Dopravný podnik skvalitňuje informovanie cestujúcich na zastávkach

Prvých 800 zastávok bolo vybavených informáciami a cestovnými poriadkami v novom formáte.

Ako sme už informovali, Dopravný podnik Bratislava začal od začiatku nového školského roka používať nový formát cestovných poriadkov. Cestovné poriadky sa zmenili z pôvodného formátu A5 na formát A4. Vďaka tomu obsahujú texty s väčším písmom a sú čitateľnejšie. Pre vybrané linky, ktoré majú spoločnú časť trasy po konečnú zastávku, pribudli na zastávkach aj združené cestovné poriadky, aby cestujúci nemuseli hľadať odchody vo viacerých cestovných poriadkoch.

„Modernizácia informácií pre cestujúcich bude postupná, pričom v prvej etape sa informácie umiestňovali postupne na tie zastávky, kde priestor vo vitrínach vyhovoval novým, väčším cestovným poriadkom,“ povedal riaditeľ úseku dopravy a služieb DPB, a.s. Juraj Hamaj,  ktorý dodal: „Ide približne o 800 zastávok z celkového počtu 1302. Realizácia na všetkých zastávkach si vyžiada výmenu vývesných plôch za modernejšie, čo bude zrealizované postupne.“  

Novinky v cestovných poriadkoch

Odchody liniek MHD sú uvedené v troch stĺpcoch, a to vždy na tom istom mieste. Ľavý stĺpec obsahuje odchody počas školského roka, stredný počas prázdnin a pravý počas voľných dní. Farby jednotlivých stĺpcov s odchodmi nadväzujú  na kalendár prevádzky, ktorý je vyvesený na zastávkach s veľkými vitrínami. Každý deň v kalendári má farbu, ktorá korešponduje s farbou stĺpca v cestovnom poriadku. Cestujúci sa takto podľa farieb bude môcť ľahko zorientovať v tom, ktoré odchody sú platné a nebude musieť ovládať dni školských prázdnin, či štátnych sviatkov.

Zoznam zastávok každej linky je po novom v pravej časti cestovného poriadku. V cestovnom poriadku sú piktogramami zvýraznené ďalšie prvky ako napríklad nízkopodlažnosť celej linky, upozornenie na výluky, služba zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk alebo zvýraznenie cyklobusu, či linky premávajúcej na letisko.

Nové informačné materiály

Nový formát dostali aj oznamy o výlukách, ktoré červeným pruhovaním ihneď upútajú pozornosť o zmenách v premávke v MHD. Najpodstatnejšie informácie o výluke, dotknutých linkách a dátumoch sa cestujúci dozvie hneď z prvých riadkov oznamu.

Označenie liniek je naprieč všetkými formátmi jednotné, pričom linky, ktoré premávajú často a celotýždenne majú pridelené farby. Vďaka tomu sa cestujúci ľahšie zorientuje aj v rámci novej schémy liniek, kde sa bude dať „cestovať“ prstom po farebnej čiare linky, ktorej farba bude rovnaká aj v cestovnom poriadku, či ozname. Na novej schéme liniek sú zároveň viditeľné všetky zastávky a celá schéma je dvakrát väčšia ako doteraz.

Informácie doplní mapa okolia zastávky umiestnená na vybraných zastávkach, ktorá uľahčí cestujúcim orientáciu najmä pri prestupoch a pred cieľom cesty. Turistom pomôže doplnenie anglického jazyka do všetkých materiálov.

Inšpirácia tým najlepším zo sveta

Návrhom predchádzala rozsiahla analýza materiálov zo Slovenska, aj zahraničia. Len v prípade cestovných poriadkov bolo vyhodnotených 362 cestovných poriadkov zo 179 miest 37 krajín Európy, Ameriky a Ázie. Návrh teda zohľadnil najlepšie skúsenosti a ide o kombináciu francúzskeho zmyslu pre dizajn, nemeckej presnosti, britských štandardov a slovenských zvyklostí. Nový vizuál zastávkových informácií DPB, a.s. spracovával od decembra 2017 v spolupráci s expertmi, ktorí sa oblasti informovania cestujúcich dlhodobo venujú a majú bohaté skúsenosti zo zahraničia.


12.9.2018
-mhd, TS DPB-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

si21.9.2018 9:21  +1#13 Re:
Reakcia na #12 od johnnyjanko:
no pri tych kratsich (dnovych) prazdninach si to vsimnes skor na cestach ako v spojoch mhd, a ono to bude dost aj tym ze skor odbudnu z ciest ti co rozvazaju deti do skol, ako ti ktori cestuju do prace (a velakrat skolopovinne deti ani nemaju a teda netusia ani ze nejake prazdniny su)
a pre nich je naopak neprijemnym prekvapenim ked pridu na zastavku a zistia ze ich spoj nepojde alebo budu musiet nan dlhsie cakat (a potom casto pride narvatejsi ako pocas skolskeho roka do ktoreho sa uz niet kam zmestit, ako to este pred nedavnom byvalo na racianskej radiale, kde si niekto myslel ze polovicu zataze tvoria ziaci majuci prazdniny a skresal pocas prazdnin dopravnu kapacitu v spicke o ~ 46% - v tomto zmena k lepsiemu sa udiala len za posledny rok)
johnnyjanko20.9.2018 22:29 -3#12 Re:
Reakcia na #9 od 810zssk:
Neviem, čo je pre teba "zásadný spôsob", ale napr. počas jarných prázdnin je to výrazný prepad, a aj počas kratších prázdnin (hoci aj jednodňových) si človek hneď všimne, že všade cestuje menej ľudí, než obvykle...
Viko18.9.2018 23:46  +1#11 Re:
Reakcia na #8 od d p b:
Preto vylepujú aj ten kalendárik, aby si videl, ktorý dátum aký režim platí.
AndyNO18.9.2018 15:47  +2#10 Re:
Reakcia na #9 od 810zssk:
Dopyt neklesá ale počet vodičov pravdepodobne hej, keďže určite sú medzi vodičmi aj rodičia🙂
810zssk18.9.2018 15:20  +3#9 Re:
Reakcia na #8 od d p b:
Ono by uplne najlepsie bolo cely "prazdninovy cestovny poriadok" zrusit a riesit to vydavanim specialneho CP pre obdobie letnych prazdnin a vianocnych prazdnin. V ostatne prazdniny by sa proste malo jazdit v standardnom rezime, kedze ten dopyt zasadnym sposobom neklesa.
d p b18.9.2018 15:14 -1 +1#8 Re:
Reakcia na #6 od johnnyjanko:
A aj tak v tom bol bordel, lebo niesu prazdniny ako prazdniny . . . napr 1 - 2 dnove DP vobec neakceptoval ako prazdniny, a clovek potom darmo cakal na spoj podla CP pracovny den prazdniny...
gejza13.9.2018 19:20  +5#7 Re:
"Nový vizuál zastávkových informácií DPB, a.s. spracovával od decembra 2017 v spolupráci s expertmi, ktorí sa oblasti informovania cestujúcich dlhodobo venujú a majú bohaté skúsenosti zo zahraničia."


.... oni komunikovali s niekým z imhd.sk ?
johnnyjanko13.9.2018 14:57  +2#6 Re:
Hodnotím pozitívne, že víkendy a sviatky sú teraz v tom kalendári uvedené tmavšou farbou než školské prázdniny. Minulý rok, keď začali pokusy s farbičkami, tak to bolo naopak (prázdniny tmavočervené, víkendy a sviatky svetločervené), a to bolo nelogické.
lupask13.9.2018 9:25 #5 Re:
neuveritelne. konecne sme sa dostali do 21 storocia
Miro13.9.2018 9:15 #4 Re:
Ešte by na každej zastávke mohla byť taká informátorka 😁
Error 0x00712.9.2018 20:50 #3 Re:
Pri tej mapke by som vedenie liniek MHD riešil nejakou viditeľnejšiou farbou, nie takou tmavošedou (červená by bodla)...
lostrail12.9.2018 12:59  +2#2 Re:
Zas musi sa nechat, ze je to jednoznacne posun k lepsiemu aj napriek nelogickemu zoznamu zastavok v lavej casti. Dokonale to asi nikdy nebude, ale aj toto je na pomery DPB nebyvaly pokrok. Este s tou udrzbou nieco spravit (to je v skutocnosti subor celkom bolestivych a obcas aj drahych opatreni) a bude to celkom v pohode.
Joyki12.9.2018 11:52  +2#1 Re:
Našli peniaze na grafika.