Internet sa v autobuse MHD zatiaľ testuje
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Výsledok skúšok by mal byť známy na konci augusta.


Foto © insider


Spoločnosť see&go prevádzkuje od 20. júla 2012 v autobuse SOR NB 18 #1824 bezplatné pripojenie na internet cez wi-fi. Prenos dát je zabezpečený prostredníctvom GSM siete jedného z mobilných operátorov.

„Testuje sa po technickej stránke, či je pokrytie mobilného operátora v poriadku, ďalej či nič neruší signál v autobuse, aké prenosové rýchlosti sa dosahujú v rámci mesta, a hlavne aké množstvo dát sa prenesie,“ informoval Ivan Šimonič zo spoločnosti see&go.

Práve prenesený objem dát je kľúčový. „Mobilný operátor nemá neobmedzené dáta, alebo ak má, je obmedzená rýchlosť pripojenia po minutí paušálu dát. Preto sme v jednom autobuse dali na test wifi router, aby sme mali podklady na finančné zaťaženie celého projektu. Testovať sa bude cca do polovice augusta,“ uviedol Šimonič.

Pre obmedzenie veľkosti prenesených dát bude zablokované sťahovanie filmov a hudby. „Chceme využiť službu na surfovanie na internete, prezretie si mailov (pravdepodopne tu bude tiež limit na veľkosť prílohy), alebo využívanie rôznych nových komunikačných aplikácií ktoré sa využívajú v najnovších smarfónoch“. Podľa Šimoniča by sa malo jednať napríklad o Viber a WhatsApp Messenger.

Rýchlosť bude záležať hlavne od operátora a jeho pokrytia. „V meste Bratislava by mohla byť dosahovaná rýchlosť cca 1 Mbit/s,“ predpokladá Šimonič.

Či bude bezplatné pripojenie na internet v autobuse MHD fungovať aj naďalej, prípadne či sa systém rozšíri aj na ďalšie vozidlá, bude závisieť od výsledkov testov, ktoré budú známe na konci augusta.

V súčasnosti je pripojenie na internet vo verejnej doprave možné napríklad v budove Hlavnej stanice, u viacerých autobusových dopravcov a vo vlakoch RegioJetu. Od marca 2012 pripojenie testovala aj Železničná spoločnosť Slovensko v 1. triede vybraných vlakov IC.


1.8.2012
-d3k0-

Viac k téme

Komentáre

Login: Heslo:

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

COSCO6.8.2012 16:13 #2 Re:
Ja by som radsej poprosil nejake kvalitnejsie autobusy. SOR je totalny srot.
98a961.8.2012 13:29 #1 Re:
poteší ale radćej do budúcna tú Klímu prosím