Nové prímestské autobusy boli zaradené do premávky
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Včera začali na regionálnych linkách premávať nízkopodlažné klimatizované autobusy Iveco Crossway LE.


Foto © Samo Muránsky


Dopravca Slovak Lines ich do premávky zaradil včera popoludní po tom, ako ich na Autobusovej stanici Mlynské nivy slávnostne uviedli do prevádzky zástupcovia dopravcu, župy a spoločnosti Iveco. Cestujúcim bude zatiaľ slúžiť 8 nových vozidiel, ktoré budú nasadzované na linky po celom území bratislavskej župy, pričom budú rovnomerne rozložené medzi jednotlivé smery (Záhorie, Pezinok, Senec a Šamorín). Predseda BSK Pavol Frešo ako hlavné výhody nových vozidiel uviedol klimatizáciu a nízkopodlažnosť vozidiel, ktorá zjednoduší prepravu cestujúcim so zhoršenou schopnosťou pohybu. "Cestovať sa tak bude dať komfortnejšie a veríme, že aj to cestujúcich motivuje, aby vymenili osobnú dopravu za autobusovú,“ povedal Frešo.

Zaujímavosťou je, že vozidlá sú dodané v dvoch variantoch, ktoré sa líšia výkonom motora - šesť vozidiel s motorom Iveco Tector EEV má výkon 220 kW (300 koní), zatiaľ čo zvyšné dva potiahne motor Iveco Cursor Euro 5 s výkonom 243 kW (330 koní). Kým menej výkonné vozidlá majú kapacitu 88 cestujúcich, výkonnejšie prepravia o štyroch cestujúcich menej. V oboch prípadoch majú vozidlá 45 sedadiel.

Nové autobusy Iveco Crossway LE sú prvými vozidlami, pri  kúpe ktorých sa uplatnili technicko-prevádzkové štandardy IDS BK. Vozidlo je preto vybavené transparentami aj na boku a vzadu a rovnako vo vnútri vozidla. Už samozrejmosťou sú označovače cestovných lístkov a hlásenie zastávok. Informačný systém však bude plne funkčný až po zavedení IDS BK, zatiaľ je v prevádzke čelný transparent a hlásenie zastávok.

Podľa generálneho riaditeľa Slovak Lines Petra Sádovského by tento rok malo pribudnúť ešte ďalších 30 až 40 takýchto autobusov, celkovo by v priebehu niekoľkých rokov malo byť obnovených až 130 vozidiel.


27.4.2013
-Samo Muránsky-

Komentáre

Login: Heslo:

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

Dispecer29.4.2013 0:11 #1 Re:
To už aj bočný displej (ktorý by zobrazoval to isté, čo čelný) mohli začať používať...