Dopravný podnik modernizuje označníky zastávok

V týchto dňoch sa začala veľká výmena starých označníkov zastávok za nové.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) začal v týchto dňoch s modernizáciou označníkov na zastávkach MHD. Nový typ označníka bol po prvý raz predstavený na zmodernizovanej Karloveskej radiále v roku 2019. Následne boli nové označníky osadené aj pri ďalších rekonštrukciách električkových a trolejbusových tratí (Záhumenice, Americké nám., Mlynské nivy) a postupne majú byť nimi vybavené nielen všetky zastávky MHD, ale aj zastávky regionálnych autobusov v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Ako uviedla hovorkyňa DPB, Ľubica Melcerová, v tomto roku by chcel dopravný podnik vymeniť aspoň 500 starých označníkov za nové.

Nový označník pozostáva z niekoľkých modulov, ktoré obsahujú emblém so symbolmi vozidiel zastavujúcich na zastávke, názov zastávky, doplnkové informácie (napr. číslo zóny, označenie nástupišťa) a linkové tabuľky s číslom linky, prípadne aj s cieľovou zastávkou. Na dôležitejších zastávkach budú označníky na vrchu doplnené o výraznejšie označenie písmenové nástupišťa formou kruhového terčíku na vrchu označníka. Rozlíšenie jednotlivých nástupíšť pomôže zjednodušiť orientáciu cestujúcich, postupne bude toto písmenové označenie doplnené aj v cestovných poriadkoch. Farebné vyhotovenie nových označníkov je v prevažne antracitovej farbe. Označníky budú osadené buď na vlastnom stĺpiku, alebo na existujúcom stĺpe, či inom vhodnom podklade. Súčasťou modernizácie označníkov budú aj nové vitríny pre cestovné poriadky, ak sa tieto nenachádzajú vo vitríne v zastávkovom prístrešku. Životnosť nových označníkov by mala byť najmenej 15 rokov.

Bratislavský dopravný podnik v minulom roku vybral dodávateľa, ktorý v priebehu najbližších rokov bude dodávať nové označníky pre zastávky MHD. Víťazom verejného obstarávania sa stala spoločnosť Zliner zo Zlína, ktorá môže dodať podľa rámcovej zmluvy počas 48 mesiacov spolu 1500 nových označníkov a 940 vitrín pre cestovné poriadky v celkovej hodnote 1,992 mil. € bez DPH.

Nový označník s výrazným označením nástupišťa. Foto: UltraM

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: yellowcaptcha #23:
A nenachystali tam uz rovno ako spravni vizionari Vajnory? Aby im to potom stacilo len odlepit. 😃
Reakcia na: yellowcaptcha #23:
Tieto nápisy na lišty si vyrába/bude vyrábať DPB aj sám, alebo to robí/bude robiť dodávateľ označníkov? Nedali sa tieto nápisy na tabuľkách vymazať napr. riedidlom, aby sa nemusel prelepovať chybný nápis páskou?
Reakcia na: mirec240 #21:
Došli s Vozovňou napriek tomu, že sa prešlo na Depo? 😁

Alebo tam máme lištu so Stn. Nové Mesto? 😛 Asi to druhé, keďže VozoDepo nieje stála konečná a teda by zrejme nebola na označníku, keďže sa to týka iba dojazdov.
Reakcia na: mirec240 #21:
A čo tam bolo prelepené, myslím text?
Aby sa nepovedalo, že nové označníky boli (sú) prelepované len v Karlovke...
Reakcia na: Tbusabustram6609 #19:
Rozumiem, ale v dobe, keď trolejbusy vedia hocikde zložiť palice a pokračovať bez nich, stráca rozlišovanie trakcií zmysel.
Úprimne mi chýba piktogram trolejbusu v novom mobiliári. (vid. Červený most)
Reakcia na: Pajo #7:
ved si polevituj zo dva metre a kludne si precitaj 😃
Vždy ma prekvapí tá odvaha, čo majú v DPB.
Ja som prečítal a počul v angličtine celkom dosť, ale neodvážil by som sa niečo niekde trvalo napísať len tak, tukes passeneis, bez toho, aby som to skontroloval na nejakom dôveryhodnom mieste.
Reakcia na: keks #15:
Vidíš, a to som si tu pred pár rokmi vyslúžil kritiku, keď som tu predpokladal, že po neúspešnom pokuse udržať červené ovály bez hulvátskeho prelepovania sa rovnaké balkánske praktiky uplatnia aj na akýchkoľvek nových lamelových označníkoch.
Reakcia na: IBBI #14:
Dovolil by som si nesúhlasiť, nové označníky majú síce svoje muchy, ale väčšina informácií je celkom fajn na nich mať - napríklad označenie nástupišťa alebo zónu, v ktorej sa zastávka nachádza.
Predpokladám, že značky monitorovania a zákazu fajčiť tam byť musia a mini text pod nimi je tiež asi povinný.
Jediné nepotrebné sú teda logá logá IDS a DPB, ktorých odstránenie by síce označník asi urobilo "čistejší" ale čitateľnosti by to asi aj tak veľmi nepomohlo.
Osobne by som tvrdil, že väčším problémom je konečná zastávka, pri ktorej zmene treba meniť tabuľku (tento problém tu už pár ľudí spomenulo), pričom už niekoľko mesiacov je konečná zastávka prelepená na zastávke Nad lúčkami smerom do KV. Teda ešte minulý týždeň, kedy som tade išiel naposledy, tak bola. Ak to takto bude fungovať všade inde, pekný nový označník bude vyzerať omnoho hnusnejšie ako tie staré.
Otrasne oznacniky - zlozite na pohlad, privela informacii.
Reakcia na: Ričard #10:
To je jedna vec že to slovo je zle zvolené, druhá je že je ešte aj v zlej forme (temporarily namiesto temporary). Temporarily je príslovka, prídavné meno je temporary.
Reakcia na: Ričard #9:
Díky za feedback, zrejme niekde sa urobila skratka a text nešiel na kontrolu.
Reakcia na: Ričard #10:
Mozno rataju s tym, ze sa zrusi.
Reakcia na: Ričard #9:
(Len pre doplnenie, „temporarily“ znamená dočasne, nie občasne; a už vonkoncom nie občasná. Malo by to byť „occasional“).
Nechceli by si radšej najať prekladateľa? 🤔
Reakcia na: gejza #4:
Netreba zabudnúť na Marianku. Tam sú tiež označníky vzor DPB ešte z čias, keď tam jazdila L37... 😉
Fascinuje ma ten text pod piktogramom kamery a cigarety 🙂 Konečne niečo rozumne čitateľné 😈
a skonci to ako pri vsetkych doterajsich pokusoch, ze pri najlbizsich zmenach sa to bude najprv prelepovat, potom sa tam rovno navrtaju tabulky s cislom linky a nakoniec sa vrati stara dobra cervena klasika? 🤔
Reakcia na: samkoh #2:
A čo Ivana Bukovčana a Na Grbe, nebodaj aj ZŠ Odborárska? 😂
#1 a #2
chlapci, zabúdate na uzly Ketelec, Lieskovec a najmä ČOV Vlčie hrdlo
😁
Reakcia na: 810zssk #1:
Už teraz som zvedavý, ako budú vyzerať nové prenosné označníky, ak sa teda iba nezapichne nový označník do toho červeného kruhu. 😃
Reakcia na: 810zssk #1:
a vo vodostave?😃
Bude aj na Topoľovom? 😀