História Starého mosta a električky v Petržalke

Prvý bratislavský pevný most

 

História prvého pevného mosta cez Dunaj v Bratislave sa začala písať po jeho dokončení na konci roku 1890. Cestný most nazvaný po cisárovi Františkovi Jozefovi bol do užívania odovzdaný začiatkom roka 1891. Zakrátko bola vedľa cestného mosta dokončená aj železničná časť, ktorá bola osadená na spoločných pilieroch s cestným mostom. Fyzicky však šlo o dve samostatné konštrukcie. Od roku 1891 tak po tomto moste jazdili aj vlaky medzi Bratislavou a Petržalkou a ďalej do Hegyeshalomu vo vtedajšom Uhorsku a po roku 1897 aj cez Parndorf až do Šopronu.

V roku 1900 hodlala bratislavská mestská elektrická železnica zriadiť električkovú trať zo Štúrovej ulice cez most Františka Jozefa k Aucafé. K realizácii tejto trate nakoniec neprišlo, vzhľadom na otáznu návratnosť investície. V tomto období sa už plánovala aj výstavba elektrickej železnice medzi Bratislavou a Viedňou.

Ďalšia koľajová doprava na moste Františka Jozefa tak pribudla až v roku 1914, kedy bola do prevádzky uvedená dobre známa „Viedenská električka“, čo bola vlastne elektrická železnica. Jej koľaje boli na moste uložené na cestnej časti, nakoľko neprišlo k dohode so železnicami o využívaní existujúcej železničnej trate na moste, a to napriek tomu, že obidve trate mali rovnaký rozchod koľajníc.

Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa dovtedajšie pomenovanie mosta prestalo používať a most sa v ďalších rokoch označoval len ako Dunajský. Až 28. októbra 1934 dostal pomenovanie po generálovi M. R. Štefánikovi. V roku 1935 prišlo k prestavbe trate lokálnej železnice na rozchod 1000 mm používaný bratislavskými električkami. Od januára 1936 tak po moste začali premávať klasické električky. Po pripojení Petržalky k Nemeckej ríši v roku 1938 sa Štefánikov most stal hraničným mostom a električková doprava po ňom bola zastavená. Železničná doprava využívala most aj počas druhej svetovej vojny. Maďarské železnice po tejto trati prevádzkovali peážnu dopravu vlakmi cez územie Nemecka a Slovenska.

Provizórny most

Rok 1945 znamenal koniec Štefánikovho mosta, začiatkom apríla ho ustupujúca nemecká armáda vyhodila do vzduchu, pričom bola zničená cestná aj železničná časť mosta nad korytom Dunaja. Avšak už začiatkom roka 1946 bol do užívania odovzdaný zrekonštruovaný cestný most, ktorý za pol roka postavila Červená armáda na zachovaných a opravených pilieroch pôvodného mosta. Nahradené boli štyri zničené mostné polia cestného mosta nad riekou. Pôvodne išlo o provizórne riešenie, nakoniec však most Červenej armády, ako bol po vojne most pomenovaný, vydržal oveľa viac ako sa predpokladalo. Vo vozovke boli uložené aj koľaje pre električku, ale k obnoveniu električkovej dopravy do Petržalky po Sad Janka Kráľa prišlo až o 5 rokov neskôr v roku 1951. Hoci sa už začiatkom 50-tych rokov uvažovalo s predĺžením električkovej trate aj ďalej do centra (pôvodnej) Petržalky, z týchto plánov zišlo a električka premávala po Sad Janka Kráľa až do zrušenia jej premávky po moste.

V roku 1950 bol vedľa cestného mosta dokončený aj nový železničný most, po ktorom sa obnovila železničná doprava do Petržalky a Maďarska. Rok 1961 znamenal koniec električkovej dopravy do Petržalky, pretože uplynula plánovaná životnosť provizórneho mosta a prišlo k obmedzeniu premávky vozidiel ťažších ako 12 ton po moste. Hoci zastavenie premávky električiek malo byť len dočasné, z dočasného sa stalo zastavenie trvalé.

Most pre rýchlodráhu

V 70-tych rokoch 20. storočia začala výstavba sídliska Petržalka a tak bolo potrebné vyriešiť prepravu značného počtu obyvateľov cez Dunaj. Riešením mala byť koľajová rýchlodráha, no už na konci 70-tych rokov bolo jasné, že nárast počtu obyvateľov v novej Petržalke bude prebiehať oveľa rýchlejšie ako stavba rýchlodráhy a odhady hovorili, že už v roku 1985 bude potrebné v špičke previezť na pravý breh Dunaja 24000 cestujúcich, čo z vtedajšieho pohľadu nebolo možné realizovať autobusmi kvôli nedostatočnej kapacite mostov. Hlavným problémom výstavby rýchlodráhy sa javil prechod popod Dunaj. Otvárala sa však možnosť dočasne využiť železničnú trať na dnešnom Starom moste na vybudovanie provizórneho riešenia prepravy obyvateľov cez Dunaj pomocou povrchovej rýchlodráhy, keďže železničná doprava mala byť po roku 1983 presmerovaná na novovybudovaný diaľnično-železničný Prístavný most.

A tak bol v roku 1980 na základe štúdie z roku 1979 vypracovaný investičný zámer na „Dočasnú prepravu osôb cez Dunaj rýchlodráhou“, ktorý uvažoval s vybudovaním povrchovej rýchlodráhy v úseku Mlynské nivy – Dostojevského rad – Starý most – Petržalka, Bosákova (dočasná stanica nazvaná Petržalka – centrum) dĺžky približne 2,6 km s troma stanicami a jednokoľajným prechodom cez Dunaj po železničnej časti Starého mosta.

Na ľavom brehu Dunaja boli projektované dve stanice – Martanovičova (Pribinova, približne vedľa dnešnej zastávky Malá scéna) a Mlynské nivy (na konci Dostojevského radu pred ulicou Mlynské nivy). Rýchlodráha mala mať dočasné depo v priestoroch bývalej železničnej stanice, kde dnes stoja budovy City Business Centra na Karadžičovej ulici. Keďže mimoúrovňový prechod ponad ulicu Mlynské nivy medzi konečnou stanicou a dočasným depom by bol nákladný a komplikovaný, uvažovalo sa s úrovňovým križovaním Mlynských nív, pričom posun súprav rýchlodráhy z a do depa sa mal diať len v noci pomocou lokotraktora a na odstavovanie súprav počas dňa mali slúžiť odstavné koľaje medzi stanicami. Rýchlodráha mala využiť aj dnes už neexistujúce železničné premostenie Pribinovej ulice pri zjazde zo Starého mosta (za dnešnou Umelkou). Dočasná stanica Petržalka – centrum mala umožňovať priame prevádzkové napojenie na definitívnu podzemnú trasu rýchlodráhy, aby po dokončení prvého 700-metrového definitívneho úseku po stanicu Háje-sever (v oblasti Gessayovej ulice) bolo možné prevádzkovať vlaky až po túto stanicu, resp. neskôr aj v ďalšom dobudovanom úseku. Dopravu mali pôvodne zabezpečiť sovietske súpravy metra typu 81-71, ktoré poznáme z Prahy (9 štvorvozňových súprav), neskôr sa počítalo s dodávkou súprav z Nemeckej demokratickej republiky.

Dočasný most prežil plány

Dočasná rýchlodráha mala byť v prevádzke len 10 rokov, od roku 1986 do roku 1996, kedy sa plánovala sprevádzkovať definitívna trasa podzemnej rýchlodráhy z Petržalky do centrálnej mestskej oblasti popod Dunaj. Rýchlodráha sa preto projektovala čo najúspornejšie, s minimom dočasných riešení a s využitím definitívnych stavieb. V Petržalke sa mala postaviť definitívna estakáda „komunikácie B“ (dnes Jantárová cesta) ponad Einsteinovu ulicu a železnicu, ktorá sa mala vybudovať v polovičnom profile v predstihu pre rýchlodráhu a následne sa mala využiť na pôvodný účel ako zberná komunikácia. Polovičný profil estakády bol sprevádzkovaný ako cestná komunikácia v roku 1989 a slúži dodnes. Časť estakády bola až do novembra 2014 zložená na priestranstve medzi železnicou a Bosákovou ulicou. Celkové náklady na výstavbu dočasnej trasy rýchlodráhy bez vozového parku boli odhadované na 350 mil. Kčs.

Stavebné povolenie na prvú z troch etáp výstavby dočasnej rýchlodráhy bolo vydané v auguste 1983 a následne na jeseň Doprastav započal s výstavbou. Prvá etapa pozostávala z vybudovania dočasného depa rýchlodráhy v priestore bývalej železničnej stanice Bratislava-Nivy na Karadžičovej ulici a vybudovania jednej polovice estakády B zo stanice Petržalka-centrum na Starý most. Práce prebiehali najintenzívnejšie v roku 1984, kedy bola odstránená železničná stanica Nivy a vybudované bolo náhradné vlečkové koľajisko podniku Kablo s napojením cez Košickú ulicu do Prístavu. V Petržalke bola vybudovaná polovica estakády „komunikácie B“. Na výstavbu sa minulo do 50 mil. Kčs.

Už v roku 1985 sa však od povrchového riešenia rýchlodráhy ustúpilo a výstavba dočasnej rýchlodráhy bola bez veľkej medializácie zastavená. Z pôvodne plánovaného depa rýchlodráhy sa nakoniec postavil iba podzemný kryt CO. V novej koncepcii, ktorá sa začala pripravovať, išlo o podzemné metro v celej trase. Do sprevádzkovania metra mali dopravu z Petržalky naďalej zabezpečiť autobusy. Metro sa začalo budovať v roku 1988, ale už v roku 1990 sa od koncepcie podzemného metra upustilo a práce na výstavbe boli opäť zastavené.

Ďalšie koncepcie „bratislavského metra“ v priebehu 90-tych rokov zostali už len v rovine nerealizovaných projektov a až v prvom desaťročí 21. storočia začal nosný systém MHD v Petržalke nadobúdať reálnejšie „električkové“ kontúry. V prvej etape, ktorá sa v decembri 2013 začala budovať, električková trať povedie zo Šafárikovho námestia cez nový Starý most po Bosákovu ulicu. V ďalšej etape bude predĺžená až do Janíkovho dvora koridorom určeným pre pôvodnú rýchlodráhu.

Starý most po presmerovaní železničnej dopravy na Prístavný most slúžil od roku 1983 už výlučne len cestnej a pešej doprave. V rokoch 1984 – 1985 sa na cestnej časti Starého mosta zrealizovala väčšia oprava, z ktorej asi najvýznamnejšou akciou bola výmena troch pôvodných dožívajúcich mostných polí (prvé na staromestskej strane a posledné dve na petržalskej strane), ktoré pochádzali ešte z roku 1890. Tieto mostné polia boli nahradené novými s odlišným vzhľadom oproti zvyšku mosta. Súčasne bola mostovka vymenená za prefabrikované betónové platne. Most po tejto oprave slúžil cestnej doprave ďalšie štvrťstoročie. Po Nežnej revolúcii bol most Červenej armády premenovaný na Starý most. Individuálna doprava bola zo Starého mosta vylúčená od 1. januára 2009. Mestskej hromadnej doprave slúžil Starý most až do mája 2010, kedy bol definitívne z dôvodu náhle zhoršeného stavu uzavretý aj pre autobusy MHD. Následne boli na odľahčenie mosta z cestnej časti odstránené ťažké betónové platne. Pre pešiu dopravu bol Starý most prístupný do 2. decembra 2013, kedy sa začalo s jeho demontážou.

Novostavba Starého mosta pre električku

Súčasťou prvej časti budovania električkovej trate zo Štúrovej ulice do Petržalky po Bosákovu ulicu je aj kompletná rekonštrukcia Starého mosta, pri ktorej bude stará nosná oceľová konštrukcia mosta vymenená za úplne novú. Mesto Bratislava podpísalo zmluvu na vybudovanie prvej etapy 22. októbra 2013 so združením firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ, ktoré vzišlo z medzinárodného tendra. Náklady na prvú etapu nosného dopravného systému a rekonštrukciu Starého mosta boli zmluvne stanovené na 70,6 mil. € s DPH a celé dielo by malo byť dokončené v auguste 2015. Projekt výstavby električkovej trate a rekonštrukcie Starého mosta je spolufinancovaný prostredníctvom nenávratného finančného príspevku z Kohézneho fondu EÚ prostredníctvom Operačného programu Doprava.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Takto nejako je to +- v našom územnom pláne. Eurovea dostala podmienku, že jej základy, resp. podzemná časť musí rešpektovať koridor (vtedy myslený ako TEN-T 17) a budúcu podzemnú stanicu na tomto koridore (v priloženom obrázku nazvaná ako centrum. Teda jej stavba bola robená s ohľadom na to, že v presne určených miestach raz bude stáť podzemná stanica. Čiže najbližšie k pravde bol asi v #52 Viko. To, ako to nafúkli v článkoch novinári je už iná vec...
Reakcia na: david1 #51:
Mne sa zdá, že informáciu o stanici metra pod Euroveou kdesi dementovali s tým, že ide len o nachystaný "koridor" v základoch pre jej budúcu výstavbu.
Reakcia na: Error 0x007 #47:
Čo ja viem tak stanica /zastávka/ metra by mala byť v útrobách Eurovei a tá ju môže využívať na iné účely napr.sklad do vybudovania trate.
Reakcia na: S499.1023 #46:
Písal som niekde o L34?
hej Mike písal aj o tom že sa bežne jazdilo v náskoku a to bol asi aj tvoj prípad s L12.
Reakcia na: kecho #48:
No stanica ešte samozrejme neexistuje, neni to situácia obdobná pražskému Karlovu. Ale v projektoch okolitých novostavieb (Eurovea) sa počíta s možnosťou budúceho napojenia na prípadnú stanicu.
Reakcia na: Error 0x007 #47:
Nechce sa mi hladat, ale ak si dobre pamatam, stanica metra(eurovea) sa mala budovat az v case, ked budu stavat na mieste, kde je v sucasnosti to parkovisko medzia vea a zastavkou mala scena.
Cize so stanicou sa rata/lo, ale este sa na jej mieste nestavalo, takze nie je ani stanica.
Reakcia na: Rubber38 #34:
Som zacul, ze pri vystavbe Eurovey sa pocitalo z vybudovanim buducej stanice metra...

Ale ze magoriat nechce nic robit lebo metro ?
Reakcia na: david1 #45:
Žiadne Ikarus nebol pokusne prerobený na automat. Boli Ikarusy z výroby s automatickou prevodovkou Praga 2M70 (myslím, že mali sériu x5xx, ktorú po nich zdedili Ik283), pre ich extrémnu šuchtavosť (spôsobenú o.i. tým, že tieto automaty boli pridelené zaslúžilým vodičom, ktorí sa vyznačovali sami o sebe extrémnou šuchtavosťou) už neboli ďalšie takéto objednané. Hromada Ik280, jazdiacich dodnes v Budapešti, sú takéto automaty.
Na margo vplyvu nejazdenia cez starú Dúbravku a jeho vplyv na jazdné doby ti hádam dostatočne odpovedal Mike.
A čo sa týka "vlečenia električkou K2" som tu už písal viackrát: Ja som v tých časoch jazdil väčšinou na linke 12. Všetci cestovali z Ružinova do Dúbravky linkou 34, "lebo je to omnoho rýchlejšie ako šuchtavá električka" ale keď som na križovatke Ružinovská/Tomášikova púšťal od Prievozu prichádzajúcu 34, tak na Harmincovej som ju stretol znova a na konečnej som bol skôr ako ona.
Reakcia na: S499.1023 #44:
Prečo sa to pýtaš mňa? Čo ja viem jazdili na viacerých linkách.
Bol tam aj jeden Ikarus pokusne prerobený na automat. Ten sa naopak šuchtal extrémne..
Na Karosách v tých časoch sa jazdilo veľmi svižne. S obľubou obiehali Ikarusy 280 hore Pražskou...

No a ako som písal L105 nejazdila cez starú Dúbravku v 90 rokoch...
Reakcia na: david1 #43:
Jazdili na 105 výhradne lepšie a omnoho svižnejšie Karosy?
Reakcia na: S499.1023 #42:
napr. lepšie a omnoho svižnejšie Karosy ?
Reakcia na: david1 #38:
Ako napríklad lepšie Ikarusy 280 ? ?
Reakcia na: Mike #39:
Keď Ťa nechytil dispečer, tak aj 26 minút ? .
Reakcia na: Mike #39:
V pohode. Nemám dôvod si tu vymýšlať. Viem že to bol poriadny rozdiel ako sa vliecť električkou K2. ?
Reakcia na: S499.1023 #37:
napr. iné trasovanie v Dúbravke, lepší vozový park
Reakcia na: david1 #36:
Predpokladáš, že zrýchlenie v 90. rokoch by sa dosiahlo ako?
Reakcia na: Valec #30:
Hej bolo to určite do polhodky. Cestoval som s ňou bežne v 90 tich rokoch.
Tvoj CP vyzerá že je zo 70 tich.
Reakcia na: Viko #32:
Ďakujem Valcovi a Vikovi za odpovede.

Ja som si modelovo iba na karlovesko-dúbravskej radiálne nakreslil tie kružnice dostupnosti. Nakreslil som buffer 400 metrom pre všetky zastávky a podfarbil som buffer pre zastávky v približných reláciách staníc metra (niekedy fakt približných keďže stanice Mlynská dolina či Dlhé diely sú výrazne mimo trasovania súčasnej električky). Ak to mám zhodnotiť, tak mi príde, že výrazné rozdiely v pokrytí územia tam nie sú. Možno v Karlovej Vsi by som nechal zastávky „Karlova Ves, MiÚ Karlova Ves, Segnerova“ namiesto mnou zvýraznených „Borská a Nad lúčkami“.
Ešte vidím problém na nábreží pred tunelom.

Ďalej ešte rozmýšľam. Elipsa, kde sú ohniská od seba 800 metrom má plochu 1,14km2 . Dve 400 metrové kružnice, ktoré sa dotikajú v jednom bode majú obsah 1 km2. To teda predstavuje rozdiel 14%. Je teda na mieste otázka, či by mnou navrhované riešenie redukcie počtu zastávok (a zníženie plošného pokrytia o 14%) zvýšilo rýchlosť električiek aspoň o 14%. ). Možno áno a možno nie? Povedzte nejaké parametre (zrýchlenie, spomalenie električky, doba státia na zastávke...), čo treba zhodnotiť a ja to skúsim prepočítať. Ďalej si ale treba uvedomiť, že elipsa je len ideálny tvar a kruhmi ju nikdy dokonalo nevyskladáte, takže ten rozdiel je v realite určite menej ako 14%.

Ak chcete tak môžem pomerať 400 metrovú dostupnosť aj v reálnej sieti komunikácií. Tie buffre sú fakt len orientačné. Zatiaľ ale neviem ako by som mohol započítať stúpanie, či klesanie napr. na Dlhých dieloch (nemám vrstvu komunikácií zohľadňujúcu terén). To ale možno ani netreba, pretože čo ide človek hore kopcom pomalšie, tak naspäť dole kopcom ide rýchlejšie, takže sa to vyrovná. 🙂

Tu je link na môj výtvor: https://drive.google.com/file/d/0B6JvW-YoDJCzMUFxMW40WGxWR3M/view?usp=sharing

Komentujte a navrhujte.
Reakcia na: Error 0x007 #27:
Z Eurovey raz bude prielez do stanice (not kidding) ?
Reakcia na: Error 0x007 #27:
Tak to majú uvedené aj na ich stránke.
Naozaj.
Reakcia na: durcekpavol #25:
Na základné štúdium odporúčam aspoň tento dokument (síce aj s nekoľajovou koncepciou, ale pri troche snahy prezradí všetko potrebné, navyše na stránkach mesta sa generel dosť zle pozerá):
http://imhd.sk/ba/media/gn/00069226/Navrh-nosneho-systemu-v-Bratislave-na-baze-elektrickovej-dopravy-z-roku-1970.jpg
Hustota zastávok ED je dnes prakticky rovnaká a môžeš sám vidieť, že už takto je problém pokryť plochu mesta, nie to ešte keby si si každú druhú kružnicu odmyslel. Nehovoriac o tom, že kruhové izochróny nevypovedajú prakticky o ničom - 5 minút vzdušnou čiarou v kopcoch Karlovky či pravých uhloch Ružinova znamená v reáli omnoho viac.
Reakcia na: Valec #30:
Zaujímavé už vtedy je, že expresný bus dával Gaštaňák - Račko za 11 minút a zastávková električka za ten istý čas.
Reakcia na: david1 #26:
Si si tým časom istý?
https://imhd.sk/ba/galeria-media/galerie-vyhladavanie/29944/Linka-105-Zastavka-Masokombinat

Nezabúdaj tiež, že linka 105 na tej trase prešla 12 km (priemerná rýchlosť 24 km/h) a linka A by kvôli trase cez centrum mala tých 16,5 km (priemerná rýchlosť 33 km/h).
Reakcia na: durcekpavol #25:
"keď je cestujúci úplné v strede tejto vzdialenosti, tak má 400 metrov na zastávku, čo predstavuje 5 minút chôdze a to je, ak sa nemýlim, základný parameter pohodlnej dostupnosti"

Len uvažuj s tým, že tí ľudia nebývajú len popri trati, ale aj v jej okolí. A hneď budeš mať zo 400 možno aj 750 metrov. Preto je potrebné zakresliť si (a v genereli tuším aj sú) kružnice dostupnosti zo zastávky a porovnať ich so zastavaným územím.
Reakcia na: Valec #23:
na slávičie by sa hodilo okrem prázdnin to tu je stále zle 😕
Reakcia na: doprava222 #20:
"Uviedli, že koridor od Starého mosta v trase bývalej železnice je rezervovaný pre metro, s električkou sa uvažuje cez Dunajskú ulicu."
= magoriat ?
Reakcia na: Valec #23:
Z L105 som zvládol Vinohrady - Pri kríži za 25 min.
Predpokladám že metro by nebolo pomalšie.
Reakcia na: Valec #23:
Teší ma, že diskusia sa dostáva do roviny „ukáž svoj návrh“.

Preto predložím niečo aj ja.

Súhlasím, že z hľadiska dostupnosti sú podzemné stanice metra skôr nevýhodou (pomalé cestovanie eskalátormi popod zem). Naopak zastávam názor, že stanice metra ďalej od seba (v rozmedzí 800 až 1000 m) sú skôr pozitívum ako negatívum. Menej časovej straty pri brzdení a opätovnom rozbiehaní, pretože na trase je menej zastávok. Možno sa dá ušetriť aj nejaký čas pri nastupovaní. Zároveň sa mi zdá, že niektoré súčasné zastávky električiek mi prídu až príliš blízko seba.

Dobre. Rozvíjajme električky, ale napadá ma skoro až kacírska úvaha. Čo kebyže električky zastavujú len na každej druhej zastávke. Povedzme na tých zastávkach, ktoré by sa mali nachádzať v blízkosti staníc metra (v územnom pláne Bratislavy sú tieto stanice celkom pekne viditeľné). Keďže zastávky električky sú na povrchu, tak by odpadávalo cestovanie eskalátormi pod zem. Vzdialenosť 800 metrov medzi zastávkami električky mi príde celkom OK, pretože aj keď je cestujúci úplné v strede tejto vzdialenosti, tak má 400 metrov na zastávku, čo predstavuje 5 minút chôdze a to je, ak sa nemýlim, základný parameter pohodlnej dostupnosti.

Prosím vyjadrite sa k môjmu návrhu a prípadne vysvetlite v čom sa mýlim.
Reakcia na: Valec #23:
Teba budem volit za starostu najblizsie ak toto vsetko zorganizujes s tymi elektrickovymi tratami 🙂 V Petrzke tiez minimalne do kriza rozviest trat na oba smery. 🙂 Potom uz len peniaze najst a vyhadat to s KDI a inymi instituciami, obyvatelmi, ktori urcite nebudu chciet mat pod oknami elektricku 🙂
Reakcia na: doprava222 #20:
Zámerne som položil otázku na dĺžku tej trasy, lebo veľa ľudí si myslí, že to čo dnes spraví električka za 50 minút by metrom trvalo 10. Som teda chcel vedieť, či sa tiež k nim radíte. ?

Preto pridávam aj ilustračný výpočet:
Linka A mala viesť od ŽST Vinohrady cez centrum do Dúbravky cca k dnešným Borom. Celá mala byť podľa pôvodných plánov dobudovaná do roku 2020, ale poznáme ako sa plánované termíny v BA stíhajú. ?
Na tejto trase mala mať linka dĺžku cca 16,5 km (meral som to podľa Google Maps po súbežných cestách) a malo na nej byť 18 staníc. Svojou dĺžkou a počtom staníc je veľmi podobná pražskej trase A, tá má čas jazdy medzi konečnými 30 minút.
Úsek Vinohrady - Dúbravka dnes prejde linka 5 za 42 minút, metrom by to teda bola úspora 12 minút. Tá sa zníži o čas prestupu a čas dlhšej dochádzky pre tých, ktorý nebudú mať stanicu priamo pri zdroji/cieli cesty (všetci z Rače).
Úsek Vinohrady - centrum (Kamenné nám) dnes prejde linka 5 za 15 minút, metrom by to bolo o 5 minút menej. Táto úspora sa úplne stratí pri prestupe a na eskalátoroch cestou z podzemia.
Takže vo výsledku by zmysluplnú časovú úsporu získali len tí, ktorí cestujú skrz centrum.

Čo sa týka rozvoja električkových tratí (nie len cez Mlynské nivy) moje návrhy sú nasledovne (podľa dôležitosti):
1. Petržalka - II. etapa
2. Šafárikovo nám - Olejkárska - Bottova - Mlynské nivy - bývala vlečka do Uhoľných skladov - Nové Pálenisko - Čierny les - Slovnaftská - Kazanská - TIOP Vrakuňa
3. Štefánikova
4. - bývala vlečka do Uhoľných skladov - Gagarinova - Cintorín Vrakuňa (začiatok stavby po spustení R7)
5. TIOP Ružinov - Avion - Letisko
6. Karadžičova
7. Tomášikova (od Račianskej po Gagarinovu, s výhľadom po Vlčie hrdlo)
8. Hlavná stanica - Patrónka - Dúbravka (väčšina úseku v tuneloch a na estakádach)
9. rozvoj tratí v Petržalke
10. tunelové úseky v centre
11. predĺženie v Boroch

Predĺženia k TIOPom (mimo poradia, v závislosti na ich výstavbe) resp. k železničným zastávkam:
a) Astronomická - TIOP Ružinov
b) Pri kríži - TIOP Lamačská brána - Bory Mall
c) Zlaté piesky - ŽST Vajnory

Výhľadovo:
a) Trnavské mýto - Trnavská - Rožňavská
b) Avion - Galvaniho - Bojnická - Krasňany
c) Mlynské dolina - Slávičie údolie

Samozrejme, s postupom času sa môžu niektoré priority meniť a tým pádom sa tiež meniť poradie výstavby spomínaných úsekov. Predĺženia k TIOPom môžu byť úplne mimo poradia, keďže ide o pomerne krátke úseky, minimálne však prvé štyri úseky sú zrejme bez pochybností. ?
Reakcia na: piggee #21:
Nie
Reakcia na: doprava222 #20:
Nerobis ty na KDI?
Reakcia na: Valec #17:
Ďakujem za reakciu.
Tá otázka o intenzitách nebola odo mňa celkom fér, ja tie čísla poznám dobre.
Venujem sa profesionálne doprave, cestám, bezpečnosti a plynulosti cestnej dopravy viac ako 20 rokov.
MHD sa až tak nevenujem, určite nie profesionálne.
Zo školy poznám ako sa delia mestá podľa počtu obyvateľov, aká má byť dostupnosť zastávok a i.
Aj sme niečo modelovali, niečo vypočítali, no neradím sa k odborníkom.
Mne je tiež jasné, že nejde preskočiť "vývojové etapy" mesta. To by prinieslo možno viac škody ako úžitku (financie, dostupnosť zástavok..).
Ja si nepamätám, že by som písal o tom, že dopravu v BA vyrieši iba metro.
Niekde som písal, že vnímam zlepšenia električiek.
No modernizácia karloveskej radiály mala začať tento rok, nezačala.
II. etapa v Petržalke, pôvodne mala byť, ak sa nemýlim 2016 - 2018, začne sa až 2018, teda dúfam.
Tá Dúbravka - Rača bola pritiahnutá, no myslím si, že metrom by to bolo kratšie. No samozrejme pri vybudovanej infraštruktúre.
Ak môžem, mám otázku:
Aký máte názor na realizáciu "koľajovej dopravy" v Mlynský nivách?
Písal som na magistrát, či uvažujú s takým riešením (električkou) vzhľadom k mohutnej výstavbe v tejto časti.
Uviedli, že koridor od Starého mosta v trase bývalej železnice je rezervovaný pre metro, s električkou sa uvažuje cez Dunajskú ulicu.

Ďakujem a prajem všetko dobré
Reakcia na: S499.1023 #16:
Diskutujeme.
Ja tu nepotrebujem vypisovať, že viem, čo je autobusové, trolejbusové, električkové a "metrové" mesto.
Skús dať niečo odborné, ako napr. Valec.
A učil ma napr. pán Holarek.
Je radosť diskutovať s tebou, ty budeš asi najväčší odborník.
Mne osobne je jedno či to bude električka čiastočne uložená pod zem či metro. Jedno ani druhé tu určite nebude najbližších 15-20 rokov.
Budeme sa tešiť z jedinej novej trate na koniec Petržalky a z rekonštrukcie tých súčasných + pribudne pár vlakových zastávok v meste.

Toto vidím ako najväčší problém.
Reakcia na: doprava222 #12:
Jediné známe čísla hovoria o 150 tisícoch mimobratislavských osôb zdržiavajúcich sa denne v Bratislave. Intenzity vozidiel sa dajú zistiť zo sčítania, ktoré robí SSC. Z tých ale značná časť prichádza z územia, kam metro ani plánované nebolo (Trnava, Nitra, Galanta, Dunajská Streda), takže týchto by žiadnym spôsobom metro neriešilo.
Každopádne, aj tých 150 tisíc bolo z územia pokrytého metrom, stále je to málo na pôvodne plánované intenzity, keďže stále je to na území mesta len 600-tisíc a nie vyše milióna potenciálnych cestujúcich. A ten rozdiel je dosť radikálny.

Moja otázka zasa znie... koľko si myslíte, že by trvala jazda metra na trase Rača - Dúbravka. A koľko času k tomu počítate na vstup/výstup zo stanice a zvýšenú dochádzku, resp. dopravu do miesta začiatku a konca cesty (lebo ako je známe a viditeľné aj z obrázkov, stanice metra nie sú tak nahusto, ako zastávky električiek). A v konečnom dôsledku, koľko ľudí cestuje na relácií Rača - Dúbravka.
Reakcia na: doprava222 #12:
Teba na tej ŽU učil sám veľký Juraj P.? Lebo novinárske metódy ako demagógia, vytrhávanie častí z celku a argumentácia nimi, ignorovanie nevhodných faktov a podobne, to ti ide jedna radosť.
Reakcia na: Rubber38 #8:
Nepresvedčili ste ma.
Každý máme svoj názor.
Zaujíma ma Váš názor na kvalitnú električku, o ktorej jedinej sa podľa Vás môžme baviť.
Nehovorím, že nevidieť zlepšenia, určite sú.
No preprava z okrajových častí do druhej, teda nie iba do centra, je zatiaľ jednoznačne výhodnejšia individuálnou dopravou.

Reakcia na: 810zssk #13:
Ktoré z tých miest majú 2 000 obyvateľov?

Diskutujeme, alebo si myslíte, že máte patent na rozum?
Reakcia na: doprava222 #12:
Z pohladu dopytu je velmi relevantne ci tie mesta maju 2000 alebo 100000 obyvatelov.
Reakcia na: Valec #10:
Jedna reakcia, sú Vám známe intenzity dopravy na vstupoch do BA?
Druhá, myslíte si, že MHD je atraktívna, keď sa ňou človek z napr. z Rače dostane do Dúbravky (z konečnej na konečnú) za cca jednu hodinu?
Tam niekde smeroval môj príspevok.
Samozrejme, že viem, z čoho vychádzali plány metra v BA.
A či tie tri mestá, prípadne iné, mali byť súčasťou BA je bezpredmetné z hľadiska zdrojovej a cieľovej dopravy, dopytu...
Reakcia na: Valec #10:
K uvedenej téme stoja za zmienku ešte tieto tri obrázky:

1. http://www.veterany.eu/wp-content/2015/06/Rozvojove-moznosti-BA.jpg
Tu je dobre vidieť, na základe akých počtov obyvateľov sa začalo uvažovať s potrebou výstavby metra.

2. http://www.veterany.eu/wp-content/2015/06/Tram-bez-metra.jpg
3. http://www.veterany.eu/wp-content/2015/06/Tram-aglomer%C3%A1cia-bez-metra.jpg
Vtedajšie plány na rozvoj električkovej dopravy v rámci 500-tis. mesta (2) a potreba ich rozšírenia do regiónu (3) pre budúce nové sídelné oblasti. K obom obrázkom je vysvetľujúci komentár.

Keby sme mali dnes rozsah električkových tratí na úrovni obrázku 2, tak máme väčšinu dopravných problémov v meste vyriešenú a pre región by stačilo rozvíjať systém parkovísk P+R a železničnú dopravu.
Reakcia na: doprava222 #7:
"Projekt metra vychádzal z toho, že súčasťou BA bude Stupava, Pezinok, Senec."

Projekt hlavne vychádzal z toho, že v mieste dnešného Bernolákova bude stáť mesto o veľkosti dvojnásobku Senca, že medzi Lamačom a Stupavou bude ďalšia Dúbravka... tie tri mestá nemali byť súčasťou BA, ale priestor medzi nimi mal byť urbanizovaný hustou sídliskovou zástavbou, viď https://a-static.projektn.sk/2015/04/1-Povodny-navrh-metra-v-Bratislave-107km.jpg.

V takom prípade by metro malo opodstatnenie, nakoľko by malo dostatok cestujúcich... ale je rozdiel, ak by popri trase BA - SC býva cca 30tis. obyvateľov a ak by tam bývalo 60-80 tis. obyvateľov.
Reakcia na: doprava222 #7:
Metro nema ani Krakow, Wroclaw ci Poznan a svoju dopravu krasne zvladaju len za pomoci hustej siete elektriciek. A dopravnu situaciu zvladaju lepsie ako Bratislava.
Reakcia na: doprava222 #7:
Projekt metra vychádzal z toho, že bude mať Bratislava milión obyvateľov, tak sa o ňom už prosím fakt prestaňme baviť ? O kvalitnej električke prosím, i keď mimoúrovňové riešenia v centre prídu na rad až vtedy, ak budú koľajovou dopravou vhodne obslúžené všetky silné prepravné prúdy v meste, a naďalej nebude kam cpať peniaze
Reakcia na: Kobenhavn #6:
Projekt metra vychádzal z toho, že súčasťou BA bude Stupava, Pezinok, Senec.
Tieto mestá súčasťou BA nie sú, no ľudia z nich denne prichádzajú do BA.
Preto sa domnievam, a to nie som sám, že BA nutne potrebuje koľajový rýchlodrážny systém.
Nemusí byť celý pod zemou.
Ale v centre by mal byť vedený mimoúrovňovo.
Lebo to "kakuškanie sa" električky cez Obchodnú, od stanice po Trnavské mýto, to fakt stojí za to.
Dopravu je potrebné vidieť v súvislostiach, Bratislavu je potrebné riešiť aj s okolitými obcami a mestami.

Reakcia na: LukyForCity #2:
Myslím si, že skvelý prípad, ako mesto cca veľkosti veľkosti Bratislavy nepotrebuje metro, je Brno. 70 km električkových tratí, časť z toho rýchlodrážneho charakteru, objemy ročne prepravených cestujúcich približne 54%, čiže nosný systém. Jednolinkové vedenie a dobre fungujúci systém.

Toto podľa mňa potrebuje Bratislava, nie nejaké utopické metro a tram-train projekty...

Príklady: električky cez Patrónku do Dúbravky a DNV, na Slávičie, cez Štefánikovu, do P. Biskupíc, Vrakune, na Letisko, do Vajnor, prepojenie výchdných radiál... Toto potrebujeme. Nie kakuškať sa s voľajakým metrom.
Reakcia na: LukyForCity #2:
Potrebuje ako sol? Ty sa vyznas, Autoslava skor potrebuje, aby sa na metro a Filialku na dalsich 20 rokov zabudlo!
Reakcia na: LukyForCity #2:
Len prosím dávaj pozor, aby si Bratislavu tým metrom náhodou nepresolil! 😉
Reakcia na: LukyForCity #2:
Prečo zas "metro"? ?
veru škoda tej rýchlodráhy!!! ? ? ? ?
bude mať bratislava niekedy konečne metro, ktoré MHD potrebuje ako soľ ?
Ta rýchlodráha bol dobrý nápad. Škoda, že sa to tak vlieklo a že sa od toho upustilo