Ako bude vyzerať zelený povrch Karloveskej radiály?

Na trati sa objavili prvé rozchodníky.

Budovanie novej koľajovej trate v Karlovej Vsi sa pomaly blíži k svojmu záveru. Okrem niekoľkých krátkych úsekov je nová pevná jazdná dráha už vybudovaná v celom úseku od Jurigovho nám. po vyústenie Kuklovskej. V uplynulých dňoch sa začal realizovať aj vrchný kryt električkovej trate. Ten bude v uvedenom úseku s výnimkou betónových priecestí, priechodov a zastávok zazelenaný.

Priestor okolo vybetónovaných koľají je zasypávaný štrkom, na ktorý bude aplikovaná geotextília a vrstva substrátu. Do substrátu bude vysadený zelený koberec pozostávajúci zo sukulentných trvaliek rodu Sedum (Rozchodník). Podľa projektovej dokumentácie by sa mal použiť mix minimálne piatich druhov rozchodníkov (Sedum acre, Sedum album, Sedum sexangulare, Sedum spurium, Sedum spurium Purpurteppich). Sukulenty boli na zelený povrch trate zvolené z dôvodu lepšieho znášania sucha než je to v prípade klasického trávnika, preto nebol realizovaný ani zavlažovací systém.

V pásoch medzi električkovou traťou a vozovkou sa uvažuje s výsadbou viacerých typov porastov. Prevažná časť bude osadená suchomilnými trvalkami, niekde kombinovanými s vysadením nízkeho živého plota. Na niektorých väčších plochách v okolí zastávok a pri obratisku bude zriadený kvetnatý lúčny porast. Starostlivosť o zelené plochy by mal následne tri roky zabezpečovať subdodávateľ sadovníckych prác.

So zazelenaním trate s využitím sukulentov plánujú experimentovať aj v hlavnom meste Českej republiky, kde v súčasnosti pripravujú výskumný projekt, ktorého cieľom je okrem iného zistiť, ktorý druh rozchodníka sa bude najlepšie hodiť na použitie na električkových tratiach.


11.10.2019
-mk-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

sloodnes, 16:00 #5 Re:
Vyzerá to dobre.
lupask15.10.2019 15:18 #4 Re:
bude vyzerat onicom. na to netreba ziadne experimenty staci sa ist pozerat tam kde uz to maju
https://photos.app.goo.gl/L6VRs17nqQNTrgMd8
https://photos.app.goo.gl/fAG1M7DnUi6ZDKn6A
johnnyjanko14.10.2019 8:34 #3 Re:
Po prečítaní prvých viet som sa zľakol, že tá trať je tak zle postavená, že už tam musia dávať rozchodnice 😋
Jojan12.10.2019 12:57 #2 Re:
Na obrázku s názvom "nový vjazd do obratiska... je v popredí zaujímavá výhybka, ktorá sa zrejme tiež vymyká z bratislavského lega.
Joyki11.10.2019 16:17  +1#1 Re:
Jej, tieto rozchodníky sa sfarbia počas neskorej jesene až po jar do hrdzavých farieb. Oranžové odtiene chytajú aj počas sucha koncom leta, počas veľkej vegetačnej doby aj kvitnú. 😍