Pokuty za cestovanie bez platného lístka

Kontrolu tarifného vybavenia na linkách MHD Dopravného podniku Bratislava vykonáva revízor dopravného podniku, ktorý sa musí preukázať revízorským odznakom. V prípade kontroly sa približne po 15 sekundách od zatvorenia dverí zablokujú označovače cestovných lístkov. Z priebehu kontroly je automaticky zhotovovaný zvukový záznam.

Výška sankčných úhrad za cestovanie bez platného cestovného lístka, okrem cestovného vo výške 0,70 €, je nasledovná:

  • 50 € pri zaplatení vo vozidle, alebo do 10 pracovných dní v doplatkovej pokladni,
  • 70 € pri neskoršom zaplatení,
  • 5 € pri zabudnutej električenke resp. zabudnutej preukážke na zľavu,
  • 5 € pri nezaplatení dovozného za zviera, batožinu a bicykel,

Pokutu je možné zaplatiť

  • v hotovosti alebo platobnou kartou revízorovi priamo vo vozidle,
  • v doplatkovej pokladni DPB, a.s., na Olejkárskej v hotovosti, alebo platobnou kartou,
  • v predajniach DPB na Hodžovom nám. a Hlavnej stanici (v týchto predajniach nie je možné dodatočné preukázanie PCL alebo preukazu na zľavu),
  • bezhotovostne prevodom na účet, ktorého číslo je možné nájsť na stránkach DPB, a.s.

Ak cestujúci nezaplatí pokutu priamo vo vozidle, je povinný preukázať sa revízorovi osobnými údajmi (občianskym preukazom, vodičským preukazom, cestovným pasom, povolením na pobyt) za účelom vymáhania cestovného a pokuty. V prípade, ak cestujúci neposkytne revízorovi osobné údaje, zistenie totožnosti cestujúceho vykoná privolaná policajná hliadka. Všetky uvedené úkony je revízor povinný vykonať priamo vo vozidle MHD.

Doplatková pokladňa sa nachádza v sídle DPB na Olejkárskej ulici 1. Pracovná doba doplatkovej pokladne k 1.12.2019:

  • pondelok, streda: 09.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00,
  • utorok, štvrtok, piatok: 7.00 - 12.00 a 13.00 - 15.00.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: martinah #132:
Myslím že nie.
Reakcia na: TomJ #131:
Revízor by mal vidieť každý lístok ktorý je stále na karte, aj keď je už neplatný. Lístok pritom na karte zostáva až kým si nekúpiš ďalší. Čiže odpoveď je áno.
a tiez sa pridam s otazkou, ake udaje sa pri kupe takehoto listku zobrazuju revizorovi? zobrazi sa aj konkretne cislo autobusu, kde bol listok kupeny?
Reakcia na: 810zssk #130:
Vie vlastne revízor z karty zistiť, že z nej bol zakúpený lístok, keď už skončila jeho platnosť? Alebo by sa to muselo nejako zložito dokazovať na Olejkárskej? Či náhodou nie je jednoduchšie kúpiť si ďalší lístok a potom ho reklamovať.
Reakcia na: Anna91 #128:
Podla prepravneho poriadku si novy CL kupovat nemusite, ale DPB si to vyklada svojskym sposobom a tvrdi ze musite. Takze kym sa s nimi niekto konecne nebude v tejto veci sudit, v zasade plati ze si musite kupit novy listok (a potom mozete podat reklamaciu a ziadat vratenie penazi).
Reakcia na: Anna91 #128:
toto je najistejsie spytat sa tu:

Oddelenie tarifných služieb, e-mail: ots@dpb.sk

reaguju relativne promptne a ak je mozne, skuste potom dat odpoved aj sem, pomoze ostatnym
Dobrý deň.
Ako sa to rieši, ak mám kúpený lístok na MHD z karty z e-penazenky a autobus má meškanie? Ak mi vyprší platnosť lístka, musím si zakúpiť nový? Aj keď podľa tabuly mal byť už dávno na mojej vystúpnej zastávke?
Ďakujem za odpoved
Reakcia na: Michala #124:
Prave preto su SMS listky predlzene o 10minut oproti standardnym papierovym 30 a 60minutovym aby sa eliminovala tato cakacia doba 2-3 minuty cakania na prijatu SMS.
Reakcia na: Michala #124:
Je to tak ako pise Valec. Faktom ale je, ze by ten interval mohli trochu skratit.
Reakcia na: Michala #124:
Nastúpiť môžeš len s prijatým lístkom.
Pri cestovaní MHD v Bratislave používam sms lístok jednorazový. Minule mi ale chceli dat revízori pokutu, tak preto chcem mať v tomto systéme jasno. Posielam sms vždy keď už z diaľky vidím autobus, že sa blíži na zastávku. Systému však trvá niekedy aj 3-4 minúty kým príde spätná sms. Takže musím nastúpiť napriek tomu ze ešte neprišla potvrdzujúca sms. Revízori tvrdili ze v takom nemôžem nastúpiť. Lenže predsa nemozem poslať sms v 5 minútovom predstihu? Co keď autobus vôbec nepríde? Okrem toho mi už ide na lístku čas. Ako to teda je?
Reakcia na: Ivuska #122:
Zlava z pokuty nie je. V pripade ak si niekto skutocne pravidelne zakupuje elektricenku, tak stoji za to skusit oslovit DPB s prosbou o odpustenie pokuty - ak sa zo zaznamov zisti ze cestujuca predtym mala naozaj dlhsiu dobu nepretrzite platnu elektricenku a teraz jej chybal povedzme len jeden den, DPB niekedy pokutu odpusti.
Dobry den, ako to je ak revizor chyti starsiu osobu na dochodku, ktora ma narok na zlavneny listok. Nieje tam zlava zo sumy pokuty? Dochodcovia predsa dostavaju nizke dochodky a vacsinou si zial nevsimnu ze im vyprsala platnost elektricenky. Nieje to z ich strany umyslene nezaplatenie. Narazam na konkretny priklad , kedy revizor kontroloval pani na dochodku. Nastupil na zastavke SAV a ona si sla na hlavnu stanicu prave predlzit platnost elektricenky, no zial nevedela ze uz ju ma po splatnosti. Pride mi to velmi nespravodlive, vzhladom na vysku dochodkov v tomto state. Dakujem velmi pekne za odpoved.
Reakcia na: Valec #120:
môžem poprosiť o bližšie vysvetlenie? tzn. že revízor dá pokyn (bezdrôtovo) na zablokovanie označovačov ak sa chystá na zastávke nastúpiť, tie sa 15 s po zatvorení dverí zablokujú? alebo na akom princípe to funguje?
Reakcia na: Lusila85 #119:
Označovače sa zablokujú 15 sekúnd po stlačení tlačidla na zatvorenie dverí. Revízori (ani vodič) tento čas nevedia nijako ovplyvniť.
Uz viackrat sa mi stalo, ze len co clovek nastupi este caka kym si oznaci cestovny listok ked pred nim si ho niekdo znaci, tak revizory ho v tom momente ako sa zavru dvere alebo aj skor zablokuju system!! Ako si mam oznacit listok, ked to nestihnem maju na to pravo??
Reakcia na: E.1212 #117:
privolanie policajnej hliadky, predvedenie na najbližší útvar PZ SR, overenie totožnosti, odovzdanie zákonnému zástupcovi a oboznámenie ho s povinnosťou uhradiť príslušnú sumu
Čo ak nemám ešte nemam vek naobčianský preukaz a iný doklad (napr,pas) pri sebe nemam?
Reakcia na: Silvia27 #115:
Hlavne, že to dobre dopadlo. 🙂
Tak vysledok je, ze mi poslali peniaze spat na moj ucet. No mam dobre poucenie do buducna. A vytlaceny e-mail budem nosit pri sebe - aj ked zalezi od revizora ci ho uzna... a hlavne davat pozor co pise revizor na papier, ze kvoli comu mi dava pokutu !!!