Posilnenie rekreačnej dopravy do Lesoparku (od 27.3.2021)

Od najbližšej soboty sa opäť posilnia spoje MHD do oblasti Bratislavského lesoparku.

Od 27. marca 2021 bude počas voľných dní opäť posilnená tzv. rekreačná doprava do oblasti Bratislavského lesoparku na linkách 43 52 a 144.

Linka 43 bude opäť vybranými spojmi premávať z Patrónky cez Železnú studničku aj na Kačín. Zároveň sa v ranných hodinách navýši počet spojov na konečnú Lesopark. Posledné večerné spoje z Kačína a Lesoparku končiace premávku budú po novom prepravovať cestujúcich z Patrónky cez Račianske mýto, Trnavské mýto a Trnavskú cestu po zastávku Bojnická.

Linka 52 bude mať 30-minútový interval na konečnú Potočná (východzí bod do Malých Karpát) už od 8. hodiny rannej. Na linku 52 je možné v smere z centra prestúpiť z električkovej linky 3 v Rači na zastávke Detvianska.

Linka 144 premávajúca z Koliby na Kamzík bude mať rozšírenú dobu prevádzky oproti zimnému obdobiu. Premávať bude od 8:30 do 19:30 z Koliby, kde je možné na ňu prestúpiť z liniek 145 a 203.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
a teraz by sme sa v diskusii mohli vrátiť k téme článku
Reakcia na: Melange #88:
Pointa je v jeho poslednej vete 😉 Je to najsedliackejšia logika zo sedliackych logík - v pozitívnom zmysle slova.
Reakcia na: 810zssk #87:
Mali sme tu už argument nacistami okupovaným Francúzskom, teraz tu máme zas argument Bieloruskom. Jedno lepšie ako druhé.

Ešte raz, pojem "celoročný letný čas" je nezmysel. Bielorusko je ako Putinova gubernia v rovnakom časovom pásme ako Rusko z politických dôvodov. Ak za tým niekto vidí snahu o službu občanom, aby mohli večer dlhšie vysedávať v krčmách za svetla, tak o jeho zdravom úsudku načim pochybovať.

Mimochodom, presne z takých istých dôvodov, prečo je Bielorusko v ruskom časovom pásme, Slovensko nebude v inom pásme ako naši západní susedia.
Reakcia na: Melange #86:
A prečo by som si to dovoliť nemohol?

Bol som pred pár rokmi v zime v Minsku, kde majú tiež celoročný letný čas a presne si pamätám ako som tam po deviatej raňajkoval a za oknami bola totálna tma (východ slnka tak v tom čase bol o 9:25, čo je skoro tvojich parížskych 9:40). Zatiaľ sa nezdá že by tam (a v Rusku) proti tomu vznikal nejaky odpor ani to po dvoch rokoch nezrušili ako predikuješ.

Jednoducho mať svetlo večer je užitočnejšie.
Reakcia na: 810zssk #81:
Buď tomu fakt nerozumieš, alebo si nečítaš, čo píšem. Ja nie som za žiadny celoročný čas, ja som za zachovanie striedanie času. Aj som to už viackrát napísal.

V lete si môžeš dovoliť mať poludnie o 14:00, lebo dni sú tak dlhé a slnko ráno vychádza tak skoro, že to nevadí. Ako som už písal v #54, striedanie času je dobré riešenie na to, aby deň "nezačínal" v lete zbytočne skoro a aby "končil" neskôr.

V zime si poludnie o 14:00 nemôžeš dovoliť preto, lebo by slnko vychádzalo extrémne neskoro. V takom Paríži až po 9:40.
Reakcia na: S499.1023 #77:
Kedy som povedal, že o električke pred divadlom sa má spraviť anketa alebo referendum?
Reakcia na: Mhr1 #83:
ja zacinam pracovat este skor, teda nie ze by som nemohol spat, ale cim neskor zacnem, tym neskor skoncim a tym menej denneho svetla mi potom ostane na moje vlastne aktivity.... ale aj pohyblivy pracovny cas ma svoje limity a nejaky "core time" kedy treba byt proste k dispozicii; a tak v zime tma o 16tej znamena, ze za svetla tak akurat stihnem prist domov a prezliect sa a kym vyleziem je uz tma....
ked budem na dochodku, bude mi to uz asi jedno, kedze mi az tak velku cast denneho svetla cez tyzden nezozerie praca kvoli peniazom....
Reakcia na: si #80:
Aj ja, ale až budem na dôchodku a nebudem chodiť do práce na siedmu...
Reakcia na: Mhr1 #79:
Okrem kávy tu nikto neargumentuje pre celoročný štandardný čas, ale pre celoročný letný.

Celý "čas" je proti prírode, je to ľudský konštrukt. Tak ako sme si kedysi povedali že poludnie je o dvanástej, tak si môžeme povedať že poľudnie je o jednej a nebude to o nič viac či menej prirodzené.

A ak trváme na tom aby poludnie bolo o dvanástej tak musíme úplne zrušiť časové zóny a vrátiť sa k modelu kde má každé mesto svoj vlastný čas. Napr. mestečká Haparanda (SE) a Tornio (FI) majú poludne vzájomne posunuté o hodinu hoci spolu susedia a funkčne ide o jedno mesto. Cez ich hranicu totiž prechádza aj hranica časového pásma. Zatiaľ neviem že by tam na tú neprirodzenosť niekto umieral (rovnako ako sa nezdá že by tam nastala apokalypsa akú nám sľubujú ak by napr. Rakúsko malo iný čas než my).
Reakcia na: Melange #76:
V lete je na poludnie iné množstvo svetla ako v zime? Čo je to za hlupotinu? Rozdiel je ráno/večer, nie na poludnie. Tvoj argument s poludním o 14tej je úplne nezmyselný.

Čo sa týka svetla ráno, alebo večer, vzhľadom na sociálne potreby ľudí je oveľa vhodnejšie mať svetlo večer. Väčšina z nás už nerobí na poli.
Reakcia na: Mhr1 #79:
ja by som radsej na vianoce (zimny slnovrat) o 17tej este svetlo/sero 🙂
Ku striedaniu času. To, že sa väčšina vyjadrila proti nemu je kardinálna hlúposť. "Referenda" sa zúčastnili tí, ktorým striedanie vadí. A tých pár miliónov je proti 100-kám miliónov obyvateľov EU, ktorí sa nevyjadrili, kvapka v mori. Ja pokladám naopak striedanie času za geniálny vynález hodný Nobelovej ceny! Prečo? Ľudská psychika je nastavená na stereotypy. Do práce sa chodí na 7. (8.,9.), deti chodia do školy na 8., v hoteli dávajú raňajky od 6:30 či od 7. Obchody otvárajú o 7. Obedy sa vydávajú od 11:30. Správy sú večer o 19., na JOJ-ke o pol hod. neskôr. Večerné programy v TV sú od od 20.-20:30. Atď., máme to všetko zafixované, doslova "pod kožou". A tomu sú, samozrejme, prispôsobené, cestovné poriadky MHD, autobusov, vlakov... Lenže príde rovnodennosť, slnko svieti skoro, vtáci čvirikajú (podľa mňa zbesilo revú - to ale neznamená, že ich nemám rád), skrátka, budíme sa skôr. Ak by nebol letný čas, tak doslova vzniká otázka "Čo s načatým dňom?". Na výlet sa nedá, lebo spoj ešte nejde, raňajky (cez dovolenku) v hoteli ešte nedávajú, v obchode si desiatu na výlet ešte nekúpim. Takže zbytočne ráno preflákam hodinu a večer aby som sa z výletu ponáhľal, aby ma v lese nezastihla tma. Samozrejme, dalo by sa zostať pri zimnom čase a posunúť všetko ostatné vrátane cestovných poriadkov. Je to podľa vás jednoduchšie? Nie je oveľa jednoduchšie všetko nechať po starom, tak ako sme navyknutí, len si posunúť hodinky? Celoročne letný čas by bol zasa v zime proti prírode, i tak chodíme v decembri a januári (my čo pracujeme od 7.) do práce za tmy. Kým sa rozbehneme, je o 8. svetlo. Takto by bolo až od 9. Čiže od budíka do svitania viac ako 3 hodiny! Ja dúfam, že si to EU rozmyslí a časom na zrušenie striedania času zabudne. Vy mladí, čo ste sa narodili po r.1979, nemôžete porovnávať, ale ja môžem zodpovedne povedať, že letný čas je super! Na dovolenke je po večeri ešte svetlo, dá sa ešte vyraziť aj inam ako do krčmy či reštaurácie. Alebo by ste chceli v auguste o 18:30 tmu?
Reakcia na: Melange #76:
Prečo nie? Lebo Ľupták povedali?
Reakcia na: Melange #64:
O striedaní času by sa nemali robiť ankety ani referendá ale o električke pred divadlom hej, lebo radobykonzervatívec tak povedal? Tvoja radobykonzervatívnosť je v skutočnosti len oportunizmus, kedy vždy podporuješ riešenie, ktoré konvenuje s tvojím osobným postojom.
Reakcia na: 810zssk #75:
Nezostáva, lebo v lete si môžeš dovoliť mať poludnie o 14:00, no v zime si to nemôžeš dovoliť.
Reakcia na: Melange #74:
Pravda, ale pointa zostáva.
Reakcia na: 810zssk #73:
"Tvrdenie že je vylúčené aby bolo slnko vo Francúzsku na najvyššom bode o 14:00 je nezmyselné, keďže to presne tak je už teraz počas zimy a teda vôbec nič nebráni tomu aby to tak bolo aj v lete."

Naopak, majú to tak v lete. Vidno, že v tom máš hokej.
Reakcia na: Melange #71:
1. To že je niečo "somarina" neznamená že je to vylúčené. Somarín sa v histórií realizovalo mnoho.
2. O tom čo je somarina nerozhoduje Melange. Ako ľudstvo sme sa za posledné storočia niekam posunuli a naše sociálne potreby sú iné. To má vplyv aj na to aké časové pásmo je pre nás ideálne z pohľadu denných aktivít.
3. Tvrdenie že je vylúčené aby bolo slnko vo Francúzsku na najvyššom bode o 14:00 je nezmyselné, keďže to presne tak je už teraz počas zimy a teda vôbec nič nebráni tomu aby to tak bolo aj v lete.

Môžu sa všetci autisti sveta aj na hlavu postaviť, verejný dopyt je prakticky univerzálne po celoročnom letnom čase, pretože umožňuje lepšie využívať voľný čas. A svetlo v práci dnes už väčšina z nás nepotrebuje.
Reakcia na: Melange #71:
Úchvatné zistenia tu prezentuješ, obávam sa ale, že na zlej pôde, mal by si ísť Francúzom (o Španieloch ani nehovorím) ozrejmiť v akej somarine to žijú, pretože evidentne nemajú poňatia tak ako všetci na tomto fóre.
Ale pozor, možno by si po ceste zistil, prečo to tak je a zároveň, že existujú krajiny, kde sa politika riadi aj relevantnými dátami a nielen tým, čo si niekto zmyslí. A písať môžeš čo len chceš, stále to budú buď veci, o ktorých buď všetci vedia alebo projekcie nespochybniteľnej budúcnosti pri značnom utrhnutí sa od reality.
Vidieť argument a chybu za všetkým tým, čo nezapadá do stvorenej pravdy, je vlastnosť tých, ktorých nasledujú hlupáci.
Reakcia na: N/A #70:
Samozrejme, že je to vylúčené, lebo je to somarina ako máločo. Treba si uvedomiť, že prirodzené časové pásmo pre Francúzsko je naozaj UTC+0. T.j., že slnko by bolo na najvyššom bode na oblohe na poludnie, pokiaľ by boli v časovom pásme UTC+0. Už teraz sú o hodinu posunutí oproti solárnemu, prirodzenému času. A je vylúčené, že pôjdu ešte o hodinu ďalej, že by slnko bolo na najvyššom bode okolo 14:00. Na tomto obrázku to pekne vidno: https://2.bp.blogspot.com/-Ooxuhq8G9os/VYY8LzYzzoI/AAAAAAAAfX4/VFmAXD_80bc/s1600/Difference%2Bbetween%2Bsolar%2Btime%2Band%2Bstandard%2Btime.jpg
alebo na tomto: https://en.wikipedia.org/wiki/Time_in_Europe#/media/File:Tzdiff-Europe-winter.png
Prieskum verejnej mienky je v tejto veci úplne nepodstatný, ako som už písal.

Taktiež, používať ako argument jeden rok v histórii, kedy im nejaké časové pásmo bolo nanútené nacistami-okupantmi, a hneď bolo vrátené späť, chce hodnú dávku jednak chucpe a jednak vyšinutosti. Navyše sa mi tú informáciu, čo je na stránke timeanddate.com, nepodarilo overiť. Je dosť možné, že je to skrátka chybná informácia.
Reakcia na: Melange #69:
Porozumenie (hoc aj vlastného) čítaného textu naozaj spôsobuje obtiaže. Niečo si označil za "vylúčené", na čo som ti len odpovedal, že výsledky prieskumu robeného práve za týmto účelom hovoria niečo iné a zároveň, že k tejto "vylúčenej" situácii už došlo (na čo si odpovedal, že to bolo inak, keď očividne nebolo). A to nie je žiaden argument, len podkopávanie tých tvojich vratkých. Na to, aby som podobne presne vedel, čo je pre Francúzsko najlepšie nemám totiž toľko nezdravého sebavedomia.
Reakcia na: N/A #68:
OK, čiže až raz v histórii, v roku 1941, boli počas celého roka kvôli okupácii nacistami v časovom pásme UTC+2, pričom potom sa hneď vrátili späť, lebo to bol zjavný nezmysel? To je celý tvoj argument v tejto diskusii?
Reakcia na: Melange #66:
Podľa všetkého si si to zle preložil a vysvetlil, nakoľko na tej wiki to je napísané pomerne jasne.
https://www.timeanddate.com/time/zone/france/paris?year=1940
Reakcia na: Melange #64:
Tak už si konečne k tomu pozri aj niečo odborné, aby si niečo aj skutočne vedel a nielen si myslel, že vieš.
Reakcia na: N/A #62:
A ešte ma zaujalo, čo si písal o čase vo Francúzsku počas nemeckej okupácie. Samozrejme to bolo inak, ako píšeš. Pred Druhou svetovou vojnou bolo Francúzsko v pásme UTC+0, čiže rovnako ako Veľká Británia. V lete mali letný čas, čiže v lete boli v pásme UTC+1.

Počas nemeckej okupácie Francúzsko Nemci posunuli o jedno časové pásmo na východ, čiže v lete bolo Francúzsko v pásme UTC+2 a v zime v pásme UTC+1. To je dnešný stav.

Podľa všetkého teda nikdy Francúzsko nebolo v časovom pásme UTC+2 počas zimného polroka.

Viac tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Time_in_France#History
Reakcia na: Melange #64:
Len technická poznámka: greenwichský čas (GMT) a UTC nie je to isté - je tam odchýlka plus/mínus 1 sekunda
Reakcia na: N/A #62:
Nie je na tom nič zaujímavé, lebo skrátka bežný človek nevníma tú tému v kontexte. Vidí príležitosť "konečne zrušiť blbé striedanie času", no sotva sa nad témou zamyslel viac ako päť sekúnd, čiže nezvážil všetky dôsledky, aké by to malo. Skrátka, toto je jedna z výsostne odborných tém, o ktorej by sa nemali robiť ankety a referendá. Samozrejme, môžu sa spraviť, ale nech pred tým prebehne poctivá a najmä odborná diskusia. Či vo Francúzsku taká bola, neviem, ale u nás na Slovensku určite nebola.

Je samozrejme možné, že striedanie času sa populisticky zruší a naozaj aj Francúzsko sa prehupne do časového pásma UTC+2. Lebo to v skutočnosti znamená absurdný pojem "celoročný letný čas". Ich susedná krajina Veľká Británia, s ktorou sú spojení podmorským tunelom, tak od nich bude vzdialená dve hodiny. Británia určite nepôjde do inej zóny ako UTC+0, keďže napokon Greenwich definuje UTC (koordinovaný svetový čas).

Ak sa teda striedanie času populisticky zruší a Francúzsko pôjde do časového pásma UTC+2, teda do pásma, kde je Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko a pod., tak podľa mňa nepotrvá viac ako 5 rokov, kedy sa buď vrátia späť k striedaniu času, alebo sa presunú do zóny UTC+1 bez striedania času (čiže, absurdným spôsobom povedané, budú mať "celoročný zimný čas").
Reakcia na: HORVI #27:
Prečo by mal vodič v pracovnom čase ísť domov?
Reakcia na: Melange #54:
Zaujímavé potom, že väčšina Francúzov nielenže vníma zmenu času negatívne, ale vyjadrila sa aj za celoročné zachovanie letného času (https://www2.assemblee-nationale.fr/15/autres-commissions/commission-des-affaires-europeennes/secretariat/a-la-une/2-103-999-participations-a-la-consultation-citoyenne-sur-la-fin-du-changement-d-heure) a neskoré východy si vyskúšali počas nemeckej okupácie, takže to až tak vylúčené asi nebude.
O ďaľších daniach za striedanie času toho boli na základe výskumov popísané kilometre, takže by som skôr odstránil to, čo bráni rozšíriť si obzory ďalej od ručičiek. Naprieč krajinami je táto prax vnímaná väčšinovo negatívne, stredne neutrálne a len menšinovo pozitívne a aj keď zoberieme v úvahu, že mnohí budú brblať aj po tom, čo sa striedanie zruší, tak názor ako odbornej tak laickej verejnosti hovorí jasne proti.
Nie je teda na stole otázka či striedanie alebo nie, ale či zvoliť zimný alebo letný čas a tu to zatiaľ zastalo, pretože všetci vedia čo chcú a k tomu ako obyčajne sa aj vedia zhodnúť. A keďže zostáva dôležité predísť náhlym rozdielom naprieč Európou, tak to zrejme ešte chvíľu nanešťastie zostane tak ako to je.
tak dneska Hegerík troška narušil potrebnosť tých večerných spojov z lesoparku keďže zákaz vychádzania po 20:00 aplikoval aj na pobyt v prírode😂 to aby sa človek nepozabudol na nejakej opekačke lebo sodoma gomora neozodpovedná 🤖
Reakcia na: Viko #57:
Jasné, veď každý máme svoje skúsenosti a pozorovania. Bavíme sa tu o vlastných odhadoch reakcie širokého obyvateľstva. Kto to tipol lepšie, ukáže až čas.
Na adresu "značného nezvyku" - myslel som žiakov základných škôl, nie stredoškolákov. Tí dnes väčšinou cestu do školy absolvujú aj v zime za svetla. Samozrejme, zvyknúť sa dá na všetko (sám patrím do generácie detí kedysi odchádzajúcich z domu do škôlky po 5. hodine), otázkou je, čo akceptuje väčšina. Svoj tip som dal...
Reakcia na: Viko #58:
del
Reakcia na: Urbanway 2423 #56:
Nuž... komu dnes pomáha naddimenzovaný počet spojov medzi 5:30 a siedmou? 😃
Reakcia na: Vladimír #52:
O školy by som určite nemal strach.
Valóni sú podobná mentalita ako Francúzi, slnko im vychádza v podobných časoch ako Francúzom a školy tam bežne začínajú medzi ôsmou a 8:20 bez výrazného odporu.
(My navyše máme kultúrnu výhodu, že nevyžadujeme mať potomstvo odložené celú pracovnú dobu, takže našim deťom nehrozí to, čo volám koncentrovaná zimná depresia - "odchod za tmy, sedem-osem vyučovacích hodín a príchod zasa do tmy").

Navyše, "značný nezvyk"? Fakt? Vezmi si, že už dnes drvivá väčšina našich študentov od októbra po začiatok marca nevstáva do slnka, lebo by to nestíhali. A či mi bude alebo nebude svietiť slnko na umývanie zubov a sedenie v MHD, mi môže byť srdečne ukradnuté. Jedine možno padnú za obeť nulté hodiny, ale tie sú zbytočným rozhadzovaním biorytmu už dnes.
Je fajn si uvedomiť, že ležíme v takých šírkach, kde proste značnú časť roka sú kratke dni... A osobne radšej využijem drahocenný denný čas na veci, čo robím rád, a nie na rutinné obslužné činnosti, presuny a ranné kolo čítania mailov. A argument lepšieho vstávania má tiež hlinené nohy - mám dostatocne odskúšané, že pri nedostatku spánku človeka nezobudí ani priame slnko do izby od šiestej do deviatej.

(Mimochodom, nemusíme sa fixovať len na celé hodiny, sú aj krajiny, ktoré majú +×:30...)
Reakcia na: Solider #53:
A komu/čomu by pomohlo, ak by bola ranná špička neskôr?
Reakcia na: Melange #54:
"a ich vzťahy s Albánskom a Sev. Macedónskom nie sú ani omylom nejaké vrúcne."

Ale no. Ešte si nebol napr. v gréckej Ikei? Ťažko nájsť auto s gréckou ŠPZ, ale zato tých macedónskych s deformovanými nulami a bulharských je tam požehnane.
Reakcia na: si #51:
To, že Španielsko je v zóne UTC+1, je samozrejme anomália a zrejme to má politické dôvody, aby boli v rovnakej zóne ako Francúzsko a Nemecko. Treba si uvedomiť, že v takom Santiago de Compostella v zime vychádza slnko až o deviatej. Taktiež vo Francúzsku v Paríži v zime vychádza slnko až po 8:40. To je daň za to, že sú v neprirodzenej časovej zóne a zároveň je preto vylúčené, že by tieto krajiny šli ešte o jednu časovú zónu ďalej (v Paríži by tak slnko v zime vychádzalo až po 9:40).

Súčasný systém je dobrý preto, lebo väčšina EÚ je v rovnakej časovej zóne a striedanie času je dobré riešenie na to, aby deň "nezačínal" v lete zbytočne skoro a aby "končil" neskôr. Jedinou daňou za striedanie času je dvakrát ročne si posunúť čas a nechápem, ako to môže niekomu tak strašne vadiť. Každodenné posúvanie času pri pendlovaní či pri práci na diaľku zo zahraničia bude oveľa bolestnejšie. Nehovoriac o komplikáciách v doprave, obchode a pod..

Argumentovalo sa tu Portugalskom či Fínskom. Čo sa týka Portugalska, drvivá väčšina obyvateľstva tam býva na západe pri pobreží krajiny, takže styk so Španielskom nie je taký veľký, ako si asi myslíme. A v prípade Fínska so Švédskom už vôbec nie, keďže tie krajiny majú hranicu na severe, kde skoro nikto nebýva. V prípade Grécka taktiež platí, že obyvateľstvo sa koncentruje skôr v okolí Atén a ich vzťahy s Albánskom a Sev. Macedónskom nie sú ani omylom nejaké vrúcne.
Reakcia na: Vladimír #52:
Možno aspoň to bude motiváciou posunúť tu rannú špičku, ktorá je u nás zrejme nepochybne unikátom.
Reakcia na: si #51:
Jedným značným diskomfortom celoročne trvajúceho letného času bude to, že v zime sa najväčšia ranná špička (na väčšine územia SR kulminujúca medzi 7:00 a 7:30) presunie "do tmy". Za tmy bude do práce chodiť väčšina zamestnancov a čo je v našich končinách značný nezvyk, po tme budú chodiť do školy deti (rozvidnievať sa začne počas prvej vyučovacej hodiny).
Ja osobne mám jednu teóriu (iba teóriu, t.j. žiaden patent na pravdu), že keď sa toto stane, začne sa frflanie a v priebehu niekoľkých rokov postupne a nezávisle od seba prejdú jednotlivé školy na vyučovanie od 9:00 a časom si o hodinu poposúvajú pracovnú dobu aj firmy. Po nejakej dobe budeme mať presne toľko svetla vo voľnom čase, ako keby sme hneď od začiatku celoročne zaviedli štandardný čas 🙂
P.S.: Aby nevzniklo nedorozumenie, ja osobne preferujem zachovanie súčasného stavu (striedanie času).
Reakcia na: Urbanway 2423 #50:
v tom pripade by som skor bol za posun do tzv. vychodoeuropskeho casoveho pasma (= letny cas)
treba si napriklad aj uvedomit, ze to co maju frantici na pobrezi ako "stredoeuropsky"="zimny" cas je z hladiska polohy slnka pre nas podobne ako keby sme mali "vychodoeuropsky" (="letny") cas (vychod F je je v zone GMT podobne ako sme my v zone GMT+1, zapad a Spanieli (ti dokonca trcia do zony GMT-1) by mali byt jednoznacne v GMT) a prechod cez casovu hranicu je/bol aj v ramci eu vcelku bezny (UK a Portugalci maju GMT a zas Greci, Bulhari, Rumuni, ... su v GMT+2)
vacsine dnesnej populacie totizto vyhovuje viac dlhsie svetlo vecer (aby mohli za prirodzeneho svetla realizovat svoje volnocasove aktivity) a rano kedy obvykle musia vykonavat pracu ktora im dava peniaze im prirodzene (slnecne) svetlo nijak vyrazne nechyba (dokonca aj polnohospodari uz dnes vacsinou nemaju problem s pracami za tmy)
Reakcia na: perets #46:
Ja som tiež za zachovanie striedania času, ale ak by sa to okolité krajiny rozhodli zrušiť a zaviedli by zimný čas, tak by sme sa im mali podľa mňa prispôsobiť, aby sme predišli zbytočným komplikáciám.
Reakcia na: si #48:
Našťastie v Nemecku sú naozaj rozumnejší ako u nás a preto také nápady ich odborníci zmietnu zo stola. Ale to už sme dosť odbočili od témy.
Reakcia na: Melange #44:
nastastie v nemecku vyzeraju byt rozumnejsi ako u nas a uvazovali s ponechanim tzv. letneho casu....
Reakcia na: gejza #34:
Pripájam sa - taktiež ďakujem za túto možnosť - nebude treba vystupovať a prestupovať na nočnej Patrónke na 21 👍
Reakcia na: Urbanway 2423 #45:
Koho je viac? Pendlerov alebo alebo ľudí čo využijú svetlo aj večer po 20? Ja osobne som za zachovanie striedania času. Ak nie, v tom prípadne letný čas celoročne.
Reakcia na: 810zssk #43:
1. Podľa mňa by nebolo veľmi dobré, keby si nemalé množstvo pendlerov muselo prestavovať hodinky. Jasné, že hranica vždy niekde bude, ale zrovna v tomto prípade by to nebolo najšťastnejšie riešenie.
Reakcia na: 810zssk #43:
1. Lebo by to poškodilo našu ekonomiku a aj kvôli polohe Bratislavy hneď pri hraniciach by to bolo veľmi nepraktické.

2. Pretože sa zjednotia s Nemeckom a ďalšími západnými krajinami z dôvodov rovnakých ako v bode 1. A tie krajiny nepôjdu na celoročný letný z geografických dôvodov, spravilo by im to príliš veľký rozdiel medzi solárnym časom a štandardizovaným časom.
Reakcia na: Melange #42:
1. Prečo by to bolo vylúčené? Rovnako si o hodinu posúvajú hodinky ľudia cestujúci medzi Španielskom a Portugalskom, alebo Švédskom a Fínskom. Niekde hranica vždy bude

2. Prečo si myslíš že Rakúsko ani Česko nebudú mať taktiež celoročný letný? Pokiaľ viem, je to občanmi preferované riešenie v oboch tých štátoch.
Reakcia na: Joyki #39:
Čiže pri prekročení hraníc s Českom alebo Rakúskom by sme si posúvali hodinky o hodinu? To je samozrejme vylúčené. Buď sa zachová striedanie času, alebo budeme mať celoročný štandardný čas ("zimný").
ono k tým dojazdom si treba uvedomiť, že sú aj ľudia, ktorým je na severnej transverzále jedno, čím sa presunú medzi dvomi prestupnými uzlami, ale niečo použiť musia... nejaký čas som chodil pravidelne MHD Mladá Garda-Husova, dlhšie Mladá Garda-Šafranová...takých spojení s dvomi prestupmi tesne po sebe je tam celkom dosť.
Reakcia na: HORVI #33:
Poviem ti tajomstvo, ktoré možno otrasie tvojim doterajším životom - existujú ľudia, ktorí si dovolia na autobus nasadnúť aj inde, než na konečnej (a vystúpiť tiež tak). Čiže ak ide 43 z Lesoparku, tak to ešte neznamená, že tie večerné spoje nemôžu využiť ľudia, ktorí stoja napríklad na Patrónke, alebo kdekoľvek inde na zastávke po jej trase. Šokujúce, však?
A čo sa týka toho, že je vtedy tma... predpokladám, že ty ráno nechodíš MHD do práce, keďže je vtedy ešte tma. Každý vie, že správna MHD zachádza do depa spolu so slnkom.
Reakcia na: HORVI #31:
Snad sa u nas zavedie na trvalo letny cas, lebo inak uz o siedmej bude tma aj v lete, a to znamena, ze prevadzka liniek okrem nosnych ma koncit. 😂
Reakcia na: mmmm #37:
Dobre, keď je to tak... tak ten spoj bude asi potrebný.
Reakcia na: HORVI #31:
Tak keď už sa nebudeš vyjadrovať, môžem konečne ja zareagovať... Každoročne mávame teambuilding na lúke pri lanovke. Do neskorých večerných hodín a zaplníme posledné tri spoje odchádzajúce z Lesoparku. Samozrejme následne prestupujeme na Patrónke, zväčša smer mesto. Viem, že kvôli nám by sa to neoplatilo celoročne prevádzkovať, no zďaleka tam nebývame jediní a verím tomu, že dopyt toto leto vzhľadom k situácii bude ešte vyšší. Takže za mňa palec hore tomuto riešeniu.
Reakcia na: gejza #34:
Súhlasím s tvojim bodom 2, a ak je taký veľký záujem o L43, spoj na Račko/Bojnická, tak som sa asi mýlil.
Reakcia na: gejza #34:
Výjazdy budú tiež, v CP sú označené * alebo #, ak si to zapneš. Presné odchody nájdeš buď v plánovači ciest, alebo v službe.

Cez pracovné dni bude jeden výjazd z R. mýta o 05:00 (Lesopark)
Cez víkend budú dva výjazdy z Bojnickej o 04:50 (Lesopark) a 08:09 (Kačín)
1. veľké ďakujem za dojazdovú linku 43 - HORVI, aj ja ju určite využijem 🙂 ... ozaj ako to bude s výjazdami ?
2. ohľadom Potočnej by potešilo, aby Mestapo zabezpečilo, že 52 bude mať po celý čas premávky bezproblémový prístup ku konečnej ako aj dostatok miesta na samotnom obratisku
Reakcia na: 810zssk #32:
Viem, že slúži aj pre ľudí čo tam pracujú (bufety, lanovka...).
Reakcia na: HORVI #31:
Prekvapím ťa, ale 43 nejazdí len pre ľudí čo sa chodia prechádzať.
Reakcia na: Melange #30:
Lebo už je tma.
A aj keby, tak L43 by nemala premávať pre jedného človeka, ktorý si zmyslí prechádzať sa po lese v noci. Viac sa už k tomu nebudem vyjadrovať. Vyjadrovať sa budem k téme v článku, nie hádke, ktorá sa netýka článku.
Reakcia na: HORVI #5:
Pozri si tento graf a povedz mi, prečo by niekto nemohol odchádzať z lesoparku okolo desiatej večer letného času: https://www.timeanddate.com/sun/slovakia/bratislava

Apropo, opekačkári tam pokojne bývajú ešte aj omnoho neskôr.
Reakcia na: Melange #28:
Tak to natoč. Dôkazom bude, keď mobilom ukážeš v autobuse na informačný systém a tam bude napísané L43, smer Bojnická/Račianske mýto a hodina 22:00. Vtedy budem spokojný. 😂
Reakcia na: HORVI #1:
Ja ho využijem. Spokojný?
Reakcia na: S499.1023 #26:
Snáď nie si rád, keď ideš domov z práce.
Reakcia na: HORVI #21:
A prečo by mal do vozovne prichádzať skôr, keď je v práci?
Reakcia na: Petto #23:
To si myslíš ty, ale nebudem sa tu s tebou hádať.
Reakcia na: HORVI #5:
Aj keby nikto, z Patrónky to bude plnohodnotný spoj na frekventované body (Pod stanicou, Račko+Trnko, Bajkalská). Navyše ako tu už bolo spomenuté, bude to jediný spoj (spolu s dojazdovou 20, ktorá ale ide len po Račko), ktorý v tomto úseku bude zastavovať všade, čo napríklad mne padne veľmi vhod, keďže v tom čase veľakrát smerujem z oblasti Patrónky na zastávku Karpatská, kde linky 21 a 63 nestoja.
Reakcia na: HORVI #17:
Ja tu nepisem od rana do vecera 😁.
Reakcia na: yellowcaptcha #15:
To už je len keby...
Uvidíme to v praxi, či niekto ten spoj využije, alebo nie.
Reakcia na: Urbanway 2423 #16:
Ale keby na tých zastávkach nezastavoval, mohol by prísť do vozovne ešte skôr.
Reakcia na: 810zssk #11:
Nemusia, ale môžu.
Reakcia na: 810zssk #11:
Ja nevstávam o štvrtej, ja o štvrtej už pracujem.
Reakcia na: S499.1023 #10:
Aká detská práca?
Reakcia na: Petto #9:
A ty si na materskej dovolenke, že máš čas tiež takto písať?
Pracujem pri počítači, čiže, áno mám niekedy čas. Viac podrobností o mojej práci Ti už neposkytnem.
Reakcia na: HORVI #14:
Keď si pozrieš služby tak zistíš, že cez pracovné dni by mal vodič papierovo dôjsť do vozovne dokonca o minútu skôr ako v súčasnosti.
Reakcia na: HORVI #1:
Prečo by ich nikto nevyužil? V danej trase od Patrónky po Račianske mýto kopírujú L63 (21:52 a potom až 22:12; cez víkend 21:42 a potom až 22:12)
či L21 (21:46 a potom až 22:06) – a navyše ten dojazd L43 o 22:03 stojí na všetkých zastávkach na trase na rozdiel od predchádzajúcich dvoch.

Ten dojazd o 19:36 ide síce iba tri minúty po odchode L63 a dve minúty pred odchodom L21 ale aj to môže pomôcť aby si bol v cieli ako cestujúci skôr.

Dojazdy nevyužívajú iba tí, ktorí cestovali spojom na riadnej trase linky. 😉

MHD je tu pre cestujúcich, nie pre vodičov (to na margo toho tvojho chuďák vodič chce ísť konečne domov).
Reakcia na: Urbanway 2423 #7:
Ale ňou už nikto necestuje, resp. len vzduch. Vodič keď chce ísť konečne domov a chce prefrčať celú Bratislavu, tak musí zastaviť na každej tej jednej zastávke preto, lebo tam stojí jeden človek, ktorý čaká na iný spoj. Toto uberá príliš veľa času vodičovi.
Reakcia na: hroch #12:
Zobrazujú.
Reakcia na: 810zssk #4:
Podla mna klucovy je tu vyraz "divoke dojazdy a vyjazdy". Zobrazuju sa tieto dojazdy vobec na digitalnych tabuliach na zastavkach? Toto real otazka, lebo netusim. Len mi pride, ze taky spoj je pre vacsinu ludi na zastavke uplny sok, najma teda na autobusovych linkach - mam pocit, ze na elinach si uz cestujuci zvykli 🙂
Reakcia na: HORVI #5:
V lete sa nejakí ľudia určite nájdu. To že ty vstávaš o štvrtej neznamená že po 20:00 cestujú len kurvy, zlodeji a grafiťáci.
Reakcia na: HORVI #8:
Nie je to v konflikte so zákazom detskej práce?
Reakcia na: HORVI #8:
Fuha, ty pracujes ? A to stihas tolko perlit aj na imhd ? 😁
Reakcia na: 810zssk #4:
Ja si pochvaľujem spoj L20 okolo 13:00, ktorý ide z R. mýta do DNV. Pracujem v St. meste a práca sa mi končí o 12:30 (nemyslite si, že pracujem menej ako vy, ja mám prácu, ktorá mi začína o 4:00), čiže je to ideálny spoj pre mňa do Dúbravky.
Reakcia na: HORVI #5:
Ak ňou niekto cestuje od Lesoparku na Patrónku, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude pokračovať aj ďalej do mesta.
Viem, že v CP sú dve zastávky Ž. studnička (jedna na Lesopark, druhá na Kačín), ale tak či tak, nemohli dať do CP L43 jednu zastávku Ž. studnička. Ľudí, ktorí nemajú také zásoby o MHD to spletie.
Reakcia na: 810zssk #4:
A kto už cestuje L43 okolo 21:30?
Reakcia na: HORVI #1:
Prečo by nevyužil? Kopa ľudí zo 43 pokračuje tým smerom.

Ja nie som fanúšikom týchto divokých dojazdov/výjazdov cez pol mesta, ale nepochybujem že nejakú klientelu si to nájde.
Reakcia na: Urbanway 2423 #2:
Je to spoj pre vandalov, ktorých nikto (ani vodič) nevidí, keď sú v zadnej časti vozidla a nikto iný okrem neho a vodiča vo vozidle nie je, čiže dokonalé podmienky počarbať sedadlá vo vozidle. 😎
Reakcia na: HORVI #1:
Ja by som o tom nepochyboval, podľa mňa je to celkom zaujímavá relácia pre turistov, aj pracujúcich. Lepšie, ako keby išla naprázdno do vozovne...

Prečo vlastne nemôžu ísť výjazdy/dojazdy z/do Krasňan až ku Vozovni Krasňany?
Pochybujem, že ten spoj L43 na Bojnickú, resp. na Račianske mýto niekto využije. 🙂