Spustenie premávky električiek do Karlovej Vsi sa opäť odkladá

Ani tretí termín ukončenia prvej etapy modernizácie radiály sa dodržať nepodarí.

Prvá etapa modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály v úseku Jurigovo námestie - obratisko Karlova Ves, ktorá začala pred letnými prázdninami, mala byť pôvodne ukončená 27. septembra 2019 a električky mali začať premávať hneď nasledujúci deň. Koncom letných prázdnin, keď už bolo zrejmé, že sa tento termín nestihne, magistrát hlavného mesta oznámil, že pre nutnosť preprojektovania drenážneho potrubia sa termín dokončenia posunie a električky budú premávať po obratisko najneskôr do konca októbra tohto roka. Dôvodom zmien v projekte boli inžinierske siete, ktoré boli uložené v zemi inak ako bolo uvedené v projektovej dokumentácii.

Začiatkom októbra vedenie mesta na verejnej prezentácii v Dúbravke informovalo o stave modernizácie, pričom mesto opäť informovalo, že zhotoviteľovi stavby dáva čas na dokončenie prvej etapy do 31. októbra 2019. Zároveň ale vedenie mesta dodalo, že zhotoviteľ tento termín nebude vedieť dodržať a prezentovalo zhotoviteľom odhadovaný termín spustenia premávky električiek k 18. novembru 2019.

Necelý týždeň pred avizovaným termínom obnovenia premávky električiek po obratisko Karlova Ves je viac než jasné, že električky stále nebudú môcť premávať, keďže na stavbe stále prebiehajú rozsiahle dokončovacie práce. Na koľajovej trati prebieha realizácia zeleného koberca z rozchodníkov, v pásoch medzi traťou a vozovkou sa realizuje výmena zeminy pre sadové úpravy, budujú sa nástupiská zastávok vrátane osadzovania mobiliáru, začalo sa s realizáciou betónových priechodov pre chodcov cez električkovú trať a inštaluje sa cestná svetelná signalizácia. V obratisku prebieha výstavba vozovky pre otáčanie autobusov a dokončuje sa električková trať, rovnako sa pracuje na prístupoch k zastávkam z nadchodu, resp. nadjazdu a pokračuje rekonštrukcia podchodu Borská.

Magistrát hlavného mesta zriadil začiatkom tohto roka internetovú stránku zvladneme.to s informáciami o prebiehajúcich veľkých dopravných projektoch. Pred začiatkom modernizácie Karlovesko-dúbravskej radiály tam pribudli aj informácie o tejto modernizácii. Hoci sa harmonogram modernizácie už viackrát zmenil, na uvedenej stránke magistrát stále informuje o pôvodnom septembrovom termíne dokončenia. Rovnako neaktualizované tam zostali aj zmeny dopravy počas modernizácie.

Obrátili sme sa preto na magistrát s otázkou, kedy môžeme očakávať spustenie premávky električiek po obratisko v Karlovej Vsi. "Prvá etapa mala byť pôvodne hotová 17.11. Zhotoviteľ však avizuje meškanie. Podľa posledných informácií od zhotoviteľa by mala byť stavba v tomto úseku dokončená v druhej polovici novembra. Následne tam bude prebiehať technicko-bezpečnostná skúška," informoval nás hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Presný termín spustenia električiek tak stále nie je známy.

Zaujímali sme sa tiež, čo je dôvodom ďalšieho predĺženia prác na prvej etape. "Zdržanie prvej etapy malo byť do konca októbra tohto roku, toto sme boli ochotní akceptovať ako objektívne dôvody. Dodávateľovi sme jasne komunikovali, že akékoľvek meškanie po 31. októbri bude znamenať sankcie. Máme za to, že pri nastavení správnej koordinácie na strane zhotoviteľa sa termíny dali dodržať," uviedol Peter Bubla.

Zatiaľ taktiež nie je známe, aké zmeny v linkovom vedení električiek nás čakajú po sprevádzkovaní prvej časti zmodernizovanej trate v Karlovej Vsi. "Navrhovaná organizácia dopravy v najbližších obdobiach práve prechádza spracovaním, budeme vás o nej informovať okamžite, ako to bude možné," uviedol Matej Michlík, vedúci odboru marketingu a komunikácie DPB.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: IBBI #83:
Tak to predčasne v tom zmysle, že hoci ešte nebude hotová na 100%, akonáhle sa bude dať jazdiť a cestujúci budú mať kde nastupovať a vystupovať a budú splnené všetky veci pre bezproblémovú prevádzku, tak sa môže začať jazdiť.
"Zacala sa kolaudacia trate. Trat bude predcasne odovzdana do uzivania."

Predcasne? Snad 2 mesiace po termine! A aj to bude teda vyzerat...
Reakcia na: TeBeCe #81:
Ked som videl vizualizaciu, tak som si povedal, ze to vyzera celkom slusne. Skoda len, ze v realite to vyzera uplne katastrofalne
Ak Zhotoviteľ nesplní ustanovenia podčlánku 8.3 Harmonogram prác týkajúce sa plnenia časových míľnikov, potom zaplatí Objednávateľovi za nesplnenie príslušného míľnika penalizačnú pokutu, ktorej suma je uvedená v Prílohe k ponuke.

Pokiaľ Zhotoviteľ nesplní míľnik do 28 dní od ním určeného dátumu podľa podčlánku 8.3 Harmonogram prác, Objednávateľovi vzniká nárok na odškodnenie za oneskorenie vo výške 2-násobku sumy uvedenej v Prílohe k ponuke.

Pre splnenie míľnika je nutné aby Zhotoviteľ dodal kompletnú dokumentáciu potrebnú pre kolaudačné konanie príslušnej etapy. V prípade zásadného posunu Dátumu začatia prác oproti predpokladanému dátumu uvedenému v harmonograme predloženého v Ponuke Zhotoviteľa, Stavebný dozor rozhodne o primeranej úprave lehôt časových míľnikov.

Odškodnenie za oneskorenie za každý míľnik etapy: 0,5 % z Akceptovanej zmluvnej hodnoty bez
DPH (Eur)

Akceptovaná zmluvná hodnota bez DPH (Eur) = 54 266 585,47 €
ja v tom vyhlásení vidím predovšetkým marketingový ťah na upokojenie situácie aby si ľudia povedali konečne. No myslím si že skôr prestrelili lebo ľudia nie sú naivní a vidia čo všetko ešte nie je hotové 🙂 a zároveň nechápem naivitu mesta, keď spustí predčasne trať, môžu sa penále, ktoré chce uložiť dodávateľovi dostať až pred súd, kde bude dodávateľ tvrdiť, že ale veď od tohto dátumu ste tam jazdili a vy nás pokutuje, že meškáme až k tomu a tomu dátumu, veď to všetko boli len "dokončovačky" predsa ste tam premávali. A ktovie ako by to dopadlo. Ja neviem či na Slovensku nedokážu volení zástupcovia ľudí myslieť 2 kroky dopredu či čo?😬
Reakcia na: mku81 #77:
jeden penáľ, dva penále 😉
Reakcia na: S499.1023 #75:
jedna penáľa, dvoje penále?? 😂
Reakcia na: Viko #74:
To nie sú TIE penále 😛 .
Reakcia na: birch #73:
Lenže kým pri moste išlo o zachraňovanie eurofondov, tu sa prevzatím nehotového diela akurát tak zachráni súkromná firma od platenia vyšších penálov...
Papier zda sa znesie vsetko, vsak aj po "dokonceni" trate do Petrzalky tam elektricky nepremavali este pol roka a iba kvoli papierovackam to rozhodne nebolo
Reakcia na: TeBeCe #71:
Co taky prechod pre auta na borskej? To sa nebude dat spravit pocas premavku el.
Cez takto hotovu trat asi dnes elektricka nepojde
Reakcia na: SUNSPINX #69:
mna to napriklad vobec neprekvapuje...a keby sa dalo niekde stavit tak by som sa stavil, ze integrovana zastavka Molecova v druhej faze bude po dokonceni katastrofa
Reakcia na: TeBeCe #66:
Niekedy si hovorim, ze uz ma nic neprekvapi...

To vazne spustia premavku elektriciek aj napriek tomu, ze nebudu zastavky, nadchody, podchody, chodniky dokoncene? Toto som zatial nikde nevidel. Miesto toho, aby mesto zacalo naozaj tlacit na dane konzorcium, nie len pocuvat rozpravky o tom. Clovek si ale po case asi aj zvykne na tom, ze na Slovensku si moze robit kto chce, co chce.
Reakcia na: Mike #64:
Celé mínusky a plusky v tejto podobe sú nezmysel a najlepšie by bolo ich proste vypnúť. Nevidím žiadnu pridanú hodnotu.

Namiesto toho by som spravil nejake ďakujemtlačidlo (aj s uvedením ľudí ktorí ho použili) ako majú niektoré weby. A kto nesúhlasí, nech si to normálne vyargumentuje.
Reakcia na: TeBeCe #66:
Pred hodinou som šiel okolo a aj si vravím, všetko hotové, prečo tie električky stále nejazdia.
https://dennikn.sk/minuta/1657424/
"Rekonštrukcia bratislavskej električkovej trate v úseku Molecova-obratisko Karlova Ves je hotová."

Cize zastavky, priechody, chodniky, zeleny koberec, obratisko a vsetko ostatne nedokoncene okolo toho je akoze uplne ina stavba? Teraz budeme znasilnovat termin dokoncenia, len preto, aby sme povedali ze uz je vsetko hotove? Mesto by namiesto tychto rozpravok malo dohliadat na to, ako tam prace prebiehaju a ze uz dva tyzdne tam tie rury ropovodne pilia dlazbu tak bezohladne, ze oblaky prachu idu na cakajucich na zastavkach a okoloiducich....
Reakcia na: Mike #64:
Prípadne môže mať niekto radšej červenú farbu 💗 než zelenú 👽