Podľa prieskumu sú Bratislavčania so službami MHD spokojní

Priestor na zlepšovanie poskytovaných služieb však stále existuje.

Dopravný podnik Bratislava si dal v priebehu mája tohto roka vypracovať prieskum spokojnosti Bratislavčanov so službami mestskej hromadnej dopravy. V rámci prieskumu bolo oslovených 1016 respondentov. Z výsledkov verejného prieskumu vyplýva, že celkovo sú s cestovaním MHD spokojné takmer dve tretiny opýtaných ľudí (64%), nespokojnosť však vyjadrila viac ako tretina opýtaných (35%). „Vážime si pozitívne ohlasy cestujúcej verejnosti na vylepšovanie kvality verejnej dopravy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou celého dopravného systému v našom hlavnom meste. Zároveň však prieskum poukázal aj na to, čo cestujúcim prekáža. Postupne sa budeme snažiť riešiť veci k ešte väčšej spokojnosti pri využívaní služieb MHD,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Milan Urban.

Frekvencia využívania MHD

Podľa výsledkov prieskumu až 72% opýtaných využíva MHD minimálne jedenkrát týždenne, pričom 41% z nich ju využíva denne. Najčastejšie cestujú MHD ľudia do práce (56%) a za nákupmi (39%). Približne tretina z opýtaných využíva MHD pri vybavovaní bežných každodenných záležitostí a pri cestách na návštevy. Iba občas využíva MHD 30 % opýtaných a 10 % nevyužíva MHD vôbec.

Medzi opýtanými mierne prevláda názor, že sa služby MHD postupne zlepšujú. Myslí si to viac ako polovica opýtaných (51%). Až 35% nepozoruje žiadnu zmenu a podľa 12 % opýtaných sa situácia v MHD zhoršuje.

Výhodné predplatné cestovné lístky (električenky) využíva podľa prieskumu 55 % cestujúcich. Moderné technológie ako Wi-Fi vo vozidlách či rôzne mobilné aplikácie využíva iba 22 - 27 % opýtaných.

Dôvody častejšieho nevyužívania MHD

Prieskum zisťoval aj dôvody častejšieho nevyužívania MHD u ľudí, v prípade ak ju nevyužívajú častejšie než 1 - 2 razy za týždeň. Najčastejším dôvodom je využívanie osobného automobilu, ktorý poskytuje možnosť efektívnejšie využívať čas na riešenie každodenných pracovných a rodinných záležitostí. Tretina opýtaných (33%) uvádza, že ich povolanie si vyžaduje pružnosť, preto sa potrebujú presúvať autom. Ako ďalšie dôvody nevyužívania služieb MHD uvádzajú respondenti využívanie firemného automobilu, vozenie malých detí do škôlky alebo školy, flexibilnosť, či vyšší komfort.

Štvrtine respondentov prekáža nedostatočná sieť zastávok alebo nevyhovujúci počet spojov (23%). Prieskum tiež ukázal, že cena lístka nie je najdôležitejším dôvodom odmietania cestovania MHD. Ako dôvod častejšieho nevyužívania MHD ho uviedlo len 7 % opýtaných. Problémom je aj nízka kultúra a nedostatočný komfort cestovania, ktoré prekážajú takmer štvrtine opýtaných. Viac ako 20 % ľudí odráza od používania MHD časté meškanie a vynechávanie spojov.

Ako prilákať ďalších pravidelných cestujúcich?

Autori prieskumu zisťovali, čo by zriedkavých cestujúcich presvedčilo k častejšiemu využívaniu verejnej dopravy. Na prvom mieste to bolo rýchlejšie cestovanie bez státia v zápchach, ktoré by motivovalo 20 % z nich. Medzi ďalšie motivácie patril vyšší počet spojov a lepšie nadväznosti medzi spojmi, vyšší komfort cestovania či nižšia cena cestovného. Zníženie preplnenosti spojov by motivovalo k častejšiemu využívaniu iba 10 % opýtaných. Až 26 % by nepresvedčilo k častejšiemu využívaniu MHD vôbec nič.

Ostáva preto dúfať, že nové vedenie mesta bude riešiť preferenciu mestskej hromadnej dopravy na podstatnej lepšej úrovni než to môžeme vidieť v súčasnosti, aby ju Bratislavčania mohli využívať častejšie.


9.8.2018
-mhd, TS DPB-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

810zsskvčera, 15:42 #53 Re:
Reakcia na #52 od 3pa3ck3:
Elektricenky su neprenosne a opatrene fotkou. Cize na nu aj tak moze cestovat len jedna osoba.

Dalej mozes zvazit tlac QR kodov na kupony a vedel blokovat aj papierovy kupon.
3pa3ck3včera, 15:23 #52 Re:
Z pohľadu dopravcu: Ako zabezpečím, aby ukradnutú papierovú električenku nemohol niekto používať (a teda by dvaja ľudia jazdili na jednu električenku)? Pri čipovej karte s elektronickým overovaním to nie je problém - stačí označiť čipovú kartu ako stratenú/ocudzenú a pri prvom priložení k terminálu/prvej kontrole sa karta zablokuje.
810zsskvčera, 15:04 #51 Re:
Reakcia na #50 od S499.1023:
Na to nic netreba overovat, staci rozmyslat. Logicky je predpokladom pre vydaj duplikatu zaznam o predaji originalu a nie druh nosica.
S499.1023včera, 14:49 #50 Re:
Reakcia na #49 od 810zssk:
On totiž Ámos zožral aj s navijákom propagandu kartofilov a neoveril si fakty.
810zsskvčera, 13:48  +2#49 Re:
Reakcia na #46 od Ámos:
https://www.idsjmk.cz/duplikaty.aspx
"Za odcizené nebo poškozené nepřenosné předplatní jízdenky může být jednomu cestujícímu jednou za kalendářní rok vydán duplikát kupónu za manipulační poplatek ve výši 50 Kč."

To su veci, co? A nepotrebuju na to pomale cipove karty.
810zsskvčera, 13:46  +3#48 Re:
Reakcia na #46 od Ámos:
A to ma s papierovymi PCL co? Nikto predsa nebranil DPB vydavat duplikaty PCL uz skor. Myslim ze v IDS JMK je to mozne tiez (aj ked tusim len pri rocnych PCL).
S499.1023včera, 12:45  +2#47 Re:
Reakcia na #46 od Ámos:
V Prahe to bolo vyriešené už s papierovými kupónmi. Tebe kradnú peňaženku pravidelne?
Ámosvčera, 7:51 -4 +1#46 Re:
Reakcia na #45 od 810zssk:
Vzdy boli znami nadseni, ked im v MHDcke ukradli penazenku, ze si musia novu elektricenku kupit.
Doslova skakali radostou.
810zssk16.8.2018 15:11  +5#45 Re:
Reakcia na #44 od johnnyjanko:
V Brne su dodnes vydavane salinkarty na papieri - chvalabohu za to, odbavenie v primestskom autobuse (ale aj kontrola vo vlaku) je asi bazilionnasobne rychlejsia ako v IDS BK. Cipove karty ako nosic PCL su najvacsia morda co postihla tarifny system na Slovensku, obzvlast v kombinacii s tym superuzasnym developerom ktoreho karty sa citaju aj niekolko sekund. Okrem toho maju v Brne este EOC, v ramci ktoreho je mozne salinkartu pripradit k akejkolvek platobnej karte a predklada sa iba ta (ale to zatial funguje len v MHD a len v ramci Brna).

Jedine v com je BA lepsia ako Brno je klima, kedze sa zacala instalovat skor. Ale tam uz s tym tiez zacali, takze to sa bude stierat. Hoci je nutne dodat ze pouzivanie klimy je v Brne rovnako diletantske ako v Bratislave.
johnnyjanko16.8.2018 15:08 -1 +4#44 Re:
Reakcia na #42 od Melange:
A kto o generáciu dozadu chyroval o wifi? Samozrejme, že mladý zdravý človek nepotrebuje NP. Ale NP vozidlá výrazne uľahčili cestovanie takým skupinám ľudí, ktoré predtým v MHD necestovali vôbec (vozíčkári), alebo cestovali, len keď to bolo absolútne nevyhnutné (dôchodcovia, mamičky s viacerými deťmi). Klíma môže tiež lákať nových cestujúcich, ale to by musela konzistentne fungovať vo všetkých vozidlách, aby sa na to dalo spoľahnúť. Oproti tomu silne propagovaná wifina podľa mňa neprilákala žiadnych nových cestujúcich, a pre tých existujúcich je to mizivý benefit, vzhľadom na to, že v roku 2018 má už dávno každý mobilné dáta.

Čo chcem povedať je to, že treba rozlišovať veci podstatné a nepodstatné. Napríklad v Brne mali ešte donedávna papierové šalinkarty (možno ešte stále majú - už to nesledujem), ktoré v Bratislave zanikli už koncom 90. rokov. Je za to MHD v Brne pozadu oproti BA? Nie, pretože Brno má dvojnásobnú dĺžku električkových tratí, sú v lepšom stave, oveľa skôr mali na všetkých trakciách NP vozidlá, linky majú lepšie intervaly, nočná doprava je omnoho hustejšia, integrovaná doprava tam prišla už dávno a aj funguje, predplatné lístky sú o dosť lacnejšie atď. A v čom je lepšia Bratislava? Okrem klímy už len samé prkotiny: čipové karty, wifi, nabíjačky... Dávajme si pozor, aby nás takéto blbosti nezaslepili, pretože to podstatné nám potom uniká.
johnnyjanko16.8.2018 14:45  +1#43 Re:
Reakcia na #35 od 810zssk:
A kde som napísal, že chcem, aby všetko bolo nastavené podľa mňa? Ja sám horúčavy neznášam, úplne by mi stačilo leto s teplotami do 25 stupňov, klimatizáciu vítam (aj doma aj v aute ju používam) akurát som proti tomu, aby v MHD bolo tak vymrazené, že si treba obliekať ďalšie vrstvy. Je to nie len hlúpe a zbytočne energeticky náročné, ale aj zdraviu škodlivé. To je všetko, čo som napísal. Doteraz som si myslel, že takých exotov, ktorí chcú v lete mráz a v zime im je aj nahým príliš teplo, je menšina, a teda sa musia prispôsobiť. Ale ak to je väčšinový názor, tak nech sa páči, máte právo si to presadiť a prispôsobím sa ja. To je všetko.
Melange16.8.2018 8:15 -4#42 Re:
Reakcia na #33 od johnnyjanko:
Nízkopodlažnosť je benefit, o ktorom ešte generáciu dozadu nikto nechyroval. Skrátka to určitej skupine uľahčuje cestovanie. Ale ja napríklad nízkopodlažnosť nepotrebujem. Včera nás v Škodovke pri Blumentáli na zákrute vodič krásne poplieskal o steny, takže mne dokonca viac vyhovuje vysokopodlažnosť. Ani sa tak do tých dverí toľko ľudia netlačia, keď sú tam schodíky.
S499.102315.8.2018 22:45 -1 +5#41 Re:
Reakcia na #40 od SuchSoft:
Ako sa oblieka tak, aby mi bolo pri 35 stupňoch vínku príjemne, trtko šalátikový? Chodiť nahý nepovažujem na Slovensku za vhodné. Podajte mi Sizyfov balvan, nech ho po ňom yebnem.
SuchSoft15.8.2018 20:10 -7#40 Re:
Príspevok je skrytý z dôvodu udeleného výrazne záporného hodnotenia ostatnými používateľmi. [Odkryť]
Dave17715.8.2018 19:57 -1 +4#39 Re:
Reakcia na #34 od johnnyjanko:
Ja to považujem za vhodné. Prestaňme už hovoriť o nalákaní nových cestujúcich do MHD, kým tu jazdia staré kĺbové šroty bez klímy, ktoré by mali byť už dávno vyradené.
Andy15.8.2018 18:52 #38 Re:
Reakcia na #18 od Ike:
Ja mám v zime 25, v lete 23, pozerám že každý to má inak 😃
810zssk15.8.2018 17:25 #37 Re:
Reakcia na #36 od Error 0x007:
V DPB sa v zasade akceptuje ak odides o minutu skor, ale len do momentu kym pride staznost. Ak pride staznost, potom sa vraj riesi aj minuta.
Error 0x00715.8.2018 16:54 #36 Re:
Reakcia na #5 od Mike:
Ako to je, majú tam toleranciu max 1 minútu skôr? Lebo že 90% vodičov na L210 odíde zo zastávky napr. 6:15 keď odchod podľa CP majú 6:16 mi moc vtipné nepríde...
810zssk15.8.2018 16:31 -1 +5#35 Re:
Reakcia na #34 od johnnyjanko:
Aha, cize to ma byt nastavene podla teba, tak aby si bol ty v co najvacsiom komforte a to ze ostatni tam vypotia dusu je jedno. Super, vybavene, podme na dalsi problem. Kokos...
johnnyjanko15.8.2018 14:22 -6 +1#34 Re:
Reakcia na #26 od si:
Ty si múdry jak rádio. Ja mám nosiť v lete do mhd sveter a ponožky, aby si ty (ktorému je vraj aj nahému v zime príliš teplo) mal príjemnú teplotu. Áno, v Španielsku aj Izraeli som si vždy do vlaku bral teplé oblečenie, ale v BA podmienkach to nepovažujem za vhodné.