboja sa, ze sa im na tej nebezpecnej dialnici nieco stane alebo ze by ten most mohol jedneho dna spadnut. Ale nechat si pichnut vakcinu, ktorej mechanizmus fungovania je znamy dlhe desatrocia a nedoslo tu k ziadnemu znovuobjaveniu kolesa, to nieee, na to treba este aspon 10 peciatok.

5. ...na premorenie nezaockovanej casti obyvatelstva. Okrem inych jeden nemenovany knaz, velky privrzenec LSNS, popierac korony neskor "chripockar" na to uz doplatil. Ak si niekto naozaj fandi natolko, ze to prechodi alebo prelezi, pricom to povazuje za mensie riziko ako vakcinu, tak to znamena len tolko, ze je velmi slaby v matike. Najhorsie na tom ale je, ze na to zasa raz doplatia ti najslabsi.

6. ...Godota.
Reakcia na: lostrail #555:
"Ja neviem, co viac treba. Matovicov zakon o odskodneni ti chyba? Cize ti nejde o realne zvysenie zdravia v populacii, ale aby si mozno simulovala nejaky vedlajsi ucinok a vytrieskala z toho prachy (niektori tu radi pisu o sedej ekonomike v pripade povinnej vakcinacie, len neviem, ci maju pocit, ze seda ekonomika si nenajde cestu aj v opacnom pripade)... Alebo dalsie tri stemple od EMA, lebo ked zastepis o miliardu ludi viac ako minuly rok, vakcina bude automaticky bezpecnejsia?"

este pridaj, toto je slabe
zial neda sa s tebou rozumne argumentovat
Reakcia na: lostrail #556:
Ja si za tými dátami stojím. Myslím že tie expected deaths tam sú tak vysoké kvôli tomu aby to vyzeralo že je všetko v poriadku. Veď tie štatistiky boli zverejnené pred mesiacom a očkuje sa stále.
Takze 5500 ľudí zomrie, ale neva, ideme ďalej. A to radšej nedoplnam to že to sú iba úmrtia, k tomu prirátajme ďalšie tisícky nežiadúcich účinkov.
Reakcia na: Minko #558:
Ty si fakt Matovic osobne? Lebo taketo vyplakavacky o cintorinoch vzisli od neho. 🙂
Reakcia na: martinah #537:
čas bol štandardný, to len niekto ľuďom vsugeroval že to bolo za extra krátky čas otestované. čo bolo extra krátke bol vývoj a prečo, tak si o tom niečo naštuduj 😉
Reakcia na: martinah #553:
no nie, budeme očakávať to najlepšie a potom plakať nad plnými cintorínmi. skvelý plán 👍
Reakcia na: si #552:
Ale ty si Covid prekonal, takze u teba by mal nasledovat test na protilatky a ak ich mas, mal by si byt vnimany ako zaockovany a tym fajka zhasla.
Reakcia na: Mbc3245 #554:
Ale potom odporucam neprezentovat take data, kedze cisla same o sebe bez spravnej interpretacie spravidla narobia viac skody ako uzitku.
Reakcia na: martinah #553:
Ked to tak velmi chces, nech sa paci:

Zatial co ty si priam ukazkovy priklad, co narobi dennodenne masirovanie strachom z vakcinacie u casti populacie, automaticky ocakavas, ze budes mat ty sama najhorsie vedlajsie ucinky, takze je zbytocne reagovat na hlasky typu "ide o vedecky experiment" a podobne.
Tazko diskutovat s takto nastavenou osobou.

Faktom ale je, ze vakciny zaberaju. Vedlajsie ucinky postihuju 0,00001% populacie a menej, pricom chrania pred zavaznym Covidom vo vyse 90% pripadoch.

Ja neviem, co viac treba. Matovicov zakon o odskodneni ti chyba? Cize ti nejde o realne zvysenie zdravia v populacii, ale aby si mozno simulovala nejaky vedlajsi ucinok a vytrieskala z toho prachy (niektori tu radi pisu o sedej ekonomike v pripade povinnej vakcinacie, len neviem, ci maju pocit, ze seda ekonomika si nenajde cestu aj v opacnom pripade)... Alebo dalsie tri stemple od EMA, lebo ked zastepis o miliardu ludi viac ako minuly rok, vakcina bude automaticky bezpecnejsia?
Reakcia na: lostrail #551:
Priznám sa, neviem s akej riti vytiahli tie expected deaths, lebo spolu pocitane expected deaths po 1. aj 2. davke sú vyššie ako celkové úmrtia na/s Covid od Marca 2020 v Skotsku.
Reakcia na: lostrail #548:
ty si priam ukazkovy priklad, co narobi dennodenne masirovanie strachom u casti populacie, automaticky ocakavas najhorsie a je zbytocne reagovat na podobne hlasky typu zabitie si vlastnych rodinnych prislusnikov a podobne, tazko sa argumentuje s niekym takto nastavenym
samozrejme mozes to vratit opacne, ja som zas typicky pripad dezolata, antivaxera a spol., zhodneme sa, ze sa nezhodneme a zbytocne potom stracat cas diskusiou, lebo vysledok je 0
Reakcia na: lostrail #548:
sam mam viacero diagnoz ktore su k tejto infekcii povazovane za rizikove/pritazujuce, s virusom som sa evidentne stretol (mam vysoke protilatky), neviem vsak ani kedy ani kde...
kedze som vsak neskor riesil nieco co spadalo do kategorie post-covid syndromu, mozem ocakavat ze po vakcine by som to asi tiez nemal uplne ruzove....
starsi rodinny prislusnici su ockovani, z toho jeden momentalne riesi vazne zdravotne problemy na ktore mu internistka vravela ze su pravdepodobne dosledkom podania vakciny....

takze za mna nielen z hladiska otrasnej komunikacie autorit ale aj z hladiska osobnych a rodinnych skusenosti v tejto chvili riskovat podanie vakciny nebudem....
Reakcia na: Mbc3245 #550:
Napriklad to, ze v tej tabulke mas aj ocakavany pocet umrti, pricom vysledne cislo je vzdy nizsie. To je ale len taka ceresnicka. Mozno by v ramci kontextu bolo dobre vysvetlit, co to cislo "ocakavany pocet umrti" vlastne znamena, pretoze je to logicky prva otazka, ktoru si clovek polozi, ked sa na tu tabulku pozrie.

Okrem toho, ocakavat, ze nezomrie absolutne nikto, je uplna hovadina. V prvom rade, vakcina je nastroj, ktory pocita s tym, ze jedinec ma funkcny imunitny system.
Ludom, ktori maju velmi oslabenu imunitu, pomoze len ciastocne, niektorym vobec. Mimochodom, to su presne ti ludia, ktorych by sme my ostatni mali chranit tym, ze sa nechame zaockovat.

Vakcina sama o sebe neobsahuje protilatky. Obsahuje len casti virusu, ktore umoznia organizmu v "labaku" vytvorit si konkretny druh protilatok, ktore velmi efektivnym sposobom zlikviduju virus, cim umoznia setrit materialne a energeticke prostriedky organizmu pri boji s nakazou.
Vakcina nie je vseliek, ale umoznuje nam nakazu casom dostat do kontrolovaneho stavu a vybudovat kolektivnu imunitu, ktorej nositelmi su na zaciatku pochopitelne ti silnejsi.

To, o com ta tabulka podla mna jasne hovori, je, ze u vsetkych vekovych kategorii znizuje sancu na vazny priebeh Covidu o priblizne 36%, co je ale priemer, ktory sa pochopitelne zhorsuje s vekom. Najma u ludi nad 80 rokov je najvyssi pocet umrti, ale to suvisi najma so skutocnostou, ze ich imunitny system je casto velmi slaby, ak vobec funguje. Navyse, tym, ze v absolutnom vyjadreni je to prave tato skupina, ktora ma v tabulke najvyssiu vahu, to cislo je do velkej miery skreslene.

Ak ty sam do tej vekovej kategorie nepatris a si trebars niekde v strede tabulky, mozes ist dvoma cestami:
1. Povies si, ze statisticky je jedno, ci sa nakazis alebo sa das zaockovat, lebo tebe to moze byt jedno (a arogantne kaslat na najslabsich)
2. Das sa zaockovat, aby si prispel k tomu, aby sa cim skor minimalizovalo riziko, ze dojde k nakaze vacsieho poctu ludi z konca tej tabulky a tak jasne vyjadris svoj postoj ku kolektivnej zodpovednosti za riesenie pandemickej situacie.

Dalsim problemom tvojej tabulky je, ze vobec neukazuje cisla v porovnani s umrtiami neockovanych vztiahnute k rovnakej testovanej vzorke. Ukazuje len nejake nicnehovoriace absolutne cisla, ku ktorym nie je ani vysvetlenie, t.j. co tie hodnoty konkretne znamenaju, aka bola forma ich ziskania, aka bola velka vzorka a tak dalej. Je to len nejaky vykrik do tmy, ktory vobec nic nedokazuje vo vztahu k sledovanej premennej - ci ma ockovanie zasadny vplyv na znizenie smrtnosti alebo nema.

Ale ak by si skutocne dokazal analyzovat data, tieto veci by ti museli byt jasne. Viac sa o tom pise aj v clanku na Denniku N o tom, ako je to napr. v USA, ci Anglicku:

"Čísla z Anglicka
Ako je to s Anglickom? Minulý týždeň sa objavili správy, že v krajine umiera na covid-19 viac zaočkovaných osôb ako nezaočkovaných.

Je to naozaj tak, no bližší pohľad na čísla ukazuje, že „nejde o dôvod, aby sme boli znepokojení“, ako pre portál Conversation napísal odborník na matematickú biológiu Christian Yates z University of Bath.

Správa britského Úradu pre verejné zdravie (Public Health England) uvádza, že 163 osôb z 257 (63,4 percenta), ktoré zomreli na delta variant 28 dní od pozitívneho testu na covid medzi 1. februárom a 21. júnom 2021, malo aspoň jednu dávku vakcíny.

Yates vysvetľuje, že vek je najvýznamnejším rizikovým faktorom covidu a „nezaočkovaný sedemdesiatnik môže mať až 32-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na covid ako nezaočkovaná 35-ročná osoba“.

Výsledkom je, že ani vakcíny s vysokou účinnosťou neznižujú riziko smrti seniorov pod riziko smrti osôb v mladom veku. „Ani 20-násobný pokles rizika [úmrtia] garantovaný vakcínou nestačí, aby kompenzoval 32-násobný nárast rizika smrti 70-ročného človeka v porovnaní s 35-ročným.“

Keďže každý človek bez ohľadu na vek má rovnakú možnosť infikovať sa, „možno očakávať, že na covid zomrie viac 70-ročných zaočkovaných oboma dávkami ako 35-ročných, ktorí nie sú zaočkovaní,“ dodáva Yates.

Podľa neho viac úmrtí na covid medzi zaočkovanými (v Spojenom kráľovstve hlavne seniori) nijakým spôsobom nespochybňuje bezpečnosť a účinnosť vakcín proti covidu. „V skutočnosti je to presne to, čo by sme očakávali od úžasných vakcín, ktoré už v tejto chvíli zachránili desaťtisíce životov.“"

Zdroj: https://dennikn.sk/2475007/pandemia-postihuje-najma-nezaockovanych-v-usa-tvoria-995-percenta-umrti/?ref=top
Reakcia na: lostrail #549:
Aký kontext tej tabuľke chýba? Tie čísla sú trochu vysoké, nemyslis?
Nikde som neuviedol že za všetky úmrtia môže iba očkovanie.
Reakcia na: Mbc3245 #547:
Je uplne paradne, ked sem davas tieto tabulky, ktorym chyba spravny kontext a myslis si, ze nieco dokazuju.
Reakcia na: martinah #546:
"alebo prave naopak, caka, ze sa aj on nakazi a zafunguje jeho prirodzena imunita, je to o vypocte risk/benefit pre tu ktoru vekovu kategoriu, statisticky su uz data, ktore vekove skupiny su najviac zasiahnute, rovnako ktore skupiny ludi s ktorymi zdravotnymi problemami su rizikove, tieto data mame v rukach"

Stavit na prirodzenu imunitu je ovela vacsia ruleta, ako sa nechat zaockovat (mimochodom, vakcina prave tuto prirodzenu imunitu posilnuje, takze az kafkovsky ironicky, vakcina je stavka na prirodzenu imunitu s poistenim v konkurencnej stavkovej kancelarii). Vsetka ta dalsia statistika je nunu az do momentu, kedy ten mlady ma nejake chronicke problemy alebo len tak navstivi starych rodicov.

"ockovanie vakcinami s podmienenym uzivanim, bez odskodnovacieho zakona, s otaznou bezpecnostou z dlhodobeho hladiska, navyse ked je otazna ich ucinnost pri rychlo vznikajucich mutaciach nie je pre kazdeho motivujuce"

Zatial co nakazenie sa Covidom a nasledne zabitie si vlastnych starsich rodinnych prislusnikov zjavne nie je dostatocna motivacia, co moze hovorit napr. o arogancii, ignorancii, nevedomosti alebo obycajnej tupote.

"za mna hypoteku nezaplati nik z tych abstraktnych ludi, ktorych "ochranim" tym, ze sa dam zaockovat a pripadne vedlajsie ucinky budem znasat ja, kto je rizikovy, nic mu nebrani v tom dat sa zaockovat, ma moznost uz (tusim) rok"

Ti ludia vobec nie su abstraktni, ale konkretni a niektori z nich sa objektivne ockovat nemozu, pripadne to zatial nestihli. A uz skutocnost, ze o nich pises ako o abstraktnych, vypoveda o tom, aka je spolocnost deempatizovana. Oni tvoju hypoteku nezaplatia zivi, ani mrtvi, zdravi, ani nakazeni (cize mozu dostat od teba sancu prezit, no nechces im ju dat), ale to ty nemas problem, ze sa nakazia a mozno zomru, lebo ti zjavne viac zalezi na vlastnom nezivom majetku, ako na zdravi a zivote inych ludi. Toto je velky problem spolocnosti, nie vedlajsie ucinky vakcin.

"navyse nechapem preco ludia, ktori prekonali covid a maju protilatky, pripadne bunkovu imnutiu, su "menejcenni" nez ockovani ludia"

Toto je o komunikacii politikov smerom k obcanom, co vo svojom prispevku neriesim a tam suhlasim, ze je nastavena katastrofalne, takze vo vztahu k tomu, co som napisal ide o OT.

"taky morbidne obezny s vakcinou v sebe moze byt menej chraneny nez ten, co prekonal covid, o co vlastne potom ide, branit sa realne virusu alebo o ockovanie ako take?"

Stale ho to chrani viac, ako keby tu vakcinu nemal, to porovnanie s niekym, kto covid prekonal zasa nie je smerodajne voci jeho vlastnemu zdraviu a ochrane pred nakazou. Dalsie suvislosti sa tykaju politiky.

"rovnako smrtnost nevieme stanovit presne, lebo neboli celoplosne testy na protilatky, nevieme ake skutocne % ludi sa nakazilo, lebo o tom ani nemuseli mat vedomie"

Co je dalsim silnym argumentom, preco sa ockovat, resp. nechavat si vypracovavat testy na protilatky.

"to je to, my nezvladame ani tento relativne "slaby" virus oproti predoslym v minulosti, ktore boli iny hardcore"

A je az paradoxne, ze napriek tomu, ze nastroj, ktorym to mozeme rychlo a efektivne vyriesit, tu uz je, navyse je dostupny nezavisle od politickych reci a somarin, t. j. je v moci kazdeho cloveka k celkovemu rieseniu problemu prispiet cim skor, no naopak, my namiesto toho, aby sme sa zdvihli a sli urobit, co treba, chytime hesla ako demokracia, sloboda rozhodovania, integrita tela a dalsie, a kvalitne ich zneuzijeme, aby sme zamaskovali vlastny strach, kedze nic ine za tym nie je.
Škótsko
Populácia: 5.5 milióna
Úmrtia po podaní vakcíny do 28 dní po podaní
Počet úmrtí: viac ako 5000
Reakcia na: lostrail #538:
"(zjavne kazdy taky jedinec ocakava, ze on/ona sa nenakazi a porovnava to s akymsi "nulovym" stavom, co je a priori skreslene vychodisko)."

alebo prave naopak, caka, ze sa aj on nakazi a zafunguje jeho prirodzena imunita, je to o vypocte risk/benefit pre tu ktoru vekovu kategoriu, statisticky su uz data, ktore vekove skupiny su najviac zasiahnute, rovnako ktore skupiny ludi s ktorymi zdravotnymi problemami su rizikove, tieto data mame v rukach
mimochodom ked to otocis, ti co sa ockuju, tiez ocakavaju, ze prave ich sa nebudu vazne vedlajsie ucinky tykat, vid pani ucitelka (viem, statisticky je bezvyznamna, otazne je, ci v pripade nakazy by boli nasledky tiez tak letalne)

ockovanie vakcinami s podmienenym uzivanim, bez odskodnovacieho zakona, s otaznou bezpecnostou z dlhodobeho hladiska, navyse ked je otazna ich ucinnost pri rychlo vznikajucich mutaciach nie je pre kazdeho motivujuce
za mna hypoteku nezaplati nik z tych abstraktnych ludi, ktorych "ochranim" tym, ze sa dam zaockovat a pripadne vedlajsie ucinky budem znasat ja, kto je rizikovy, nic mu nebrani v tom dat sa zaockovat, ma moznost uz (tusim) rok

navyse nechapem preco ludia, ktori prekonali covid a maju protilatky, pripadne bunkovu imnutiu, su "menejcenni" nez ockovani ludia, taky morbidne obezny s vakcinou v sebe moze byt menej chraneny nez ten, co prekonal covid, o co vlastne potom ide, branit sa realne virusu alebo o ockovanie ako take?
rovnako smrtnost nevieme stanovit presne, lebo neboli celoplosne testy na protilatky, nevieme ake skutocne % ludi sa nakazilo, lebo o tom ani nemuseli mat vedomie

to je to, my nezvladame ani tento relativne "slaby" virus oproti predoslym v minulosti, ktore boli iny hardcore
Reakcia na: Mbc3245 #544:
"Žiadne 2-3% pre všetkých, to by len na Slovensku povymieralo viac ako 100,000 ľudí."
tak toto tiez nesedi, to by to uz museli mat vsetcia za sebou (ak by 2% boli 100k ludi, tak 100% je 5m)
Reakcia na: si #542:
Smrteľnost Covidu je od 0.00001% u detí po 0.5% u ľudí nad 80 rokov. Priemer 0.15%.
Žiadne 2-3% pre všetkých, to by len na Slovensku povymieralo viac ako 100,000 ľudí.
Reakcia na: martinah #541:
mna sice thalidomid tiez napadol ako prvy, ale bojim sa ze ti nekriticky zmyslajuci jedinci to budu povazovat za uz prilis stare.....
Reakcia na: lostrail #538:
"ktoreho smrtnost je niekde okolo 2-3%"
si si isty ? tusis kolko ludi to mohlo prekonat bez toho aby o tom co len tusilo ?
Reakcia na: Viko #539:
cim si mi pripomenul tuto zalezitost https://sk.wikipedia.org/wiki/Conterganova_af%C3%A9ra

dovolim si citovat opat spominaneho lekara, rovnako aj s dalsimi argumentami

"Je totiž obrovský rozdiel, keď liek spôsobuje v 1% vážne nežiaduce účinky, a keď by teoreticky v 1% spôsobovala vážne nežiaduce účinky vakcína. Inak povedané, keby bola na 99% bezpečná. Liekom liečime totiž iba chorých, ktorí predstavujú iba zlomok tých, ktorí by sa dali zaočkovať pri plošnom očkovaní."

zdroj: https://dennikn.sk/blog/2217642/ako-je-to-s-bezpecnostou-mrna-vakcin-primum-non-nocere/
Reakcia na: Minko #534:
Technológia mRNA vakcín je stará, ale:
1. vakcína je nová,
2. nikdy predtým neboli mRNA vakcíny použité.
A stále čakám na zdroj, ktorý potvrdzuje, že 90% lekárov sa zhoduje, že vakcína nemá žiadne dlhodobé účinky.
Vieš nám ho poskytnúť?
Reakcia na: martinah #537:
Dlhodobé účinky bežných liečiv sa podľa teba testujú na ako veľkej vzorke ľudí?
Je az zarazajuce citat, ako sa vytahuju v podstate pravdive veci o vedlajsich ucinkoch vakcinacie ako argumenty, preco sa neockovat, ale taky "detail", ze v pripade nakazy Covidom platia tie iste, resp. podobne argumenty niekolkonasobne, uz nechavame hudbe sfer (zjavne kazdy taky jedinec ocakava, ze on/ona sa nenakazi a porovnava to s akymsi "nulovym" stavom, co je a priori skreslene vychodisko).
Najhorsie je, ze to nie je len o tom, ci sa nakazi alebo nenakazi samotny antivaxer, ale ze moze chorobu "posunut" niekomu, kto to nevykryje a ockovat sa objektivne nemoze alebo este nestihol.

Aj ockovany moze byt nejaky kratky cas prenasacom a to je ten moment, kedy prichadza na scenu tak potrebna kolektivna imunita, znizujuca koncentraciu vyskytu virusu na absolutne minimum. Aktualne to lepsie nevieme, preto je tu "malinky" rozdiel medzi tymto a hranim pozy zakaznika v utopistickej demokracii, ktory si vybera, ci si kupi alebo nekupi tovar.

A to najhorsie je, ze ked sa tu takto zvijame, ako su nam upierane nase demokraticke prava pri viruse, ktoreho smrtnost je niekde okolo 2-3%, da sa predstavit si, ako to asi bude vyzerat, ak raz pride pliaga, ktora bude kosit 25%, pripadne viac nakazenych. Argumenty, ze potom sa vsetci budu viac bat a nebudu rozpravat tie iste bludy o tom, ze rychlo vyvinuta vakcina je nejaky experiment, neobstoja. V pohode sa stavim, ze este o to viac sa bude kricat, ze sa niekto snazi vsetkych zacipovat a ze aj ten virus bol umelo vyvinuty, aby bola k tomu dobra zamienka. Do toho niekto napise, ze je jeho slobodne rozhodnutie, ci mu niekto bude nieco pichat do tela, ze "on sa da zaockovat, ale len overenou vakcinou" a ze sucasne vedenie mesta zasa raz nezvlada udrzbu, ked nestiha odpratavat mrtvoly z chodnikov.

Bude veselo.
Reakcia na: Minko #536:
pomoc 😃
halo, kazdy mame iny zdravotny stav a kazdeho organizmus reaguje inak, preto su relevantne data z hromadneho ockovania, dlhodobe ucinky neotestujes na malej vzorke par desatisic, a uz vobec nie za kratky cas
Reakcia na: martinah #535:
veď dlhodobé dáta sú, síce nie sú v počtoch miliónov, ale sú. A nepreukázali žiadne dlhodobé účinky a to sa bavíme o osobách s oveľa chatrnejším zdravím než 80% populácie.
Reakcia na: Minko #534:
ale to je jedno, kedy ta vakcina vznikla, nerozumies, ze sa nou doteraz hromadne neockovalo a nie su REALNE data o jej dlhodobych ucinkoch? z praxe a nie teoreticke?
viera zalozena na tom, ze nema dlhodobe ucinky, je stale len vierou a to ze to budes nielen ty opakovat ako mantru ma nulovu vypovednu hodnotu a dosah
Reakcia na: 810zssk #529:
pozri, toto nie je nová vakcína (čo do typu) dokonca som tuším 2 dni dozadu zachytil rozhovor s vedkyňou z oblasti medicíny, že na mRNA vakcínach sa pracuje nie od 90. rokov kedy sa začali aj prvotne používať aj keď skôr v individualizovanej medicíne, ale vývoj začal dokonca v 80. rokoch. Takže nejde o žiadny supermoderný objav, iba sa dlhodobé vedomosti prvýkrát využili v širšom meradle. Práve ich použitie v individualizovanej medicíne neprinieslo dôkaz o tom, že by akékoľvek dlhodobé následky vakcíny na báze mRNA mali. Dokonca nespomínam si ani neviem dohľadať prípad vakcín, ktoré by mali dlhodobé následky všeobecne v modernej medicíne. Či tu máme radšej umierať kvôli COVID-u na iné choroby lebo nám covid paralyzuje zdravotníctvo lebo veľká časť ľudí- laikov na Slovensku (na rozdiel od vyspelejších krajín) majú pocit, že vakcíny sú málo preskúmané?
Reakcia na: gejza #531:
Za mna osobne som skutocne “rad”, ze Vallovci minaju (aj) moje peniaze na dalsiu zbytocnost.
Mohli by teda aj vycislit, o kolko kusov ockovancov realne stupol ich pocet vdaka tejto prvomajovej akcii, kedze sa tym zastituju.

A ako bonus by mohli dat aj info, kolki sa registrovali nezaockovani a kolki sa zaockuju az po tom, ako realne vyhraju, kedze im to staci “pred prevzatim vyhry”. 🙂
Reakcia na: gejza #531:
Ja som sa zapjil až po prvom žrebovaní, keďže som dovtedy s istotou nevedel, či budúci rok budem v Bratislave
dovolím si pridať príspevok, ktorý súvisí s článkom - som očkovaný, oceňujem túto iniciatívu zo strany Mesta a zapojil som sa do súťaže - v prvom týždni som nevyhral 😕
Reakcia na: 810zssk #529:
a prave pristupom ze negujem akukolvek moznost nejakeho neziaduceho ucinku sa proti danej latke postvu aj ludia ktori by za normalnych okolnosti s nou mozno problem nemali..... (nehovoriac ze ked to robia oficialne miesta, vedie to aj k ich prekrytiu/zamaskovaniu)
Reakcia na: Minko #527:
Opäť ti uchádza pointa. On nerieši tie vedľajšie efekty o ktorých vieme, ale nejaké ďalšie ktoré potenciálne môžu vzniknúť. Argument je práve ten že nemôžme vedieť že "vakcíny nemajú žiadne dlhodobé účinky", keďže ich nikto dlhodobo nemal a už dnes vidíme reakcie na ne, ktoré zatiaľ nevieme vysvetliť. Tvrdiť že covidová vakcina určite nemá žiadne dlhodobé efekty je šarlatánstvo, lebo tie dáta jednoducho neexistujú. Práve kvôli takýmto výrokom masívne strácam dôveru v ľudí čo toto propagujú - som ochotný veriť výroku o ich nepravdepodobnosti, úplne v pohode. Ale tvrdenie že určite v žiadnom prípade nie, je len dôkazom že človek poňal ten "boj s covidom" trochu extrémne.

Pri iných druhoch "liekov" máme skúsenosti s ľuďmi čo ich užívali dlhodobo, resp. po ich užití ubehol nejaký dlhší čas. Pri covidovej vakcíne nie. Preto normálne schvaľovací proces trvá roky.
Reakcia na: Minko #527:
To je ako "90% klimatológov sa zhoduje..." a nakoniec zistíš, že je to 90% z koša klimatológov, ktorí boli platení nejakou neziskovkou.
Ale aby sme nešírili hoaxy, máš niekde link na článok, že 90% lekárov sa zhoduje na tom, že táto vakcína nemá žiadne (nežiaduce) dlhodobé účinky?
Reakcia na: 810zssk #526:
poviem to inak, 90% lekárov sa zhoduje na tom, že vakcíny nemajú žiadne dlhodobé účinky. Tvrdia to ľudia, čo sú pri vakcínach bližšie ako kardiológ. Teda neviem, že by existovalo nejaké hromadné očkovanie z oblasti kardiológie. Znovu opakujem. Kardiológ píše o veľmi raritných prípadoch, ktoré sa nesnažia zakrývať ani producenti vakcín. A myslíš že pri iných druhoch liekov vieme úplne presne prečo nastávajú vedľajšie účinky? nie. A predsa sú v obehu. A znova sa vrátim, nech je rád že sa bojuje s Covidom, lebo možno potenciálny jeho pacient vďaka druhej vlne je dnes už "na kopečku", lebo kvôli covidu nedostal včas potrebnú zdravotnú starostlivosť a zomrel na odvrátiteľnú chorobu vďaka preťaženiu zdravotníckeho systému.
Reakcia na: Minko #523:
1. Nepochopil si ten blog. On nerieši tých 0,000x% prípadov celosvetovo ako problém, len poukazuje že na tom vidíme že ešte nie celkom rozumieme dlhodobým procesom ktoré ťa látka vyvoláva. Vyslovene tam píše že problém nie sú tie vedľajšie účinky ktoré sme zatiaľ identifikovali, ale to že netušíme prečo nastávajú.

2. Áno, takto uvažuje veľká časti ľudí a to je presne ten náš problém. Ale ak sa pozrieš pozorne, spomínaný kardiológ nepísal nič o viruse, hovoril o iných zdravotných problémoch. Lenže my sme sa zasekli v móde "vykynožíme hnusobou aj keby vás to malo stáť život". Preto tu dávame extrémnu moc epidemológom, ktorí síce dobre rozumejú šíreniu vírusu, ale v ostatných oblastiach sú absolútne stratení a výsledok je taký aký je. Epidemiológovia majú byť len jeden zo vstupov do procesu rozhodovania. Covid nie je náš jediný problém a nedostať covid nie je jediný cieľ.
Reakcia na: Mbc3245 #516:
vzhľadom na to, že som bol očkovaný práve v Trnave, by ma niečo také v tom prostredí neprekvapilo. Mestská športová hala má síce veľkorysé priestory, alebo slabo zabezpečenú výmenu vzduchu. Zdravotná asistencia napr. počas mojej návštevy sa tam snažila aspoň to zachraňovať chladenou vodou. Mimochodom, aj jedna moja kolegyňa odpadla konkrétne pri prvej dávke vakcíny (sama sa ale zostresovala ešte pred očkovaním práve vďaka dezolátom čo o vakcínach strašia), druhú zvládla v pohode, bola aj na vyšetrení, bez trvalých následkov. Navyše článok má výpovednú hodnotu 0,0nič bez akéhokoľvek textu či reálne potvrdzujúcej informácie, iba fotografie dvoch skolabovaných osôb bez časových pečiatok, objasnenia v článku alebo čokoľvek iné. Počas môho dvojitého pobytu v tomto vakcinačnom centre neodpadla žiadna osoba a to bolo celkom plno. Ťažší vzduch som si všimol aj ja, čo mne toto až tak vadiť nezvykne.
Reakcia na: zakaznik #517:
aké zomri? ja nie som ani na FB keď už 😁 zrušený ho mám cca 2 roky. Ja len šírim "praudy" najväčších odborníkov 😁
Reakcia na: martinah #521:
kardiológ sa chce zaradiť do šíku antivaxerov? keď potrebuje písať o rádovo 0,000x prípadoch celosvetovo akoby to boli pravidelné problémy?

skrô by som ocenil názory od infektológov, a virológov, ktorí vírusom a problémom okolo nich rozumejú 1000x lepšie 🙂
Reakcia na: si #509:
Tak isto, ako sa da dnes vybavit hocico, ked poznas spravnych ludi a mas dost penazi. Napriek tomu su tie povinnosti a zakazy stale v platnosti, lebo vacsina ludi bud take moznosti nema alebo to beru zodpovedne. To je take bububu, ze vsetci to teraz zacnu hromadne z trucu odrbavat.

Ale uz skor som napisal, ze de iure by to povinne nemuselo byt, stacilo by len spravne nastavit opatrenia pre ockovanych a neockovanych. Aj ked napr. do nejakeho komercneho kina by ta mozno nakoniec pustili, mnoho ludi by si pred jeho navstevou skontrolovalo, ci ma so sebou Covid pas.
Reakcia na: 810zssk #519:
Aby si to mal blízko na cintorín. To si určite zaplatili poisťovne, ktorým sa nechce platiť prevoz pozostatkov!
SME dnes zabilo. Na Slovensku začína tretia vlna, preto je "najbezpečnejšie" dovolenkovať na Slovensku. Logicky 😂😂😂
Reakcia na: Mbc3245 #516:
To je celkom bežné aj pri iných očkovaniach.
Reakcia na: Minko #515:
Keď len opakuješ talking points zozbierané na zomri, tak to nehovorí o tebe nič pozitívne. Je to skôr znak intelektuálnej lenivosti.
Reakcia na: Mbc3245 #513:
a to ešte nepočuli vodke s bromhexinom 😂
Reakcia na: Mbc3245 #513:
Podľa mňa to bude skôr normálny priebeh vlny, takýto vývoj bolo vidno prakticky v každom štáte, bez ohľadu na opatrenia alebo spôsob liečby.
Reakcia na: 810zssk #512:
Vysvetlenie moze byt v tomto.
Reakcia na: Minko #507:
Ale tíe čísla na grafe išli hore, takže vo vykazovaní problém nie je. Len to potom veľmi rýchlo padlo.
Reakcia na: lostrail #506:
My nepíšeme že to "nemá zmysel lebo to niekto odrbáva", ale že takýto prístup vedie k *nižšej* zaočkovanotsti, teda je kontraproduktívny voči cieľu ktorý chceme dosiahnuť.
Reakcia na: Minko #507:
Uttar Pradéš má 22719 mŕtvych na 205 mil. obyvateľov. Takže ak zoberiem do úvahy indický variant a co všetko podľa kovidbyra nefunguje, tak hlavná otázka je, kde poschovávali všetky telá...🤔
Reakcia na: lostrail #506:
v tej chvili ako spravis vakcinaciu povinnou sa ti znacne rozsiri trh s falosnym podanim vakciny (teda predajom potvrdeni o vakcinacii bez toho ze by vakcina bola realne podana) a toto ti nasledne zdeformuje jednak zdravotne zaznamy a dvak pouzitelnost akehokolvek preukazu o vakcinacii....
ale chapem, niektori povazuju taketo nariadenie za jedine spravne.... (ja osobne by som to napriklad ani z pozicie absolutneho vladcu/diktatora urcite nespravil)