Pokuty za cestovanie bez platného lístka

Photo © W.I.


Kontrolu tarifného vybavenia v MHD vykonáva revízor dopravného podniku, ktorý sa musí preukázať identifikačnou kartou revízora. Revízor by mal pri nástupe do vozidla vložiť špeciálny kľúč do palubného počítača, ktorým po 15 sekundách od zatvorenia dverí zablokuje označovače. Z priebehu kontroly je automaticky zhotovovaný zvukový záznam.

Výška sankčných úhrad za cestovanie bez platného cestovného lístka, okrem príslušného cestovného/dovozného, je od 1.11.2015 nasledovná:

  • 50 € pri zaplatení vo vozidle, alebo do 5 pracovných dní v doplatkovej pokladni,
  • 70 € pri neskoršom zaplatení,
  • 5 € pri zabudnutej električenke resp. zabudnutej preukážke na zľavu,
  • 5 € pri nezaplatení dovozného za zviera, batožinu a bicykel,

Pokutu je možné zaplatiť

  • v hotovosti alebo platobnou kartou revízorovi priamo vo vozidle,
  • v doplatkovej pokladni DPB, a.s., v hotovosti, alebo platobnou kartou,
  • bezhotovostne prevodom na účet, ktorého číslo je možné nájsť na stránkach DPB, a.s.

Ak cestujúci nezaplatí pokutu priamo vo vozidle, je povinný preukázať sa revízorovi osobnými údajmi (občianskympreukazom, vodičským preukazom, cestovným pasom, povolením na pobyt) za účelom vymáhania cestovného a pokuty. V prípade, ak cestujúci neposkytne revízorovi osobné údaje, zistenie totožnosti cestujúceho vykoná privolaná policajná hliadka. Všetky uvedené úkony je revízor povinný vykonať priamo vo vozidle MHD.

Doplatková pokladňa sa nachádza v sídle DPB na Olejkárskej ulici 1. Pracovná doba doplatkovej pokladne:

  • pondelok, streda: 10.00 - 12.30 a 14.00 - 18.00,
  • utorok, štvrtok, piatok: 7.00 - 12.30 a 14.00 - 15.00.

21st Nov 2011, zvýšenie pokuty za nezaplatenie dovozného - 26th Jul 2016
-mhd-

Comments

Login: Password:

You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 8 MB).
You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.

Kmanas6.10.2014 10:25 #71 Re:
...a pekny vyraz, ze "relacia" Opletalova - Lieskovec...klobuk dolu.
Kmanas6.10.2014 10:24 -1#70 Re:
Ale pozeraj, co som si nasiel, toto by ma bavilo http://www.dpb.sk/o-podniku/aktuality/brigada---prieskum-vytazenosti-mhd-v-bratislave/. Teraz akoze vazne, nie ironia. I ked teda da sa spojit prijemne s uzitocnym.
Valec4.10.2014 12:25  +3#69 Re:
Reply on #68 od Kmanas:
Úplne postačí, ak si (pri 15 min. lístku) na cestovnom poriadku pozrieš, či s ním dôjdeš tam, kde treba. Pri 60 min. sa mi ešte v živote nestalo, že by jeho platnosť vypršala skôr, ako som došiel do cieľa (ale je pravda, že napr. takú reláciu Opletalova - Lieskovec som v živote necestoval).
Kmanas3.10.2014 9:00 -1#68 Re:
Citaj nizsie moj, ze si budem cekovat aj sekundy, nielen minuty normo casu. To sa ale nevylucuje s tym, ze pomozem inym, aby nedopadli, ako ja, ze cely zivot si kupujem elektricenku a cvakam listky o dusu ( nastastie v sucasnosti uz MHD cestujem pomenej, lebo s priatelkou sa delime o auto ) - denne je urcite vela ludi, ktori z nejakeho dovodu necvaknu a nie vsetci su vychcani, ako fura smradlavych bezdakov, alebo robotnikov voziacich sa do prace, ktorych som v zivote cvikat nevidel. Mozes to volat aj prskanim, to mi je suma fuk. Ak by ludia na Slovensku robili iba taketo chyby, tak by sme tu mali raj na zemi a nie Slovensko take, ake mame.
Valec2.10.2014 22:40 -1 +1#67 Re:
Reply on #64 od Kmanas:
Proste chcel si okašľať systém, bol si pri tom prichytený a teraz, miesto toho aby si si priznal chybu, budeš prskať všade naokolo... typický slovák.
Kmanas2.10.2014 16:51 -2#66 Re:
Neboj, za tu pajsku si budem cekovat sekundy, nielen minuty normo casu. Ale tam, kde sa ja poveziem, urobim vsetko preto, aby revizori nenachytali nikoho.
kecho2.10.2014 11:38 -1 +1#65 Re:
Reply on #64 od Kmanas:
to si na zastavke nevidel, aky je normovany cas z- do- ?
Kmanas1.10.2014 23:01 -2#64 Re:
Reply on #63 od 810zssk:
Mera31, ja som dnes zaplatil 50 eciek kvoli jednej minute vyprasania listku. Prvy raz v zivote...tu paseku, co odteraz budem revizorom robit, kedze ich poznam uz podla pohybu na zastavke, si za klobuk nedaju...navzdy...
810zssk29.9.2014 18:52 -1 +1#63 Re:
Reply on #62 od Mera31:
Bohuzial ani to ze si listok zaplatila nepreukazuje ze si nan cestovala (a nedala ho napriklad niekomu inemu). Zial sa budes musiet zmierit s tym ze pokutu ti nezrusia.
Mera3129.9.2014 16:13  +2#62 Re:
Reply on #58 od endrucio:
dobry den,

Endrucio - dakujem za odpoved a namahu odpisat!

Listok, ktory som si zakupila vo Viedni, bol kupeny v automate na zeleznicnej stanici. Ano, moje meno nie je vytlacene na listku, ale spolu s listkom je vytlaceny doklad o tom, ze som platila s
bankomatovou kartou - cize mozem dodatocne preukazat, ze listok som mala so sebou.

Mera3129.9.2014 16:08  +2#61 Re:
dobry den,

Endrucio - dakujem za odpoved a namahu odpisat!

Listok, ktory som si zakupila vo Viedni, bol kupeny v automate na zeleznicnej stanici. Ano, moje meno nie je vytlacene na listku, ale spolu s listkom je vytlaceny doklad o tom, ze som platila s
bankomatovou kartou - cize mozem dodatocne preukazat, ze listok som mala so sebou.

Mike: ja som mala listok, ktory som isla stiknut, ibaze revizor ma obvinil z toho, ze som svoj listok udajne nechcela stiknut. A ked vystupil som si dodatocne uvedomila, ze ja vlastne ziadny listok nepotrebujem mat stiknuty, lebo mam platny - celodenny z Viedne..... – Ale to je uz passeee….
810zssk25.9.2014 10:23 #60 Re:
Reply on #59 od Mike:
V pripade EURegio listkov z Viedne do Bratislavy sa to nerozdeluje na listky s MHD a bez MHD (ako je to v opacnom smere) - vsetky platia aj v MHD. Jedine co neplati su listky za plnu cenu podla medzinarodnej tarify, ale velmi pochybujem ze cestujuca mala taky listok.

Na druhej strane, revizor nema povinnost byt telepat a skumat aky listok ma cestujuci niekde v taske. Cestujuca sa nim mala preukazat, inak revizor nemal ako vediet ze ho ma.
Mike25.9.2014 7:28 #59 Re:
Reply on #57 od Mera31:
Ale každý lístok na vlak z Viedne do Ba nie je automaticky platný v BA na MHD. Jedine ak by ste si zakúpili špeciálne taký Viedeň - BA plus MHD.
endrucio25.9.2014 0:17  +2#58 Re:
Reply on #57 od Mera31:
Revizor bohužiaľ nie je sudca, aby na mieste rozhodoval o tom, či špekulujete alebo nie. Jeho zaujíma iba to, či v momente kontroly máte platný lístok alebo nie. Podľa toho udeľuje pokuty. Sťažnosť podať môžete, nestojí Vás to nič. Krivé obvinenie sa možno aj dokáže, ak existuje zvukový záznam od revizora, ale pokutu s tým nestornujete. Dodatočné preukázanie celodenného lístka pravdepodobne tiež nebudú akceptovať, nakoľko ten lístok nie je na Vaše meno a mohli ste ten lístok získať dodatočne od známeho. Jedine keby ten Váš lístok na vlak + mhd bol písaný na Vaše meno, tak by to možno uznali. Jediné ponaučenie z prípadu pre Vás je vyhadzovať použité lístky, alebo ich aspoň separovať od nepoužitých. Ja si ich tiež dávam do vrecka a nepoužité mávam v peňaženke. Prípadne nabudúce skúste namiesto paniky ukázať revizorovi ten použitý lístok, možno si v tej rýchlosti ani nevšimne neplatný čas na lístku.
Mera3124.9.2014 23:55  +2#57 Re:
Dobre den,
Vcera 23.09.2014 som v autobuse dostala pokutu. Revízor ma obvinil, ze som nemala v úmysle stiknut svoj lístok. Pri vstupe do autobusu som išla stiknut lístok, ked som si všimla, ze ten je uz stiknuty. Spanikarila som a rýchlo začala hľadať platný lístok - v peňaženke a vo vačkoch - cely proces však trval veľmi krátko. Ked som lístok našla chcela som ho stiknut, ibaže na mna revízor zakričal, ze lístok chcem stiknut, ked vyhlásil kontrolu cestovných lístkov. Ja som ho do toho momentu vôbec neregistrovala; on ma však obvinil, ze som nemala v úmysle si svoj lístok stiknut, ze ma sledoval...zostala som v panike, lebo v preplnenom autobuse, na mna niekto kričal a obviňoval z niečoho co nebola pravda. Vravela som mu, ze 14 rokov žijem v zahraničí a v BA som iba na otočku- preto som mala dva lístky na MHD. Samozrejme, ze on si stal za svojim scenárom a ja som pokutu na mieste zaplatila. V momente ako vystúpil z autobusu som si spomenula, ze mam so sebou celodenný lǐstok na MHD v BA. Kedže som rano do BA pricestovala z Viedne, kde som si zakúpila lístok na vlak, ktorý je platný na MHD v BA, okamžite som informovala šoféra, ktorý ma poslal na dopravný podnik, kde mi povedali, aby som svoju žiadosť podala písomne... Takze, ja som mala celodenný lístok, plus lístok ktorý som si šla stiknut v autobuse, bola som krivo obvinená v autobuse a zato som dostala pokutu! Veľmi ma trápi takýto neférový prístup revízora, chápem aj ich prácu- veď denno - denne počúvajú rovnaké výhovorky...., ale niekedy to výhovorky nie su- su to fakty a tak by sa s nimi malo aj zaobchádzať. Aký mam nárok na vymáhanie pokuty? Dakujem za odpoved!
Vladimír16.8.2014 17:52  +2#56 Re:
Reply on #55 od veronika89:
Ak sa revízor nepreukázal dostatočne alebo si si to nevšimla, mohla si ho požiadať, aby sa preukázal ešte raz. Uvedené nijako nesúvisí s tým, že si nemala platný lístok a že teraz musíš zaplatiť pokutu.
veronika8916.8.2014 14:28 -2#55 Re:
dobry den vcera som sa ponahlala z letiska na vlak..cize som nastupila rychlo do MHD ktory prave odchadzal s tym ze som si neuvedomila ze mam neplatny listok...prisiel samozrejme revizor a dal mi pokutu 50€ ! ktora sa zvysi na 70€ ak to do 5 dni nezaplatim... Avsak...ak sa revizor nepreukaze dokladom ani nicim mam pravo sa odvolat nie ?! ved ako mi moze dat pokutu osoba ktora sa nepreukaze dokladom len povie :listok alebo obciansky...OSOBA KT VYKONAVA TAKUTO PRACU SA MUSI PREUKAZAT DOKLADOM a on to nespravil ! Takze sa chcem informovat kde mozem podat odvolanie
miguelito22.6.2014 7:06  +2#54 Re:
Reply on #53 od endrucio:
Dobrý postreh, v každom prípade pod článkom sa píše, že "Pokuta za cestovanie bez cestovného lístka sa zvýši na 50 a 70 €", a ten článok tam bol aj predtým.
endrucio22.6.2014 0:06  +2#53 Re:
Reply on #52 od miguelito:
Článok bol aktualizovaný v teň deň, ako mamina pridala príspevok, takže sa dá predpokladať, že tam videla inú sumu, ktorá bola opravená na základe jej podnetu
miguelito21.6.2014 23:58  +2#52 Re:
Reply on #46 od mamina:
Kde "tu máme iné čísla"? Pridávali ste sem príspevok, na túto konkrétnu stánku a je tu jasne napísané (dokonca červeným), že pokuta za cestovanie načierno je 50€, po piatich dňoch 70€, tak kde je problém? Ak vám v ten deň povedali, že je to 70€, mali ste sa ohradiť.
"Dcéra jazdí odmalička MHD-čkou." No dobre, a čo s tým? Príde revízor, nemáte lístok = pokuta. Snáď neočakávate, že vám nedá pokutu pretože inokedy lístok máte, to by sa potom mohol vyhovoriť každý.
Apropo, k tomu čítaniu s porozumením. Nielenže ste si neprečítala, že imhd.sk nie je stránka dopravného podniku, ale takisto ste zanedbali čítanie pri vybavovaní električenky. Niekoľko dní pred skončením platnosti PCL si môžete nechať poslať mail alebo SMS-ku, aby ste na to nezabudli. To len drobná rada do budúcna, aby ste predišli podobným nepríjemnostiam aj v budúcnosti.