Tri dopravné podniky, tri rôzne hodnotenia

Transparency International zverejnila rebríček transparentných firiem. Nechýbali medzi nimi ani bratislavský, košický a žilinský dopravný podnik.

Mimovládna organizácia Transparency International na svojej stránke zverejnila hodnotenie otvorenosti firiem, ktoré sú 100-% vlastníctvom štátu a miest. Mestských firiem bolo analyzovaných 15, z nich tri dopravné podniky – DPB, DPMK a DPMŽ. Hodnotili sa hospodárske ukazovatele, komunikácia a zverejňovanie informácií, obstarávanie, personalistika, etika a dotácie a charita. V každej oblasti mohla firma získať 100 %, následne podľa váh jednotlivých kritérií bolo určené celkové hodnotenie a známka.

„Štátne a mestské firmy hospodária každoročne s majetkom štátu a samospráv v hodnotách, ktoré sa dajú rádovo počítať v miliardach eur. Sú zodpovedné za spravovanie oblastí kľúčových pre chod celej krajiny, ako napríklad doprava, infraštruktúra, prenosové sústavy, či zdravotné poistenie.“

„V tomto hodnotení sme sa snažili zistiť, nakoľko sú tieto štátne a mestské spoločnosti transparentné pri vykazovaní ich hospodárskych výsledkov a ich kontrole samotnými občanmi. Pozreli sme sa aj na zahraničné štátne firmy, aby sme vedeli porovnať situáciu vo zverejňovaní doma a v zahraničí,“ informuje o projekte Transparency International.

Zo všetkých 15 mestských firiem celkovo najlepšie obstál košický dopravný podnik. Pozitívne bolo hodnotené najmä obstarávanie, komunikácia, zverejňovanie a etika. Naopak, za dotácie a charitu podnik nedostal body. Celkovo si spoločnosť vyslúžila hodnotenie 58 % a známku B-.

Štvrtý v poradí je žilinský dopravný podnik. Ten potiahla k výsledku 46 % a známke C najmä výborná komunikácia s 81 percentami. Nízke hodnotenia boli získané v oblastiach Personalistika, Etika a Dotácie a charita.

Dopravný podnik Bratislava skončil medzi mestskými firmami siedmy s 36 % a známkou D+. Aj tu bola pozitívne hodnotená komunikácia, no v ukazovateľoch Personalistika, Etika a Dotácie a charita nedosiahol ani bod.

„Rebríček Transparentné štátne firmy (2012) je len prvotným ukazovateľom otvorenosti spoločností. Čím vyššie je spoločnosť v rebríčku umiestnená, tým je v nej podľa Transparency menší priestor pre korupciu a netransparentnosť. V žiadnom prípade sa však vysoko otvorená firma nedá označiť za nekorupčnú, a naopak. Dobré formálne pravidlá spravidla vedú k nižšej korupcii, ale  na 100% jej menší rozsah negarantujú.“

„Pre štátne a mestské spoločnosti by malo toto hodnotenie Transparency International slúžiť ako vzájomné porovnanie medzi firmami doma i v iných krajinách a inšpirovať sa najlepšími príkladmi. V neposlednom rade má toto hodnotenie slúžiť ako motivácia, ocenenie a povzbudenie k pokračovaniu v dobre odvedenej práci a snahe,“ uvádza sa v informácii o projekte.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: d3k0 #2:
DPMK nedávno tuším podporil nejaký tanečný klub, či čo... Tiež sa (okrajovo?) zapája aj napr. do Ligy proti rakovine a tiež akosi za charitu nedostal body... ?
Reakcia na: JaSomTu #6:
Charita nemusi byt nevyhnutne hotovostne plnenie, to si neplette. To moze byt napr. podpora invalidov tym ze by DPB prevadzkoval vozickarske linky bezplatne, atd...
Dotácie a charita by vôbec nemali byť v mestských podnikoch uplatňované, naopakl malo by to byť v zákone zakázané. Ak chce mesto/kraj dať peniaze na charitu, malo by to byť ošetrené tak, aby bolo centrálne miesto na ich zverejňovanie, či už grantov, podmienok získania ale aj následná kontrola využitie peňazí. Ono povoľovať charitu a sponzoringy rôznym organizáciám mi príde ako zlé, je tam vysoká miera korupcie a nízka kontrolovateľnosť ich pridelenia. Stačí si spomenúť na štátny tipos, kde riaditeľ pridelil sponzring svojmu zamestnancovi, blízkemu kamarátovi. Charitu áno, ale centrálnu pre obec, či kraj, či celoštátny účel-jednotné miesto vyhlasovania, podmienok, kontroly....
nemôžem si pomôcť ale rôzne hodnotenia TI mi prídu ako dosť povrchné ale zase beriem snahu porovnávania a že sa vôbec do niečoho takého pustili.
Avšak toto ma trochu rozosmialo a najmä tá váha 🙂
Údajov o verejných obstarávaniach z portálu tender.sme.sk (váha 15%)
Reakcia na: si #3:
Pre uplnost ale treba dodat, ze charita mala na celom hodnoteni vahu 5%, cize aj bez nej mohli podniky dosiahnut 95%.
tiez by ma zaujimalo aky vyznam ma charita pri statnych alebo mestskych organizaciach ktore su platene z nasich dani... ti by na charitu nemali davat nic, maximalne tak poskytnut zdarma priestor na reklamu neziskoviek ktore sa danej charitativnej cinnosti venuju (a nestaci ze sa vo vozidlach rozvazaju vonavi bezdaci ktori si urcite platia aj cestovne ? 🙂 )
Reakcia na: MatejBA #1:
Ktovie, ako to je. Lebo napr. DPB je dost aktivny v podpore telesne postihnutych - mozno len TI nedostala spravne informacie.

Etika zrejme bude eticky kodex a jeho dodrziavanie...
"Dotácie a charita" - DPB je doslova v sra*kach, moze sa lahko poskladat a podla TI by malo davat viac dotacii na charitu ci na ine ukony ako na MHD ...

"Etika" - co si pod tym predstavuje TI? Ani na ich webe som sa nedozvedel nic (alebo som to aspon nenasiel)