Zľavy v MHD Bratislava


Bezplatná preprava

V bratislavskej MHD, ktorá je súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK), sa od 1. novembra 2015 bezplatne prepravujú nasledujúce kategórie cestujúcich:

 • deti mladšie ako 6 rokov,
 • sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, vrátane invalidného vozíka, alebo vodiaceho psa,
 • sudcovia Ústavného súdu SR,

Bezplatná preprava (s výnimkou detí do 6 rokov a vodiacich psov) neplatí na medzinárodnej linke 801 do Rajky, ktorá nie je súčasťou IDS BK.

Občania nad 70 rokov majú nárok na vydanie bezplatného predplatného lístka SeniorPas, s ktorým môžu neobmedzene cestovať v rámci všetkých liniek Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. SeniorPas sa vydáva na bezkontaktnú čipovú kartu vydanú niektorým z dopravcov v IDS BK.

Vybrané skupiny cestujúcich (napr. ŤZP/ŤZP-S, zlatí a diamantoví darcovia krvi, protifašistickí a protikomunistickí odbojári a politickí väzni) majú nárok na vydanie predplatného cestovného lístka s bonusovou zľavou 100 %, t.j. bezplatne.


Zľavnené cestovné

Zľavnené cestovné lístky so zľavou 50 % môžu v rámci IDS BK od 1. novembra 2015 využívať:

 • deti od 6 do 15 rokov (bez preukážky na zľavu),
 • žiaci a študenti základných a stredných škôl  študujúci v dennej forme
  • nárok sa preukazuje školou vydanou bezkontaktnou čipovou kartou s aktivovanou dopravnou funkciou, pre daný školský rok platným medzinárodným preukazom ISIC, alebo preukazom o zľave vydaným dopravcom v rámci IDS BK po predložení potvrdenia o návšteve školy
 • študenti slovenských a zahraničných vysokých škôl študujúci v dennej forme mladší ako 26 rokov do získania VŠ vzdelania druhého stupňa,
  • nárok sa preukazuje školou vydanou bezkontaktnou čipovou kartou s aktivovanou dopravnou funkciou, pre daný školský rok platným medzinárodným preukazom ISIC, alebo preukazom o zľave vydaným dopravcom v rámci IDS BK po predložení potvrdenia o návšteve školy
 • držitelia preukazov ŤZP/ŤZP-S vydaných Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR
 • občania od dovŕšenia 60. roku veku, ktorí sú poberateľmi starobného, invalidného, resp. výsluhového dôchodku
  • nárok sa preukazuje bezkontaktnou čipovou kartou vydanou dopravcom po predložení potvrdenia o poberaní dôchodku
 • občania od dovŕšenia 62. roku veku
  • nárok sa preukazuje dokladom totožnosti

Od 7. marca 2016 majú uvedené kategórie cestujúcich nárok na 50 %-nú zľavu aj na medzinárodnej linke 801.


Podmienky prepravy cestujúcich s preukazom ŤZP / ŤZP-S

Od 1. mája 2016 sa v rámci IDS BK držitelia preukazov ŤZP/ŤZP-S vydaných Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR prepravujú za nasledovných podmienok:

 • cestovanie v celej sieti IDS BK na jednorazové a predplatné cestovné lístky so zľavou 50 %,
  • pri cestovaní na jednorazové cestovné lístky preukazovanie nároku na zľavu len preukazom ŤZP/ŤZP-S vydaným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
  • v prípade využívania predplatného cestovného lístka (PCL) preukázanie nároku na zľavu len pri vybavovaní zľavnenej čipovej karty.
 • pre zóny 100+101 (mesto Bratislava) si môžu držitelia týchto preukazov s trvalým pobytom v Bratislave a okresoch Pezinok, Senec a Malacky zaobstarať PCL so zľavou 100 %, t.j. bezplatne
  • podmienkou je zakúpenie PCL na bezkontaktnú čipovú kartu akceptovanú dopravcami (možnosť zakúpenia cez internet),
  • možnosť zakúpenia takéhoto PCL u ľubovoľného dopravcu v rámci IDS BK (aj cez internet),
  • preukazovanie nároku na zľavu len pri vybavovaní čipovej karty

Sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S sa prepravuje bezplatne. Bezplatne sa prepravuje aj invalidný vozík a vodiaci pes osoby so zrakovým postihnutím, ktorý musí mať biely postroj s červeným krížom, alebo oranžovými pruhmi.

Na medzinárodnej linke 801 majú držitelia preukazov ŤZP a ŤZP-S a ich sprievodcovia nárok na zľavnený cestovný lístok.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: drmilojko #197:
Skúste využiť multifunkčné (veľké červené) automaty, ktoré sa nachádzajú na vybraných zastávkach. https://imhd.sk/ba/doc/sk/11540/Multifunk%C4%8Dn%C3%A9-samoobslu%C5%BEn%C3%A9-automaty
Reakcia na: drmilojko #197:
Rovnako, ako trojmesačnú, len kúpiš o dva mesiace menej (aká otázka, taká odpoveď).
Ako predĺžiť mesačnú, keď pobočky nefungujú
Reakcia na: 810zssk #195:
Ďakujem pekne za odpoveď. 🙂
Reakcia na: Viktoria1 #194:
Samozrejme áno. Tarifa sa nijak nemení.
Som diamantová darkyňa krvi, čiže mám vybavenú električenku so 100 % zľavou. Platí mi táto električenka v Bratislave aj od 26. 10. 2020 v tejto aktuálnej mimoriadnej situácii?
Reakcia na: Betka2020 #192:
Nemá pravdu. O pár riadkov vyššie čítam "občania od dovŕšenia 62. roku veku, nárok sa preukazuje dokladom totožnosti".

Takže stačí kúpiť si zľavnený lístok (50% zľava) a pri kontrole sa preukázať občianskym preukazom, prípadne pasom. Zľava totiž platí aj pre cudzincov.
Manžel bude mať teraz 62 r., pracovníčka na Hodžovom nám. mi povedala, že keď chce využiť zľavnený lístok, musí mať čipovú kartu. Poradila mi správne? Mne sa to nezdá.
Reakcia na: jozin #190:
To sa da. Mal som na mysli kupu ineho CL cez priamu volbu.
Reakcia na: 810zssk #189:
takze uz sa neda prikupit rovnaky listok pre dalsich spolucestujucich ?
Reakcia na: jozin #188:
Je mozne kupit dalsi CL, ale ten povodny sa premaze a prestane platit.
Reakcia na: Pepe33 #187:
Podla mojich info sa nestane nic.
Konkretne kym neskonci platnost 15 minutoveho listka, tak nieje mozne kupit dalsi listok.
Da sa iba prikupit listok s rovnakou platnostou pre dalsich cestujucich, ale aj to iba po obmedzenu dobu, tusim do 15 sekund.

Snad sa velmo nemylim 😉
Čo sa stane ak si cez eCL pípnem 15 minútovú jazdu a hned potom 30 minútovú jazdu? strhne mi to peniaze za obe jazdy a môžem cestovať 45 minút alebo len 30 minút s tým že tých prvých 15 minut mi prepadne (aj s peniazmi). ??
Alebo sa to berie že som cvakol lístok pre dve osoby, s tým že jedna môže ísť 15 minut a druhá osoba (ja) 30 minut?
Reakcia na: 3pa3ck3 #185:
keby bola "studentska" zlava pausalne pre vsetkych do dovrsenia 26 rokov, bol by to velky problem s vypadkom trzieb?
Reakcia na: lubomirhornak #183:
Týmto by sme zase pre zmenu poškodili vysokoškolských študentov, ktorí majú nárok na zľavu do 30. 9. a zápisy majú rôzne v prvej polovici septembra.
Reakcia na: lubomirhornak #183:
Presne tak.
Reakcia na: Valec #179:
Myslím, že by neuškodilo premenovať 365dňový lístok na Študentský ročný s platnosťou do 31.8 nasledujúceho roku. Celé je to len o praštenom názve - v systéme stačí potom nastaviť platnosť do 31.8. a nie 365 dní. A ak by ste nebodaj ešte vyšli v ústrety s možnosťou zaplatiť alikvotnú čiastku v prípade neskoršieho nákupu, tak to by bola fakt čerešnička na torte. Ale inak by som bol spokojný s prístupom, ako má zssk (ako to písal 810zssk).
Reakcia na: Valec #179:
"Ak sa raz predáva lístok na 365 dní, nie je možné z neho "odkrojiť" o 4 dni menej... "
Prečo by nebolo? ZSSK to napr. bežne robí - ak si kúpiš letný sieťový mesačný lístok v polke augusta, tak ti bude platiť len do 31.8. Ak si kúpiš Junior RailPlus preukaz menej ako rok pred 26. narodeninami, tak ti platnosť skrátia len do jedného dňa pred narodeninami, atď.

Samozrejme že to možné je a keď sa chce tak sa to dá.

Prípadne si viem predstaviť že by sa platnosť skrátila len dočasne a keď by zákazník preukázal že nárok na zľavu pokračuje (alebo doplatil alikvótnu čiastku), tak by sa platnosť PCL obnovila. Len to už je zložitejšie ako povedať že sa to nedá.
Reakcia na: S499.1023 #180:
Hm, fixné kupóny som ako električenkár už nezažil. Ale ani vo svojich žiackych časoch ešte v dobe Zeliskovej, kedy som MHD využíval po celý rok a platnosť nároku na zľavu mi končila až narodeninami vzdialenými ešte niekoľko rokov, si ani raz nepamätám, že by som mal ročnú električenku. Vždy som jazdil na trojmesačné, ročné už vtedy podľa mňa ani neboli v ponuke. Možnosť kúpy ročného žiackeho a študentského PCL - hocako pri tom študentstkom skôr teoretická - sa asi objavila až s tarifou IDS BK.
Reakcia na: Valec #179:
Takže študenti prerobili na tom, že je plávajúca doba platnosti a na vyriešenie problému by stačilo opäť začať predávať kupóny na fixný interval?
Reakcia na: lubomirhornak #178:
Lebo lístok platí 365 dní (t.j. od 5.9.2019 do 3.9.2020) a počas celého obdobia musí mať platný nárok na zľavu. Ak sa raz predáva lístok na 365 dní, nie je možné z neho "odkrojiť" o 4 dni menej... Vám by to možno nevadilo, ale niekto iný by si to uvedomil o dva dni a vyhrážal sa SOIkou (ľudia sú rôzny), takže sa to neumožňuje.
Prečo nie je možné kúpiť študentskú zľavu po 1.9.?
Niektoré školy majú problém s vydávaním potvrdenia počas prázdnin a tiež rodičia/žiaci môžu byť koncom augusta na dovolenke.
Mojej dcére vydali potvrdenie o návšteve školy až 5.9. a na predajnom mieste mi odmietli predať ročné predplatné pre študenta.
Ja nemám problém s tým, že zaplatím za lístok do 31.8. nasledujúceho roku aj neskôr, ako 1.septembra (čiže platím za 365 dní a využívam menej), ale mám problém, že mi mhd nechce predať ročný zľavnený lístkok pre študenta po začiatku septembra.
Reakcia na: Zuzana.Petesova #176:
Pokiaľ ja viem, limit je 15 rokov a viac. 🙂
Dobrý deň, prosím existuje nejaká veková hradnica pre sprevádzajúcu osobu pri preukaze ŤZP? Môže príp. sprevádzať aj dieťa? ´dakujem Z.
dakujem len donedavna deti bez trv pobytu v BA nemali narok na 100 percentne cestovne. Teraz len tie co navstevuju spec skoly🙂 a ja sa radsej pytam ako dostat pokutu...😋
Reakcia na: timo #173:
Pri sprievodcovi sa vôbec nerieši, kto alebo odkiaľ je. Sprevádzať syna s ŤZP-S môže bezplatne tak Bratislavčan, ako aj Číňan.
Syn ma ZTP-S preukaz a bonusovu kartu a navstevuje specialnu skolu v bA a ma cestovanie zadarmo.
Sprievodca bez trv pobytu v Ba ma cestovanie zadarmo tiez??
Reakcia na: vladok #171:
Nie. Ziadne zlavy pre ucitelov neexistuju.
Dobry den,
Ma prosim narok na zlavnene cestovne drzitel platneho medzinarodneho preukazu ITIC. Dakujem za odpoved.
este doplnim, myslela som invalidov do 62 r.
Pekny den,

je super, ze Regiojet vstupil do Integrovanej dopravy, avsak trochu sa podla mna opat zabudlo na ZTP osoby - invalidov. Kedze som z Kvetoslavova, kupujem si kazdy den bezplatne listky na Regiojet do BA a elektricenku v BA mam predplatenu s 50% zlavou. Ak by som si kupila elektricenku az po Kvetoslavov, vyjde ma to viac, a tak mi zostava, kazdy den si kupovat bezplatne listky pre Regiojet, kedze mesacnik ani tyzdennik pre ZTP, ZTP-S v Regiojete neexistuje.

Zaroven sa chcem opytat, prosim, neplanuje sa medzi okresy pri podmienkach prepravy cestujucich s preukazom TZP/TZP S - 100 % zlavou do buducnosti pridat aj okres Dunajska Streda ?

"Podmienky prepravy cestujúcich s preukazom ŤZP / ŤZP-S v DPB
pre zóny 100+101 (mesto Bratislava) si môžu držitelia týchto preukazov s trvalým pobytom v Bratislave a okresoch Pezinok, Senec a Malacky zaobstarať PCL so zľavou 100 %, t.j. bezplatne "

Dakujem

Reakcia na: ReAn #19:
Dobrý deň, ak nám napíšete na adresu kpvs.kpvs@gmail.com, napíšeme Vám presný návod, ako si vybaviť bezplatné cestovanie pre syna príslušníka PTP.
Reakcia na: jana73 #53:
Dobrý deň, môžete nám napísať na adresu kpvs.kpvs@gmail.com a napíšeme Vám podrobný návod, ako si vybaviť bezplatné cestovanie pre rodinného príslušníka.
Reakcia na: Miloslava #164:
Presne ako hovori Mike, pocas vybavovania kariet sa do nich zapise elektronicky ich "profil", ze je zlavnena, tym padom pri nakupe listka za plnu cenu v oznacovaci, vam to z karty strhne iba tu cenu za zlavneny listok.
Reakcia na: Miloslava #164:
Pokiaľ máte čipovú kartu ako pre dôchodcu, tak z nej by mali byť všetky kupované elektronické lístky vo vozidlách MHD automaticky zľavnené. Pokiaľ Vám z tejto karty strháva kredit ako za celé lístky, tak sa niekde stala chyba a môžete sa vrátiť do predajne toho dopravcu, kde ste si tú kartu vybavovali a reklamovať to.
Som čerstvá dôchodkyňa a vybavila som si dnes aj dôchodcovskú čipovú kartu. Dlhodobo som používala kartu, ako eletronickú peňaženku. Tak som chcela používať kartu aj teraz, nakoľko necestujem pravideľne. Na moje prekvapenie, som zistila, že si nemôžem na nákupnom označovači v autobuse kúpiť zľavnený lístok a musela som si kúpiť celý. Znamená to, že mi je nabitá karta-peňaženka nanič a musím si kúpiť mesačné, či iné predplatné? Elektronická peňaženka mala byť výhodná pre nepravideľne cestujúcich, nechápem, prečo sa v dopr. prostriedkoch nedá zakúpiť zľavnený lístok. Alebo ma vyvediete z omylu?
Reakcia na: suuuziii #162:
Nebolo by jednoduchsie obratit sa priamo na DPB?

Podla mna neplati.
Dobrý deň

Prosím Vás platí aj tento rok permanentka na hokej Sloven ako lístok na mhd?

Ďakujem

Zuzana Zatovičová
Reakcia na: Melange #160:
"aká úvaha vlastne stojí za tým, že osoby nad 70 rokov majú MHD zadarmo"

Kedysi to ktosi vymyslel (v čase, kedy aj priemerný vek dožitia bol oveľa nižší) a dnes už nebude mať nikto odvahu s tým čokoľvek spraviť, lebo by to bola politická samovražda. Aký je pomer týchto cestujúcich ti neviem povedať, ale počet všetkých predaných lístkov so zľavou je vyšší ako pomer ostatných, tzn. plneplatiaci sú už dnes vo vozidlách v menšine.
Inak, aká úvaha vlastne stojí za tým, že osoby nad 70 rokov majú MHD zadarmo? Nárok na zľavu je pochopiteľný, ale zadarmo? Domnievam sa, že títo ľudia tvoria dosť veľkú časť cestujúcich, niekedy je spoj temer plný sedemdesiatnikov (a starších), ktorí sa vozia zadarmo. Skôr mám dojem, že motivovať nastúpiť do MHD treba ľudí v produktívnom veku, ktorí nám upchávajú cesty autami a spoje jazdia v zápchach často poloprázdne. No prístup DPB je presne opačný: títo ľudia majú cestovné najdrahšie.
Reakcia na: sajo #158:
Presne tak.
Ak dobre rozumiem, tak na preukazania naroku na 50%-nu zlavu pre drzitela ZTP preukazu cloveka byvajuceho mimo Bratislavy staci mat pri sebe ZTP preukaz a ziadny iny doklad netreba vybavit?
Reakcia na: Valec #152:
Bolo by zaujímavé zistiť, koľko 16 - 18-ročných nemá nárok na zľavu, lebo od šestnástich rokov zarezávajú. Najmä v Bratislave a v Bratislavskom kraji.
Reakcia na: piggee #138:
Keď nemáš trvalý pobyt na území Slovenska, musíš mať cestovný doklad. A keďže nemáš občiansky preukaz, musí to byť pas ? .
Reakcia na: Valec #151:
Mal by si uvažovať nad zmenou zamestnávateľa. Stačí, keď bude nosiť zdravotnú kartu svojho o dva roky mladšieho spolužiaka, ktorý MHD nechodí. A platobnú kartu má aj moja osemročná dcéra.
Reakcia na: 810zssk #150:
Tak tak.
Reakcia na: Valec #152:
Tak ono by bolo idealne keby niekto vypocital aky by bol vypadok trzieb. Z kariet by sa to cca dalo odhadnut (kolko percent ludi do 19 ma obycajnu kartu), keby dopravcovia mali zaujem.

Potom este odhadnut kolko by sa usetrilo na predajniach a mame to 🙂
Reakcia na: 810zssk #150:
Po roku presviedčania a preukazovania dôvodov sa podarilo posunúť hranicu z 15 na 16 rokov (lebo 10-ročná povinná školská dochádzka). Takže tak v roku 2020 sa to možno podarí zaviesť. ?
Reakcia na: S499.1023 #149:
Vyplýva to z tvojich a Melangeho vyjadrení. Keďže 14-ročný žiaden preukaz nemá, a dospelejšie vyzerajúci nemá tým pádom ako hodnoverne (s fotkou, dátumom narodenia a okrúhlou červenou pečiatkou) prekázať, že tých 16 ešte fakt nemal, je nutné dať mu možnosť vybaviť ho.

Žiadna iná náhrada sa nehodí, a keďže 17-ročný puberťák bežne nosí so sebou kvôli cestovaniu zdravotný preukaz svojej o 5 rokov mladšej sesternice a kvôli kúpe cigariet platobnú kartu svojej babičky... mohol by to ľahko zneužiť.
Reakcia na: Valec #148:
Co by realne bolo treba je zaviest mladeznicku zlavu do 19 rokov (vratane).

1. Rozlisit ci ma clovek 14, alebo 20 sa vizualne spravidla da celkom jednoducho.
2. Cestujuci vo veku 15-19 by sa preukazovali OP.
3. Dovolim si predpokladat ze vypadok trzieb by bol minimalny, kedze v tom veku drviva vacsina ludi aj tak narok na zlavu ma.

Jednoduche a uzivatelsky prijemne riesenie.
Reakcia na: Valec #148:
A k tomuto záveru si sa dopracoval ako?
Reakcia na: Melange #147:
Takže výsledkom debaty je, že treba zaviesť preukaz dopravcu s foto aj údajmi aj pre deti do 16 rokov... najlepšie, ak by si ho vybavili už niekedy v 12-tich (vtedy je ešte možné rozlíšiť, kto je dieťa a kto vyzretejší pubertiak). ?
Reakcia na: 810zssk #145:
Preukaz poistenca síce, technicky vzaté, má ten údaj, ale keďže nevieš overiť, či je daná osoba skutočne oprávneným držiteľom toho preukazu, tak je to rovnako tak (i)relevantný doklad ako tá bankomatová karta (alebo trebárs preukaz do knižnice).
Reakcia na: 810zssk #145:
Ja tomu tiež rozumiem. Chcel som len v nadsádzke naznačiť, že karta poistenca ako preukaz na zľavu je absurdná, pretože je sama o sebe nestotožniteľná.
Reakcia na: S499.1023 #144:
Ano, pointe rozumiem. Ale platobna karta nie je ekvivalentom preukazu poistenca, pretoze nema ten udaj kvoli ktoremu sa preukaz predklada.
Reakcia na: 810zssk #143:
Karta poistenca síce dátum má ale nemá fotku, takže by som mohol predložt prakticky ľubovoľný preukaz poistenca vyhovujúcich parametrov.
Reakcia na: S499.1023 #142:
Bankova karta nema datum narodenia.
Reakcia na: Vladimír #139:
Ak je preukaz poistenca, čo je kus plastu bez akejkoľvek podobizne, postačujúci doklad, tak by mohla stačiť napr. aj banková karta na meno dieťaťa. Už späť z Kolumbie?
Reakcia na: piggee #138:
Ďalší legislatívny fail SR je, že v SR sa nevydávajú na požiadanie občianske preukazy deťom do 15 rokov. Napr. naše deti, ktoré majú sloveské občianstvo, potrebujú kvôli neustálemu cestovaniu v rámci EU pasy, čo je najmä u detí do 5 rokov mimoriadne otravné, lebo sa im pas vystavuje len na dva roky. V ČR dostane OP na požiadanie zákonného zástupcu ktorékoľvek dieťa.
Reakcia na: Mike #136:
Podla mna v PP nie je dost jednoznacne stanovene ze u ktorehokolvek dopravcu platia preukazy vsetkych dopravcov. Kazdopadne, v praxi by som sa na to aj tak nespoliehal, rovnako ako na (necipovy) ISIC ktory by tiez mal platit, ale...

Inak vela problemov by riesilo predlzenie vekovej zlavy aspon do 19 rokov. Dovolim si predpokladat ze vypadok trzieb by bol na urovni statistickej odchylky a odbudlo by kvantum papierovania.
Reakcia na: piggee #138:
To, že pas vlastniť nemusíš predsa nijako neodporuje tomu, že ak ho vlastníš, môžeš ním preukázať vek. Ako bolo napísané, možností je viacero, výber je na cestujúcom. A pokiaľ je niekto presvedčený, že žiaden vyhovujúci doklad nemá alebo ho nepredloží, nemusí si uplatniť žiadnu zľavu.
Reakcia na: kecho #137:
Pas podla ziadneho zakona vlastnit nemusis. Dokonca tu mame aj taku chybu v zakone v pripade, ze si obcanom SR a mas bydlisko mimo uzemia SR. V takomto pripade ti OP zoberu (lebo ten je viazany na bydlisko), ale pas mat podla ziadneho zakona nemusis. Je to fail NR SR s MinV uz niekolko rokov, od vstupu do EU, nakolko do dnesneho dna nespravili sulad s EU nariadeniami a ani nasimi zakonmi. Jeden odporuje druhemu.
Reakcia na: Melange #135:
Do 15. roka preukazuje vek pri požiadaní revízorom, alebo inou oprávnenou osobu ľubovolným hodnoverným dokladom, kde je uvedený dátum narodenia danej osoby (NAPR. preukaz poistenca - jeden vodič Slovak Lines si to vyložil tak, že striktne vyžadoval predložiť práve preukaz poistenca :-D)

Od dosiahnutia 16. narodenín už treba aj nejaký preukaz na zľavu vydaný dopravcom, teda nakoľko sú ZSSK dopravca zúčastnený v IDS BK teoreticky by mal stačiť aj ten preukaz študenta umožňujúci bezplatné cestovanie vlakmi, ak je pre daný školský rok. Aj keď neviem, aká je prax...a už ďalšia vec je, ako je to so znalosťami u revízorov a vodičov SL...
Reakcia na: Mike #134:
Avšak občiansky preukaz sa získava až po dosiahnutí 15. roka, takže čo ak má menej ako 15 alebo viac ako 15? 🙂
Reakcia na: veronika1 #133:
Ak ešte nedosiahla 16 rokov, tak jej na preukazovanie nároku na polovičné cestovné stačí občiansky preukaz.
Dobrý deň, navštívime so sestrou Bratislavu. Je študentkou SŠ, ale nemá ani ISIC ani preukaz z bratislavskej mhd-ky. Môže cestovať na kartičku z bezplatnej dopravy na vlak? Alebo vedeli by ste mi nejako poradiť, ako by som to mohla vyriešiť? ...ďakujem za odpoveď
Ďakujem za odpoveď:)
Reakcia na: Angie70 #130:
Cestujuci nad 70 rokov ma narok bud na SeniorPas (t.j. bezplatny rocny sietovy listok), alebo ak si ho nechce vybavovat (napr. realizuje len par ciest), moze zaplatit bezne zlavnene cestovne (zlava 50%). To ze je zahranicny nehra vobec ziadnu rolu.
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť aký cestovný lístok si má zadovážiť zahraničný cestovateľ nad 70 rokov? ?
Reakcia na: 810zssk #126:
Ďakujem za informáciu ? ?
Reakcia na: danka126 #127:
Vid prvy odstavec.
A ako je to s ISIC kartami ?
Reakcia na: danka126 #125:
Ide o cipove ISIC karty vydane slovenskymi vysokymi skolami? Ak ano, mate bez problemov narok na zlavnene cestovne.

Najjednoduhsie riesenie pre Vas bude 72-hodinovy listok za 4 eura (zlavneny) s ktorym mozete neobmedzene cestovat po Bratislave. Ak by ste cestovali menej, mozete zvazit aj pouzivanie jednorazovych listkov - v takom pripade si vzdy kupite listok podla toho aku dlhu cestu mate (zonovu platnost nerieste, ta sa tyka iba ludi cestujucich mimo Bratislavu). Vsetky listky su prestupne, t.j. po oznaceni mozete danu dobu lubovolne striedat dopravne prostriedky.

Este dam do pozornosti, ze cestovne listky na bratislavsku MHD predava aj Zeleznicna spolocnost Slovensko v kazdej svojej pokladni.
Dobrý deň , cez víkend plánujeme exkurziu v BA (od piatok-nedeľa) . Sme študenti a máme ISIC karty. Aký tip cestovného lístka máme použiť ? Sme ubytovaní v -Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra - Mlyny a chceme navštíviť Staré mesto, Nové SND, Hrad ...

Ďakujem za odpoveď
Reakcia na: Teres #123:
Podla prepravneho poriadku ano. V praxi je vsak aplikacia tohto konkretneho ustanovenia vcelku nahodna.
Dobrý deň,
ak som študentom zahraničné vysoké školy a teda aj držiteľom karty ISIC, môžem si zakúpiť mesačný papierový cestovný lístok za zľavnenú cenu? Nie som však obyvateľom bratislavského kraja... Ďakujem
Reakcia na: gabi77 #121:
Mozte aj v Slovak Lines.
Dobrý deň, moja dcéra má preukaz ZTP a trvalé bydlisko v Bratislave. Chcem sa opýtať, či si môže vybaviť Kartu Slovak Lines a k nej bezplatný PCL, alebo si musí vybaviť Kartu Dopravného podniku Bratislava a k nej bezplatný PCL. Ďakujem.
Dobrý deň, mám 16 a som študent SŠ, ak by som chcela zlavnený lístok v bratislavskej MHD, stačila by mi ako preukaz aj preukážka na bezplatnú prepravu od železníc? Ďakujem
Reakcia na: modus #117:
Na porovnanie, akú zľavu dostane bratislavský ŤZP v 5 najväčších mestách + v Trnave (lebo je blízko).

Košice (https://imhd.sk/ke/doc/sk/10400/Zlavy)
pri vybavení BČK 100% zľava
bez BČK 50% zľava

Prešov (https://imhd.sk/po/doc/sk/13626/Ceny-a-typy-listkov)
nevidiaci a vozíčkari 100% zľava
ostatní 50% zľava

Žilina (https://imhd.sk/za/doc/sk/10226/Ceny-a-typy-listkov)
zľava 30%

Nitra (https://imhd.sk/nr/doc/sk/15426/Zmena-tarify-MHD-od-1-7-2016)
zľava 40%

Banská Bystrica (https://imhd.sk/bb/doc/sk/12925/Cennik-cestovneho-od-1-1-2014)
s BČK 70% zľava
bez BČK bez zľavy

Trnava (https://imhd.sk/tt/doc/sk/11420/Tarifne-podmienky-MHD-v-Trnave)
zľava 85%

Čiže, niekde viac, niekde menej, v priemere približne rovnakých 50%. ?
Reakcia na: modus #117:
No schválne, z ktorého mesta to pochádzaš?
Reakcia na: 810zssk #103:
Navrhujem na revanš všetkým ZŤP obyvateľom s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji 50%nú prirážku pri cestovaní v ostatných krajoch SR! A prečo nie...
Reakcia na: Valec #113:
Súd môže hovoriť o občianskom preukaze ale z nadradenej legislatívy plynie, že tým musí mať na mysli akýkoľvek preukaz totožnosti občana EÚ, preukazujúci vek 70+.
Reakcia na: Black17 #114:
Ano, po novom na preukazanie naroku na zlavu postacuje ISIC, nie je potrebna cipova karta. Problem je ze nie vsetci prislusni pracovnici dopravcov to vedia.
Podľa tohto http://www.dpb.sk/_media/file/PP%20IDS%20BK_1_5_2016.pdf , podľa bodu B7.4.3d študenti zahraničných škôl môžu preukázať nárok na zľavu zahraničným ISICom. Chápem správne že aktivovaná dopravná časť na ISICu, ktorá ani neviem či ide aktivovať na inom ako slovenkom už nie je nutná? Mám ISIC český a cestujem za plnú cenu pretože nemám čas si vybavovať zľavovú kartu z potvrdenia. Vie mi niekto toto potvrdiť prosím? Ďakujem
Reakcia na: 810zssk #110:
No, mám pocit že o občianskom preukaze... ale musím pozrieť.
Reakcia na: piggee #111:
No napriklad 🙂
Reakcia na: 810zssk #110:
Tam by potom nemali problem iba cudzinci, ale aj obcania SR, co maju iba pas a nemaju OP
Reakcia na: Valec #109:
Ak to sud nespecifikoval, tak to plati pre vsetkych. Otazka je ci sud hovori specificky o obcianskom preukaze, alebo akomkolvek preukaze totoznosti (napr. aj pase).
Reakcia na: kecho #108:
To už súd nešpecifikoval. SeniorPas si ale môže vybaviť ktorákoľvek osoba staršia ako 70 rokov.
Reakcia na: Mike #106:
Predpokladám, že rovnako to platí aj pre cudzincov - teda im tiež na bezplatnú stačí pas, resp. národná verzia občianskeho?

Mike & Valec
?
Reakcia na: kecho #105:
Súd v predbežnom opatrení nariadil aj bezplatnú prepravu pre 70+.
Reakcia na: kecho #105:
Tarifa IDS:
ak si 70+ kúpi PCL - seniorpas - tak to má zadarmo (platí iba za čipovú kartu)
ak si 70+ nekúpi PCL, tak na základe OP cestuje na jednorázové lístky zľavnené (so zľavou 50%)

Teraz stále platí predbežné opatrenie súdu, že 70+ cestujú zadarmo a na preukázanie im stačí občiansky preukaz.

(Už bolo voči tomu podané odvolanie)...
Sory za blbú otázku, ale teda keď zrušili/pozastavli SeniorPas, ale IDSBK stále nezmenil tarifu, tak aj 70+ by mali cestovať za polovičné cestovné? (keďže spĺňajú podmienku kategórie 62+)
A teda občan SVK, EÚ, ale aj občan mimo EÚ - 62+ alebo 70+ stačí preukázanie platným pasom, resp. ID dokladom danej krajiny?
Reakcia na: Jack37 #101:
Preukaz železníc možno využiť.
Reakcia na: egu53 #102:
Narok na zlavu 100% maju osoby s trvalym pobytom kdekolvek v Bratislavskom kraji (nie len Bratislave). Obyvatelia s trvalym pobytom v inych krajoch maju narok na zlavu 50%. Prechodny pobyt sa nezohladnuje.
Dobrý deň.Ak dobre rozumiem,tak mimo bratislavskí držitelia ŤZP a ŤZP-S a obyvatelia s prechodným pobytom v Bratislave majú nárok na cestovné lístky len so zľavou 50% ?Ďakujem.
Zdravím, môže študent SŠ využívať zľavu v MHD, ak vlastní iba bezkontaktnú EMCard kartu (Eurobus), resp. preukaz na zľavu zo železníc? Díky.
Reakcia na: Mike #99:
c) Bol typický SAD-ista, vycvičený v doktríne "každý cestujúci je potenciálny zločinec".
Reakcia na: Ivka55 #98:
Treba napísať na Slovak Lines, nech si spravia poriadok s vodičmi.

konkrétne prepravný poriadok IDS BK hovorí:
"B.7.3 Nárok na zľavnené cestovné sa preukazuje:
a) Deti do dovŕšenia 16. roku veku podľa bodu B.7.1a) svoj nárok na
zľavnené cestovné nepreukazujú, v prípade pochybnosti o veku dieťaťa
môže byť požiadané o preukázanie jeho veku vierohodným dokladom,
NAPR.. preukazom poistenca

Takže dotyčný vodič a) buď prehliadol v tom prepravnom poriadku to "napr." (asi najskôr)
alebo b) preukaz na zľavu zo železníc nepovažoval za vierohodný doklad...
Dnes som cestovala busom so svojou 14r. dcérou trasa Malacky-Sekule. Pre dcéru som pýtala polovičný, mala som v rukách jej kartu na vlak, aby mohla jazdiť zadarmo. Šofér mi povedal, že to nieje doklad, že akceptujete len zdravotný preukaz?! Prečo mám v buse ukazovať zdravotný pr. keď na tej karte od železníc je dátum narodenia a fotka? Teraz som sa tu dočítala, že netreba žiadny doklad, tak ako to vlastne je? (zľavu nám dal) ďakujem.
Reakcia na: 810zssk #96:
Tak potom by sa to tu zišlo opraviť ?
Reakcia na: petoo #94:
Na 801 a 901 sa uz TZP zlava neposkytuje
Ako je to teraz zo zľavami pre ŤZP? Lebo v tarife pre tieto linky nie sú uvedené. http://www.dpb.sk/_media/file/Tarifa%20cast%20B%201_11_2015_29_12_2015.pdf
Reakcia na: Suman #92:
Nie. Narok na zlavnene cestovne maju len ucastnici protifasistickeho odboja a politicki vazni.
Mám PCL protikomunistický odboj, ako je to po 1.11.2015, je tam nejaká zľava?
dakujem - ked vybavim co potrebujem podelim sa skusenost ?
Dobry den, mam ZTP-S aj BMK. Musim zasa vybavit novu kartu Slovak Lines? Dakujem
Reakcia na: dasu2015 #87:
1/ Súhlasím s Vami. Ešte doplním, že platnosť karty je 5 rokov, takže potom si bude potrebné vybaviť novú.

2/ Odporúčam ísť na Autobusovú stanicu Mlynské nivy na prízemí, okienka 1 a 2 dopravcu Slovak Lines, lebo tam to vyjde najlacnejšie (3 €) a v tej cene tam občana odfotia priamo na kartu. Otvorené majú PO - PIA: 06:30 - 18:30 h. Výnimočne aj 1. 11. 2015 v tom istom čase.

Ak by si tú kartu vybavoval v niektorej predajni DPB, tak tam stojí 5,30 € a treba priniesť aj tú foto 3x3,5 cm. Ja keď som si pred asi rokom potreboval spraviť inde fotku, tak som si spravil prieskum a najlacnejšie mi z toho vyšlo Fuji foto v OC Danubia v Petržalke. Za 4 € som dostal 8 fotiek a polovicu z nich som si mohol zvoliť aj v inom formáte. http://www.oc-danubia.sk/obchody-a-sluzby/prevadzka/fuji_foto_-_fotoslužby Inde pýtali vyšší poplatok a dali by menej fotiek [nedá sa iba jednu fotku si dať spraviť]. Ďalej poznám Kodak Express v niektorých obchodných centrách, ale existujú aj menej známe fotoslužby v meste. Toto je však nekomerčný web, takže som to sem vlastne nemal písať... Na Autobusovej stanici Mlynské nivy a neviem kde ešte som videl aj samoobslužbnú fotoslužbu, ale neskúšal som to.

Karta bez fotky nemôže byť preto, že je neprenosná (viazaná na konkrétneho cestujúceho). Ak by kompetentní umožnili použitie kariet bez fotky, tak revízor by si od Vás musel pýtať pri kontrole aj občiansky preukaz a to by sa Vám určite nepáčilo.

3/ Od 1. 11. 2015 už občania nad 62 rokov nemusia preukazovať, že sú dôchodcovia. Stačí predložiť občiansky preukaz. Iba dôchodcovia vo veku od 60 do 62 rokov musia predložiť pri vybavovaní kópiu výmeru k nahliadnutiu, ale je možné si tam výšku dôchodku zakryť. Môžem Vás ubezpečiť, že DPB ani iný dopravca nepotrebuje poznať výšku Vášho dôchodku.

UPOZORNENIE: Toto je nezávislý web združujúci ľudí, ktorí sa zaujímajú o verejnú hromadnú dopravu. ? Nikto z nás nemá rozhodovacie právomoci v záležitostiach na ktoré sa pýtate.

DPB má infolinku na telefónnom čísle 02/5950 5950 a 02/5950 5555, ktorá je v prevádzke PO - NE 7:00 - 19:00 h. Dá sa tam aj napísať na infocentrum@dpb.sk
Reakcia na: dasu2015 #87:
2. Ak si kartu vybavite v Slovak Lines, fotku si nosit nemusite, odfotia vas priamo tam. Fotku si treba nosit iba ak si kartu budete vybavovat v DPB. Navyse je karta v Slovak Lines o dve eura lacnejsia.
1/ preco plati karta pre ludi nad 70 rokov len 1 rok , predsa o ten rok nebudu mat 69 ale 71 a o dalsi rok zas len viac nie menej - tak ked plati zlavi nad 70 rokov mala byt by platna dovtedy pokial clovek je v stave chodit MHD
2/ kde zohnat foto 3x3,5 ? preco to nerobia hned pri vystaveni karty /tak ako pri OP/ ?
preco nemoze byt karta bez foto ?
3/ a kde je ochrana udajov - ked chcem zlavu /som dochodca/ musim dat kopiu vymeru zo Soc.poist. - z akeho dovodu chce DP kopiu dokonca aj s vyskou dochodku a RC ?
a vobec - ked ma clovek nad 62 a predlozi vymer zo Soc.poist. k nahôliadnutiu - malo by to stacit k potvrdeniu ze je dochodca - predsa OP je riadny doklad o veku kazdeho cloveka

4/ nezda sa DP ze to tentoraz s tymi dokladmi nejako setsakramentsky prehnalo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reakcia na: pemur #83:
Kedy sa sem chystáte? Lebo dnes síce máte nárok na zľavu, ale musíte si vybaviť preukaz a na ten Vám treba priniesť fotku a výmer zo Sociálnej poisťovne.
Od 1.11. Vám bude stačiť OP.
Reakcia na: pemur #83:
Ano, narok na zlavu pre dochodcov nie je viazany na miesto trvaleho pobytu.
Reakcia na: pemur #83:
viď posledný odsek v článku nad diskusiou, ale neviem ako to bude po 1.11.2015
Dobrý deň,
som 64-ročný dôchodca. Nemám trvalý pobyt v Bratislavskom kraji. Chystám sa na 1 deň do Bratislavy. Mám nárok na zľavnený lístok v MHD ? Ďakujem za odpoveď.
Reakcia na: zuzka23191 #79:
Ak nemáte trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, môžete si kartu vybaviť už dnes a vyhntete sa tak náporu pri vybavovaní kariet. PCL si zakúpite potom aj cez internet z pohodlia domova.

Ak máte trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, tak musíte aj s vybavení karty čakať do 1.11. Bude však platiť prechodné obdobie (do konca roka) počas ktorého budete môcť v MHD cestovať bezplatne.
Reakcia na: zuzka23191 #79:
Na 100% to zatial nie je. A ako je napisane nizsie, imhd.sk nie je oficialna stranka DPB 🙂
Reakcia na: zuzka23191 #79:
Za prvé, TOTO NIE JE OFICIÁLNA STRÁNKA, a veľmi by som ocenil, kedy ste mi vysvetlila, ako ste k takémuto názoru preboha prišla

Za druhé, termín ešte nie je nikým oficiálne potvrdený, takže Vás naozaj nemôžeme uistiť. Malo by to byť do konca roka 2015, ale či to bude od 01.11., to sa ešte nevie
Dobrý deň,
chcela by som sa uistiť, že od 1.11.2015 už 100% nebude platiť cestovné zadarmo pre ZŤP, pretože už je 19.10. 2015 a tuna na oficiálnej stránke nie sú žiadne informácie k tomu. Ďakujem
Reakcia na: Valec #77:
Díky presne to som chcela vedieť... cestujem tak 5x do roka takže nič vybavovať nebudem... kúpim si iba polovičný lístok a idem...
Reakcia na: Marica1 #76:
Áno, ak necestujete viac ako 6x za mesiac, tak Vám bude výhodnejšie kupovať si jednorazové lístky a preukaz ŤZP.

Ak cestujete častejšie, v tom prípade bude pre Vás lepšia karta s električenkou. Kartu si môžete vybaviť aj z tepla domova s doručením. Túto službu poskytujú hneď dvaja dopravcovia.
DPB: http://www.dpb.sk/pre-cestujucich/elektronicka-ziadanka-bck/
SL: https://eshop.dopravnakarta.sk/Slovaklines/BuyCard.aspx

Len doplním, že karty sa ešte vybaviť nedajú.
Zdravím, som držiteľka preukazu ZŤP, mám TB v Bratislave nechcem si vybavovať žiadny preukaz lebo s 2 barlami radu neustojím. Ak si kúpim polovičný CL a preukážem zľavu revízorovi bude to v poriadku?

Ak musím mať preukaz môže mi ho vybaviť aj syn? dám mu OP, preukaz na zľavu a foto...
Reakcia na: Ajuska #74:
Potom narok ma. Na pracovny, ani sluzobny pomer sa pri studentskych zlavach nijak neprihliada.
Áno, jedná sa o denné štúdium.
Reakcia na: Ajuska #72:
Je normálnym študentom denného štúdia do 26 rokov?
Syn študuje na Akadémii ozbrojených síl, začatím štúdia je zároveň v služobnom pomere ozbrojených síl - má nárok na zľavnené jednorázové cestovné lístky ? Ďakujem.
Reakcia na: Tinuska #69:
Ano, staci.
A vypadol mi tam vek, myslela som obcan nad 70 rokov veku.
Dobry den, chcem sa opytat ci na bezplatnu dopravu v MHD Bratisllva ma narok ktorykolvek obcan s trvalym pobytom na uzemi SR. A ak ano ci staci vek preukazat obcianskym preukazom.

Vdaka
Reakcia na: 810zssk #67:
To je tak, keď časť informácii čerpáš z Cenového výmeru a časť z PP DPB. A potom následne prídeš na to, že ten Cenový výmer odporuje sám sebe a zároveň aj PP DPB cenovému výmeru. ?

Navyše je podľa mňa celá formulácia nezrozumiteľná, lebo načo máš preukazovať nárok na bezplatné cestovanie aktivovanou zľavou... po správnosti by tam malo byť, že sa máš každoročne preukazovať nárok pri ktorom ti bude aktivovaná zľava na ďalšie obdobie.
Reakcia na: Valec #66:
"nemáš bezplatnú prepravu"
"Na bezplatnú prepravu majú nárok bezpríspevkoví darcovia krvi....."

?
Reakcia na: Stando32 #65:
Lebo ako bezpríspevkový darca nemáš bezplatnú prepravu, ale máš nárok na ročný lístok s predajnou cenou 0 €. Jeho platnosť ti zrejme už vypršala.
Mimochodom, ak ti to bolo povedané pri vybavovaní, neviem prečo si tak neučinil, nemusel si byť o 50€ ľahší.
Všetko je to popísané v Tarife DPB pre jednorazové lístky, kde sa v §4, bod 1 "Na bezplatnú prepravu majú nárok:", písmeno g) píše "bezpríspevkoví darcovia krvi držitelia zlatej Jánskeho plakety, Diamantovej plakety, Kňazovického medaily s trvalým pobytom v Bratislave s tým, že preukazovanie nároku na zľavu im vznikne vlastníctvom bezkontaktnej čipovej karty DPB, a. s. Každý takýto cestujúci je povinný každoročne preukazovať svoj nárok na bezplatné cestovanie aktivovanou zľavou na bezkontaktnej čipovej karte predložením dokladu totožnosti, ktorým sa osvedčí trvalý pobyt v Bratislave."
Dobrý deň.
Pri vybavovaní si voľného lístka ako bezpríspevkový darca krvi mi nebolo povedané, že to treba každoročne obnovovať. A ani nikde na Vašich stránkach som túto informáciu nenašiel. Včera som musel u tohoto dôvodu zaplatiť pokutu, že to nemám predĺžené.
Chcem sa spýtať, z akého dôvodu treba za darovanie krvi predlžovať voľný lístok? ZŤP môže "zázračne" vyzdravieť, ale darca krvi? Je to neprenosné, revízor má právo si vypýtať OP.
Ďakujem za odpoveď.
Reakcia na: martina23 #63:
1. Ide o VS v SR?
2. ISIC je vydany priamo skolou, t.j. ide o cipovy studentsky preukaz?

Ak je odpoved na obe otazky ano, tak mas narok na zlavu 🙂
Dobrý deň, mám otázku.
Keď som študent VŠ ale nie v Bratislave a mám platný ISIC, mám nárok na zľavnené cestovné MHD? Alebo si musím vybaviť nejakú inú kartu/potvrdenie u dopravcu? Vopred ďakujem za odpoveď.?
Reakcia na: BDsee #61:
Neuznava. Ak by si vsak chcel pouzit PCL (elektricenku), tak sa to da obist jeho kupou na ZSSK. Pre jednorazove listky je vsak preukaz DPB nevyhnutny.
Uznáva sa aj študentský preukaz ZSSK, alebo je potrebné vybaviť zvlášť preukaz pre DPB?
Reakcia na: dlabikod #59:
Nárok na zľavu majú, avšak pre deti staršie ako 15 rokov je potrebný preukaz potvrdzujúci, že navštevujú školu. Za preukaz sa považuje buď preukaz vydaný dopravcom, alebo čipová karta vydaná školou. Do dovŕšenia 15-tich narodenín preukaz netreba, stačí aby mali pri sebe nejaký doklad pre prípad potreby, napr. Kartu poistenca.
Ak Vaša škola takéto preukazy nevydáva, bude jednoduchšie kúpiť tým starším nezľavnené lístky. Prípadne si skúste dohodnúť nejakú výnimku priamo na ots@dpb.sk.

Existujú aj skupinové cestovné lístky (viď http://www.dpb.sk/_media/file/Cestovn%C3%A9%20l%C3%ADstky/Skupinove_cestovne_listky.pdf) pre 20 dospelých alebo 1 dospelého a 20 detí. Tieto sú o niečo výhodnejšie ako keby ste si ich kupovali po jednom ale hlavne, nemusíte ich označovať 20. Ich predaj ale zabezpečujú predajne DPB, ktorých zoznam nájdete na http://www.dpb.sk/pre-cestujucich/predajne/ Či ich predávajú aj automaty po pravde netuším.
Dobrý deň, ideme s deťmi z 8-r. gymnázia na výleto do BA, majú nárok na zľavnené cestovné (vek 14-15 rokov, žiaci denného štúdia ako 9.ročník ZŠ)? Je možné kúpiť aj nejaký hromadný lístok pre 26 detí, alebo si každý musí označiť svoj? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň! Som držiteľka preukazu ŤZP. Nemám trvalý pobyt v Bratislave. Nárok na bezplatnú prepravu v MHD v Bratislave preukazujem len preukazom ŤZP alebo potrebujem vybaviť aj preukaz na zľavu vydaným Dopravným podnikom Bratislava?
Ďakujem za odpoveď
Reakcia na: Patka3 #55:
Nie, na Euro26 sa ziadne zlavy neposkytuju.
Reakcia na: Patka3 #55:
len ak mate aktivovanu zlavu cez skolu a u DPB. Ak nie ste student ale mate euro 26 tak nie.
Dobrý deň, ak mám kartu EURO 26 platí mi zľavnený lístok na MHD? Ďakujem za odpoveď.
Reakcia na: jana73 #53:
Tarifa (PCL):
"8.2. Účastníci protikomunistického odboja (Zákon č. 219/2006 Z.z. o protikomunistickom odboji
v znení neskorších zákonov) a rodinní príslušníci v priamej línii uvedenými v čl. 6 bod 1 písm.
g) predložia k vydaniu BČK okrem fotografie nasledovné doklady:
8.2.1. Preukaz (účastník protikomunistického odboja, veterán) vydaný „Ústavom pamäti
národa“, doklad totožnosti a fotografiu. Rodinný príslušník, t.j. syn/dcéra aj rodný list,
manžel/manželka účastníka resp. vdovec/vdova účastníka predložia sobášny list.
8.2.2. Preukaz vydaný „Zväzom protikomunistického odboja“ opatreného pečiatkou
(červená farba) s textom „Oprávnený k bezplatnému užívaniu MHD Bratislava“, doklad
totožnosti a fotografia. Rodinný príslušník, t.j. syn/dcéra aj rodný list, manžel/manželka
účastníka resp. vdovec/vdova účastníka predložia sobášny list.
8.2.3. Preukaz vydaný „Konfederáciou politických väzňov Slovenska“ opatreného pečiatkou
(červená farba) s textom „Oprávnený k bezplatnému užívaniu MHD Bratislava“, doklad
totožnosti a fotografia. Rodinný príslušník, t.j. syn/dcéra aj rodný list, manžel/manželka
účastníka resp. vdovec/vdova účastníka predložia sobášny list."
Dobrý deň,ako treba vybaviť kartu,zľavu pre rodinného príslušníka účastnka protifašistického a protikomunistického odboja v priamej línii s trvalým pobytom v SR. Čo treba doniesť a kde ? Ďakujem.?
Reakcia na: 1Janka #50:
Pokiaľ viem, tak sa nič neplatí. Akurát si musí priniesť fotku 3 x 3,5 cm a potvrdenie zo sociálnej poisťovne o priznaní dôchodku (originál, kópiu si z neho spravia sami).
Super - dík za odpoveď - ešte niečo: platí sa nejaký poplatok pri vybavovan preukazu??
Reakcia na: 1Janka #48:
Nie je dolezite kde mate pobyt. Narok na zlavu po vybaveni preukazu mate.
Nemám trvalý pobyt v Bratislave - som držiteľka preukazu ŤZP. Mám nárok na bezplatnú prepravu v MHD v Bratislave? Týka sa táto zľava všetkých ŤZP - alebo len obyvateľov Bratislavy?

Manžel má nad 60 rokov - nemá trvalý pobyt v Bratislave. Má nárok na zľavnené cestovné dôchodcu pri návšteve Bratislavy, keď si v Bratislave vybaví príslušný preukaz?? Nemusí isť teda len o obyvateľa Bratislavy??
Dobrý deň,
som študentkou vysokej školy v Prahe, ale občankou Slovenskej republiky, mám ISIC, ale neviem či má zabudovaný čip, v Prahe fungujú žlavy pre študentov na mhd inak, myslíte, že jediný sposob, ako získať zľavu, je ísť na DPB alebo stačí mať potvrdenie o štúdiu? Ďakujem.
Reakcia na: deni #45:
Samozrejme.
ahojte mam ZTP-S ale idem do BA bez sprievodcu tak by ma zaujimalo ci aj napriek tomu mozem cestovat v MHD zadara
Reakcia na: Sylvia #43:
Áno, stačí sa pri kontrole preukázať tým preukazom.
Dobrý deň,chcem sa opýtať,bývam v Sp,Novej Vsi,mám ZŤP so sprievodom.Mám nárok na bezplatnú dopravu v Bratislave?Môj syn má 16 rokov a je môj sprievod,má tiež nárok na bezplatnú dopravu?Ďakujem za odpoveď.
Reakcia na: marcus #40:
Vyššie sa píše, že musíš mať viac ako 60 rokov. Takže nárok na zľavnené cestovné nemáš. Ale nemusíš sa čertiť, lebo táto podmienka platí spravodlivo pre všetkých, nie len pre teba.
Reakcia na: marcus #40:
Informuj ho sám, čo sme my ti?
Dobry den, som poberatelom invalidneho dochodku 65 percent, mam 27 rokov. Mam narok na zlavnene cestovne? Ak nie, informujte riaditela, ze ako je to mozne, kde je spravodlivost???? Ale ja dufam, ze mam narok na zlavnene cestovne. Vdaka za odpoved. Dufam, ze bude pozitivna.
zdravim,

teda ak som spravne pochopil , aj na medzinarodnej linke na uzemi mesta BA plati standardna tarifa MHD. Takze ZTP cestujuci moze aj linkou 801 do/z Madarska cestovat na uzemi mesta BA bezplatne?

A ako ma osetrenu DPB situaciu, ked cestujuci, napr ZTP - teda bez listka by nevystupil na poslednej zastavke v ramci BA a "previezol" by sa do Rajky?

Diky 🙂
Reakcia na: veeronika #37:
Ak je karta aktivovaná, tak áno.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, keď som študentka vysokej školy v Košiciach a mám ISIC kartu, tak mám nárok na zľavnené cestovné v MHD v Bratislave?
Reakcia na: danekova.maria #35:
Podla prepravneho poriadku DPB zial nema narok na ziadnu zlavu ani bezplatnu prepravu (ano, je to dost hlupe). Ak teda nema slovenske obcianstvo, alebo povolenie na pobyt.
Dobry den mam otazku.Pride na Slivensko znama z CR,ma nad 70r.vztahuje sa na nu bezplatna doprava v MHD?Je nutny nejaky doklad? Prip.zlavneny listok moze kupovat? Dakujem za odpoved
Reakcia na: mayaaaa #33:
mama má nárok na zľavu a tu je ďaľší postup ......

______________________________________________
Ako si vybaviť dôchodcovské zľavy

Ak má cestujúci záujem využívať dôchodcovskú zľavu na jednorazové (15- a 60-minútové lístky), musí sa pri kontrole preukázať Preukazom dôchodcu, ktorý vydalo Ministerstvo vnútra SR, alebo preukazom na zľavu vydaným Dopravným podnikom Bratislava.

Pre vybavenie dôchodcovského preukazu Dopravného podniku Bratislava, alebo čipovej karty na zakupovanie dôchodcovských predplatných lístkov (električeniek) je nutné priniesť občiansky preukaz, rozhodnutie o poberaní dôchodku zo Sociálnej poisťovne a jednu aktuálnu fotografiu (nie staršiu ako rok) s rozmermi 3x3,5 cm. Invalidným dôchodcom sa preukaz vydáva s platnosťou na jeden rok, ostatným bez obmedzenia platnosti.
Dobrý deň, chcem sa opýtať. mama má 60 rokov a poberá dôchodok ,môže používať zľavnené cestovné lístky v MHD? Čím sa musí preukázať,keď príde revízor. Treba niečo vybaviť,alebo stačí ukázať platne označení cestovný lístok a občiansky preukaz?
Za skorú odpoveď ďakujem
Reakcia na: Technopol #31:
Bezplatna elektricenka pre darcov krvi aj pre odbojarov plati len v MHD
Ak je otec držitel bezplatnej električenky ako darca krvi, v prípade že chce využiť SL na ceste z BA do Záhorskej Bystrice, stačí mu tu kartu v SL priložiť k čítačke? Akceptuje SL tu kartu aj bez kreditu ?
Reakcia na: 1creativ1 #29:
Nalepka urcuje len platnost zliav na ISIC. Dopravne zlavy sa riadia platnostou v cipe karty. Ak uvadza ze karta je neplatna, nesluzi ako preukaz na zlavu ani na elektricenky, ani obycajne listky.
dobry den, chcel by som sa informovat do kedy je platny isic ked zo zadnej strany mam prolongacnu nalepku platnu do 09/2014 ale ked si chcem dobit elektricenku na mesiac september pise mi ze karta nema platnost. V juni som skoncil vysoku skolu. Do teraz mi slo dobijat isic bez problemov, az teraz v septembri mam problem. Je este isic platny ak si kupim v automate zlavneny listok? Dakujem pekne za odpoved.
Reakcia na: b4rb1 #27:
Od jak živa.
odkedy je pre drzitelov TZP bezplatne? ja som si vzdy kupovala zlavneny ked som zavítala do BA ?
Reakcia na: naty #25:
áno može
dobry den, prosim info, ci moze cestovat zadarmo aj drzitel preukazu ZTP s trvalym pobytom mimo BA..dakujem
Reakcia na: zuvic #23:
Do dovrsenia 15 rokov nie je potrebna preukazka na zlavu.
Dobrý deň. syn má 14,5 rokov. môže si kúpiť zlavnený lístok na mhd, alebo potrebuje k nemu ešte nejaký doklad? ďakujem
Reakcia na: vladimir97405 #21:
Platia bezne podmienky - teda mala batozina zdarma, vacsia normalne spoplatnena.
dobry den, s preukazom ztp mam narok na bezplatnu prepravu batoziny? dakujem
Reakcia na: ReAn #19:
potrebne doklady na vybavenie takejto cipovej karty su uvedene tu:
http://www.dpb.sk/o-podniku/aktuality/podmienky-na-vystavenie-bck-pre-bezplatne-cestovanie/

vystavenie karty je mozne vo vsetkych predajniach, okrem predajni na Autobusovej stanici a na Detvianskej v Raci.
Dobry den, mna sa tyka tato veta pre Bezplatnu prepravu: "účastníci protifašistického a protikomunistického odboja a ich rodinní príslušníci v priamej línii s trvalým pobytom v SR na základe preukazu vydaného DPB (platí od 1.1.2014 a iba v zónach 100 a 101), " nakolko moj otec bol v PTP a mam teda narok na bezplatnu MHD. Ako mam prosim postupovat, kde si mozem vybavit preukaz?
Dakujem.
Reakcia na: efghi25 #17:
Pre teba aj pre pipi:
Ak je tá škola v prílohe Prepravného poriadku (viď link nižšie) a tvoj ISIC je čipový tou školou vydaný, tak ho môžeš použiť ako preukaz na zľavu. Len pozor aby bola prolongovaná dopravná časť na aktuálny školský rok.

http://www.bid.sk/data/File/dopravne/docs/PP_IDSBK_v1.02_20130915_komplet.pdf
Chcel by som sa opítať ked mam ISIC a študujem tak na MHD BA si môzem kupovať zlavnený ? 🙂
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, som študentkou vysokej školy ( študujem v TT ) do Bratislavy chodím iba občas, mám nárok na zľavnený cestovný lístok, ak sa preukážem ISIC-om, alebo potrebujem aj potvrdenie o návšteve školy? Ďakujem
Reakcia na: RoboKuco #14:
Pokiaľ mi je známe, tak spĺňate aj podmienku veku, aj podmienku poberania dôchodku, takže áno.
Dobrý deň, mám 60 rokov a som v predčasnom dôchodku, aký lístok mám používať /cestovné? Môžem mať zľavnené? Díky ? ?
Pažravá banda zrušila zlavy pre invalidov do 60 rokov,volte potom komunistu za primátora,ale homosexové pochody dotuje ,na to sú peniaze.
Žiaci a študenti môžu využívať zľavnené jednorazové cestovné na základe preukazu o zľave vydaného DPB po predložení potvrdenia o návšteve školy, ktoré je k dispozícii v predajniach DPB, a.s., alebo je toto tlačivo možné stiahnuť z internetu a vytlačiť.

Čiže je potrebné si vybaviť preukaz v predajni DPB.
chcela by som sa opytat, ze ak som studentka a nemam elektricenku a ani isic a kupim si zlavneny listok a pride do autobusu revizor a chce doklad o tom ze som studentka tak sa staci preukazat potvrdenim o navsteve skoly alebo musim mat aspon isic/elektricenku?
Reakcia na: dara23 #9:
Opakujem, toto NIE JE stránka DBP, toto je stránka zaoberajúca sa verejnou dopravou ako takou. Vaše sťažnosti smerujte na www.dpb.sk resp. na príslušné e-maily na tejto stránke.
a taka mamicka ktora je s dietatom sama a ma len 194 eur,,matersku a cestuje skoro kazdi druhi treti den,,tak preco nemaju ties,,a to este kde je strava a najom a oblecenie,,vi nepozerate nato ci ma co jest alebo ake oblecie to male,,ale vi pozerate abi ste si privirobili,,to je odvas hnusne,,lebo stary dochodca ma 300 aj viac mozno dochodok,,a takemu date,,a takym mamickam nedate zlavu no tak zato sa mozte veru len hanbit,,lebo vi mate plati,,vise 1000eur,niektory,tak vam to ani chibat nebude ale takimto zenam veru hej,,tak sa uz spametajte vibi ste nevedeli ani stoho prezit,,fuuuj ti ktori vedia co tu pisem tak ma mozno pochopia,,tie maminy,,
Reakcia na elpy
Bezplatní darcovia krvi volakedy mali rôzne výhody. Bývalý režim vedel oceniť ludí, ktorí sa starali o svoje zdravie a tým pádom zbytočne nezaťažovali zdravotníctvo. Tento režim takých ludí len vycuciava, vykorisťuje. Darcovia krvi sú zdraví ludia, ktorí vidia lekárov len pri príležitosti darovania krvi, takže prispievajú do zdravotníctva 2x : odvodmi do zdravotnej poisťovne a darovaním krvi, čím pomáhajú liečiť ludí, ktorí sú na to odkázaní, takže nejaké ocenenie by sme si zaslúžili a nie dupať po nás ako po parazitoch.
Česť
Reakcia na: elpy #6:
Nevidím, prečo by sme sa mi ostatní cestujúci a daňoví poplatníci mali skladať na zľavu pre dobrovoľných darcov krvi. Ako by potom k tomu prišli iné skupiny dobrovoľníkov. Ak to raz robia dobrovoľne, tak by im predsa mal stačiť dobrý pocit z pomoci inému človeku, resp. uznanie. A nie ekonomický profit.
som sklamaný, že BA MHD nespolupracuje (aspoň som sa nedočítal na stránke, budem rád, ak sa mýlim) s červeným krížom a nie je zľavnené cestovné ľuďom, ktorí majú Jánskeho plakety. Bolo by to ocenenie ich snahy pomáhať, pričom si nemyslím, že by to vážnejšie narušilo rozpočet a kto by si to predsa len rozmyslel (že začne darovať krv), trvalo by to mužovi 20 x 3 mesiace pravidelných darovaní(strieborná plaketa), je to dostatočná pomoc? čomyslíte? 🙂 prajem pekný deň. L.K.
Reakcia na: viva02 #4:
No, ale imhd.sk nie je stránkou mesta Bratislava a ani DPB, ktoré by takúto zľavu mohli do tarify vložiť... ? Preto o tomto tu môžme len diskutovať a to asi zjavne nie je váš cieľ.
Reakcia na: 810zssk #3:
Nestaci to. Opakujem, ze pre zenu s prijmom 194 Eur mesacne, ktora musi casto cestovat MHD, ci uz s malym dietatom alebo bez neho (napr. k lekarovi, na kruzky so starsim dietatom, ktore uz plati cestovne a pod.) je to citelna polozka. Ked maju zlavu dochodcovia, preco nie aj zeny na RD, ktore maju casto nizsi prijem ako priemerny dochodca?
Bavime sa teraz o preprave matky na RD, nie o preprave dietata v kociku...
Reakcia na: viva02 #2:
DPB im bezplatne prepravuje dieta a kocik, nestaci?
Kedy sa konecne zavedu zlavy aj pre matky na materskej/rodicovskej dovolenke??? Mesacny prijem maju 194 Eur, co je menej ako priemerni dochodcovia, avsak zlavu nemaju ziadnu. Pritom, ak musia napr. casto cestovat s dietatom na rehabilitacie, k lekarovi a pod. a musia dokonca aj prestupovat, cize pouzit hodinovy listok, nie je to zanedbatelna polozka.
Môžu študenti využívať jednorazové zľavnené cestovné lístky aj preukázaním sa železničnou preukážkou? Tá preukazuje, že je držiteľ študentom strednej školy. A ktoré sú to vlastne tie spomínané preukazy akceptované DPB?