Bezplatné cestovanie bratislavskou MHD s vodičským preukazom počas Týždňa mobility (16. - 22.9.2018)

Vodičské preukazy platia 16. až 22. septembra 2018 ako cestovné lístky na denné linky MHD.

Dopravný podnik Bratislava ponúka počas tradičného Európskeho týždňa mobility (ETM) od 16. do 22. septembra 2018 možnosť bezplatného využitia MHD pre držiteľov vodičských preukazov, ktoré boli vydané v krajinách EÚ. Možnosť využiť vodičský preukaz ako cestovný lístok bude platiť v uvedených dňoch na denných mestských linkách MHD prevádzkovaných Dopravným podnikom Bratislava (DPB).

Bezplatné cestovanie sa nevzťahuje na nočné a cezhraničné linky, t.j. linky N21N99, 801 a 901. Na týchto linkách bude platiť štandardná tarifa IDS BK, resp. tarifa cezhraničných liniek.

Pre využitie bezplatnej prepravy musí mať cestujúci vodičský preukaz pri sebe v čase prepravy, dodatočné preukázanie nároku na bezplatnú prepravu vodičským preukazom nie je možné. Zároveň DPB na svojej internetovej stránke uvádza, že nárok na bezplatnú prepravu počas ETM nie je zadefinovaný v Prepravnom poriadku IDS BK, preto cestujúcemu nevznikne nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok.

Do pozornosti dávame aj 50%-nú zľavu v prímestských autobusoch Slovak Lines a regionálnych vlakoch ZSSK počas ETM pre každého bez ohľadu na vlastníctvo vodičského preukazu. Dopravca Regiojet ponúkne bezplatnú dopravu na svojej regionálnej vlakovej linke S70 v sobotu 22. septembra.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Viko #22:
Niektorí to majú napríklad rozdelené - ja začínam aj končím neskôr, tak deti odvádzam do školy ráno, poobede ich vyzdvihne manželka.
Reakcia na: Viko #22:
na toto ti odpovedat neviem, kedze to odsledovat nedokazem...
Reakcia na: si #18:
A to je naozaj v Bratislave toľko ľudí, čo poobede vôbec nepracujú a môžu svoje deti zo školy aj vyzdvihovať? Alebo prečo by to mala byť záťaž na deti, ak buď električenku kvôli poobediu+krúžkom majú, alebo sú aj tak navyknuté jazdiť na lístky?
Reakcia na: 3pa3ck3 #19:
Odpoveď aj pre Matejka: Tu sa nejedná o žiadne spravodlivé odmeňovanie ale o marketing - uvažujte logicky - prečo lákať do MHD niekoho, kto nemá inú možnosť?
Reakcia na: 3pa3ck3 #19:
Ano, aj zlava nad 70 rokov je diskriminacia lebo nie kazdy sa moze dozit 70 rokov, zlava pre vysokoskolakov je diskriminacia lebo nie kazdy ma inteligenciu na vysokoskolske studium, zlava pre protifasistickych bojovnikov je diskriminacia lebo nie kazdy zil pocas druhej svetovej, atd...
Reakcia na: johnnyjanko #17:
Nie je to predsa len diskriminácia tých, ktorí nemôžu vlastniť VP z objektívnych príčin (napr. zdravotné)? A nie všetci musia mať zároveň preukaz ŤZP, aby mali aj inú zľavu. Podobne je to podľa mňa aj pri zľavách pre darcov krvi, taktiež nie všetci ju môžu darovať.
Reakcia na: johnnyjanko #17:
na druhej strane ak niekto rozvaza deti do skol, tak ak by to aj chcel skusit verejnou dopravou tak stale musi nakupit listky pre deti
(a ze tych rozvazacov az tak malo nie je je mozne vidiet na cestach pocas lubovolnych hoc aj jednodnovych prazdnin)
Reakcia na: Matejko #7:
Okrem toho, čo písal Ike, by som ešte dodal, že toto je akcia vyslovene zameraná na dospelých v produktívnom veku, ktorí si musia všade platiť plnú cenu. Deti, študenti a dôchodcovia majú predsa rôzne iné zľavy a verejnú dopravu už aj tak hojne využívajú, nie je tam moc priestor na rast. No a podmienka vodičského preukazu je práve niečo, čo môže celkom dobre (a zaujímavým spôsobom) vyfiltrovať týchto dospelých. Naozaj len veľmi málo dospelých nemá VP, veď ho majú aj mnohí takí, ktorí žiadne auto nevlastnia. Samozrejme, sú aj takí, ktorým v tom bráni zdravotné postihnutie, ale oni tiež môžu cestovať verejnou dopravou so zľavou...
Reakcia na: Dispecer #15:
Veď preto na to upozorňujem 🙂 Lebo výraz "do konca dennej premávky" sa väčšinou používal tak že do dobehnutia premávky v daný deň, vrátane spojov cez polnoc, resp. po polnoci.
Reakcia na: 810zssk #14:
Principiálne som povedal skoro to isté, len som si neuvedomil, že u vás máte ešte aj spoje na denných linkách aj po polnoci.
Reakcia na: Dispecer #12:
Nie, plati to len do 23:59. Od polnoci (23.9.) uz treba platit cestovne aj na dennych linkach.
MHD pokus číslo 2 - z Trávnikov na Zlaté piesky, dnes autobusmi 96 + 53, 96-ka ráno meškala 5 minút, čo nehralo žiadnu rolu pri prestupe na 53-ku, takže ráno v pohode, poobede to bolo už horšie - 53-ka meškala minútu a tým pádom prestup na hrane na Slovinskej padol (majú rovnaký odchod 17:11), buď išla 96-ka úplne presne alebo nešla vôbec(platí asi možnosť 1, lebo na Slovinskej neboli skoro žiadni čakajúci), ďalšia 96-ka mala 2 minúty meškanie(2247, vodič v zácviku, ale išiel v pohode, žiadne prískoky alebo nervózna jazda, za to má ? ), vonku bolo príjemne, tým pádom ma 22 minútové čakanie netrápilo (viem, že sa dalo ísť na Trnavskú a prestup nie na hrane na 196 alebo 50), takže dnes to má MHD za dva, zajtra idem vyskúšať vražednú kombináciu - trolejbus na Ríbezľovú a odtiaľ 65-kou, dúfam, že ráno bude vypravená komplet, nie ako dnes ráno (65/1 nevypravená)...
Reakcia na: Vladd #11:
22.9. do konca prevádzky denných liniek (ako sa vyššie píše, na nočných linkách táto akcia neplatí).
Platí do 22.9. do 24:00?...alebo len do 21.9. do polnoci?
Reakcia na: Matejko #7:
Trochu budem polemizovať. Treba to vnímať tak trocha ako biznis. Ani mobilný operátor neláka na svoje služby svojich zákazníkov. Má nejaké vernostné balíky, ale proste nový zákazník je vždy o niečo viac ako ten súčasný. Ostatne, vo verejnej doprave je tým vernostným balíkom práve predplatný lístok, ktorý po rozrátaní, predstavuje množinu extrémne lacných jednorazových lístkov (ak cestuješ denne).

Týždeň mobility slúži na to, aby ľudia prehodnotili svoje návyky. Aký návyk prehodnotí človek, ktorý jazdi verejnou dopravnou pravidelne? Samozrejme, tieto zľavy a cestovanie zadarmo je skôr PR ako reálna podpora. Ale verím, že nastane aj na také čas. Ja osobne si viem predstaviť napríklad počas týždňa mobility nejakú extrémnu zľavu na ročné predplatné (napr. za cenu mesačného). Takto fungujú posilňovne, ktoré sú 1) stále plné 2) plávajú v peniazoch.

Reakcia na: Veronika #8:
Ako sa uvádza v texte, platí to pre vodičské preukazy vydané v Európskej únií. Občianstvo ani pobyt nie sú relevantné.
Dobrý den, platí bezplatné cestování s ridičským prukazem pro cestující co jsou občany české republiky a i s trvalým bydlištem v cz????
Nezlomná, fascinujúca logika tohto projektu spočíva v tom, že ak ste vodič a teda máte pravdepodobne aj auto, ktorým zavadziate na cestách i na chodníkoch a ktorým zasierate ovzdušie (tak to proste je, veď preto ETM vznikol), tak si môžete užívať cestovanie MHD celý týždeň úplne zadarmo! Ale ak náhodou vodič nie ste, vodičský teda logicky nemáte, auto pre vás nebolo nevyhnutnosťou, vždy ste si poradili inak, hoc to bolo mnohokrát náročné a dlhé roky prirodzene podporujete ekologické formy prepravy, napríklad bicyklom a podobne, budete v rámci ETM "odmenený" tým, že si aj tento týždeň pekne MHD zaplatíte! Áno, logika proste nepustí. Treba predsa inšpirovať a odmeniť vodičov, nie tých tupcov, ktorí už alternatívne, ekologicky fungujú! Ďakujeme!
Reakcia na: RenataM #5:
V prvom rade je mylne domnievat sa ze bezplatna MHD presvedci signifikantnu cast ludi nechat auto doma. Problemy MHD su uplne ine nez cena.
Ak deti cestujú s rodičom, ktorý má VP, malo by byť samozrejmé, že sa bezplatné cestovanie bude týkať aj ich. Inak sadne rodič do auta a odvezie ich, ak bežne chodia autom. Nemyslím, že to rodičov prinúti nechať auto doma, najmä, ak vozia viac detí.