Od 4. júla sa zmenia trasy liniek 207 208 209 a 212, linka 206 zanikne. Zmenia sa aj všetky cestovné poriadky trolejbusov.
Od poslednej výraznejšej zmeny trolejbusových liniek v roku 1999 sa zmenilo smerovanie aj dopyt cestujúcich a zatiaľ čo niektoré linky kapacitne nepostačujú, iné jazdia poloprázdne. Dopravný podnik preto spracoval návrh zmien v trolejbusovej doprave, ktoré by podľa neho mali zatraktívniť dopravu, aj v súvislosti s obmenou vozidlového parku trolejbusov a nedávnou výstavbou nových trolejbusových tratí.
Od 4. júla 2016 budú viaceré úseky doterajších liniek spojené do nových trás, zvýši sa územie s atraktívnym intervalom 6 minút v rannej špičke a zlepšeným intervalom 7 - 8 minút počas pracovného dňa. Zjednotenie intervalov na viacerých linkách prinesie aj spravidelnenie dopravy. Prínosom by mal byť vyšší podiel kapacitnejších kĺbových trolejbusov na najvyťaženejších trasách. Z hľadiska počtu liniek, ale ani intervalov, však nepôjde o zásadnejšiu reformu, naďalej budú jazdiť do väčšiny trolejbusových radiál dve linky. Nedôjde ani k avizovanému prečíslovaniu niektorých, príp. všetkých liniek, pretože podľa našich informácií s týmto krokom nesúhlasil magistrát.
Zmena trás sa dotkne liniek 206 207 208 209 a 212.
Nové/zmenené trasy trolejbusových liniek
Linka |
Trasa / popis zmeny |
---|---|
206 |
zrušená (obsluhu NÚSCH zabezpečí linka 209; v úseku Autobusová stanica - Magurská bude náhradou linka 212) |
207 |
ŽST Železná studienka (Vojenská nemocnica) – hrad – Hodžovo nám. – Mickiewiczova – Záhradnícka – Jégého – Zimný štadión spojenie súčasných liniek 207 a 212 do jednej linky |
208 |
Šulekova – Hodžovo nám. – Mickiewiczova – Záhradnícka – Svätoplukova – Mlynské nivy – Miletičova – Ružová dolina spojenie súčasných liniek 207 a 208 do jednej, premávka v obmedzenom režime Upozornenie: Táto linka bude mať s pôvodnou linkou 208 spoločný iba úsek Kollárovo nám. - Šulekova |
209 |
Národný onkologický ústav / NÚSCH – Stromová – Pražská – Šancová – Trnavské mýto – Miletičova – Ružová dolina spojenie doterajších liniek 206 a 209; obsluha NOÚ a NÚSCH striedavo každým druhým spojom |
212 |
ŽST Železná studienka (Vojenská nemocnica) – Nemocnica Kramáre – Stromová – Pražská – Hodžovo nám. – Ul. 29. augusta – Mlynské nivy – Prievoz – Cintorín Ružinov spojenie doterajších liniek 208 a 212 do jednej |
Nezmenené trasy trolejbusových liniek
Linka |
Trasa |
---|---|
33 |
Molecova – Hany Meličkovej – Dlhé diely |
64 |
Lovinského – Hroboňova – Pražská – Šancová – Trnavské mýto – Jelačičova |
201 |
Hlavná stanica – Šancová – Trnavské mýto – Miletičova – Gagarinova – Dolné hony |
202 |
Nemocnica sv. Michala (Rajská) – Mlynské nivy – Gagarinova – Dolné hony |
203 |
Koliba – Hodžovo nám. – hrad – Búdková |
204 |
Trnávka – Šancová – Nemocnica Kramáre – Valašská |
205 |
Nemocnica sv. Michala (Rajská) – Mlynské nivy – Svätoplukova – Záhradnícka – Jégého – Trnávka |
210 |
Hlavná stanica – Šancová – Račianske mýto – Karadžičova – Autobusová stanica – Nové SND |
211 |
Národný onkologický ústav – Nemocnica Kramáre – ŽST Železná studienka (Vojenská nemocnica) |
Intervaly liniek počas pracovných dní školského roka (od 5.9.2016) a počas voľných dní
Linka |
Trasa |
Interval v min |
Vozidlá (dĺžka) |
|||
---|---|---|---|---|---|---|
pracovné dni |
voľné dni |
|||||
špička ráno |
sedlo |
špička popoludní |
||||
33 |
Molecova – Dlhé diely |
6 |
10 |
6 |
10/20 |
18-m |
64 |
Lovinského – Šancová – Jelačičova |
15 |
30 |
15 |
30 |
12-m |
201 |
Hlavná stanica – Miletičova – Dolné hony |
6 |
7-8 |
7-8 |
10 |
18-m |
202 |
Nemocnica sv. Michala – Mlynské nivy – Dolné hony |
6 |
7-8 |
7-8 |
10 |
18-m |
203 |
Koliba – Búdková |
10 |
15 |
15 |
15 |
12-m |
204 |
Valašská – Kramáre – Trnávka |
10 |
15 |
15 |
15 |
18-m |
205 |
Nemocnica sv. Michala – Svätoplukova – Trnávka |
10 |
15 |
15 |
15 |
12-m |
209 |
Národný onkologický ústav / NÚSCH – Šancová – Ružová dolina |
6 |
7-8 |
7-8 |
15 |
12-m |
207 |
ŽST Žel. studienka – Hrad – Mickiewiczova – Zimný štadión |
10 |
15 |
15 |
15 |
18-m |
208 |
Šulekova – Svätoplukova – Ružová dolina |
10 |
15 |
15 |
30 |
12-m |
210 |
Hlavná stanica – Autobusová stanica – Nové SND |
10 |
10 |
10 |
10 |
12-m |
211 |
Národný onkologický ústav – ŽST Žel. studienka |
10 |
30 |
30 |
30 |
12-m |
212 |
ŽST Žel. studienka – Kramáre – Autobusová stanica – Cintorín Vrakuňa |
6 |
7-8 |
7-8 |
15 |
18-m |
Linky s rovnakými intervalmi budú vzájomné preložené. To znamená, že ich odchody budú rovnomerné a koordinované spoje nebudú odchádzať naraz. Preklady liniek budú v nasledujúcich úsekoch:
Linky |
Lokalita |
Interval v min |
|||
---|---|---|---|---|---|
pracovné dni |
voľné dni |
||||
špička ráno |
sedlo |
špička popoludní |
|||
204+209 |
Kramáre |
<3 |
<3-4 |
<3-4 |
5 |
201+202 |
Dolné hony |
3 |
3-4 |
3-4 |
5 |
203 |
Koliba |
10 |
15 |
15 |
15 |
201+209 |
Miletičova |
3 |
3-4 |
3-4 |
<10 |
205+204 |
Trnávka |
5 |
7-8 |
7-8 |
7-8 |
203+207 |
Hrad |
5 |
7-8 |
7-8 |
7-8 |
205+207 |
Záhradnícka |
5 |
7-8 |
7-8 |
15 |
212 |
Prievoz |
6 |
7-8 |
7-8 |
15 |
Zmeny v kapacite
Dôležitým parametrom kvality MHD je ponúkaná kapacita v kombinácii s kvalitnými prekladmi liniek. Tá sa mení podľa vyťaženosti liniek, uvádzame odchýlky 10 a viac percent voči súčasnému stavu:
- vyššia kapacita:
- Dolné hony – cez voľné dni +20%
- Cintorín Vrakuňa – v pracovných dňoch v sedle, v odpoludňajšej špičke a cez voľné dni +14%
- hrad – v pracovných dňoch ráno +54%, v pracovných dňoch v sedle a cez voľné dni +29%
- Koliba – v pracovných dňoch ráno +20%
- Kramáre – v pracovných dňoch ráno +46%, v pracovných dňoch v sedle +34%, v odpoludňajšej špičke +49%, cez voľné dni +38%
- Novohradská – v pracovných dňoch ráno +11%, v pracovných dňoch v sedle +15%, v odpoludňajšej špičke +10%
- Šancová – v pracovných dňoch ráno +23%, v pracovných dňoch v sedle +20%, v odpoludňajšej špičke +21%, cez voľné dni +34%
- Záhradnícka – v pracovných dňoch ráno +40%, v pracovných dňoch v sedle +14%
- nižšia kapacita:
- Koliba – v odpoludňajšej špičke -20%
- Záhradnícka – cez voľné dni -21%
- Novohradská – cez voľné dni -14%
Nové spojenia (výber najdôležitejších)
- namiesto doterajšieho dvojnásobného spojenia od Saleziánov na Kramáre bude jedno zo spojení smerovať k hradu a ďalej k ŽST Železná studienka
- od Nemocnice Kramáre na Autobusovú stanicu a ďalej do Prievozu
- z NÚSCH na Šancovú a k trhovisku
Zaniknuté spojenia (výber najdôležitejších)
- z NÚSCH na Autobusovú stanicu (nutný prestup na Kramároch)
- z Autobusovej stanice na Koziu a Šulekovu (nutný prestup na Hodžovom nám.)